2000 - 2001 MONTGOMERY COUNTY PUBLIC SCHOOLS
VARSITY SWIMMING AND DIVING CHAMPIONSHIPS
FEBRUARY 15-17, 2001
Event Results for Finals
Event 1 Men Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sherwood High School 1:42.16 1:41.19 40
1) McAteer, Brian 2) Burnsky, Paul
3) Reed, Buddy 4) Tappis, Chris
2 Walter Johnson High School 1:40.85 1:43.30 34
1) Taft, Tim SR 2) Kaufman, Jonathan JR
3) Emilio, Luis Felipe SR 4) Kaufman, Nick SR
3 Blair High School 1:47.20 1:45.69 32
1) MacKinnon, Ian SO 2) Lee, Andrew SO
3) Madej, David SO 4) Cardy, Dan SR
4 Richard Montgomery High School 1:46.81 1:46.29 30
1) Novick, Paul 2) Sweet, Tom SR
3) Rodgers, Mike JR 4) Bosic, Keith JR
5 Watkins Mill High School 1:47.85 1:47.39 28
1) Olympia, Richard JR 2) Quase, Jake JR
3) Rinehart, Billy SR 4) Quase, Josh JR
6 Quince Orchard High School 1:44.92 1:48.52 26
1) Aizkalns, Jason FR 2) Rutt, Ben SR
3) Horton, Ben SR 4) Mulloy, Ben SO
7 Churchill High School-MD 1:45.16 1:49.73 24
1) Cupido, Frank SR 2) Haggerty, Ryan FR
3) Shmidt, Arthur SR 4) Yano, Rodrigo SR
8 Gaithersburg High School 1:48.14 1:49.86 22
1) Hinz, Stephen FR 2) Morris, James JR
3) Davis, Steve SR 4) Hinz, Matthew JR
9 Magruder High School 1:46.89 1:51.75 18
1) McNICKLE, Kyle JR 2) Saridakis, Nick SR
3) Hawk, Chris SR 4) Loomis, Brent JR
10 Walt Whitman High School 1:46.12 1:51.81 14
1) Hamilton, Ted SO 2) Cooper, Mitch FR
3) Dugan, Matt FR 4) Brooks, Michael SR
11 Bethesda-Chevy Chase Barons 1:47.44 1:54.17 12
1) Dower, Brendan JR 2) Best, Chris SO
3) Joiner, Jared SR 4) Moyer, Brian SR
12 Northwest High School 1:53.83 1:54.45 10
1) Hazzard, Greg JR 2) Stockman, Mike JR
3) Yeany, John FR 4) Hill, Christian SR
13 Springbrook High School 1:50.65 1:54.77 8
1) Lowe, Greg 2) Lee, William
3) Wang, Luke 4) Durfee, Russell
14 Poolesville High School 1:54.84 1:54.81 6
1) Riedman, David SO 2) Conway, Chris SR
3) Auer, Tim JR 4) Gordon, Sam SR
15 James Hubert Blake HS-PV 1:53.12 1:55.37 4
1) Nerret, Jeff FR 2) Sattler, Brian SO
3) Coyle, Brad SO 4) Mondonedo, Matt SO
16 Seneca Valley High School 1:54.70 1:55.38 2
1) Savage, Glenn SO 2) Dewhurst, Robert JR
3) Scott, Charlie FR 4) Rivas, David SR
17 Wootton High School 1:55.81 1:56.37
1) Brodsky, Kevin JR 2) Hsu, Ming-Pu JR
3) Day-Nitkin, Aaron SR 4) Wu, Andy JR
18 Paint Branch High School-US 1:47.47 1:59.51
1) Uratani, Arthur SR 2) Hlavka, Andy SR
3) Silverstein, Josh SO 4) Park, Chris
19 Rockville High School 1:55.55 2:02.81
1) Johnson, Adam JR 2) Blundell, Jon
3) Kollar, Richard SO 4) Knesel, Brian JR
20 John F Kennedy High School 2:03.69 2:04.88
1) Majerle, Jared 2) Yewdell, Teddy
3) Kanai, Lang 4) Mulhern, James
21 Damascus High School 1:58.12 2:09.00
1) Smith, Brian SR 2) Wilmot, John SR
3) Strite, Drew JR 4) Kijak, John JR
22 Wheaton High School 2:07.85 2:10.46
1) Gallagher, Bernie SO 2) Mette, Kevin FR
3) Peterson, Daniel SO 4) McDermott, Bryan SO
23 Einstein High School 2:10.09 2:12.18
1) Foley, John JR 2) Casey, Jon SO
3) Dirda, Chris JR 4) Glick, Dave SR
Event 3 Men Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Martens, Stuart SR Whitman 1:45.59 1:45.30 20
2 Mengering, Jonathan JR Walter Johnson 1:47.53 1:45.94 17
3 Mendelsohn, Andrew SO Churchill-MD 1:46.96 1:47.25 16
4 Rinehart, Billy SR Watkins Mill 1:48.56 1:48.65 15
5 Blanken, Jason SO Paint Branch-US 1:50.95 1:48.66 14
6 Dugan, Jon JR Whitman 1:49.68 1:49.18 13
7 Mechak, Joey FR Magruder 1:50.26 1:50.20 12
8 Wilmot, John SR Damascus NT 1:50.58 11
9 Morris, James JR Gaithersburg 1:53.44 1:53.03 9
10 Kelley, Kevin JR Watkins Mill 1:53.68 1:53.71 7
11 Taft, Tim SR Walter Johnson 1:52.85 1:54.15 6
12 Wang, Luke Springbrook 1:53.08 1:54.42 5
13 Carman, Roger FR Einstein 1:56.24 1:56.76 4
14 Ward, Matt FR Rich Montgomery 1:58.34 1:56.97 3
15 Middel, Alexander FR Churchill-MD 1:55.97 1:57.47 2
16 Silverstein, Josh SO Paint Branch-US 1:55.47 1:58.03 1
17 Drumheller, Byron JR Blair 2:00.50 1:59.20
18 Olivos, Will SR Rich Montgomery 2:00.19 2:00.83
19 McAteer, Brian Sherwood NT 2:01.74
20 Rutt, Ben SR Quince Orchard 1:57.01 2:03.37
21 Collogan, Matt JR Blair 2:02.90 2:03.43
22 Eskow, Jon Sherwood 2:04.74 2:04.64
23 Leaman, Sean JR B-Cc 2:03.58 2:04.76
24 Rock, Reza Springbrook 2:05.78 2:08.82
25 Riedman, David SO Poolesville 2:09.17 2:09.80
26 Sank, Daniel SO Wootton 2:06.83 2:10.49
27 Cutting, Brian JR Magruder 2:10.34 2:13.14
28 Shutak, David JR Rockville 2:16.60 2:16.29
29 Fox, Rich SO Northwest 2:19.50 2:16.85
30 Kuhn, Nick SO Gaithersburg 2:14.68 2:17.05
31 D'Ambrosio, Mario FR B-Cc 2:11.47 2:17.11
32 Cox, Matthew SR Seneca Valley 2:18.56 2:19.42
33 Jackson, Kyle SO Poolesville 2:22.56 2:24.38
34 Knesel, Brian JR Rockville 2:24.35 2:26.18
35 Delira, Phillip FR Wheaton NT 2:26.74
36 Foley, John JR Einstein 2:26.65 2:26.96
37 Barros, Roosevelt Kennedy 2:27.33 2:29.94
38 Huang, Andy SO Wootton 2:30.00 2:30.13
39 Johnson, David SO Seneca Valley 2:24.62 2:32.47
40 Jones, Alex Northwest NT 2:49.73
41 Galecki, Robert FR Wheaton 2:37.61 2:52.31
42 Burger, Ethan Blake-PV 3:01.63 3:11.18
Event 5 Men Open 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Raab, Michael SR Walter Johnson 1:55.03 1:55.22 20
2 Reed, Buddy Sherwood 1:58.83 1:57.73 17
3 Kelsey, Jeff SR Whitman 2:00.30 2:01.31 16
4 Kim, Sean JR Paint Branch-US 2:05.03 2:02.44 15
5 Dobson, Chris SO Rockville 2:07.72 2:05.04 14
6 Kapit, Jason JR Walter Johnson 2:04.25 2:05.25 13
7 Sanderson, Cory SO Einstein 2:07.46 2:07.06 12
8 Davis, Steve SR Gaithersburg 2:09.64 2:09.31 11
9 Dugan, Matt FR Whitman 2:10.75 2:09.36 9
10 Quase, Josh JR Watkins Mill 2:10.53 2:09.96 7
11 Beridze, Levan JR B-Cc 2:09.77 2:10.42 6
12 Leontiev, Art Sherwood 2:11.66 2:11.49 5
13 Dewhurst, Robert JR Seneca Valley 2:09.03 2:12.52 4
14 Quase, Jake JR Watkins Mill 2:15.80 2:13.70 3
15 Yeany, John FR Northwest 2:15.38 2:14.79 2
16 Moreland, Christopher FR Quince Orchard 2:15.97 2:15.40 1
17 Lee, Andrew SO Blair 2:12.60 2:15.80
18 Shmidt, Arthur SR Churchill-MD 2:15.78 2:16.06
19 Strite, Drew JR Damascus 2:15.61 2:16.09
20 Johnson, Tom SO Blair 2:20.50 2:20.87
21 Haggerty, Ryan FR Churchill-MD NT 2:21.29
22 Yewdell, Teddy Kennedy 2:30.09 2:23.91
23 Revzin, Barry FR Rich Montgomery NT 2:25.28
24 Cunningham, Brent SR Magruder 2:26.79 2:27.65
25 Muresan, Horace SO Quince Orchard 2:24.63 2:27.73
26 Bookman, Adam FR B-Cc 2:25.49 2:32.00
27 Herzog, Russell SO Northwest 2:33.47 2:32.27
28 Norris, Stephen SO Gaithersburg 2:34.92 2:34.25
29 Schlegel, Chris Springbrook 2:32.42 2:34.76
30 Mondonedo, Matt SO Blake-PV 2:39.32 2:35.92
31 Buckley, Ian SO Poolesville 2:36.06 2:38.83
32 Wang, Felix FR Wootton 2:23.82 2:42.49
33 Johnson, Adam JR Rockville 2:43.24 2:43.46
34 Mette, Kevin FR Wheaton 2:40.12 2:44.90
35 Majerle, Jared Kennedy 2:39.53 2:45.18
36 Vocke, Robert SO Poolesville 2:44.59 2:48.34
37 Harmon, Andy FR Seneca Valley 2:36.00 2:48.93
38 Jones, Trent SR Wootton 2:53.38 2:49.34
39 Silverstein, Joel SR Paint Branch-US 2:39.71 2:51.09
40 Kelly, Sean JR Blake-PV 2:46.22 2:53.52
41 Pepper, Christopher FR Damascus 3:12.78 3:08.42
-- Benjamin, David SO Rich Montgomery 2:24.40 DQ
-- Poulos, Nick Springbrook 2:33.34 DQ
Event 7 Men Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burnsky, Paul Sherwood 22.35 22.17 20
2 Cardy, Dan SR Blair 22.40 22.49 17
3 Coyle, Brad SO Blake-PV 22.91 22.74 16
4 Hazzard, Greg JR Northwest 22.91 22.96 15
5 Emilio, Luis Felipe SR Walter Johnson 22.88 23.07 14
6 Brownell, Sam SR Whitman 23.03 23.20 13
7 Hinz, Matthew JR Gaithersburg 23.41 23.40 12
8 Gordon, Sam SR Poolesville 23.04 23.48 11
9 Kaufman, Nick SR Walter Johnson 23.67 23.68 9
10 Aizkalns, Jason FR Quince Orchard 23.54 23.97 6.5
10 Rodgers, Mike JR Rich Montgomery 23.55 23.97 6.5
12 Bosic, Keith JR Rich Montgomery 23.84 24.16 5
13 Durfee, Russell Springbrook 23.99 24.17 4
14 Mangum, Cole SO Paint Branch-US 23.86 24.24 2.5
14 Horton, Ben SR Quince Orchard 23.62 24.24 2.5
16 Yano, Rodrigo SR Churchill-MD 23.69 24.25 1
17 Grant, Russell Churchill-MD NT 24.31
18 Loomis, Brent JR Magruder 23.42 24.36
19 Baxter, John JR Paint Branch-US 23.85 24.39
20 Mercer, Clark Sherwood 24.56 24.73
20 Rivas, David SR Seneca Valley 24.25 24.73
22 Van Wert, Michael SR Blair 24.50 24.74
23 Norton, Joe FR B-Cc 24.32 24.75
24 Isenbart, Craig SO Watkins Mill 24.84 24.76
25 Hawk, Chris SR Magruder 24.57 24.81
26 Peterson, Daniel SO Wheaton 24.75 24.83
27 Brooks, Michael SR Whitman 24.71 24.95
28 Rench, Tyler JR Watkins Mill 24.92 25.21
29 Osmun, Stephen SO Rockville 24.87 25.24
29 Best, Chris SO B-Cc 25.34 25.24
31 Scott, Charlie FR Seneca Valley 24.64 25.25
32 Nerret, Jeff FR Blake-PV 24.57 25.34
33 Kirkorn, Zack Springbrook 25.57 25.69
34 Conway, Chris SR Poolesville 25.19 25.78
35 Bridgers, Paul FR Gaithersburg 25.31 25.80
36 Frankel, Brandon SR Wootton 26.28 26.22
37 Brodsky, Kevin JR Wootton 26.12 26.37
38 Kulkosky, Mark SR Einstein 25.66 26.44
39 Hill, Christian SR Northwest 26.96 26.80
40 Kanai, Lang Kennedy 26.27 26.81
41 Glick, Dave SR Einstein 27.30 26.96
42 Masser, Jimmy SO Rockville NT 27.49
43 McDermott, Bryan SO Wheaton 28.26 28.81
44 Smallwood, Gene Damascus NT 28.87
45 Josephson, Josh Kennedy 29.17 29.61
46 Smith, Brian SR Damascus 30.59 31.09
Event 11 Men Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Raab, Michael SR Walter Johnson 51.39 50.52 20
2 Kim, Sean JR Paint Branch-US 53.76 53.97 17
3 Rinehart, Billy SR Watkins Mill 54.32 54.76 16
4 Kelsey, Jeff SR Whitman 54.63 54.96 15
5 Olympia, Richard JR Watkins Mill 56.98 55.96 14
6 MacKinnon, Ian SO Blair 55.00 56.05 13
7 Tappis, Chris Sherwood 56.23 56.28 12
8 Rodgers, Mike JR Rich Montgomery 57.38 57.19 11
9 Martin, Justin SR B-Cc 58.05 57.39 9
10 Madej, David SO Blair 1:00.60 58.90 7
11 Vogel, Dan JR Walter Johnson NT 58.97 6
12 Davis, Steve SR Gaithersburg 58.87 59.07 5
13 Shmidt, Arthur SR Churchill-MD 57.96 59.61 4
14 Wu, Andy JR Wootton 1:00.36 59.63 3
15 Joiner, Jared SR B-Cc 1:01.26 59.88 2
16 Harris, Walter Springbrook 59.10 59.98 1
17 Dugan, Matt FR Whitman 1:01.87 1:00.26
18 Hawk, Chris SR Magruder 1:00.63 1:01.04
19 Uratani, Arthur SR Paint Branch-US 1:01.74 1:01.07
20 Eskow, Jon Sherwood 1:01.55 1:01.83
21 Auer, Tim JR Poolesville 1:03.52 1:02.65
22 Lee, William Springbrook 1:02.25 1:02.89
23 Herman, Ross Churchill-MD 1:06.18 1:03.27
24 Day-Nitkin, Aaron SR Wootton 1:05.62 1:03.49
25 Saridakis, Nick SR Magruder 1:02.87 1:05.20
26 Peterson, Daniel SO Wheaton 1:04.56 1:05.88
27 Scott, Charlie FR Seneca Valley 1:04.59 1:06.02
28 Knoblach, George FR Quince Orchard 1:07.93 1:06.32
29 Butterman, Kenny FR Gaithersburg 1:10.07 1:07.90
30 Bosic, Keith JR Rich Montgomery 1:04.56 1:08.60
31 Shutak, David JR Rockville 1:07.30 1:08.83
32 Wolfe, Adam SO Seneca Valley 1:09.19 1:10.51
33 Mulhern, James Kennedy 1:11.76 1:10.93
34 Kelly, Sean JR Blake-PV 1:13.88 1:12.81
35 Dirda, Chris JR Einstein 1:10.61 1:13.72
36 Burke, Ryan FR Poolesville 1:11.71 1:14.57
37 Eickel, Brandon FR Northwest 1:17.22 1:14.86
38 Kollar, Richard SO Rockville 1:10.48 1:15.41
39 Stockman, Mike JR Northwest 1:18.28 1:17.44
Event 13 Men Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Coyle, Brad SO Blake-PV 50.93 49.03 20
2 Sweet, Tom SR Rich Montgomery 50.04 49.32 17
3 Beridze, Levan JR B-Cc 50.06 49.96 16
4 Cardy, Dan SR Blair 50.44 50.12 15
5 Kapit, Jason JR Walter Johnson 49.79 50.40 14
6 Tappis, Chris Sherwood 52.76 50.55 13
7 Emilio, Luis Felipe SR Walter Johnson 50.90 50.61 12
8 Gordon, Sam SR Poolesville 50.72 50.87 11
9 Drumheller, Byron JR Blair 51.50 51.70 9
10 Moyer, Brian SR B-Cc 51.09 51.88 7
11 Hazzard, Greg JR Northwest 51.71 52.04 6
12 Quase, Josh JR Watkins Mill 52.53 52.56 5
13 Yano, Rodrigo SR Churchill-MD NT 52.72 4
14 Cupido, Frank SR Churchill-MD 52.75 53.09 3
15 Hamilton, Ted SO Whitman 54.78 53.29 2
16 Stein, Jeff FR Whitman 53.49 53.35 0.5
16 Mangum, Cole SO Paint Branch-US 52.97 53.35 0.5
18 Baxter, John JR Paint Branch-US 53.24 53.36
19 Janos, Christopher SR Quince Orchard 53.84 53.44
20 Olivos, Will SR Rich Montgomery 53.97 53.90
21 Rench, Tyler JR Watkins Mill 55.19 54.83
22 Hinz, Stephen FR Gaithersburg 53.90 54.88
23 Moreland, Christopher FR Quince Orchard 55.33 54.92
24 Rock, Reza Springbrook 54.81 54.96
24 Mercer, Clark Sherwood 54.32 54.96
26 Loomis, Brent JR Magruder 55.48 56.29
27 Rivas, David SR Seneca Valley 55.29 56.40
28 Durfee, Russell Springbrook 55.93 56.93
29 Nerret, Jeff FR Blake-PV 55.97 57.62
30 Gordon, Joseph SO Poolesville 59.34 57.71
31 Sank, Daniel SO Wootton 57.84 58.18
32 Osmun, Stephen SO Rockville 59.68 58.83
33 Bridgers, Paul FR Gaithersburg 58.34 59.64
34 Frankel, Brandon SR Wootton 59.78 1:00.01
35 Masser, Jimmy SO Rockville 59.35 1:00.56
36 Hirst, Robby FR Einstein 1:00.22 1:00.95
37 Cox, Pat JR Seneca Valley 1:04.94 1:01.75
38 Hill, Christian SR Northwest 1:02.33 1:02.19
39 Kulkosky, Mark SR Einstein 1:00.29 1:02.77
40 Majerle, Jared Kennedy 1:02.08 1:03.28
41 Gallagher, Bernie SO Wheaton 1:03.72 1:03.43
42 Delira, Phillip FR Wheaton 1:07.93 1:05.16
43 Barros, Roosevelt Kennedy 1:05.62 1:06.50
44 Pepper, Christopher FR Damascus 1:13.87 1:09.43
45 Smallwood, Gene Damascus NT 1:11.24
Event 17 Men Open 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sherwood High School 1:31.94 1:30.16 40
1) Burnsky, Paul 2) Leontiev, Art
3) Tappis, Chris 4) Reed, Buddy
2 Walter Johnson High School 1:29.91 1:30.25 34
1) Kapit, Jason JR 2) Raab, Michael SR
3) Kaufman, Nick SR 4) Emilio, Luis Felipe SR
3 Walt Whitman High School 1:31.70 1:31.46 32
1) Brownell, Sam SR 2) Dugan, Jon JR
3) Kelsey, Jeff SR 4) Martens, Stuart SR
4 Blair High School 1:32.15 1:31.92 30
1) MacKinnon, Ian SO 2) Drumheller, Byron JR
3) Madej, David SO 4) Cardy, Dan SR
5 Paint Branch High School-US 1:34.10 1:34.01 28
1) Blanken, Jason SO 2) Mangum, Cole SO
3) Baxter, John JR 4) Kim, Sean JR
6 Bethesda-Chevy Chase Barons 1:33.26 1:34.75 26
1) Joiner, Jared SR 2) Martin, Justin SR
3) Moyer, Brian SR 4) Beridze, Levan JR
7 Quince Orchard High School 1:34.96 1:35.31 24
1) Aizkalns, Jason FR 2) Mulloy, Ben SO
3) Janos, Christopher SR 4) Horton, Ben SR
8 Churchill High School-MD 1:37.40 1:37.36 22
1) Middel, Alexander FR 2) Moloznik, Jake JR
3) Herman, Ross 4) Mendelsohn, Andrew SO
9 Richard Montgomery High School 1:37.69 1:38.04 18
1) Novick, Paul 2) Ward, Matt FR
3) Olivos, Will SR 4) Bosic, Keith JR
10 Magruder High School 1:36.35 1:38.45 14
1) Loomis, Brent JR 2) Saridakis, Nick SR
3) Hawk, Chris SR 4) Mechak, Joey FR
11 Watkins Mill High School 1:36.30 1:38.56 12
1) Kelley, Kevin JR 2) Isenbart, Craig SO
3) Rench, Tyler JR 4) Quase, Jake JR
12 Poolesville High School 1:39.64 1:40.08 10
1) Gordon, Sam SR 2) Auer, Tim JR
3) Conway, Chris SR 4) Riedman, David SO
13 James Hubert Blake HS-PV 1:39.69 1:40.12 8
1) Nerret, Jeff FR 2) Coyle, Brad SO
3) Mondonedo, Matt SO 4) Kelly, Sean JR
14 Seneca Valley High School 1:37.35 1:42.16 6
1) Scott, Charlie FR 2) Dewhurst, Robert JR
3) Ruppel, Lance 4) Rivas, David SR
15 Rockville High School 1:41.56 1:42.91 4
1) Shutak, David JR 2) Osmun, Stephen SO
3) Masser, Jimmy SO 4) Dobson, Chris SO
16 Einstein High School 1:44.48 1:43.30 2
1) Sanderson, Cory SO 2) Casey, Jon SO
3) Kulkosky, Mark SR 4) Carman, Roger FR
17 Wootton High School 1:41.62 1:43.45
1) Wu, Andy JR 2) Nik, Ojan
3) Sank, Daniel SO 4) Frankel, Brandon SR
18 Gaithersburg High School 1:43.51 1:44.17
1) Butterman, Andrew 2) Butterman, Kenny FR
3) Bridgers, Paul FR 4) Kuhn, Nick SO
19 John F Kennedy High School 1:46.12 1:45.47
1) Yewdell, Teddy 2) Majerle, Jared
3) Kanai, Lang 4) Mulhern, James
20 Damascus High School NT 1:46.77
1) Wilmot, John SR 2) Smallwood, Gene
3) Pepper, Christopher FR 4) Strite, Drew JR
21 Wheaton High School 1:49.13 1:49.15
1) Peterson, Daniel SO 2) McDermott, Bryan SO
3) Delira, Phillip FR 4) Gallagher, Bernie SO
22 Northwest High School 1:43.91 1:51.08
1) Herzog, Russell SO 2) McNamee, Joe FR
3) Jones, Alex 4) Fox, Rich SO
-- Springbrook High School 1:41.75 DQ
1) Kirkorn, Zack 2) Harris, Walter
3) Schlegel, Chris 4) Rock, Reza
Event 19 Men Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Reed, Buddy Sherwood 53.09 52.50 20
2 Blanken, Jason SO Paint Branch-US 56.92 54.47 17
3 MacKinnon, Ian SO Blair 55.21 56.00 16
4 Olympia, Richard JR Watkins Mill 56.63 57.91 15
5 Taft, Tim SR Walter Johnson 57.81 58.63 14
6 Hinz, Matthew JR Gaithersburg 58.82 58.72 13
7 Hamilton, Ted SO Whitman 58.09 58.87 12
8 Brownell, Sam SR Whitman 57.52 58.94 11
9 Sanderson, Cory SO Einstein 1:00.71 58.96 9
10 Leontiev, Art Sherwood 58.21 59.04 7
11 Redmond, Tom Walter Johnson NT 1:00.61 6
12 Ward, Matt FR Rich Montgomery 1:01.74 1:00.77 5
13 Novick, Paul Rich Montgomery NT 1:01.44 4
14 Johnson, Tom SO Blair 1:01.10 1:02.06 3
15 Wilson, Jake JR Watkins Mill 1:03.25 1:02.25 2
16 Cupido, Frank SR Churchill-MD 1:01.02 1:02.30 1
17 Janos, Christopher SR Quince Orchard 1:03.55 1:03.16
18 Strite, Drew JR Damascus 1:02.21 1:03.33
19 Hinz, Stephen FR Gaithersburg 1:03.98 1:03.51
20 Yeany, John FR Northwest 1:03.86 1:03.62
21 Lowe, Greg Springbrook 1:04.98 1:04.61
22 Herman, Ross Churchill-MD 1:05.48 1:04.69
23 Uratani, Arthur SR Paint Branch-US 1:05.02 1:04.77
24 McNICKLE, Kyle JR Magruder 1:04.31 1:05.32
25 Schlegel, Chris Springbrook 1:07.13 1:06.02
26 Coe, Andrew FR B-Cc 1:04.76 1:06.59
27 Brodsky, Kevin JR Wootton 1:08.93 1:08.28
28 Hirst, Robby FR Einstein 1:08.56 1:08.40
29 Mondonedo, Matt SO Blake-PV 1:07.22 1:09.11
30 Dower, Brendan JR B-Cc 1:06.43 1:10.31
31 Johnson, Adam JR Rockville 1:11.41 1:11.85
32 Savage, Glenn SO Seneca Valley 1:10.15 1:14.45
33 Walters, Matt FR Seneca Valley 1:12.20 1:14.75
34 Kollar, Richard SO Rockville 1:13.96 1:14.79
35 Latter, Greg SO Wootton 1:12.45 1:15.31
36 Thanh, Jonathan FR Northwest 1:14.15 1:16.55
37 Strain, Robert FR Poolesville 1:16.45 1:17.13
38 Jackson, Kyle SO Poolesville 1:18.04 1:18.46
39 Brown, David FR Wheaton 1:19.99 1:23.16
40 Dubit, Ben SO Blake-PV 1:19.68 1:24.69
41 McGuire, John Kennedy 1:28.16 1:29.46
42 Reid, Nick Kennedy 1:34.87 1:33.59
Event 21 Men Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kaufman, Jonathan JR Walter Johnson 59.75 1:00.58 20
2 Burnsky, Paul Sherwood 1:03.68 1:03.79 17
3 Dobson, Chris SO Rockville 1:03.93 1:04.47 16
4 Sweet, Tom SR Rich Montgomery 1:05.03 1:05.95 15
5 Cooper, Mitch FR Whitman 1:05.60 1:06.21 14
6 Linnoila, William SR Walter Johnson 1:06.41 1:06.83 13
7 Dewhurst, Robert JR Seneca Valley 1:05.53 1:07.08 12
8 Lee, Andrew SO Blair 1:05.96 1:07.36 11
9 Wu, Andy JR Wootton 1:08.41 1:07.57 9
10 Haggerty, Ryan FR Churchill-MD 1:06.66 1:07.70 7
11 Madej, David SO Blair 1:07.37 1:07.77 6
12 McAteer, Brian Sherwood 1:07.91 1:07.83 5
13 Sorge, Gregory Gaithersburg 1:10.61 1:09.07 4
14 Harris, Walter Springbrook 1:08.88 1:09.48 3
15 Lee, William Springbrook 1:10.26 1:10.39 2
16 Saridakis, Nick SR Magruder 1:08.80 1:11.14 1
17 Hsu, Ming-Pu JR Wootton 1:10.06 1:11.25
18 Yewdell, Teddy Kennedy 1:11.03 1:11.78
19 Auer, Tim JR Poolesville 1:12.99 1:12.70
20 Herzog, Russell SO Northwest 1:13.07 1:12.87
21 Bookman, Adam FR B-Cc 1:13.10 1:13.17
22 Stockman, Mike JR Northwest 1:11.72 1:13.19
23 Muresan, Horace SO Quince Orchard 1:12.09 1:13.62
24 Hlavka, Andy SR Paint Branch-US 1:13.07 1:13.82
25 Knesel, Brian JR Rockville 1:14.61 1:13.89
26 Henderson, Scott SO Watkins Mill 1:13.35 1:13.98
27 Mulloy, Ben SO Quince Orchard 1:13.50 1:14.12
28 Leonard, Kevin FR Watkins Mill 1:14.18 1:14.37
29 Conway, Chris SR Poolesville 1:13.22 1:15.05
30 Moloznik, Jake JR Churchill-MD NT 1:15.14
31 Sattler, Brian SO Blake-PV 1:16.11 1:15.99
32 Josephson, Josh Kennedy 1:15.89 1:17.32
33 Mette, Kevin FR Wheaton 1:17.33 1:17.98
34 Leith, Steve SR Paint Branch-US 1:17.26 1:18.29
35 Winkler, Brian SR B-Cc 1:25.89 1:19.78
36 Butterman, Kenny FR Gaithersburg 1:21.17 1:20.50
37 Stein, Andrew JR Blake-PV 1:18.15 1:20.69
38 Harmon, Andy FR Seneca Valley 1:18.57 1:20.70
39 Dirda, Chris JR Einstein 1:22.00 1:21.50
40 Casey, Jon SO Einstein 1:29.90 1:27.05
41 Boyle, Pat JR Damascus 1:34.57 1:31.56
-- Brooks, Michael SR Whitman 1:06.47 DQ
Event 23 Men Open 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walter Johnson High School 3:20.34 3:19.17 40
1) Mengering, Jonathan JR 2) Kapit, Jason JR
3) Taft, Tim SR 4) Raab, Michael SR
2 Walt Whitman High School 3:22.25 3:19.85 34
1) Brownell, Sam SR 2) Dugan, Jon JR
3) Kelsey, Jeff SR 4) Martens, Stuart SR
3 Bethesda-Chevy Chase Barons 3:28.12 3:27.94 32
1) Joiner, Jared SR 2) Martin, Justin SR
3) Moyer, Brian SR 4) Beridze, Levan JR
4 Watkins Mill High School 3:26.19 3:28.03 30
1) Olympia, Richard JR 2) Kelley, Kevin JR
3) Quase, Josh JR 4) Rinehart, Billy SR
5 Churchill High School-MD 3:24.21 3:28.21 28
1) Yano, Rodrigo SR 2) Middel, Alexander FR
3) Cupido, Frank SR 4) Mendelsohn, Andrew SO
6 Paint Branch High School-US 3:28.91 3:29.59 26
1) Kim, Sean JR 2) Mangum, Cole SO
3) Baxter, John JR 4) Blanken, Jason SO
7 Richard Montgomery High School 3:32.69 3:31.56 24
1) Rodgers, Mike JR 2) Olivos, Will SR
3) Ward, Matt FR 4) Sweet, Tom SR
8 Gaithersburg High School 3:31.76 3:31.85 22
1) Hinz, Stephen FR 2) Morris, James JR
3) Davis, Steve SR 4) Hinz, Matthew JR
9 Quince Orchard High School 3:39.06 3:33.86 18
1) Horton, Ben SR 2) Rutt, Ben SR
3) Janos, Christopher SR 4) Aizkalns, Jason FR
10 Sherwood High School 3:35.77 3:37.72 14
1) McAteer, Brian 2) Eskow, Jon
3) Mercer, Clark 4) Leontiev, Art
11 Blair High School 3:31.12 3:44.59 12
1) Collogan, Matt JR 2) Lee, Andrew SO
3) Rostapshov, Alexey JR 4) Drumheller, Byron JR
12 Magruder High School 3:38.86 3:46.65 10
1) Mechak, Joey FR 2) Cutting, Brian JR
3) McNICKLE, Kyle JR 4) Cunningham, Brent SR
13 Wootton High School 3:55.32 3:48.54 8
1) Sank, Daniel SO 2) Nik, Ojan
3) Frankel, Brandon SR 4) Wang, Felix FR
14 Springbrook High School 3:46.85 3:50.12 6
1) Rock, Reza 2) Lee, William
3) Durfee, Russell 4) Schlegel, Chris
15 Einstein High School 3:46.47 3:51.55 4
1) Kulkosky, Mark SR 2) Hirst, Robby FR
3) Sanderson, Cory SO 4) Carman, Roger FR
16 Rockville High School 3:47.76 3:53.94 2
1) Shutak, David JR 2) Osmun, Stephen SO
3) Masser, Jimmy SO 4) Dobson, Chris SO
17 Northwest High School 4:09.94 3:54.71
1) Yeany, John FR 2) Hill, Christian SR
3) Fox, Rich SO 4) Hazzard, Greg JR
18 Seneca Valley High School 3:35.62 4:07.83
1) Wolfe, Adam SO 2) Johnson, David SO
3) Cox, Matthew SR 4) Ruppel, Lance
19 Poolesville High School 3:51.74 4:08.49
1) Gordon, Joseph SO 2) Vocke, Robert SO
3) Jackson, Kyle SO 4) Burke, Ryan FR
20 John F Kennedy High School 4:32.65 4:20.56
1) Kanai, Lang 2) Barros, Roosevelt
3) Josephson, Josh 4) Mulhern, James
21 James Hubert Blake HS-PV 3:55.51 4:22.45
1) Dubit, Ben SO 2) Kelly, Sean JR
3) Sattler, Brian SO 4) Stein, Andrew JR
22 Wheaton High School 4:48.57 4:33.85
1) Mette, Kevin FR 2) Brown, David FR
3) Delira, Phillip FR 4) McDermott, Bryan SO