2002 Patriot District Swim/ Dive Championship
February 1-2, 2002
Lee District Recreation Center
Individual Rankings - Through Event 24
These meet results are posted as a courtesy.
The meet was NOT sanctioned nor approved by PVS.
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Dist. Record: # 24.48 02/14/1998 Miriam Lynch
Region Cuts: @ 25.63
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Davis, Emerson SO T.C. WILLIAMS 25.10 24.87@ 20
2 Galway, Laura FR WEST SPRINGFIELD 25.84 25.45@ 16.5
2 Greenlee, Maureen JR WEST SPRINGFIELD 25.56 25.45@ 16.5
4 Bizer, Sarah ANNANDALE 25.29 25.71 15
5 Bourne, Heather SR ROBINSON 25.61 25.76 14
6 Sanders, Alison ANNANDALE 26.08 25.96 13
7 Hardin, Mariesa SO HAYFIELD 26.26 26.03 12
8 Howe, Betsy FR LAKE BRADDOCK 26.62 26.37 11
B - Final
9 Callaway, Sara JR WEST SPRINGFIELD 26.89 26.58 9
10 Burgess, Sarah JR ROBINSON 27.46 27.09 7
11 Huntley, Jenna JR LAKE BRADDOCK 26.89 27.34 6
12 Strandell, Angela SR WEST SPRINGFIELD 27.44 27.43 5
13 Yoerges, Jocelynn SO HAYFIELD 27.61 27.44 4
14 Bizer, Julia ANNANDALE 27.65 27.83 3
15 Rice, Kate FR ROBINSON 27.31 27.88 2
16 Friar, Lotti FR LAKE BRADDOCK 27.67 28.02 1
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Dist. Record: # 24.48 02/14/1998 Miriam Lynch
Region Cuts: @ 25.63
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Davis, Emerson SO T.C. WILLIAMS 25.01 25.10@
2 Bizer, Sarah ANNANDALE 25.67 25.29@
3 Greenlee, Maureen JR WEST SPRINGFIELD 25.49 25.56@
4 Bourne, Heather SR ROBINSON 25.56 25.61@
5 Galway, Laura FR WEST SPRINGFIELD 25.81 25.84
6 Sanders, Alison ANNANDALE 26.01 26.08
7 Hardin, Mariesa SO HAYFIELD 26.49 26.26
8 Howe, Betsy FR LAKE BRADDOCK 27.08 26.62
-------------------------------------------------------------------------
9 Huntley, Jenna JR LAKE BRADDOCK 26.22 26.89
9 Callaway, Sara JR WEST SPRINGFIELD 26.90 26.89
11 Rice, Kate FR ROBINSON 26.94 27.31
12 Strandell, Angela SR WEST SPRINGFIELD 27.37 27.44
13 Burgess, Sarah JR ROBINSON 27.06 27.46
14 Yoerges, Jocelynn SO HAYFIELD 27.18 27.61
15 Bizer, Julia ANNANDALE 27.77 27.65
16 Friar, Lotti FR LAKE BRADDOCK 27.47 27.67
-------------------------------------------------------------------------
17 Lamb, Ruth SR ROBINSON 27.43 27.70
18 Crumpler, Laura ANNANDALE 27.83 27.88
-------------------------------------------------------------------------
19 DeSano, Diana FR HAYFIELD 28.19 28.76
20 Sheaffer, Meredith FR LAKE BRADDOCK 27.83 28.87
21 Hinman, Elizabeth SO WEST POTOMAC 28.25 29.49
22 Heffernan, Cristina WEST POTOMAC 29.27 30.30
23 Fulton, Catie JR T.C. WILLIAMS 30.69 30.74
24 Lee, Ellen SO T.C. WILLIAMS 29.66 31.18
25 Underwood, Allison WEST POTOMAC 33.34 31.86
26 Reuter, Mary-Renee SO T.C. WILLIAMS 34.54 34.37
-- Knizner, Lauren FR HAYFIELD 25.33 DQ
-- Burgess, Sarah JR T.C. WILLIAMS 27.06 SCR
-- Olsen, Emily FR WEST POTOMAC 27.98 SCR
-- Rice, Kate FR T.C. WILLIAMS 26.94 SCR
-- Bourne, Heather SR T.C. WILLIAMS 25.56 SCR
-- Lamb, Ruth SR T.C. WILLIAMS 27.43 SCR
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Dist. Record: # 53.35 Meg Freese
Region Cuts: @ 56.39
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Tarpey, Erin JR ROBINSON 54.21 53.96@ 20
2 Davis, Emerson SO T.C. WILLIAMS 54.20 54.30@ 17
3 Brake, Meghan SR LAKE BRADDOCK 58.65 55.62@ 16
4 Galway, Laura FR WEST SPRINGFIELD 56.32 56.48 15
5 Greenlee, Maureen JR WEST SPRINGFIELD 57.32 56.92 14
6 Smith, Jennifer SR LAKE BRADDOCK 58.12 57.39 13
7 Knizner, Lauren FR HAYFIELD 58.22 57.61 12
8 Gunderson, Mary ANNANDALE 58.52 58.01 11
B - Final
9 Johnson, Julie JR WEST SPRINGFIELD 58.76 57.41 9
10 Bourne, Heather SR ROBINSON 58.79 58.44 7
11 Nations, Jamie SO HAYFIELD 59.46 59.26 6
12 Burgess, Sarah JR ROBINSON 59.66 59.52 5
13 Strandell, Angela SR WEST SPRINGFIELD 59.81 1:00.18 4
14 Sanders, Alison ANNANDALE 1:01.88 1:00.31 3
15 Benevento, Michele FR ROBINSON 1:01.40 1:00.32 2
16 Huntley, Jenna JR LAKE BRADDOCK 1:00.36 1:00.81 1
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Dist. Record: # 53.35 Meg Freese
Region Cuts: @ 56.39
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Davis, Emerson SO T.C. WILLIAMS 57.74 54.20@
2 Tarpey, Erin JR ROBINSON 56.62 54.21@
3 Galway, Laura FR WEST SPRINGFIELD 56.14 56.32@
4 Greenlee, Maureen JR WEST SPRINGFIELD 58.11 57.32
5 Smith, Jennifer SR LAKE BRADDOCK 58.02 58.12
6 Knizner, Lauren FR HAYFIELD 57.02 58.22
7 Gunderson, Mary ANNANDALE 58.72 58.52
8 Brake, Meghan SR LAKE BRADDOCK 57.02 58.65
-------------------------------------------------------------------------
9 Johnson, Julie JR WEST SPRINGFIELD 58.63 58.76
10 Bourne, Heather SR ROBINSON 58.77 58.79
11 Nations, Jamie SO HAYFIELD 58.45 59.46
12 Burgess, Sarah JR ROBINSON 59.33 59.66
13 Strandell, Angela SR WEST SPRINGFIELD 59.52 59.81
14 Huntley, Jenna JR LAKE BRADDOCK 58.58 1:00.36
15 Benevento, Michele FR ROBINSON 1:01.00 1:01.40
16 Sanders, Alison ANNANDALE 58.88 1:01.88
-------------------------------------------------------------------------
17 Friar, Lotti FR LAKE BRADDOCK 1:00.99 1:02.00
18 Yoerges, Jocelynn SO HAYFIELD 1:02.85 1:02.96
-------------------------------------------------------------------------
19 Gualtieri, Katie ANNANDALE 1:02.08 1:03.53
20 DeSano, Diana FR HAYFIELD 1:04.99 1:03.63
21 Shedlock, Caroline ANNANDALE 1:05.70 1:04.85
22 Hinman, Elizabeth SO WEST POTOMAC 1:02.81 1:05.58
23 Lee, Ellen SO T.C. WILLIAMS 1:04.93 1:08.31
24 Dobson, Amy WEST POTOMAC 1:09.13 1:09.23
25 Fulton, Catie JR T.C. WILLIAMS 1:10.17 1:10.14
26 Underwood, Allison WEST POTOMAC 1:19.19 1:14.18
27 Reuter, Mary-Renee SO T.C. WILLIAMS 1:26.03 1:18.96
-- Bourne, Heather SR T.C. WILLIAMS 58.77 SCR
-- Burgess, Sarah JR T.C. WILLIAMS 59.33 SCR
-- Olsen, Emily FR WEST POTOMAC 1:05.35 SCR
-- Benevento, Michele FR T.C. WILLIAMS 1:01.00 SCR
-- Tarpey, Erin JR T.C. WILLIAMS 56.62 SCR
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Dist. Record: # 1:55.15 02/14/1998 Allyson Hamilton
Region Cuts: @ 2:03.89
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Nichols, Christine FR ROBINSON 1:59.49 1:59.33@ 20
2 Hodges, Katie SO HAYFIELD 2:08.34 2:01.21@ 17
3 Keith, Kendra FR T.C. WILLIAMS 2:03.98 2:02.10@ 16
4 Nam, Jen SR LAKE BRADDOCK 2:04.48 2:03.66@ 15
5 Rowan, Catherine JR ROBINSON 2:08.02 2:06.83 14
6 Twomey, Hannah SO T.C. WILLIAMS 2:09.46 2:08.34 13
7 Johnson, Julie JR WEST SPRINGFIELD 2:09.97 2:09.65 12
8 Kuhmerker, Lauren JR T.C. WILLIAMS 2:09.88 2:11.09 11
B - Final
9 Trinka, Adrienne SR WEST SPRINGFIELD 2:11.27 2:09.34 9
10 Nitzberg, Robbie FR WEST SPRINGFIELD 2:12.94 2:12.48 7
11 Ward, Virginia SO ROBINSON 2:13.90 2:12.95 6
12 Ryan, Emily JR WEST SPRINGFIELD 2:13.01 2:13.43 5
13 Welch, Ashley ANNANDALE 2:16.26 2:14.17 4
14 Worley, Katherine SO LAKE BRADDOCK 2:13.50 2:14.35 3
15 MacIntosh, Lauren SO ROBINSON 2:15.45 2:14.50 2
16 Berman, Stephanie SO LAKE BRADDOCK 2:18.20 2:18.49 1
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Dist. Record: # 1:55.15 02/14/1998 Allyson Hamilton
Region Cuts: @ 2:03.89
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Nichols, Christine FR ROBINSON 1:58.96 1:59.49@
2 Keith, Kendra FR T.C. WILLIAMS 2:04.57 2:03.98
3 Nam, Jen SR LAKE BRADDOCK 2:03.56 2:04.48
4 Rowan, Catherine JR ROBINSON 2:06.20 2:08.02
5 Hodges, Katie SO HAYFIELD 2:03.92 2:08.34
6 Twomey, Hannah SO T.C. WILLIAMS 2:10.40 2:09.46
7 Kuhmerker, Lauren JR T.C. WILLIAMS 2:09.51 2:09.88
8 Johnson, Julie JR WEST SPRINGFIELD 2:09.05 2:09.97
-------------------------------------------------------------------------
9 Trinka, Adrienne SR WEST SPRINGFIELD 2:09.69 2:11.27
10 Nitzberg, Robbie FR WEST SPRINGFIELD 2:10.17 2:12.94
11 Ryan, Emily JR WEST SPRINGFIELD 2:12.39 2:13.01
12 Worley, Katherine SO LAKE BRADDOCK 2:14.17 2:13.50
13 Ward, Virginia SO ROBINSON 2:11.78 2:13.90
14 MacIntosh, Lauren SO ROBINSON 2:15.07 2:15.45
15 Welch, Ashley ANNANDALE 2:13.37 2:16.26
16 Berman, Stephanie SO LAKE BRADDOCK 2:19.09 2:18.20
-------------------------------------------------------------------------
17 Marino, Marjorie SO HAYFIELD 2:17.97 2:19.17
18 Campbell, Sarah WEST POTOMAC 2:13.79 2:19.20
-------------------------------------------------------------------------
19 Lee, Amanda FR LAKE BRADDOCK 2:24.54 2:19.87
20 Douroudian, Tina ANNANDALE 2:19.88 2:22.05
21 Casey, Meaghan FR T.C. WILLIAMS 2:28.54 2:25.49
22 Prosch, Allison ANNANDALE 2:17.87 2:26.03
23 Murray, Karen SO HAYFIELD 2:26.61 2:26.68
24 Shedlock, Caroline ANNANDALE 2:27.94 2:28.34
25 McHarg, Molly FR HAYFIELD 2:37.36 2:33.38
26 Baden-Mayer, Dorothy WEST POTOMAC 2:36.62 2:34.78
27 Sherald, Emily SO WEST POTOMAC 2:41.86 2:42.70
28 Withers, Sarah WEST POTOMAC 2:24.53 2:43.53
-- Nichols, Christine FR T.C. WILLIAMS 1:58.96 SCR
-- MacIntosh, Lauren SO T.C. WILLIAMS 2:15.07 SCR
-- Ward, Virginia SO T.C. WILLIAMS 2:11.78 SCR
-- Rowan, Catherine JR T.C. WILLIAMS 2:06.20 SCR
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Dist. Record: # 5:01.09 1996 Missy Bell
Region Cuts: @ 5:32.22
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Nichols, Christine FR ROBINSON 5:17.29 5:17.34@ 20
2 Ju, Leslie JR LAKE BRADDOCK 5:31.58 5:27.49@ 17
3 Hodges, Katie SO HAYFIELD 5:41.37 5:29.53@ 16
4 Blaschke, Ann SR WEST SPRINGFIELD 5:37.41 5:35.82 15
5 Young, Lindsay ANNANDALE 5:37.90 5:36.11 14
6 Di Renzo, Dana FR LAKE BRADDOCK 5:41.19 5:40.41 13
7 Verdin, Erica WEST POTOMAC 5:44.28 5:40.53 12
8 Twomey, Hannah SO T.C. WILLIAMS 5:45.76 5:42.47 11
B - Final
9 Kuhmerker, Lauren JR T.C. WILLIAMS 5:50.91 5:46.39 9
10 Trinka, Adrienne SR WEST SPRINGFIELD 5:53.09 5:48.29 7
11 Horan, Megan SR WEST SPRINGFIELD 5:56.65 5:55.05 6
12 Ward, Virginia SO ROBINSON 6:01.22 5:58.56 5
13 Bissell, Christine JR ROBINSON 6:12.71 6:01.36 4
14 Pyon, Natalie FR WEST SPRINGFIELD 6:07.94 6:05.36 3
15 Worley, Katherine SO LAKE BRADDOCK 6:06.31 6:07.71 2
16 Mathews, Ashley ANNANDALE 6:12.76 6:11.29 1
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Dist. Record: # 5:01.09 1996 Missy Bell
Region Cuts: @ 5:32.22
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Nichols, Christine FR ROBINSON 5:17.21 5:17.29@
2 Ju, Leslie JR LAKE BRADDOCK 5:26.92 5:31.58@
3 Blaschke, Ann SR WEST SPRINGFIELD 5:37.04 5:37.41
4 Young, Lindsay ANNANDALE 5:39.09 5:37.90
5 Di Renzo, Dana FR LAKE BRADDOCK 5:38.50 5:41.19
6 Hodges, Katie SO HAYFIELD 5:26.57 5:41.37
7 Verdin, Erica WEST POTOMAC 5:41.20 5:44.28
8 Twomey, Hannah SO T.C. WILLIAMS 5:44.40 5:45.76
-------------------------------------------------------------------------
9 Kuhmerker, Lauren JR T.C. WILLIAMS 5:41.79 5:50.91
10 Trinka, Adrienne SR WEST SPRINGFIELD 5:48.49 5:53.09
11 Horan, Megan SR WEST SPRINGFIELD 6:01.68 5:56.65
12 Ward, Virginia SO ROBINSON 5:56.99 6:01.22
13 Worley, Katherine SO LAKE BRADDOCK 6:11.35 6:06.31
14 Pyon, Natalie FR WEST SPRINGFIELD 6:02.44 6:07.94
15 Bissell, Christine JR ROBINSON 5:58.57 6:12.71
16 Mathews, Ashley ANNANDALE 6:12.65 6:12.76
-------------------------------------------------------------------------
17 Berman, Stephanie SO LAKE BRADDOCK 6:18.06 6:13.53
18 Campbell, Sarah WEST POTOMAC 6:11.19 6:15.58
-------------------------------------------------------------------------
19 Rossi, Elizabeth WEST POTOMAC 6:24.23 6:27.17
20 Marino, Marjorie SO HAYFIELD 6:12.84 6:27.68
21 Holloway, London SR HAYFIELD 6:29.42 6:29.24
22 Casey, Meaghan FR T.C. WILLIAMS 6:41.67 6:36.00
23 Norton, Caroline ANNANDALE 6:35.58 6:39.91
24 Douroudian, Tina ANNANDALE 6:31.08 6:40.82
25 Murray, Karen SO HAYFIELD 6:49.85 6:46.76
26 Curtis, Lara FR T.C. WILLIAMS 7:17.65 7:13.69
27 Withers, Sarah WEST POTOMAC 7:13.61 7:24.87
-- Rowan, Catherine JR ROBINSON 5:37.03 SCR
-- Nichols, Christine FR T.C. WILLIAMS 5:17.21 SCR
-- Bissell, Christine JR T.C. WILLIAMS 5:58.57 SCR
-- Ward, Virginia SO T.C. WILLIAMS 5:56.99 SCR
-- Rowan, Catherine JR T.C. WILLIAMS 5:37.03 SCR
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Dist. Record: # 59.56 02/07/1998 Miriam Lynch
Region Cuts: @ 1:03.37
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Jimenez, Rebecca JR ROBINSON 1:01.28 1:00.92@ 20
2 Smith, Jennifer SR LAKE BRADDOCK 1:01.94 1:01.31@ 17
3 Trahan, Katie SR WEST SPRINGFIELD 1:03.75 1:02.65@ 16
4 Nam, Jen SR LAKE BRADDOCK 1:04.30 1:03.96 15
5 Trinka, Lauren SO WEST SPRINGFIELD 1:06.06 1:05.86 14
6 Wattenbarger, Tiff ANNANDALE 1:06.80 1:06.45 13
7 Smith, Amanda SR LAKE BRADDOCK 1:07.04 1:06.66 12
8 Morgan, Lizzy SO ROBINSON 1:07.17 1:06.98 11
B - Final
9 Prevost, Kathleen JR WEST SPRINGFIELD 1:08.74 1:07.19 9
10 Murphy, Danica SR ROBINSON 1:07.76 1:07.52 7
11 Keith, Kary SR T.C. WILLIAMS 1:07.19 1:07.78 6
12 Pritchett, Jessica FR LAKE BRADDOCK 1:07.44 1:08.31 5
13 Welch, Ashley ANNANDALE 1:09.06 1:09.91 4
14 Rice, Kate FR ROBINSON 1:10.05 1:10.05 3
15 Horan, Megan SR WEST SPRINGFIELD 1:10.10 1:10.45 2
16 Gualtieri, Katie ANNANDALE 1:10.22 1:10.52 1
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Dist. Record: # 59.56 02/07/1998 Miriam Lynch
Region Cuts: @ 1:03.37
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Jimenez, Rebecca JR ROBINSON 1:01.21 1:01.28@
2 Smith, Jennifer SR LAKE BRADDOCK 1:02.02 1:01.94@
3 Trahan, Katie SR WEST SPRINGFIELD NT 1:03.75
4 Nam, Jen SR LAKE BRADDOCK 1:06.07 1:04.30
5 Trinka, Lauren SO WEST SPRINGFIELD 1:06.10 1:06.06
6 Wattenbarger, Tiffany ANNANDALE 1:08.06 1:06.80
7 Smith, Amanda SR LAKE BRADDOCK 1:09.68 1:07.04
8 Morgan, Lizzy SO ROBINSON 1:08.37 1:07.17
-------------------------------------------------------------------------
9 Keith, Kary SR T.C. WILLIAMS 1:08.16 1:07.19
10 Pritchett, Jessica FR LAKE BRADDOCK 1:09.02 1:07.44
11 Murphy, Danica SR ROBINSON 1:07.59 1:07.76
12 Prevost, Kathleen JR WEST SPRINGFIELD NT 1:08.74
13 Welch, Ashley ANNANDALE 1:08.01 1:09.06
14 Rice, Kate FR ROBINSON 1:11.82 1:10.05
15 Horan, Megan SR WEST SPRINGFIELD 1:10.92 1:10.10
16 Gualtieri, Katie ANNANDALE 1:09.72 1:10.22
-------------------------------------------------------------------------
17 Chess, Lauren SO HAYFIELD 1:09.56 1:10.31
18 Vacca, Danielle JR HAYFIELD 1:12.16 1:11.47
-------------------------------------------------------------------------
19 Baden-Mayer, Dorothy WEST POTOMAC 1:11.40 1:12.63
20 Craven, Jessica SO HAYFIELD 1:14.09 1:15.41
21 Prosch, Allison ANNANDALE 1:12.01 1:16.52
22 Sherald, Emily SO WEST POTOMAC 1:22.21 1:24.55
23 Curtis, Lara FR T.C. WILLIAMS 1:28.01 1:28.68
24 Killeen, Jessica JR T.C. WILLIAMS 1:37.59 1:32.05
25 Dobson, Amy WEST POTOMAC 1:31.45 1:32.88
26 Murphy, Michaela SO T.C. WILLIAMS 1:34.95 1:33.90
-- Pritchett, Meghann WEST POTOMAC 1:42.16 NS
-- Murphy, Danica SR T.C. WILLIAMS 1:07.59 SCR
-- Morgan, Lizzy SO T.C. WILLIAMS 1:08.37 SCR
-- Jimenez, Rebecca JR T.C. WILLIAMS 1:01.21 SCR
-- Bryant, Lauren SR HAYFIELD 1:17.89 SCR
-- Rice, Kate FR T.C. WILLIAMS 1:11.82 SCR
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Dist. Record: # 1:04.43 02/05/2000 Lola Woodworth
Region Cuts: @ 1:12.55
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Ogren, Kim SO LAKE BRADDOCK 1:10.88 1:10.24@ 20
2 Bizer, Sarah ANNANDALE 1:11.45 1:11.71@ 17
3 Hardin, Mariesa SO HAYFIELD 1:12.43 1:13.45 16
4 Mealy, Erin SO ROBINSON 1:13.86 1:13.54 15
5 Rife, Eileen SO LAKE BRADDOCK 1:13.24 1:13.77 14
6 Muir, Annie JR WEST SPRINGFIELD 1:15.08 1:14.10 13
7 Blaschke, Ann SR WEST SPRINGFIELD 1:14.73 1:14.47 12
8 Johnson, Mandy SO WEST SPRINGFIELD 1:15.11 1:15.20 11
B - Final
9 Wolter, Leah JR HAYFIELD 1:15.99 1:14.74 9
10 Boelens, Jamie JR WEST SPRINGFIELD 1:16.34 1:15.14 7
11 Lee, Amanda FR LAKE BRADDOCK 1:17.88 1:16.91 6
12 Jonsson, Ursula SO LAKE BRADDOCK 1:17.92 1:18.72 5
13 Lee, Yian ANNANDALE 1:19.83 1:18.74 4
14 Bizer, Julia ANNANDALE 1:18.56 1:19.15 3
15 Benevento, Michele FR ROBINSON 1:19.94 1:19.68 2
16 Admundsen, Emily WEST POTOMAC 1:19.88 1:20.02 1
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Dist. Record: # 1:04.43 02/05/2000 Lola Woodworth
Region Cuts: @ 1:12.55
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Ogren, Kim SO LAKE BRADDOCK 1:11.58 1:10.88@
2 Bizer, Sarah ANNANDALE 1:13.74 1:11.45@
3 Hardin, Mariesa SO HAYFIELD 1:13.60 1:12.43@
4 Rife, Eileen SO LAKE BRADDOCK 1:13.55 1:13.24
5 Mealy, Erin SO ROBINSON 1:14.14 1:13.86
6 Blaschke, Ann SR WEST SPRINGFIELD 1:14.95 1:14.73
7 Muir, Annie JR WEST SPRINGFIELD 1:14.65 1:15.08
8 Johnson, Mandy SO WEST SPRINGFIELD 1:15.58 1:15.11
-------------------------------------------------------------------------
9 Wolter, Leah JR HAYFIELD 1:16.49 1:15.99
10 Boelens, Jamie JR WEST SPRINGFIELD 1:16.03 1:16.34
11 Lee, Amanda FR LAKE BRADDOCK 1:17.82 1:17.88
12 Jonsson, Ursula SO LAKE BRADDOCK 1:18.99 1:17.92
13 Bizer, Julia ANNANDALE 1:19.79 1:18.56
14 Lee, Yian ANNANDALE 1:19.37 1:19.83
15 Admundsen, Emily WEST POTOMAC 1:19.01 1:19.88
16 Benevento, Michele FR ROBINSON 1:18.66 1:19.94
-------------------------------------------------------------------------
17 Barnhardt, Stephanie JR HAYFIELD 1:20.22 1:20.50
18 Henderson, Kate FR T.C. WILLIAMS 1:23.83 1:20.61
-------------------------------------------------------------------------
19 Binder, Sarah FR ROBINSON 1:18.72 1:20.95
20 Bridger, Sarah FR HAYFIELD 1:22.99 1:21.26
21 Griffin, Emily SO T.C. WILLIAMS 1:22.29 1:22.62
22 Kasdorf, Christa ANNANDALE 1:23.88 1:23.08
23 Rossi, Elizabeth WEST POTOMAC 1:20.44 1:23.47
24 DiCesare, Claire SR T.C. WILLIAMS 1:24.49 1:24.18
25 Swinson, Emily WEST POTOMAC 1:28.78 1:29.89
26 Simmons, Kimberly FR WEST POTOMAC 1:30.55 1:32.04
-- Bissell, Christine JR ROBINSON 1:17.88 DQ
-- Burstein, Zarah JR T.C. WILLIAMS 1:30.36 DQ
-- Benevento, Michele FR T.C. WILLIAMS 1:18.66 SCR
-- Bissell, Christine JR T.C. WILLIAMS 1:17.88 SCR
-- Mealy, Erin SO T.C. WILLIAMS 1:14.14 SCR
-- Binder, Sarah FR T.C. WILLIAMS 1:18.72 SCR
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Dist. Record: # 58.01 02/04/2000 Katie McAdoo
Region Cuts: @ 1:03.40
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Tarpey, Erin JR ROBINSON 59.40 59.17@ 20
2 Trahan, Katie SR WEST SPRINGFIELD 1:01.34 1:01.02@ 17
3 Keith, Kendra FR T.C. WILLIAMS 1:03.56 1:03.36@ 16
4 Ju, Leslie JR LAKE BRADDOCK 1:04.51 1:04.50 15
5 Nitzberg, Robbie FR WEST SPRINGFIELD 1:05.91 1:05.61 14
6 Chess, Lauren SO HAYFIELD 1:06.38 1:06.09 13
7 Smith, Amanda SR LAKE BRADDOCK 1:06.55 1:06.13 12
8 Murphy, Danica SR ROBINSON 1:06.20 1:08.38 11
B - Final
9 Howe, Betsy FR LAKE BRADDOCK 1:06.55 1:05.61 9
10 Wattenbarger, Tiff ANNANDALE 1:07.28 1:06.33 7
11 Binder, Sarah FR ROBINSON 1:07.76 1:07.47 6
12 Bourne, Allison FR ROBINSON 1:08.41 1:08.08 5
13 Knight, Beth FR HAYFIELD 1:09.85 1:08.30 4
14 Kristoff, Madeline SO LAKE BRADDOCK 1:09.47 1:09.24 3
15 Crumpler, Laura ANNANDALE 1:10.51 1:10.12 2
16 Ryan, Emily JR WEST SPRINGFIELD 1:09.91 1:10.18 1
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Dist. Record: # 58.01 02/04/2000 Katie McAdoo
Region Cuts: @ 1:03.40
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Tarpey, Erin JR ROBINSON 59.56 59.40@
2 Trahan, Katie SR WEST SPRINGFIELD 1:01.70 1:01.34@
3 Keith, Kendra FR T.C. WILLIAMS 1:03.27 1:03.56
4 Ju, Leslie JR LAKE BRADDOCK 1:03.27 1:04.51
5 Nitzberg, Robbie FR WEST SPRINGFIELD 1:05.49 1:05.91
6 Murphy, Danica SR ROBINSON 1:06.86 1:06.20
7 Chess, Lauren SO HAYFIELD 1:09.38 1:06.38
8 Smith, Amanda SR LAKE BRADDOCK 1:05.38 J1:06.55
-------------------------------------------------------------------------
9 Howe, Betsy FR LAKE BRADDOCK 1:07.15 J1:06.55
10 Wattenbarger, Tiffany ANNANDALE 1:07.59 1:07.28
11 Binder, Sarah FR ROBINSON 1:07.53 1:07.76
12 Bourne, Allison FR ROBINSON 1:09.21 1:08.41
13 Kristoff, Madeline SO LAKE BRADDOCK 1:09.96 1:09.47
14 Knight, Beth FR HAYFIELD 1:11.84 1:09.85
15 Ryan, Emily JR WEST SPRINGFIELD 1:08.91 1:09.91
16 Crumpler, Laura ANNANDALE 1:10.35 1:10.51
-------------------------------------------------------------------------
17 Vacca, Danielle JR HAYFIELD 1:12.23 1:12.02
18 Bouley, Heather JR WEST SPRINGFIELD 1:10.24 1:12.16
-------------------------------------------------------------------------
19 Sinaiko, Rachel ANNANDALE 1:14.96 1:14.77
20 Griffin, Emily SO T.C. WILLIAMS 1:14.58 1:14.98
21 Clark, Katie ANNANDALE 1:12.44 1:17.50
22 Heffernan, Cristina WEST POTOMAC 1:17.61 1:17.80
23 Lutz, Jessica FR HAYFIELD 1:23.20 1:24.27
24 Bekerle, Hana WEST POTOMAC 1:27.51 1:28.35
25 Casey, Kerry WEST POTOMAC 1:25.23 1:28.36
26 Stavridis, Christina WEST POTOMAC 1:30.80 1:32.54
-- Murphy, Danica SR T.C. WILLIAMS 1:06.86 SCR
-- Tarpey, Erin JR T.C. WILLIAMS 59.56 SCR
-- Bourne, Allison FR T.C. WILLIAMS 1:09.21 SCR
-- Binder, Sarah FR T.C. WILLIAMS 1:07.53 SCR
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
Dist. Record: # 2:08.91 02/13/1998 Lacey Hlavka
Region Cuts: @ 2:19.06
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Brake, Meghan SR LAKE BRADDOCK 2:19.84 2:15.48@ 20
2 Jimenez, Rebecca JR ROBINSON 2:22.33 2:20.31 17
3 Boelens, Jamie JR WEST SPRINGFIELD 2:23.96 2:22.27 16
4 Young, Lindsay ANNANDALE 2:23.32 2:23.25 15
5 Ogren, Kim SO LAKE BRADDOCK 2:23.67 2:23.46 14
6 Keith, Kary SR T.C. WILLIAMS 2:24.00 2:24.32 13
7 Rife, Eileen SO LAKE BRADDOCK 2:22.77 2:24.82 12
8 Di Renzo, Dana FR LAKE BRADDOCK 2:23.90 2:25.07 11
B - Final
9 Morgan, Lizzy SO ROBINSON 2:25.28 2:25.39 9
10 Verdin, Erica WEST POTOMAC 2:25.16 2:26.11 7
11 Mealy, Erin SO ROBINSON 2:31.47 2:27.95 6
12 Nations, Jamie SO HAYFIELD 2:28.43 2:29.27 5
13 Prevost, Kathleen JR WEST SPRINGFIELD 2:31.24 2:29.97 4
14 Tate, Sarah SO WEST SPRINGFIELD 2:32.60 2:30.03 3
15 Pyon, Natalie FR WEST SPRINGFIELD 2:35.92 2:30.60 2
16 Hobart, Stephanie SO ROBINSON 2:34.34 2:32.75 1
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
Dist. Record: # 2:08.91 02/13/1998 Lacey Hlavka
Region Cuts: @ 2:19.06
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Brake, Meghan SR LAKE BRADDOCK 2:19.22 2:19.84
2 Jimenez, Rebecca JR ROBINSON 2:21.05 2:22.33
3 Rife, Eileen SO LAKE BRADDOCK 2:22.49 2:22.77
4 Young, Lindsay ANNANDALE 2:22.82 2:23.32
5 Ogren, Kim SO LAKE BRADDOCK 2:27.23 2:23.67
6 Di Renzo, Dana FR LAKE BRADDOCK 2:22.75 2:23.90
7 Boelens, Jamie JR WEST SPRINGFIELD 2:24.17 2:23.96
8 Keith, Kary SR T.C. WILLIAMS 2:24.77 2:24.00
-------------------------------------------------------------------------
9 Verdin, Erica WEST POTOMAC 2:23.38 2:25.16
10 Morgan, Lizzy SO ROBINSON 2:27.44 2:25.28
11 Nations, Jamie SO HAYFIELD 2:28.43 2:28.43
12 Prevost, Kathleen JR WEST SPRINGFIELD 2:30.91 2:31.24
13 Mealy, Erin SO ROBINSON 2:31.84 2:31.47
14 Tate, Sarah SO WEST SPRINGFIELD 2:32.00 2:32.60
15 Hobart, Stephanie SO ROBINSON 2:33.41 2:34.34
16 Pyon, Natalie FR WEST SPRINGFIELD 2:29.16 2:35.92
-------------------------------------------------------------------------
17 Mathews, Ashley ANNANDALE 2:34.24 2:36.15
18 Admundsen, Emily WEST POTOMAC 2:35.33 2:36.82
-------------------------------------------------------------------------
19 Knight, Beth FR HAYFIELD 2:41.98 2:39.35
20 Nolan, Colleen ANNANDALE 2:36.28 2:41.74
21 Norton, Caroline ANNANDALE 2:41.97 2:41.92
22 Vaughn, Lindsay SO HAYFIELD 2:49.56 2:47.41
23 DiCesare, Claire SR T.C. WILLIAMS 2:49.15 2:52.13
24 Henderson, Kate FR T.C. WILLIAMS 2:57.37 2:56.52
25 Simmons, Kimberly FR WEST POTOMAC 3:07.83 3:07.14
26 Burstein, Zarah JR T.C. WILLIAMS 3:06.36 3:08.62
27 Casey, Kerry WEST POTOMAC 3:09.13 3:14.68
-- Evans, Amanda FR HAYFIELD 2:51.70 DQ
-- Jimenez, Rebecca JR T.C. WILLIAMS 2:21.05 SCR
-- Hobart, Stephanie SO T.C. WILLIAMS 2:33.41 SCR
-- Morgan, Lizzy SO T.C. WILLIAMS 2:27.44 SCR
-- Mealy, Erin SO T.C. WILLIAMS 2:31.84 SCR
Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
Dist. Record: # 473.90 02/06/1999 Amber O'Reiley
Region Cuts: @ 280.77
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Nakamura, Yukari ANNANDALE NT 381.45@ 20
2 Gordon, Katie LAKE BRADDOCK NT 377.20@ 17
3 Poyta, Sam LAKE BRADDOCK NT 351.95@ 16
4 Brostrom, Kara ANNANDALE NT 301.55@ 15
5 Herman, Caitlin SR WEST SPRINGFIELD NT 287.20@ 14
6 O'Brien, Caitlin SR ROBINSON NT 281.80@ 13
7 Yoerges, Jillian SO HAYFIELD NT 274.65 12
8 Balun, Elizabeth ANNANDALE NT 274.05 11
9 Salas, Paige FR ROBINSON NT 269.50 9
10 Jones, Lindsay LAKE BRADDOCK NT 254.85 7
11 Coffey, Shana SO WEST SPRINGFIELD NT 248.90 6
12 Hudson, Julie LAKE BRADDOCK NT 238.90 5
13 Moser, Emily SR HAYFIELD NT 233.80 4
14 Gwaltney, Ellen SR T.C. WILLIAMS NT 230.75 3
15 Hall, Ashleigh JR ROBINSON NT 227.10 2
16 Heuer, Jennifer SR ROBINSON NT 224.45 1
17 Swenson, Lauren FR HAYFIELD NT 162.65
18 Techane, Muna SR T.C. WILLIAMS NT 150.25
19 Cox, Mira WEST POTOMAC NT 143.15
20 Wernecke, Kelly WEST POTOMAC NT 98.35
21 Keany, Caitlin WEST POTOMAC NT 65.35
22 Pachon, Lina SO WEST SPRINGFIELD NT 47.75
-- McCaa, Meghan JR HAYFIELD NT SCR
-- Moss, Sarah JR T.C. WILLIAMS NT SCR
-- Schneider, Analise SR T.C. WILLIAMS NT SCR
-- McKinney, Stephani ANNANDALE NT SCR
-- Pearsall, Melanie JR WEST SPRINGFIELD NT SCR
-- O'Brien, Caitlin SR T.C. WILLIAMS NT SCR
-- Salas, Paige FR T.C. WILLIAMS NT SCR
-- Hall, Ashleigh JR T.C. WILLIAMS NT SCR
-- Heuer, Jennifer SR T.C. WILLIAMS NT SCR
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Dist. Record: # 1:42.19 1996 West Springfield
Region Cuts: @ 1:45.68
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 ANNANDALE HS 1:45.79 1:42.67@ 40
1) Gunderson, Mary 2) Wattenbarger, Tiffany
3) Sanders, Alison 4) Bizer, Sarah
2 HAYFIELD SS 1:46.10 1:43.43@ 34
1) Hodges, Katie SO 2) Nations, Jamie SO
3) Hardin, Mariesa SO 4) Knizner, Lauren FR
3 WEST SPRINGFIELD HS 1:43.37 1:44.49@ 32
1) Johnson, Julie JR 2) Callaway, Sara JR
3) Prevost, Kathleen JR 4) Pyon, Natalie FR
4 ROBINSON HS 1:45.53 1:45.11@ 30
1) Nichols, Christine FR 2) Bourne, Heather SR
3) Burgess, Sarah JR 4) Rice, Kate FR
5 T. C. WILLIAMS HS 1:47.44 1:46.96 28
1) Keith, Kary SR 2) Kuhmerker, Lauren JR
3) Keith, Kendra FR 4) Davis, Emerson SO
6 LAKE BRADDOCK SS 1:49.52 1:47.50 26
1) Nam, Jen SR 2) Smith, Amanda SR
3) Smith, Jennifer SR 4) Huntley, Jenna JR
7 WEST POTOMAC HS 1:52.52 1:57.40 24
1) Sherald, Emily SO 2) Hinman, Elizabeth SO
3) Rossi, Elizabeth 4) Baden-Mayer, Dorothy
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Dist. Record: # 3:41.04 West Springfield
Region Cuts: @ 3:52.45
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 ROBINSON HS 3:46.09 3:44.90@ 40
1) Nichols, Christine FR 2) Tarpey, Erin JR
3) Jimenez, Rebecca JR 4) Morgan, Lizzy SO
2 WEST SPRINGFIELD HS 3:51.23 3:45.47@ 34
1) Trahan, Katie SR 2) Galway, Laura FR
3) Greenlee, Maureen JR 4) Johnson, Julie JR
3 LAKE BRADDOCK SS 4:04.98 3:50.59@ 32
1) Nam, Jen SR 2) Brake, Meghan SR
3) Ju, Leslie JR 4) Howe, Betsy FR
4 HAYFIELD SS 3:51.98 3:57.88 30
1) Hodges, Katie SO 2) Nations, Jamie SO
3) Chess, Lauren SO 4) Yoerges, Jocelynn SO
5 ANNANDALE HS 4:02.24 3:58.27 28
1) Gunderson, Mary 2) Young, Lindsay
3) Gualtieri, Katie 4) Welch, Ashley
6 WEST POTOMAC HS 4:15.93 4:12.53 26
1) Verdin, Erica 2) Campbell, Sarah
3) Admundsen, Emily 4) Heffernan, Cristina
7 T. C. WILLIAMS HS 3:52.24 4:19.23 24
1) Griffin, Emily SO 2) Casey, Meaghan FR
3) Lee, Ellen SO 4) Twomey, Hannah SO
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Dist. Record: # 1:53.88 1996 West Springfield HS
Region Cuts: @ 1:58.26
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 ROBINSON HS 1:54.77 1:54.45@ 40
1) Jimenez, Rebecca JR 2) Mealy, Erin SO
3) Tarpey, Erin JR 4) Bourne, Heather SR
2 WEST SPRINGFIELD HS 1:55.35 1:54.78@ 34
1) Galway, Laura FR 2) Greenlee, Maureen JR
3) Trahan, Katie SR 4) Blaschke, Ann SR
3 ANNANDALE HS 1:56.95 1:55.24@ 32
1) Sanders, Alison 2) Bizer, Sarah
3) Gunderson, Mary 4) Wattenbarger, Tiffany
4 LAKE BRADDOCK SS 1:59.63 1:55.37@ 30
1) Smith, Jennifer SR 2) Ogren, Kim SO
3) Brake, Meghan SR 4) Huntley, Jenna JR
5 HAYFIELD SS 1:57.11 1:59.55 28
1) Chess, Lauren SO 2) Knizner, Lauren FR
3) Hardin, Mariesa SO 4) Wolter, Leah JR
6 T. C. WILLIAMS HS 1:59.79 1:59.56 26
1) Keith, Kary SR 2) Kuhmerker, Lauren JR
3) Keith, Kendra FR 4) Davis, Emerson SO
7 WEST POTOMAC HS 2:06.22 2:07.73 24
1) Verdin, Erica 2) Baden-Mayer, Dorothy
3) Heffernan, Cristina 4) Admundsen, Emily