2004 Northern Region Swim & Dive
February 13-14, 2004
George Mason University
Event Results for Preliminaries and Finals
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Bialas, Amber Tallwood 24.00 23.96 20
2 Balint, Andrea 06 Langley HS 24.26 24.06 17
3 Hinkle, Katy 07 Yorktown HS 24.46 24.10 16
4 Edwards, Meggie 06 E.C. Glass HS 24.65 24.22 15
5 Davis, Emerson 04 T.C. Williams HS 24.40 24.46 14
6 Mobley, Becky 05 Fairfax HS 24.67 24.49 13
7 Dickey, Claire 05 PH (Roanoke) 24.83 24.57 12
8 Freeburn, Kelly Tallwood 24.59 24.99 11
B - Final
9 Bizer, Sarah 04 Annandale HS 24.89 24.52 9
10 McHorney, Jordan 05 First Colonial 25.26 24.65 7
11 Verhoef, Anne Warwick 25.15 25.04 6
12 Kuhn, EB 06 Jefferson HS 25.29 25.06 5
13 Knizner, Lauren 05 Hayfield SS 25.24 25.12 4
14 Waldorf, Heather 05 Bayside HS 25.12 25.23 3
15 Jewell, Claire 04 Lee-Davis HS 25.44 25.55 2
16 Baar, Nancy 07 PH (Roanoke) 25.27 25.67 1
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Bialas, Amber Tallwood 24.53 24.00
2 Balint, Andrea 06 Langley HS 24.44 24.26
3 Davis, Emerson 04 T.C. Williams HS 24.59 24.40
4 Hinkle, Katy 07 Yorktown HS 24.17 24.46
5 Freeburn, Kelly Tallwood 24.66 24.59
6 Edwards, Meggie 06 E.C. Glass HS 24.54 24.65
7 Mobley, Becky 05 Fairfax HS 24.59 24.67
8 Dickey, Claire 05 PH (Roanoke) 25.16 24.83
-------------------------------------------------------------------------
9 Bizer, Sarah 04 Annandale HS 24.53 24.89
10 Waldorf, Heather 05 Bayside HS 25.53 25.12
11 Verhoef, Anne Warwick 25.12 25.15
12 Knizner, Lauren 05 Hayfield SS 25.44 25.24
13 McHorney, Jordan 05 First Colonial 24.63 25.26
14 Baar, Nancy 07 PH (Roanoke) 25.84 25.27
15 Kuhn, EB 06 Jefferson HS 25.20 25.29
16 Jewell, Claire 04 Lee-Davis HS 25.72 25.44
-------------------------------------------------------------------------
17 Valint, Brittany 04 Woodson HS 25.23 25.48
18 Brinks, Hannah Atlee HS 26.03 25.49
-------------------------------------------------------------------------
19 Caulkins, Martha 04 E.C. Glass HS 25.66 25.63
20 Holloman, Kristin 07 Hickory 25.94 25.92
21 Hagmaier, Ashley Massaponax HS 26.33 25.96
22 Chidester, Robin 06 Princess Anne 26.45 26.04
23 Rowley, Sarah Western Branch 25.96 26.10
24 Moore, Steph 04 Stafford HS 26.40 26.21
25 Mextorf, Bethany Albemarle 26.70 26.45
26 Urso, Kerry 04 Stonewall Jackso 26.14 26.49
27 Sanders, Stephanie 05 PH (Ashland) 26.35 26.61
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Marshall, Christine Menchville 52.43 51.78 20
25.34 51.78 (26.44)
2 Bialas, Amber Tallwood 52.47 51.93 17
25.34 51.93 (26.59)
3 Balint, Andrea 06 Langley HS 52.58 52.74 16
25.30 52.74 (27.44)
4 Edwards, Meggie 06 E.C. Glass HS 53.20 53.12 15
25.50 53.12 (27.62)
5 Hinkle, Katy 07 Yorktown HS 53.63 53.27 14
25.29 53.27 (27.98)
6 Pederson, Nicole 05 South Lakes HS 54.37 54.00 13
26.17 54.00 (27.83)
7 Verhoef, Anne Warwick 54.42 54.10 12
26.18 54.10 (27.92)
8 Waldorf, Heather 05 Bayside HS 54.71 54.94 11
26.21 54.94 (28.73)
B - Final
9 Freeburn, Kelly Tallwood 54.77 53.67 9
25.88 53.67 (27.79)
10 McKenzie, Heather 06 Lake Braddock SS 55.44 54.84 7
26.35 54.84 (28.49)
11 Valint, Brittany 04 Woodson HS 55.63 55.17 6
26.11 55.17 (29.06)
12 Jewell, Claire 04 Lee-Davis HS 55.94 55.43 5
26.53 55.43 (28.90)
13 Jamerson, Melissa Albemarle 55.74 55.59 4
26.72 55.59 (28.87)
14 Cook, Courtney 06 Chantilly HS 54.92 55.71 3
27.01 55.71 (28.70)
15 Dabney, Emory Maggie Walker 55.80 56.09 2
26.83 56.09 (29.26)
16 Moore, Christie 04 Stafford HS 56.53 56.73 1
26.97 56.73 (29.76)
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Marshall, Christine Menchville 52.69 52.43
25.41 52.43 (27.02)
2 Bialas, Amber Tallwood 53.14 52.47
25.61 52.47 (26.86)
3 Balint, Andrea 06 Langley HS 52.67 52.58
25.41 52.58 (27.17)
4 Edwards, Meggie 06 E.C. Glass HS 53.30 53.20
25.48 53.20 (27.72)
5 Hinkle, Katy 07 Yorktown HS 53.32 53.63
25.52 53.63 (28.11)
6 Pederson, Nicole 05 South Lakes HS 54.16 54.37
26.17 54.37 (28.20)
7 Verhoef, Anne Warwick 54.51 54.42
26.47 54.42 (27.95)
8 Waldorf, Heather 05 Bayside HS 54.75 54.71
26.01 54.71 (28.70)
-------------------------------------------------------------------------
9 Freeburn, Kelly Tallwood 54.11 54.77
26.06 54.77 (28.71)
10 Cook, Courtney 06 Chantilly HS 54.88 54.92
26.66 54.92 (28.26)
11 McKenzie, Heather 06 Lake Braddock SS 55.59 55.44
26.89 55.44 (28.55)
12 Valint, Brittany 04 Woodson HS 55.56 55.63
26.41 55.63 (29.22)
13 Jamerson, Melissa Albemarle 55.53 55.74
26.91 55.74 (28.83)
14 Dabney, Emory Maggie Walker 55.17 55.80
26.72 55.80 (29.08)
15 Jewell, Claire 04 Lee-Davis HS 55.91 55.94
26.76 55.94 (29.18)
16 Moore, Christie 04 Stafford HS 57.01 56.53
27.28 56.53 (29.25)
-------------------------------------------------------------------------
17 Milliron, Lauren Maggie Walker 57.57 56.82
27.59 56.82 (29.23)
18 Wilcox, Sarah Menchville 56.94 56.83
27.51 56.83 (29.32)
-------------------------------------------------------------------------
19 Holloman, Kristin 07 Hickory 56.61 56.94
27.18 56.94 (29.76)
20 McAleese, Casey Brooke Point 56.28 56.97
27.65 56.97 (29.32)
21 Webber, Stephanie 06 Osbourn Park HS 56.67 57.32
27.91 57.32 (29.41)
22 Mextorf, Bethany Albemarle 58.08 57.45
27.68 57.45 (29.77)
23 Urso, Kerry 04 Stonewall Jackso 56.82 57.70
27.19 57.70 (30.51)
24 Hauck, Amanda 04 Forest Park HS 57.38 57.78
27.51 57.78 (30.27)
25 Wannamaker, Millie 06 Hickory 57.74 57.84
27.56 57.84 (30.28)
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Baker, Sarah 05 Robinson HS 1:53.35 1:50.92 20
26.23 54.31 (28.08) 1:22.55 (28.24) 1:50.92 (28.37)
2 Bellis, Caroline 05 South Lakes HS 1:53.17 1:53.14 17
26.44 54.73 (28.29) 1:23.63 (28.90) 1:53.14 (29.51)
3 Parkhurst, Michelle 05 Marshall 1:54.39 1:54.36 16
26.75 55.67 (28.92) 1:25.13 (29.46) 1:54.36 (29.23)
4 Naber, PJ 06 Chantilly HS 1:54.94 1:55.06 15
26.56 55.63 (29.07) 1:25.90 (30.27) 1:55.06 (29.16)
5 Ham, Whitney 04 PH (Ashland) 1:56.83 1:55.59 14
27.18 56.29 (29.11) 1:26.09 (29.80) 1:55.59 (29.50)
6 Neely, Laura 04 Lee-Davis HS 1:56.39 1:56.49 13
27.18 56.83 (29.65) 1:27.12 (30.29) 1:56.49 (29.37)
7 Jones, Stephanie 05 First Colonial 1:56.95 1:57.67 12
26.82 56.51 (29.69) 1:27.22 (30.71) 1:57.67 (30.45)
8 Chapmon, Tara 06 Cox 1:57.36 1:57.87 11
27.68 56.86 (29.18) 1:27.26 (30.40) 1:57.87 (30.61)
B - Final
9 Yurechko, Christine 04 Jefferson HS 1:58.12 1:56.79 9
27.38 57.19 (29.81) 1:27.02 (29.83) 1:56.79 (29.77)
10 Hodges, Katie 04 Hayfield SS 1:59.37 1:57.34 7
27.19 56.36 (29.17) 1:26.87 (30.51) 1:57.34 (30.47)
11 Sisco, Gillian 07 Franklin County 1:59.25 1:58.44 6
27.51 57.25 (29.74) 1:27.99 (30.74) 1:58.44 (30.45)
12 North, Kelli Warwick 1:58.94 1:59.14 5
27.21 57.03 (29.82) 1:28.00 (30.97) 1:59.14 (31.14)
13 Reynolds, Melissa 07 Langley HS 1:59.74 1:59.66 4
27.60 57.39 (29.79) 1:28.27 (30.88) 1:59.66 (31.39)
14 Lenzi, Gina Maggie Walker 1:59.90 2:00.01 3
27.85 58.08 (30.23) 1:28.80 (30.72) 2:00.01 (31.21)
15 Cook, Courtney 06 Chantilly HS 1:59.05 2:00.24 2
27.88 57.78 (29.90) 1:28.98 (31.20) 2:00.24 (31.26)
16 Moore, Katie 05 Stafford HS 1:59.43 2:01.01 1
28.02 58.42 (30.40) 1:29.27 (30.85) 2:01.01 (31.74)
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Bellis, Caroline 05 South Lakes HS 1:53.06 1:53.17
26.39 54.85 (28.46) 1:23.77 (28.92) 1:53.17 (29.40)
2 Baker, Sarah 05 Robinson HS 1:54.01 1:53.35
27.13 55.79 (28.66) 1:24.62 (28.83) 1:53.35 (28.73)
3 Parkhurst, Michelle 05 Marshall 1:58.18 1:54.39
27.17 56.73 (29.56) 1:25.92 (29.19) 1:54.39 (28.47)
4 Naber, PJ 06 Chantilly HS 1:56.90 1:54.94
27.04 56.49 (29.45) 1:26.03 (29.54) 1:54.94 (28.91)
5 Neely, Laura 04 Lee-Davis HS 1:55.88 1:56.39
27.23 57.10 (29.87) 1:26.98 (29.88) 1:56.39 (29.41)
6 Ham, Whitney 04 PH (Ashland) 1:56.14 1:56.83
28.14 57.60 (29.46) 1:26.97 (29.37) 1:56.83 (29.86)
7 Jones, Stephanie 05 First Colonial 1:55.86 1:56.95
26.98 56.53 (29.55) 1:26.62 (30.09) 1:56.95 (30.33)
8 Chapmon, Tara 06 Cox 1:58.32 1:57.36
27.30 56.84 (29.54) 1:27.12 (30.28) 1:57.36 (30.24)
-------------------------------------------------------------------------
9 Yurechko, Christine 04 Jefferson HS 1:57.34 1:58.12
27.88 57.65 (29.77) 1:28.15 (30.50) 1:58.12 (29.97)
10 North, Kelli Warwick 1:58.66 1:58.94
27.35 57.06 (29.71) 1:28.01 (30.95) 1:58.94 (30.93)
11 Cook, Courtney 06 Chantilly HS 1:57.71 1:59.05
27.89 57.91 (30.02) 1:28.24 (30.33) 1:59.05 (30.81)
12 Sisco, Gillian 07 Franklin County 2:00.37 1:59.25
27.53 57.27 (29.74) 1:28.20 (30.93) 1:59.25 (31.05)
13 Hodges, Katie 04 Hayfield SS 1:57.50 1:59.37
28.11 58.19 (30.08) 1:28.85 (30.66) 1:59.37 (30.52)
14 Moore, Katie 05 Stafford HS 2:00.88 1:59.43
28.19 58.48 (30.29) 1:28.76 (30.28) 1:59.43 (30.67)
15 Reynolds, Melissa 07 Langley HS 1:58.58 1:59.74
28.34 58.67 (30.33) 1:29.45 (30.78) 1:59.74 (30.29)
16 Lenzi, Gina Maggie Walker 2:01.22 1:59.90
28.01 58.12 (30.11) 1:28.80 (30.68) 1:59.90 (31.10)
-------------------------------------------------------------------------
17 Russell, Lauren 05 Hanover HS 2:00.12 1:59.93
27.98 58.45 (30.47) 1:29.24 (30.79) 1:59.93 (30.69)
18 Jamerson, Brittney Albemarle 1:58.03 1:59.95
27.82 57.95 (30.13) 1:29.09 (31.14) 1:59.95 (30.86)
-------------------------------------------------------------------------
19 Ream, Alanna 05 Jefferson HS 1:57.62 2:00.62
28.54 58.68 (30.14) 1:29.59 (30.91) 2:00.62 (31.03)
20 Dabney, Emory Maggie Walker 2:02.66 2:01.00
27.68 58.23 (30.55) 1:29.43 (31.20) 2:01.00 (31.57)
21 Powell, Aimee Atlee HS 2:00.78 2:01.46
27.79 57.73 (29.94) 1:29.18 (31.45) 2:01.46 (32.28)
22 Snyder, Nicole 04 Osbourn HS 2:00.62 2:02.44
28.86 59.22 (30.36) 1:30.69 (31.47) 2:02.44 (31.75)
23 Taylor, Sarah 06 Gar-Field HS 2:04.43 2:03.09
28.16 59.10 (30.94) 1:30.96 (31.86) 2:03.09 (32.13)
24 Webber, Stephanie 06 Osbourn Park HS 2:02.05 2:03.31
28.78 1:00.71 (31.93) 1:32.25 (31.54) 2:03.31 (31.06)
25 Antony, Marti 06 Cox 2:03.28 2:03.90
28.52 59.58 (31.06) 1:31.43 (31.85) 2:03.90 (32.47)
26 Wharton, Amy 05 Cox 2:03.46 2:04.68
28.78 1:00.56 (31.78) 1:33.04 (32.48) 2:04.68 (31.64)
27 Locher, Erica 06 Hickory 2:04.13 2:05.31
28.78 1:00.63 (31.85) 1:33.30 (32.67) 2:05.31 (32.01)
28 Wilcox, Sarah Menchville 2:02.58 2:06.53
29.05 1:00.56 (31.51) 1:33.27 (32.71) 2:06.53 (33.26)
29 Wannamaker, Millie 06 Hickory 2:03.91 2:06.54
28.67 1:00.56 (31.89) 1:33.33 (32.77) 2:06.54 (33.21)
30 Moseley, Catherine 06 Osbourn Park HS 2:04.83 2:07.66
29.20 1:00.96 (31.76) 1:34.04 (33.08) 2:07.66 (33.62)
31 Connolly, Brianne 06 Stonewall Jackso 2:06.97 2:09.17
28.71 1:01.14 (32.43) 1:34.98 (33.84) 2:09.17 (34.19)
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Baker, Sarah 05 Robinson HS 4:58.07 4:54.31 20
26.71 55.55 (28.84) 1:24.94 (29.39) 1:54.73 (29.79)
2:24.48 (29.75) 2:54.62 (30.14) 3:24.95 (30.33) 3:55.22 (30.27)
4:25.38 (30.16) 4:54.31 (28.93)
2 Case, Kim 06 West Springfield 5:06.17 5:07.75 17
27.17 56.56 (29.39) 1:27.07 (30.51) 1:58.35 (31.28)
2:29.99 (31.64) 3:01.98 (31.99) 3:33.78 (31.80) 4:05.30 (31.52)
4:37.06 (31.76) 5:07.75 (30.69)
3 Neely, Laura 04 Lee-Davis HS 5:10.51 5:09.16 16
27.52 57.85 (30.33) 1:28.70 (30.85) 2:00.12 (31.42)
2:31.51 (31.39) 3:03.21 (31.70) 3:35.29 (32.08) 4:06.98 (31.69)
4:38.60 (31.62) 5:09.16 (30.56)
4 Naber, PJ 06 Chantilly HS 5:11.28 5:11.00 15
28.04 58.39 (30.35) 1:29.97 (31.58) 2:01.67 (31.70)
2:33.88 (32.21) 3:06.03 (32.15) 3:38.44 (32.41) 4:10.67 (32.23)
4:42.30 (31.63) 5:11.00 (28.70)
5 Mizelle, Meggie 07 PH (Ashland) 5:12.34 5:11.50 14
28.29 59.31 (31.02) 1:30.54 (31.23) 2:01.82 (31.28)
2:33.38 (31.56) 3:05.45 (32.07) 3:37.28 (31.83) 4:09.35 (32.07)
4:41.31 (31.96) 5:11.50 (30.19)
6 Physioc, Felice 05 Madison HS 5:11.63 5:11.54 13
28.43 59.18 (30.75) 1:30.39 (31.21) 2:01.79 (31.40)
2:33.23 (31.44) 3:04.80 (31.57) 3:36.51 (31.71) 4:08.57 (32.06)
4:40.67 (32.10) 5:11.54 (30.87)
7 Ream, Alanna 05 Jefferson HS 5:11.42 5:11.61 12
28.58 59.03 (30.45) 1:30.09 (31.06) 2:02.09 (32.00)
2:33.90 (31.81) 3:05.91 (32.01) 3:37.84 (31.93) 4:10.24 (32.40)
4:41.67 (31.43) 5:11.61 (29.94)
8 Chapmon, Tara 06 Cox 5:12.67 5:19.87 11
28.89 59.71 (30.82) 1:31.02 (31.31) 2:02.80 (31.78)
2:35.34 (32.54) 3:07.93 (32.59) 3:40.92 (32.99) 4:14.01 (33.09)
4:47.50 (33.49) 5:19.87 (32.37)
B - Final
9 Sisco, Gillian 07 Franklin County 5:12.92 5:12.76 9
28.31 58.75 (30.44) 1:29.93 (31.18) 2:01.45 (31.52)
2:33.04 (31.59) 3:04.96 (31.92) 3:36.86 (31.90) 4:09.42 (32.56)
4:41.70 (32.28) 5:12.76 (31.06)
10 Jamerson, Brittney Albemarle 5:15.22 5:14.93 7
27.95 58.28 (30.33) 1:29.50 (31.22) 2:00.82 (31.32)
2:32.48 (31.66) 3:04.71 (32.23) 3:36.97 (32.26) 4:09.67 (32.70)
4:42.58 (32.91) 5:14.93 (32.35)
11 Kozlowski, Mary 07 Lake Braddock SS 5:15.75 5:16.78 6
28.55 59.08 (30.53) 1:30.69 (31.61) 2:02.74 (32.05)
2:35.26 (32.52) 3:07.75 (32.49) 3:40.14 (32.39) 4:12.54 (32.40)
4:45.13 (32.59) 5:16.78 (31.65)
12 Broten, Whitney 05 Woodson HS 5:21.74 5:19.47 5
29.43 1:00.70 (31.27) 1:32.71 (32.01) 2:05.08 (32.37)
2:37.64 (32.56) 3:10.23 (32.59) 3:42.94 (32.71) 4:15.84 (32.90)
4:48.28 (32.44) 5:19.47 (31.19)
13 North, Kelli Warwick 5:22.94 5:19.66 4
28.45 59.24 (30.79) 1:30.82 (31.58) 2:02.95 (32.13)
2:35.53 (32.58) 3:08.28 (32.75) 3:41.31 (33.03) 4:14.57 (33.26)
4:47.80 (33.23) 5:19.66 (31.86)
14 Powell, Aimee Atlee HS 5:19.75 5:24.58 3
28.49 59.37 (30.88) 1:31.33 (31.96) 2:03.56 (32.23)
2:36.41 (32.85) 3:09.71 (33.30) 3:43.31 (33.60) 4:17.13 (33.82)
4:50.94 (33.81) 5:24.58 (33.64)
15 Snyder, Nicole 04 Osbourn HS 5:25.97 5:26.86 2
29.58 1:00.72 (31.14) 1:32.61 (31.89) 2:05.14 (32.53)
2:38.26 (33.12) 3:11.74 (33.48) 3:45.53 (33.79) 4:19.72 (34.19)
4:53.51 (33.79) 5:26.86 (33.35)
16 Locher, Erica 06 Hickory 5:26.79 5:30.73 1
28.79 1:00.22 (31.43) 1:32.86 (32.64) 2:06.46 (33.60)
2:40.48 (34.02) 3:14.44 (33.96) 3:48.86 (34.42) 4:23.14 (34.28)
4:57.45 (34.31) 5:30.73 (33.28)
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Baker, Sarah 05 Robinson HS 4:58.66 4:58.07
27.31 56.71 (29.40) 1:26.74 (30.03) 1:56.84 (30.10)
2:27.21 (30.37) 2:57.69 (30.48) 3:28.34 (30.65) 3:58.77 (30.43)
4:29.00 (30.23) 4:58.07 (29.07)
2 Case, Kim 06 West Springfield 5:00.69 5:06.17
27.71 58.21 (30.50) 1:29.09 (30.88) 1:59.92 (30.83)
2:30.89 (30.97) 3:02.29 (31.40) 3:33.53 (31.24) 4:04.70 (31.17)
4:35.92 (31.22) 5:06.17 (30.25)
3 Neely, Laura 04 Lee-Davis HS 5:16.33 5:10.51
28.88 1:00.11 (31.23) 1:31.73 (31.62) 2:03.39 (31.66)
2:34.63 (31.24) 3:05.80 (31.17) 3:37.26 (31.46) 4:08.85 (31.59)
4:40.13 (31.28) 5:10.51 (30.38)
4 Naber, PJ 06 Chantilly HS 5:18.28 5:11.28
28.61 1:00.11 (31.50) 1:31.32 (31.21) 2:02.32 (31.00)
2:33.94 (31.62) 3:04.74 (30.80) 3:37.15 (32.41) 4:09.21 (32.06)
4:40.93 (31.72) 5:11.28 (30.35)
5 Ream, Alanna 05 Jefferson HS 5:09.90 5:11.42
28.96 59.51 (30.55) 1:30.47 (30.96) 2:02.10 (31.63)
2:34.02 (31.92) 3:05.78 (31.76) 3:37.60 (31.82) 4:09.25 (31.65)
4:40.72 (31.47) 5:11.42 (30.70)
6 Physioc, Felice 05 Madison HS 5:11.88 5:11.63
28.64 59.09 (30.45) 1:30.23 (31.14) 2:01.42 (31.19)
2:32.90 (31.48) 3:04.24 (31.34) 3:35.88 (31.64) 4:08.10 (32.22)
4:40.23 (32.13) 5:11.63 (31.40)
7 Mizelle, Meggie 07 PH (Ashland) 5:20.25 5:12.34
28.92 59.89 (30.97) 1:31.02 (31.13) 2:02.58 (31.56)
2:33.80 (31.22) 3:05.65 (31.85) 3:37.63 (31.98) 4:10.10 (32.47)
4:41.83 (31.73) 5:12.34 (30.51)
8 Chapmon, Tara 06 Cox 5:19.05 5:12.67
28.86 59.43 (30.57) 1:30.75 (31.32) 2:02.29 (31.54)
2:34.18 (31.89) 3:06.10 (31.92) 3:38.13 (32.03) 4:10.56 (32.43)
4:42.13 (31.57) 5:12.67 (30.54)
-------------------------------------------------------------------------
9 Sisco, Gillian 07 Franklin County 5:16.62 5:12.92
28.39 59.17 (30.78) 1:30.69 (31.52) 2:02.46 (31.77)
2:34.27 (31.81) 3:06.49 (32.22) 3:38.82 (32.33) 4:10.82 (32.00)
4:42.34 (31.52) 5:12.92 (30.58)
10 Jamerson, Brittney Albemarle 5:14.08 5:15.22
28.47 59.80 (31.33) 1:31.90 (32.10) 2:04.11 (32.21)
2:36.38 (32.27) 3:08.58 (32.20) 3:40.87 (32.29) 4:12.92 (32.05)
4:44.74 (31.82) 5:15.22 (30.48)
11 Kozlowski, Mary 07 Lake Braddock SS 5:17.22 5:15.75
28.68 59.32 (30.64) 1:30.78 (31.46) 2:02.81 (32.03)
2:35.11 (32.30) 3:07.36 (32.25) 3:39.59 (32.23) 4:12.24 (32.65)
4:44.73 (32.49) 5:15.75 (31.02)
12 Powell, Aimee Atlee HS 5:21.75 5:19.75
28.94 1:00.00 (31.06) 1:31.68 (31.68) 2:03.75 (32.07)
2:36.26 (32.51) 3:09.08 (32.82) 3:41.70 (32.62) 4:14.58 (32.88)
4:47.21 (32.63) 5:19.75 (32.54)
13 Broten, Whitney 05 Woodson HS 5:19.78 5:21.74
28.89 1:00.85 (31.96) 1:33.18 (32.33) 2:05.92 (32.74)
2:38.90 (32.98) 3:11.57 (32.67) 3:44.50 (32.93) 4:17.43 (32.93)
4:50.00 (32.57) 5:21.74 (31.74)
14 North, Kelli Warwick 5:19.92 5:22.94
28.61 1:00.13 (31.52) 1:32.16 (32.03) 2:04.23 (32.07)
2:36.79 (32.56) 3:09.96 (33.17) 3:42.92 (32.96) 4:16.69 (33.77)
4:50.39 (33.70) 5:22.94 (32.55)
15 Snyder, Nicole 04 Osbourn HS 5:23.04 5:25.97
29.58 1:01.25 (31.67) 1:33.61 (32.36) 2:06.49 (32.88)
2:39.71 (33.22) 3:13.01 (33.30) 3:46.52 (33.51) 4:20.04 (33.52)
4:53.37 (33.33) 5:25.97 (32.60)
16 Locher, Erica 06 Hickory 5:26.05 5:26.79
29.62 1:01.88 (32.26) 1:35.11 (33.23) 2:08.70 (33.59)
2:41.95 (33.25) 3:15.24 (33.29) 3:48.43 (33.19) 4:21.43 (33.00)
4:54.55 (33.12) 5:26.79 (32.24)
-------------------------------------------------------------------------
17 Waite, Tage 06 Maury 5:31.81 5:26.83
30.23 1:02.50 (32.27) 1:35.34 (32.84) 2:08.52 (33.18)
2:41.53 (33.01) 3:14.57 (33.04) 3:48.11 (33.54) 4:21.70 (33.59)
4:54.89 (33.19) 5:26.83 (31.94)
18 Raddatz, Megan 06 Stafford HS 5:27.35 5:29.64
29.69 1:02.18 (32.49) 1:35.28 (33.10) 2:08.61 (33.33)
2:42.14 (33.53) 3:15.73 (33.59) 3:49.20 (33.47) 4:22.98 (33.78)
4:56.75 (33.77) 5:29.64 (32.89)
-------------------------------------------------------------------------
19 Weiner, Meredith 05 Cox 5:39.48 5:33.84
30.97 1:04.07 (33.10) 1:37.42 (33.35) 2:10.98 (33.56)
2:44.76 (33.78) 3:18.53 (33.77) 3:52.35 (33.82) 4:26.33 (33.98)
5:00.35 (34.02) 5:33.84 (33.49)
20 Feckler, Katie 06 Great Bridge 5:36.17 5:37.48
30.11 1:02.77 (32.66) 1:36.38 (33.61) 2:10.33 (33.95)
2:44.57 (34.24) 3:19.45 (34.88) 3:54.40 (34.95) 4:29.22 (34.82)
5:04.14 (34.92) 5:37.48 (33.34)
21 Fini, Maria 07 Stonewall Jackso 5:34.50 5:38.04
29.69 1:02.89 (33.20) 1:37.29 (34.40) 2:12.48 (35.19)
2:47.14 (34.66) 3:21.58 (34.44) 3:55.89 (34.31) 4:30.63 (34.74)
5:04.59 (33.96) 5:38.04 (33.45)
22 VanHorn, Danielle 06 Woodbridge 5:34.95 5:40.05
30.02 1:03.33 (33.31) 1:37.72 (34.39) 2:12.43 (34.71)
2:46.91 (34.48) 3:21.73 (34.82) 3:56.48 (34.75) 4:31.35 (34.87)
5:06.13 (34.78) 5:40.05 (33.92)
23 Moseley, Catherine 06 Osbourn Park HS 5:34.51 5:40.19
29.78 1:02.74 (32.96) 1:37.08 (34.34) 2:11.66 (34.58)
2:46.50 (34.84) 3:21.40 (34.90) 3:56.32 (34.92) 4:31.31 (34.99)
5:06.12 (34.81) 5:40.19 (34.07)
24 Locher, Chrystina 07 Hickory 5:50.39 5:43.59
30.97 1:04.39 (33.42) 1:37.30 (32.91) 2:11.27 (33.97)
2:44.97 (33.70) 3:18.95 (33.98) 3:53.55 (34.60) 4:29.45 (35.90)
5:06.76 (37.31) 5:43.59 (36.83)
25 Connolly, Brianne 06 Stonewall Jackso 5:42.02 5:46.23
31.32 1:05.09 (33.77) 1:39.53 (34.44) 2:14.27 (34.74)
2:49.68 (35.41) 3:24.67 (34.99) 4:00.59 (35.92) 4:36.42 (35.83)
5:12.12 (35.70) 5:46.23 (34.11)
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Verdin, Emily 04 Jefferson HS 57.40 56.16 20
27.67 56.16 (28.49)
2 Parkhurst, Michelle 05 Marshall 57.85 56.94 17
27.89 56.94 (29.05)
3 Christensen, Mei 06 South Lakes HS 57.68 57.19 16
28.42 57.19 (28.77)
4 McHorney, Jordan 05 First Colonial 59.75 57.63 15
27.76 57.63 (29.87)
5 Barrientos, April 07 Ocean Lakes 59.62 58.69 14
28.80 58.69 (29.89)
6 Dickey, Claire 05 PH (Roanoke) 59.94 59.44 13
29.10 59.44 (30.34)
7 Southerlan, Jill 04 Fairfax HS 59.65 59.75 12
28.53 59.75 (31.22)
8 Yurechko, Christine 04 Jefferson HS 1:00.05 59.86 11
29.21 59.86 (30.65)
B - Final
9 Herrmann, Laura 06 Hayfield SS 1:00.36 58.73 9
28.65 58.73 (30.08)
10 Ham, Whitney 04 PH (Ashland) 1:00.14 1:00.76 7
29.50 1:00.76 (31.26)
11 Direnzo, Dana 05 Lake Braddock SS 1:01.42 1:01.58 6
29.88 1:01.58 (31.70)
12 Constantino, Dana 05 South Lakes HS 1:00.44 1:01.76 5
30.30 1:01.76 (31.46)
13 Lecos, Margaret 06 Stuart HS 1:02.03 1:02.31 4
30.01 1:02.31 (32.30)
14 Stevens, Megan 04 Centreville HS 1:02.37 1:02.36 3
30.29 1:02.36 (32.07)
15 Strachan, Lindsey Maggie Walker 1:02.89 1:02.38 2
30.14 1:02.38 (32.24)
16 Lindberg, Sarah 04 Woodbridge 1:02.48 1:03.47 1
30.21 1:03.47 (33.26)
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Verdin, Emily 04 Jefferson HS 58.31 57.40
28.42 57.40 (28.98)
2 Christensen, Mei 06 South Lakes HS 57.54 57.68
28.61 57.68 (29.07)
3 Parkhurst, Michelle 05 Marshall 58.37 57.85
28.24 57.85 (29.61)
4 Barrientos, April 07 Ocean Lakes 59.80 59.62
28.90 59.62 (30.72)
5 Southerlan, Jill 04 Fairfax HS 58.90 59.65
28.87 59.65 (30.78)
6 McHorney, Jordan 05 First Colonial 57.77 59.75
28.96 59.75 (30.79)
7 Dickey, Claire 05 PH (Roanoke) 1:00.28 59.94
29.34 59.94 (30.60)
8 Yurechko, Christine 04 Jefferson HS 59.03 1:00.05
29.46 1:00.05 (30.59)
-------------------------------------------------------------------------
9 Ham, Whitney 04 PH (Ashland) 1:00.94 1:00.14
29.44 1:00.14 (30.70)
10 Herrmann, Laura 06 Hayfield SS 1:00.32 1:00.36
29.44 1:00.36 (30.92)
11 Constantino, Dana 05 South Lakes HS 1:00.59 1:00.44
29.75 1:00.44 (30.69)
12 Direnzo, Dana 05 Lake Braddock SS 1:01.79 1:01.42
30.05 1:01.42 (31.37)
13 Lecos, Margaret 06 Stuart HS 1:02.57 1:02.03
29.90 1:02.03 (32.13)
14 Stevens, Megan 04 Centreville HS 1:02.58 1:02.37
30.00 1:02.37 (32.37)
15 Lindberg, Sarah 04 Woodbridge 1:02.57 1:02.48
30.27 1:02.48 (32.21)
16 Strachan, Lindsey Maggie Walker 1:03.31 1:02.89
30.36 1:02.89 (32.53)
-------------------------------------------------------------------------
17 Rowley, Sarah Western Branch 1:03.53 1:03.47
31.21 1:03.47 (32.26)
18 Osborne, Kelsey Menchville 1:03.29 1:03.63
30.86 1:03.63 (32.77)
-------------------------------------------------------------------------
19 Crider, Amy 07 Stonewall Jackso 1:03.05 1:03.65
30.75 1:03.65 (32.90)
20 McAleese, Casey Brooke Point 1:03.94 1:03.68
30.87 1:03.68 (32.81)
21 Hauck, Amanda 04 Forest Park HS 1:05.22 1:03.89
30.75 1:03.89 (33.14)
22 Mueller, Elizabeth 05 Osbourn HS 1:02.78 1:04.38
31.37 1:04.38 (33.01)
23 Schomp, Kristyn 05 Woodbridge 1:04.67 1:04.64
31.17 1:04.64 (33.47)
24 Tweedt, Sarah 04 Kecoughtan 1:04.52 1:04.87
31.40 1:04.87 (33.47)
25 Goss, Lauren 04 Maury 1:04.74 1:05.15
31.55 1:05.15 (33.60)
26 Antony, Marti 06 Cox 1:04.09 1:05.23
31.52 1:05.23 (33.71)
27 Johnson, Marissa 07 Great Bridge 1:04.17 1:05.32
31.79 1:05.32 (33.53)
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Case, Kim 06 West Springfield 1:06.89 1:06.76 20
31.50 1:06.76 (35.26)
2 Flader, Ellen 04 Yorktown HS 1:08.84 1:06.93 17
31.84 1:06.93 (35.09)
3 Brofft, Rebecca 05 Jefferson HS 1:08.29 1:07.66 16
31.35 1:07.66 (36.31)
4 Hardin, Mariesa 04 Hayfield SS 1:07.84 1:07.78 15
31.70 1:07.78 (36.08)
5 Davis, Vanessa Warwick 1:08.60 1:08.09 14
32.49 1:08.09 (35.60)
6 McDonnell, Katherine Culpepper County 1:08.55 1:08.19 13
32.46 1:08.19 (35.73)
7 Ogren, Kim 04 Lake Braddock SS 1:09.70 1:10.04 12
33.04 1:10.04 (37.00)
8 Harris, Courtney Atlee HS 1:09.35 1:10.08 11
33.29 1:10.08 (36.79)
B - Final
9 West, Brittany 07 Cox 1:10.44 1:09.71 9
32.88 1:09.71 (36.83)
10 White, Courtney 05 Hylton 1:10.83 1:09.74 7
33.93 1:09.74 (35.81)
11 Sisco, Kate 05 Franklin County 1:11.43 1:09.93 6
32.97 1:09.93 (36.96)
12 Haudenschild, Kristen 04 Osbourn Park HS 1:10.14 1:10.13 5
33.41 1:10.13 (36.72)
13 Robinson, Alison 05 Herndon HS 1:11.06 1:10.42 4
32.56 1:10.42 (37.86)
14 Ritchie, Rachel 06 E.C. Glass HS 1:10.57 1:10.93 3
33.88 1:10.93 (37.05)
15 Cooney, Monica 06 Cox 1:10.86 1:11.75 2
33.86 1:11.75 (37.89)
16 Melkun, Charlotte 05 Stafford HS 1:10.90 1:11.83 1
33.75 1:11.83 (38.08)
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Case, Kim 06 West Springfield 1:06.39 1:06.89
31.70 1:06.89 (35.19)
2 Hardin, Mariesa 04 Hayfield SS 1:08.39 1:07.84
32.05 1:07.84 (35.79)
3 Brofft, Rebecca 05 Jefferson HS 1:07.43 1:08.29
32.28 1:08.29 (36.01)
4 McDonnell, Katherine Culpepper County 1:08.41 1:08.55
32.39 1:08.55 (36.16)
5 Davis, Vanessa Warwick 1:08.66 1:08.60
32.78 1:08.60 (35.82)
6 Flader, Ellen 04 Yorktown HS 1:06.94 1:08.84
32.57 1:08.84 (36.27)
7 Harris, Courtney Atlee HS 1:09.63 1:09.35
32.82 1:09.35 (36.53)
8 Ogren, Kim 04 Lake Braddock SS 1:09.77 1:09.70
33.01 1:09.70 (36.69)
-------------------------------------------------------------------------
9 Haudenschild, Kristen 04 Osbourn Park HS 1:09.84 1:10.14
33.52 1:10.14 (36.62)
10 West, Brittany 07 Cox 1:09.79 1:10.44
33.79 1:10.44 (36.65)
11 Ritchie, Rachel 06 E.C. Glass HS 1:11.11 1:10.57
33.59 1:10.57 (36.98)
12 White, Courtney 05 Hylton 1:09.37 1:10.83
33.67 1:10.83 (37.16)
13 Cooney, Monica 06 Cox 1:10.83 1:10.86
33.32 1:10.86 (37.54)
14 Melkun, Charlotte 05 Stafford HS 1:11.87 1:10.90
33.75 1:10.90 (37.15)
15 Robinson, Alison 05 Herndon HS 1:09.64 1:11.06
33.16 1:11.06 (37.90)
16 Sisco, Kate 05 Franklin County 1:11.53 1:11.43
33.57 1:11.43 (37.86)
-------------------------------------------------------------------------
17 Chaney, Katlyn Colonial Forge 1:11.35 1:11.66
34.02 1:11.66 (37.64)
18 Sayers, Kelley 07 Kecoughtan 1:12.07 1:11.67
33.94 1:11.67 (37.73)
-------------------------------------------------------------------------
19 Mealy, Erin 04 Robinson HS 1:08.95 1:12.21
34.38 1:12.21 (37.83)
20 Bittner, Megan 07 Hickory 1:12.62 1:12.66
34.15 1:12.66 (38.51)
21 Harrington, Molly Western Branch 1:12.79 1:12.87
34.53 1:12.87 (38.34)
22 Davidson, Kirsten 05 First Colonial 1:12.90 1:13.02
34.82 1:13.02 (38.20)
23 Rienecker, Juliann Atlee HS 1:13.73 1:13.24
34.43 1:13.24 (38.81)
24 Wells, Ashley 05 Stonewall Jackso 1:12.26 1:14.18
34.07 1:14.18 (40.11)
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Beller, Yeng Lan 06 Westfield HS 56.54 55.63 20
26.09 55.63 (29.54)
2 Marshall, Christine Menchville 56.91 55.64 17
25.99 55.64 (29.65)
3 Barney, Abby 06 First Colonial 59.32 57.40 16
27.02 57.40 (30.38)
4 Bellis, Caroline 05 South Lakes HS 57.99 57.63 15
27.25 57.63 (30.38)
5 Davis, Emerson 04 T.C. Williams HS 59.05 58.39 14
27.13 58.39 (31.26)
6 Jones, Stephanie 05 First Colonial 58.75 58.77 13
27.42 58.77 (31.35)
7 Christensen, Mei 06 South Lakes HS 59.06 59.25 12
27.66 59.25 (31.59)
8 Ameen, Sarah 06 Osbourn HS 59.51 59.85 11
27.90 59.85 (31.95)
B - Final
9 Mizelle, Meggie 07 PH (Ashland) 59.72 58.80 9
27.51 58.80 (31.29)
10 Mobley, Becky 05 Fairfax HS 1:00.79 59.80 7
27.85 59.80 (31.95)
11 Herrmann, Laura 06 Hayfield SS 1:00.30 59.87 6
28.00 59.87 (31.87)
12 Haudenschild, Kristen 04 Osbourn Park HS 1:00.83 1:00.12 5
28.04 1:00.12 (32.08)
13 Jamerson, Melissa Albemarle 1:00.14 1:00.33 4
28.42 1:00.33 (31.91)
14 Kromer, Thea 07 Yorktown HS 1:00.52 1:00.58 3
28.36 1:00.58 (32.22)
15 Constantino, Dana 05 South Lakes HS 1:00.18 1:01.11 2
28.14 1:01.11 (32.97)
16 Taylor, Sarah 06 Gar-Field HS 1:00.62 1:01.58 1
28.06 1:01.58 (33.52)
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Beller, Yeng Lan 06 Westfield HS 55.52 56.54
26.74 56.54 (29.80)
2 Marshall, Christine Menchville 57.20 56.91
26.41 56.91 (30.50)
3 Bellis, Caroline 05 South Lakes HS 58.48 57.99
27.33 57.99 (30.66)
4 Jones, Stephanie 05 First Colonial 59.03 58.75
27.49 58.75 (31.26)
5 Davis, Emerson 04 T.C. Williams HS 58.79 59.05
27.49 59.05 (31.56)
6 Christensen, Mei 06 South Lakes HS 58.55 59.06
27.73 59.06 (31.33)
7 Barney, Abby 06 First Colonial 59.35 59.32
27.79 59.32 (31.53)
8 Ameen, Sarah 06 Osbourn HS 59.84 59.51
27.86 59.51 (31.65)
-------------------------------------------------------------------------
9 Mizelle, Meggie 07 PH (Ashland) 58.66 59.72
28.02 59.72 (31.70)
10 Jamerson, Melissa Albemarle 1:00.23 1:00.14
28.34 1:00.14 (31.80)
11 Constantino, Dana 05 South Lakes HS 59.92 1:00.18
27.64 1:00.18 (32.54)
12 Herrmann, Laura 06 Hayfield SS 59.94 1:00.30
28.00 1:00.30 (32.30)
13 Kromer, Thea 07 Yorktown HS 59.80 1:00.52
28.43 1:00.52 (32.09)
14 Taylor, Sarah 06 Gar-Field HS 1:01.73 1:00.62
27.81 1:00.62 (32.81)
15 Mobley, Becky 05 Fairfax HS 59.13 1:00.79
28.29 1:00.79 (32.50)
16 Haudenschild, Kristen 04 Osbourn Park HS 58.76 1:00.83
27.65 1:00.83 (33.18)
-------------------------------------------------------------------------
17 Stewart, Sara 06 Kecoughtan 1:03.49 1:03.25
29.91 1:03.25 (33.34)
18 Caulkins, Martha 04 E.C. Glass HS 1:02.89 1:03.28
29.20 1:03.28 (34.08)
-------------------------------------------------------------------------
19 Crider, Amy 07 Stonewall Jackso 1:02.90 1:03.35
29.49 1:03.35 (33.86)
20 Busch, Shafer 05 Princess Anne 1:02.50 1:03.75
29.22 1:03.75 (34.53)
21 Moore, Christie 04 Stafford HS 1:03.17 1:03.76
29.71 1:03.76 (34.05)
22 Lindberg, Sarah 04 Woodbridge 1:02.16 1:03.92
29.44 1:03.92 (34.48)
23 Riefler, Whitney 04 Woodside 1:04.20 1:04.11
30.07 1:04.11 (34.04)
24 Weiner, Meredith 05 Cox 1:04.04 1:05.08
30.72 1:05.08 (34.36)
25 Williams, Katelyn Kellam HS 1:05.20 1:05.16
30.39 1:05.16 (34.77)
26 Tom, Andrea 04 Hylton 1:04.64 1:05.69
30.17 1:05.69 (35.52)
-- Lenzi, Gina Maggie Walker 59.93 DQ
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Verdin, Emily 04 Jefferson HS 2:06.91 2:04.19 20
27.33 57.63 (30.30) 1:33.96 (36.33) 2:04.19 (30.23)
2 Beller, Yeng Lan 06 Westfield HS 2:07.32 2:06.00 17
26.60 57.05 (30.45) 1:35.56 (38.51) 2:06.00 (30.44)
3 Pederson, Nicole 05 South Lakes HS 2:10.86 2:07.20 16
28.68 1:00.21 (31.53) 1:38.07 (37.86) 2:07.20 (29.13)
4 Barney, Abby 06 First Colonial 2:10.85 2:10.78 15
27.36 1:00.32 (32.96) 1:41.00 (40.68) 2:10.78 (29.78)
5 Richardson, Nancy 05 Westfield HS 2:12.95 2:12.74 14
30.05 1:03.33 (33.28) 1:41.82 (38.49) 2:12.74 (30.92)
6 McDonnell, Katherine Culpepper County 2:12.54 2:12.77 13
28.80 1:02.66 (33.86) 1:40.57 (37.91) 2:12.77 (32.20)
7 Moore, Katie 05 Stafford HS 2:12.52 2:12.86 12
29.22 1:03.03 (33.81) 1:42.20 (39.17) 2:12.86 (30.66)
8 Ameen, Sarah 06 Osbourn HS 2:13.52 2:13.70 11
28.39 1:01.92 (33.53) 1:42.00 (40.08) 2:13.70 (31.70)
B - Final
9 Flader, Ellen 04 Yorktown HS 2:16.45 2:11.53 9
28.64 1:02.86 (34.22) 1:40.21 (37.35) 2:11.53 (31.32)
10 Brofft, Rebecca 05 Jefferson HS 2:15.95 2:12.58 7
29.53 1:03.53 (34.00) 1:40.64 (37.11) 2:12.58 (31.94)
11 Ritchie, Rachel 06 E.C. Glass HS 2:13.80 2:13.44 6
28.80 1:03.09 (34.29) 1:42.32 (39.23) 2:13.44 (31.12)
12 Harris, Courtney Atlee HS 2:14.01 2:14.08 5
29.25 1:04.99 (35.74) 1:42.67 (37.68) 2:14.08 (31.41)
13 West, Brittany 07 Cox 2:15.63 2:14.52 4
30.05 1:06.15 (36.10) 1:44.43 (38.28) 2:14.52 (30.09)
14 Southerlan, Jill 04 Fairfax HS 2:15.49 2:14.63 3
28.28 1:01.05 (32.77) 1:43.32 (42.27) 2:14.63 (31.31)
15 Davis, Vanessa Warwick 2:16.60 2:17.28 2
30.60 1:06.28 (35.68) 1:45.10 (38.82) 2:17.28 (32.18)
16 Barrientos, April 07 Ocean Lakes 2:15.81 2:17.85 1
29.11 1:01.84 (32.73) 1:46.06 (44.22) 2:17.85 (31.79)
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Verdin, Emily 04 Jefferson HS 2:06.65 2:06.91
27.75 58.55 (30.80) 1:36.19 (37.64) 2:06.91 (30.72)
2 Beller, Yeng Lan 06 Westfield HS 2:05.56 2:07.32
26.99 58.08 (31.09) 1:37.07 (38.99) 2:07.32 (30.25)
3 Barney, Abby 06 First Colonial 2:11.27 2:10.85
27.61 1:00.15 (32.54) 1:40.59 (40.44) 2:10.85 (30.26)
4 Pederson, Nicole 05 South Lakes HS 2:08.07 2:10.86
29.68 1:01.82 (32.14) 1:40.67 (38.85) 2:10.86 (30.19)
5 Moore, Katie 05 Stafford HS 2:15.24 2:12.52
29.80 1:03.51 (33.71) 1:42.19 (38.68) 2:12.52 (30.33)
6 McDonnell, Katherine Culpepper County 2:12.95 2:12.54
28.80 1:03.31 (34.51) 1:41.08 (37.77) 2:12.54 (31.46)
7 Richardson, Nancy 05 Westfield HS 2:12.81 2:12.95
29.89 1:03.61 (33.72) 1:42.36 (38.75) 2:12.95 (30.59)
8 Ameen, Sarah 06 Osbourn HS 2:13.30 2:13.52
28.00 1:00.77 (32.77) 1:41.43 (40.66) 2:13.52 (32.09)
-------------------------------------------------------------------------
9 Ritchie, Rachel 06 E.C. Glass HS 2:15.11 2:13.80
28.53 1:03.12 (34.59) 1:42.35 (39.23) 2:13.80 (31.45)
10 Harris, Courtney Atlee HS 2:16.56 2:14.01
29.62 1:05.20 (35.58) 1:42.52 (37.32) 2:14.01 (31.49)
11 Southerlan, Jill 04 Fairfax HS 2:12.04 2:15.49
28.28 1:01.55 (33.27) 1:43.59 (42.04) 2:15.49 (31.90)
12 West, Brittany 07 Cox 2:16.07 2:15.63
30.12 1:07.41 (37.29) 1:44.73 (37.32) 2:15.63 (30.90)
13 Barrientos, April 07 Ocean Lakes 2:14.53 2:15.81
29.32 1:02.68 (33.36) 1:44.24 (41.56) 2:15.81 (31.57)
14 Brofft, Rebecca 05 Jefferson HS 2:13.41 2:15.95
29.89 1:06.16 (36.27) 1:44.63 (38.47) 2:15.95 (31.32)
15 Flader, Ellen 04 Yorktown HS 2:13.90 2:16.45
29.82 1:05.44 (35.62) 1:43.43 (37.99) 2:16.45 (33.02)
16 Davis, Vanessa Warwick 2:15.60 2:16.60
30.19 1:05.86 (35.67) 1:44.34 (38.48) 2:16.60 (32.26)
-------------------------------------------------------------------------
17 Raddatz, Megan 06 Stafford HS 2:15.75 2:17.90
30.95 1:07.08 (36.13) 1:46.36 (39.28) 2:17.90 (31.54)
18 Kromer, Thea 07 Yorktown HS 2:14.66 2:17.91
29.06 1:05.62 (36.56) 1:46.09 (40.47) 2:17.91 (31.82)
-------------------------------------------------------------------------
19 Strachan, Lindsey Maggie Walker 2:21.09 2:19.80
30.33 1:04.01 (33.68) 1:46.85 (42.84) 2:19.80 (32.95)
20 Mueller, Elizabeth 05 Osbourn HS 2:16.67 2:19.86
29.63 1:04.52 (34.89) 1:46.98 (42.46) 2:19.86 (32.88)
21 Bittner, Megan 07 Hickory 2:20.01 2:20.31
30.11 1:06.85 (36.74) 1:47.37 (40.52) 2:20.31 (32.94)
22 Williams, Katelyn Kellam HS 2:20.94 2:20.90
30.45 1:07.09 (36.64) 1:47.80 (40.71) 2:20.90 (33.10)
23 Burwell, Sarah 06 Ocean Lakes 2:20.06 2:22.08
30.80 1:08.18 (37.38) 1:48.84 (40.66) 2:22.08 (33.24)
24 Busch, Shafer 05 Princess Anne 2:21.91 2:24.15
29.66 1:07.73 (38.07) 1:50.87 (43.14) 2:24.15 (33.28)
Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Elder, Lara Beth Appomattox 439.40 421.86 20
2 West, Natalie 07 Lake Braddock SS 409.10 410.34 17
3 High, Catlin Maggie Walker 434.75 392.40 16
4 Rudd, Shelby 05 Jefferson HS 336.90 379.89 15
5 Quagliata, Alex 06 South Lakes HS 351.10 367.32 14
6 Daly, Stephanie 05 Woodson HS 373.55 366.67 13
7 Brown, Lauren 04 Marshall 343.75 342.06 12
8 McKinney, Stephanie 05 Annandale HS 339.25 329.82 11
9 Sweeder, Tina 04 Jefferson HS 339.40 324.72 9
10 Gordan, Katie 05 Lake Braddock SS 343.10 323.58 7
11 Canavan, Catie 04 Oakton HS 318.55 302.91 6
12 Caretti, Melissa 06 Chantilly HS 333.85 297.27 5
13 White, Michelle 06 Woodson HS 311.75 285.63 4
14 Tucker, Carrie Wakefield HS 308.10 279.09 3
15 Wheeler, Kylie 07 Marshall 311.55 268.86 2
16 Phillip, Maria 06 Jefferson HS 317.65 258.03 1
17 Malbon, Nell 07 Cox 323.80 108.18
18 Manzlak, Brooke Menchville 276.45 83.04
19 Ouellette, Megan 04 Princess Anne 308.70 81.87
20 Russell, Lyndsey 05 Cox 278.45 80.10
21 Cotter, Robin 04 Cox 301.95 76.95
22 McArthur, Meggie Menchville 305.80 76.80
23 Putkonen, Kaisa Tallwood 298.05 72.36
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 First Colonial High School 1:40.31 1:39.51 40
1) McHorney, Jordan 05 2) Lang, Robin 06
3) Barney, Abby 06 4) Jones, Stephanie 05
24.39 51.01 (26.62) 1:15.07 (24.06) 1:39.51 (24.44)
2 South Lakes High School 1:39.88 1:39.64 34
1) Constantino, Dana 05 2) Pederson, Nicole 05
3) Christensen, Mei 06 4) Bellis, Caroline 05
25.56 50.58 (25.02) 1:15.22 (24.64) 1:39.64 (24.42)
3 Chantilly High School 1:40.41 1:40.02 32
1) Naber, PJ 06 2) McIntyre, Maria 04
3) Cook, Lauren 06 4) Cook, Courtney 06
24.65 49.58 (24.93) 1:15.18 (25.60) 1:40.02 (24.84)
4 Yorktown High School 1:40.48 1:40.51 30
1) Rainey, Laura 05 2) Kromer, Thea 07
3) Radloff, Katie 06 4) Hinkle, Katy 07
25.95 51.27 (25.32) 1:16.50 (25.23) 1:40.51 (24.01)
5 Tallwood High School 1:42.04 1:41.29 28
1) Freeburn, Kelly 2) Freeburn, Jill
3) Bulko, Becky 4) Bialas, Amber
25.17 51.33 (26.16) 1:17.57 (26.24) 1:41.29 (23.72)
6 Thomas Jefferson Science & Tec 1:41.92 1:41.74 26
1) Matson, Emily 07 2) Gray, Catherine 04
3) Palmer, Eileen 07 4) Kuhn, EB 06
26.11 51.36 (25.25) 1:17.14 (25.78) 1:41.74 (24.60)
7 E.C Glass High School 1:42.33 1:42.94 23
1) Caulkins, Martha 04 2) Ritchie, Rachel 06
3) Harrison, Caroline 04 4) Edwards, Meggie 06
25.95 51.42 (25.47) 1:18.58 (27.16) 1:42.94 (24.36)
7 Hayfield Secondary School 1:42.57 1:42.94 23
1) Hardin, Mariesa 04 2) Nations, Jamie 04
3) Hodges, Katie 04 4) Knizner, Lauren 05
25.61 52.01 (26.40) 1:17.73 (25.72) 1:42.94 (25.21)
B - Final
9 Fairfax High School 1:42.60 1:41.51 18
1) Deornellas, Elizabeth 05 2) O'Brien, Kelley 05
3) Southerlan, Jill 04 4) Mobley, Becky 05
25.67 52.40 (26.73) 1:17.11 (24.71) 1:41.51 (24.40)
10 Annandale High School 1:43.05 1:42.82 14
1) Wattenbarger, Tiffany 05 2) Price, Megan 07
3) Bizer, Julia 05 4) Bizer, Sarah 04
25.69 52.38 (26.69) 1:18.96 (26.58) 1:42.82 (23.86)
11 Albemarle High School 1:43.20 1:43.17 12
1) Mextorf, Bethany 2) Mextorf, Allie 04
3) Grobmyer, McKenzie 05 4) Jamerson, Melissa
26.54 52.59 (26.05) 1:18.27 (25.68) 1:43.17 (24.90)
12 Hickory High School 1:44.49 1:44.05 10
1) Wannamaker, Millie 06 2) Bittner, Megan 07
3) Locher, Erica 06 4) Holloman, Kristin 07
26.07 52.23 (26.16) 1:18.72 (26.49) 1:44.05 (25.33)
13 Langley High School 1:44.56 1:44.58 8
1) Reynolds, Melissa 07 2) Stein, Ashley 05
3) Nebinski, Dana 07 4) Balint, Andrea 06
26.98 53.81 (26.83) 1:20.20 (26.39) 1:44.58 (24.38)
14 Princess Anne High School 1:43.59 1:44.70 6
1) Busch, Shafer 05 2) Templeton, Jenna 05
3) Drake, Danielle 07 4) Chidester, Robin 06
26.66 52.59 (25.93) 1:18.79 (26.20) 1:44.70 (25.91)
-- Lake Braddock Seconday School 1:43.12 DQ
1) McKenzie, Heather 06 2) Boivin, Jilian 05
3) Rife, Eileen 04 4) Kozlowski, Mary 07
25.39 50.76 (25.37) 1:16.64 (25.88) DQ (25.26)
-- West Springfield High School 1:43.34 DQ
1) Galway, Laura 05 2) Nitzberg, Robbie 05
3) McCreary, Melea 07 4) Case, Kim 06
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 South Lakes High School 1:39.53 1:39.88
1) Constantino, Dana 05 2) Pederson, Nicole 05
3) Christensen, Mei 06 4) Bellis, Caroline 05
25.50 50.66 (25.16) 1:15.40 (24.74) 1:39.88 (24.48)
2 First Colonial High School 1:41.17 1:40.31
1) McHorney, Jordan 05 2) Lang, Robin 06
3) Barney, Abby 06 4) Jones, Stephanie 05
24.97 51.40 (26.43) 1:15.65 (24.25) 1:40.31 (24.66)
3 Chantilly High School 1:41.96 1:40.41
1) Naber, PJ 06 2) McIntyre, Maria 04
3) Cook, Lauren 06 4) Cook, Courtney 06
24.96 50.17 (25.21) 1:15.54 (25.37) 1:40.41 (24.87)
4 Yorktown High School 1:40.37 1:40.48
1) Rainey, Laura 05 2) Kromer, Thea 07
3) Radloff, Katie 06 4) Hinkle, Katy 07
26.06 51.42 (25.36) 1:16.31 (24.89) 1:40.48 (24.17)
5 Thomas Jefferson Science & Tec 1:41.16 1:41.92
1) Matson, Emily 07 2) Gray, Catherine 04
3) Palmer, Eileen 07 4) Kuhn, EB 06
26.10 51.81 (25.71) 1:17.53 (25.72) 1:41.92 (24.39)
6 Tallwood High School 1:41.59 1:42.04
1) Freeburn, Kelly 2) Freeburn, Jill
3) Bulko, Becky 4) Bialas, Amber
25.00 51.27 (26.27) 1:18.19 (26.92) 1:42.04 (23.85)
7 E.C Glass High School 1:42.11 1:42.33
1) Caulkins, Martha 04 2) Ritchie, Rachel 06
3) Harrison, Caroline 04 4) Edwards, Meggie 06
25.65 50.73 (25.08) 1:18.00 (27.27) 1:42.33 (24.33)
8 Hayfield Secondary School 1:42.79 1:42.57
1) Hardin, Mariesa 04 2) Nations, Jamie 04
3) Hodges, Katie 04 4) Knizner, Lauren 05
25.33 51.56 (26.23) 1:17.55 (25.99) 1:42.57 (25.02)
-------------------------------------------------------------------------
9 Fairfax High School 1:42.81 1:42.60
1) Deornellas, Elizabeth 05 2) O'Brien, Kelley 05
3) Southerlan, Jill 04 4) Mobley, Becky 05
25.66 52.84 (27.18) 1:17.67 (24.83) 1:42.60 (24.93)
10 Annandale High School 1:43.43 1:43.05
1) Wattenbarger, Tiffany 05 2) Price, Megan 07
3) Bizer, Julia 05 4) Bizer, Sarah 04
25.70 52.03 (26.33) 1:18.87 (26.84) 1:43.05 (24.18)
11 Lake Braddock Seconday School 1:43.16 1:43.12
1) McKenzie, Heather 06 2) Boivin, Jilian 05
3) Rife, Eileen 04 4) Kozlowski, Mary 07
25.58 51.03 (25.45) 1:17.29 (26.26) 1:43.12 (25.83)
12 Albemarle High School 1:43.72 1:43.20
1) Mextorf, Bethany 2) Mextorf, Allie 04
3) Grobmyer, McKenzie 05 4) Jamerson, Melissa
26.48 52.55 (26.07) 1:18.32 (25.77) 1:43.20 (24.88)
13 West Springfield High School 1:43.11 1:43.34
1) Galway, Laura 05 2) Nitzberg, Robbie 05
3) McCreary, Melea 07 4) Case, Kim 06
25.76 52.09 (26.33) 1:18.16 (26.07) 1:43.34 (25.18)
14 Princess Anne High School 1:43.68 1:43.59
1) Busch, Shafer 05 2) Templeton, Jenna 05
3) Drake, Danielle 07 4) Chidester, Robin 06
25.83 52.30 (26.47) 1:18.07 (25.77) 1:43.59 (25.52)
15 Hickory High School 1:43.82 1:44.49
1) Wannamaker, Millie 06 2) Bittner, Megan 07
3) Locher, Erica 06 4) Holloman, Kristin 07
26.36 52.34 (25.98) 1:18.89 (26.55) 1:44.49 (25.60)
16 Langley High School 1:43.25 1:44.56
1) Reynolds, Melissa 07 2) Stein, Ashley 05
3) Nebinski, Dana 07 4) Balint, Andrea 06
26.93 53.50 (26.57) 1:20.21 (26.71) 1:44.56 (24.35)
-------------------------------------------------------------------------
17 Maggie Walker Govr's School 1:44.16 1:44.84
1) Lenzi, Gina 2) Dabney, Emory
3) Strachan, Lindsey 4) Milliron, Lauren
26.24 52.11 (25.87) 1:18.52 (26.41) 1:44.84 (26.32)
18 Woodson High School 1:42.19 1:44.95
1) Thrall, Betsy 04 2) Valint, Brittany 04
3) Johnson, Katie 04 4) Akl, Steph 04
26.71 51.79 (25.08) 1:18.40 (26.61) 1:44.95 (26.55)
-------------------------------------------------------------------------
19 Robinson High School 1:42.26 1:45.02
1) Weems, Claire 06 2) Rice, Kate 05
3) Bourne, Allison 05 4) Henderson, Kelly 06
25.90 52.15 (26.25) 1:18.61 (26.46) 1:45.02 (26.41)
20 Stafford High School 1:43.38 1:45.06
1) Moore, Katie 05 2) Moore, Christie 04
3) Raddatz, Megan 06 4) Moore, Steph 04
26.59 52.66 (26.07) 1:19.13 (26.47) 1:45.06 (25.93)
21 Lee-Davis High School 1:47.19 1:46.47
1) Jewell, Claire 04 2) Parker, Maggie 04
3) Musser, Emily 06 4) Neely, Laura 04
25.55 52.26 (26.71) 1:20.39 (28.13) 1:46.47 (26.08)
22 Atlee High School 1:47.65 1:49.37
1) Powell, Aimee 2) Battiata, Anna
3) Carey, Courtney 4) Harris, Courtney
27.97 55.02 (27.05) 1:22.46 (27.44) 1:49.37 (26.91)
23 Osbourn Park High School 1:45.41 1:49.85
1) Mulholland, Katie 04 2) Thoresen, Kim 07
3) Webber, Stephanie 06 4) Haudenschild, Kristen 04
27.49 55.11 (27.62) 1:22.56 (27.45) 1:49.85 (27.29)
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 South Lakes High School 3:36.64 3:34.37 40
1) Bellis, Caroline 05 2) Christensen, Mei 06
3) Constantino, Dana 05 4) Pederson, Nicole 05
25.97 53.24 (53.24) 1:18.72 (25.48) 1:46.77 (53.53)
2:12.56 (25.79) 2:40.86 (54.09) 3:06.33 (25.47) 3:34.37 (53.51)
2 Thomas Jefferson Science & Tec 3:38.42 3:36.63 34
1) Yurechko, Christine 04 2) Kuhn, EB 06
3) Ream, Alanna 05 4) Verdin, Emily 04
26.33 54.09 (54.09) 1:19.70 (25.61) 1:48.20 (54.11)
2:15.48 (27.28) 2:44.78 (56.58) 3:09.39 (24.61) 3:36.63 (51.85)
3 Robinson High School 3:42.84 3:39.94 32
1) Weems, Claire 06 2) Patterson, Mary Agnes 06
3) Henderson, Kelly 06 4) Baker, Sarah 05
26.88 56.37 (56.37) 1:22.73 (26.36) 1:51.87 (55.50)
2:18.67 (26.80) 2:48.12 (56.25) 3:13.27 (25.15) 3:39.94 (51.82)
4 Tallwood High School 3:44.49 3:40.66 30
1) Bulko, Becky 2) Freeburn, Jill
3) Freeburn, Kelly 4) Bialas, Amber
27.71 57.61 (57.61) 1:24.16 (26.55) 1:54.63 (57.02)
2:20.41 (25.78) 2:48.83 (54.20) 3:14.09 (25.26) 3:40.66 (51.83)
5 Chantilly High School 3:41.53 3:41.26 28
1) Naber, PJ 06 2) Cook, Courtney 06
3) Cook, Lauren 06 4) Ho, Chrystina 04
26.11 54.24 (54.24) 1:20.65 (26.41) 1:49.98 (55.74)
2:16.29 (26.31) 2:44.96 (54.98) 3:11.76 (26.80) 3:41.26 (56.30)
6 Maggie Walker Govr's School 3:45.24 3:43.54 26
1) Lenzi, Gina 2) Dabney, Emory
3) Strachan, Lindsey 4) Milliron, Lauren
26.75 55.87 (55.87) 1:21.97 (26.10) 1:50.98 (55.11)
2:17.66 (26.68) 2:47.69 (56.71) 3:14.32 (26.63) 3:43.54 (55.85)
7 Warwick High School 3:46.58 3:45.78 24
1) Brown, Stephanie 2) North, Kelli
3) Verhoef, Anne 4) Davis, Vanessa
28.10 58.30 (58.30) 1:24.93 (26.63) 1:54.20 (55.90)
2:20.22 (26.02) 2:48.60 (54.40) 3:16.27 (27.67) 3:45.78 (57.18)
8 Langley High School 3:46.64 3:46.25 22
1) Reynolds, Melissa 07 2) Scharfen, Anna 06
3) Reynolds, Sara 07 4) Balint, Andrea 06
27.68 56.67 (56.67) 1:24.09 (27.42) 1:54.26 (57.59)
2:21.98 (27.72) 2:52.63 (58.37) 3:17.88 (25.25) 3:46.25 (53.62)
B - Final
9 Menchville High School 3:52.45 3:44.82 18
1) Wilcox, Sarah 2) Pope, Allie
3) Osborne, Kelsey 4) Marshall, Christine
27.48 55.77 (55.77) 1:23.18 (27.41) 1:53.86 (58.09)
2:21.93 (28.07) 2:52.96 (59.10) 3:17.75 (24.79) 3:44.82 (51.86)
10 Hayfield Secondary School 3:48.31 3:45.56 14
1) Hodges, Katie 04 2) Nations, Jamie 04
3) Knizner, Lauren 05 4) Herrmann, Laura 06
27.27 56.74 (56.74) 1:24.16 (27.42) 1:55.17 (58.43)
2:21.58 (26.41) 2:51.68 (56.51) 3:17.50 (25.82) 3:45.56 (53.88)
11 Patrick Henry (Ashland) 3:49.73 3:45.71 12
1) Sanders, Stephanie 05 2) Mizelle, Meggie 07
3) Daniels, Jessica 05 4) Ham, Whitney 04
27.47 56.80 (56.80) 1:23.87 (27.07) 1:53.60 (56.80)
2:21.40 (27.80) 2:51.90 (58.30) 3:17.73 (25.83) 3:45.71 (53.81)
12 Hickory High School 3:49.37 3:47.22 10
1) Wannamaker, Millie 06 2) Locher, Erica 06
3) Bittner, Megan 07 4) Holloman, Kristin 07
27.51 57.44 (57.44) 1:24.47 (27.03) 1:54.00 (56.56)
2:21.62 (27.62) 2:51.51 (57.51) 3:17.94 (26.43) 3:47.22 (55.71)
13 Stafford High School 3:50.35 3:49.13 8
1) Raddatz, Megan 06 2) Moore, Christie 04
3) Moore, Katie 05 4) Moore, Steph 04
28.11 57.97 (57.97) 1:24.89 (26.92) 1:54.52 (56.55)
2:21.81 (27.29) 2:51.34 (56.82) 3:18.55 (27.21) 3:49.13 (57.79)
14 Albemarle High School 3:48.35 3:49.71 6
1) Grobmyer, McKenzie 05 2) Wormington, Amanda 04
3) Mextorf, Bethany 4) Jamerson, Brittney
27.47 57.05 (57.05) 1:25.66 (28.61) 1:56.72 (59.67)
2:23.64 (26.92) 2:54.41 (57.69) 3:20.38 (25.97) 3:49.71 (55.30)
15 Woodson High School 3:51.77 3:51.54 4
1) Thrall, Betsy 04 2) Valint, Brittany 04
3) Johnson, Katie 04 4) Broten, Whitney 05
27.82 59.07 (59.07) 1:25.05 (25.98) 1:54.00 (54.93)
2:21.76 (27.76) 2:53.63 (59.63) 3:21.39 (27.76) 3:51.54 (57.91)
16 Stonewall Jackson High School 3:55.16 3:54.40 2
1) Fini, Maria 07 2) Behrle, Kristine 07
3) Connolly, Brianne 06 4) Urso, Kerry 04
27.77 58.43 (58.43) 1:26.63 (28.20) 1:57.44 (59.01)
2:25.29 (27.85) 2:56.67 (59.23) 3:23.27 (26.60) 3:54.40 (57.73)
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 South Lakes High School 3:33.96 3:36.64
1) Bellis, Caroline 05 2) Christensen, Mei 06
3) Constantino, Dana 05 4) Pederson, Nicole 05
25.94 53.40 (53.40) 1:19.45 (26.05) 1:47.58 (54.18)
2:13.83 (26.25) 2:41.83 (54.25) 3:08.23 (26.40) 3:36.64 (54.81)
2 Thomas Jefferson Science & Tec 3:37.08 3:38.42
1) Yurechko, Christine 04 2) Ream, Alanna 05
3) Kuhn, EB 06 4) Verdin, Emily 04
26.58 54.16 (54.16) 1:20.16 (26.00) 1:48.32 (54.16)
2:16.23 (27.91) 2:45.78 (57.46) 3:10.93 (25.15) 3:38.42 (52.64)
3 Chantilly High School 3:43.50 3:41.53
1) Naber, PJ 06 2) Ho, Chrystina 04
3) Cook, Lauren 06 4) Cook, Courtney 06
26.25 54.64 (54.64) 1:21.71 (27.07) 1:51.71 (57.07)
2:18.15 (26.44) 2:46.55 (54.84) 3:12.64 (26.09) 3:41.53 (54.98)
4 Robinson High School 3:38.12 3:42.84
1) Weems, Claire 06 2) Henderson, Kelly 06
3) Patterson, Mary Agnes 06 4) Baker, Sarah 05
26.97 56.78 (56.78) 1:23.22 (26.44) 1:53.03 (56.25)
2:19.90 (26.87) 2:49.64 (56.61) 3:15.24 (25.60) 3:42.84 (53.20)
5 Tallwood High School 3:41.66 3:44.49
1) Bulko, Becky 2) Freeburn, Jill
3) Freeburn, Kelly 4) Bialas, Amber
26.55 55.51 (55.51) 1:22.72 (27.21) 1:53.45 (57.94)
2:21.24 (27.79) 2:51.48 (58.03) 3:17.16 (25.68) 3:44.49 (53.01)
6 Maggie Walker Govr's School 3:43.63 3:45.24
1) Lenzi, Gina 2) Dabney, Emory
3) Strachan, Lindsey 4) Milliron, Lauren
27.37 56.19 (56.19) 1:22.57 (26.38) 1:51.47 (55.28)
2:18.39 (26.92) 2:48.59 (57.12) 3:15.86 (27.27) 3:45.24 (56.65)
7 Warwick High School 3:47.02 3:46.58
1) Brown, Stephanie 2) North, Kelli
3) Verhoef, Anne 4) Davis, Vanessa
27.88 57.91 (57.91) 1:25.21 (27.30) 1:55.17 (57.26)
2:21.13 (25.96) 2:49.19 (54.02) 3:17.02 (27.83) 3:46.58 (57.39)
8 Langley High School 3:45.20 3:46.64
1) Reynolds, Melissa 07 2) Scharfen, Anna 06
3) Reynolds, Sara 07 4) Balint, Andrea 06
27.80 57.19 (57.19) 1:24.78 (27.59) 1:55.09 (57.90)
2:22.43 (27.34) 2:53.24 (58.15) 3:18.56 (25.32) 3:46.64 (53.40)
-------------------------------------------------------------------------
9 Hayfield Secondary School 3:44.81 3:48.31
1) Hodges, Katie 04 2) Nations, Jamie 04
3) Knizner, Lauren 05 4) Herrmann, Laura 06
27.33 56.80 (56.80) 1:24.51 (27.71) 1:55.18 (58.38)
2:22.95 (27.77) 2:53.24 (58.06) 3:19.49 (26.25) 3:48.31 (55.07)
10 Albemarle High School 3:48.08 3:48.35
1) Grobmyer, McKenzie 05 2) Mextorf, Bethany
3) Wormington, Amanda 04 4) Jamerson, Brittney
27.27 56.57 (56.57) 1:23.94 (27.37) 1:53.93 (57.36)
2:22.90 (28.97) 2:53.91 (59.98) 3:20.26 (26.35) 3:48.35 (54.44)
11 Hickory High School 3:46.21 3:49.37
1) Wannamaker, Millie 06 2) Locher, Erica 06
3) Bittner, Megan 07 4) Holloman, Kristin 07
28.00 58.42 (58.42) 1:26.17 (27.75) 1:56.53 (58.11)
2:23.76 (27.23) 2:53.29 (56.76) 3:19.98 (26.69) 3:49.37 (56.08)
12 Patrick Henry (Ashland) 3:49.94 3:49.73
1) Mizelle, Meggie 07 2) Daniels, Jessica 05
3) Sanders, Stephanie 05 4) Ham, Whitney 04
27.39 57.14 (57.14) 1:25.16 (28.02) 1:56.08 (58.94)
2:23.57 (27.49) 2:53.27 (57.19) 3:20.01 (26.74) 3:49.73 (56.46)
13 Stafford High School 3:46.90 3:50.35
1) Raddatz, Megan 06 2) Moore, Christie 04
3) Moore, Katie 05 4) Moore, Steph 04
28.24 58.13 (58.13) 1:25.35 (27.22) 1:54.97 (56.84)
2:22.15 (27.18) 2:51.71 (56.74) 3:19.41 (27.70) 3:50.35 (58.64)
14 Woodson High School 3:44.19 3:51.77
1) Thrall, Betsy 04 2) Valint, Brittany 04
3) Johnson, Katie 04 4) Broten, Whitney 05
27.61 59.48 (59.48) 1:25.44 (25.96) 1:54.62 (55.14)
2:22.27 (27.65) 2:53.96 (59.34) 3:21.76 (27.80) 3:51.77 (57.81)
15 Menchville High School 3:45.11 3:52.45
1) Wilcox, Sarah 2) Pope, Allie
3) Osborne, Kelsey 4) Marshall, Christine
28.17 57.37 (57.37) 1:25.92 (28.55) 1:58.17 (1:00.80)
2:26.18 (28.01) 2:57.57 (59.40) 3:23.24 (25.67) 3:52.45 (54.88)
16 Stonewall Jackson High School 3:50.80 3:55.16
1) Fini, Maria 07 2) Behrle, Kristine 07
3) Connolly, Brianne 06 4) Urso, Kerry 04
28.10 58.99 (58.99) 1:27.53 (28.54) 1:58.69 (59.70)
2:26.66 (27.97) 2:57.74 (59.05) 3:24.46 (26.72) 3:55.16 (57.42)
-------------------------------------------------------------------------
17 Osbourn Park High School 3:48.87 3:56.97
1) Webber, Stephanie 06 2) Moseley, Catherine 06
3) Mulholland, Katie 04 4) Haudenschild, Kristen 04
28.68 59.10 (59.10) 1:27.97 (28.87) 1:59.33 (1:00.23)
2:27.72 (28.39) 2:59.57 (1:00.24) 3:26.83 (27.26) 3:56.97 (57.40)
18 Atlee High School 3:51.22 4:01.63
1) Battiata, Anna 2) Harris, Courtney
3) Powell, Aimee 4) Rienecker, Juliann
28.98 59.67 (59.67) 1:27.90 (28.23) 1:58.96 (59.29)
2:28.04 (29.08) 3:00.29 (1:01.33) 3:29.25 (28.96) 4:01.63 (1:01.34)
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Thomas Jefferson Science & Tec 1:51.62 1:49.50 40
1) Verdin, Emily 04 2) Brofft, Rebecca 05
3) Yurechko, Christine 04 4) Gray, Catherine 04
26.95 57.69 (30.74) 1:24.67 (26.98) 1:49.50 (24.83)
2 First Colonial High School 1:51.58 1:49.87 34
1) McHorney, Jordan 05 2) Mewbourne, Meredith
3) Jones, Stephanie 05 4) Barney, Abby 06
27.33 1:00.04 (32.71) 1:25.85 (25.81) 1:49.87 (24.02)
3 Yorktown High School 1:52.14 1:51.08 32
1) Hinkle, Katy 07 2) Flader, Ellen 04
3) Kromer, Thea 07 4) Rainey, Laura 05
27.69 59.03 (31.34) 1:25.89 (26.86) 1:51.08 (25.19)
4 Fairfax High School 1:53.19 1:52.53 30
1) Southerlan, Jill 04 2) O'Brien, Kelley 05
3) Mobley, Becky 05 4) Deornellas, Elizabeth 05
27.87 1:01.68 (33.81) 1:27.38 (25.70) 1:52.53 (25.15)
5 Robinson High School 1:53.35 1:52.72 28
1) Baker, Sarah 05 2) Mealy, Erin 04
3) Patterson, Mary Agnes 06 4) Weems, Claire 06
28.04 59.86 (31.82) 1:26.99 (27.13) 1:52.72 (25.73)
6 Herndon High School 1:53.19 1:52.89 26
1) Howells, Jacquie 04 2) Robinson, Alison 05
3) Kight, Ally 04 4) LaCoe, Kristen 04
29.07 1:00.51 (31.44) 1:27.82 (27.31) 1:52.89 (25.07)
7 Hayfield Secondary School 1:54.76 1:52.98 24
1) Hodges, Katie 04 2) Hardin, Mariesa 04
3) Herrmann, Laura 06 4) Knizner, Lauren 05
29.33 1:08.14 (38.81) 1:29.79 (21.65) 1:52.98 (23.19)
8 Lake Braddock Seconday School 1:53.69 1:53.19 22
1) Direnzo, Dana 05 2) Ogren, Kim 04
3) Kozlowski, Mary 07 4) McKenzie, Heather 06
28.97 1:00.53 (31.56) 1:28.31 (27.78) 1:53.19 (24.88)
B - Final
9 West Springfield High School 1:55.89 1:53.82 18
1) McCreary, Melea 07 2) Case, Kim 06
3) Nitzberg, Robbie 05 4) Galway, Laura 05
30.04 1:01.15 (31.11) 1:28.74 (27.59) 1:53.82 (25.08)
10 Menchville High School 1:55.88 1:53.90 14
1) Black, Haylie 2) Smith, Casey
3) Marshall, Christine 4) McArthur, Meggie
29.26 1:02.54 (33.28) 1:27.71 (25.17) 1:53.90 (26.19)
11 Albemarle High School 1:55.94 1:55.21 12
1) Jamerson, Brittney 2) Grobmyer, McKenzie 05
3) Jamerson, Melissa 4) Mextorf, Allie 04
28.64 1:01.75 (33.11) 1:28.91 (27.16) 1:55.21 (26.30)
12 Westfield High School 1:57.48 1:55.32 10
1) Richardson, Nancy 05 2) Nelson, Catelyn 07
3) Beller, Yeng Lan 06 4) Malm, Stephanie 07
30.30 1:03.47 (33.17) 1:29.79 (26.32) 1:55.32 (25.53)
13 Patrick Henry (Ashland) 1:56.32 1:56.69 8
1) Ham, Whitney 04 2) Daniels, Jessica 05
3) Mizelle, Meggie 07 4) Sanders, Stephanie 05
28.86 1:04.26 (35.40) 1:30.59 (26.33) 1:56.69 (26.10)
14 Frank W. Cox High School 1:56.62 1:56.90 6
1) Davis, Jenna 04 2) West, Brittany 07
3) Birsch, Abbey 05 4) Hinson, Morgan 07
30.20 1:02.13 (31.93) 1:31.00 (28.87) 1:56.90 (25.90)
15 Warwick High School 1:57.55 1:58.84 4
1) Brown, Stephanie 2) Davis, Vanessa
3) North, Kelli 4) Verhoef, Anne
31.59 1:04.60 (33.01) 1:33.95 (29.35) 1:58.84 (24.89)
16 Stonewall Jackson High School 1:57.59 1:59.03 2
1) Smith, Samantha 05 2) Wells, Ashley 05
3) Crider, Amy 07 4) Urso, Kerry 04
30.52 1:05.66 (35.14) 1:32.76 (27.10) 1:59.03 (26.27)
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 First Colonial High School 1:52.58 1:51.58
1) McHorney, Jordan 05 2) Mewbourne, Meredith
3) Jones, Stephanie 05 4) Barney, Abby 06
28.06 1:01.20 (33.14) 1:27.40 (26.20) 1:51.58 (24.18)
2 Thomas Jefferson Science & Tec 1:49.42 1:51.62
1) Verdin, Emily 04 2) Brofft, Rebecca 05
3) Yurechko, Christine 04 4) Gray, Catherine 04
27.62 59.17 (31.55) 1:26.42 (27.25) 1:51.62 (25.20)
3 Yorktown High School 1:51.07 1:52.14
1) Hinkle, Katy 07 2) Flader, Ellen 04
3) Kromer, Thea 07 4) Rainey, Laura 05
27.91 59.84 (31.93) 1:26.82 (26.98) 1:52.14 (25.32)
4 Herndon High School 1:53.60 1:53.19
1) Howells, Jacquie 04 2) Robinson, Alison 05
3) Kight, Ally 04 4) LaCoe, Kristen 04
29.50 1:00.63 (31.13) 1:28.08 (27.45) 1:53.19 (25.11)
4 Fairfax High School 1:53.53 1:53.19
1) Southerlan, Jill 04 2) O'Brien, Kelley 05
3) Mobley, Becky 05 4) Deornellas, Elizabeth 05
27.41 1:01.17 (33.76) 1:27.89 (26.72) 1:53.19 (25.30)
6 Robinson High School 1:50.33 1:53.35
1) Baker, Sarah 05 2) Mealy, Erin 04
3) Patterson, Mary Agnes 06 4) Weems, Claire 06
28.59 1:01.33 (32.74) 1:28.19 (26.86) 1:53.35 (25.16)
7 Lake Braddock Seconday School 1:54.45 1:53.69
1) Direnzo, Dana 05 2) Ogren, Kim 04
3) Kozlowski, Mary 07 4) McKenzie, Heather 06
28.87 1:00.78 (31.91) 1:28.52 (27.74) 1:53.69 (25.17)
8 Hayfield Secondary School 1:54.83 1:54.76
1) Hodges, Katie 04 2) Hardin, Mariesa 04
3) Herrmann, Laura 06 4) Knizner, Lauren 05
29.86 1:01.62 (31.76) 1:29.27 (27.65) 1:54.76 (25.49)
-------------------------------------------------------------------------
9 Menchville High School 1:54.94 1:55.88
1) Black, Haylie 2) Smith, Casey
3) Marshall, Christine 4) McArthur, Meggie
30.35 1:04.06 (33.71) 1:29.65 (25.59) 1:55.88 (26.23)
10 West Springfield High School 1:53.82 1:55.89
1) McCreary, Melea 07 2) Case, Kim 06
3) Nitzberg, Robbie 05 4) Galway, Laura 05
30.79 1:02.21 (31.42) 1:30.13 (27.92) 1:55.89 (25.76)
11 Albemarle High School 1:57.35 1:55.94
1) Jamerson, Brittney 2) Grobmyer, McKenzie 05
3) Jamerson, Melissa 4) Mextorf, Allie 04
29.14 1:02.65 (33.51) 1:30.10 (27.45) 1:55.94 (25.84)
12 Patrick Henry (Ashland) 1:56.56 1:56.32
1) Ham, Whitney 04 2) Daniels, Jessica 05
3) Mizelle, Meggie 07 4) Sanders, Stephanie 05
28.61 1:03.08 (34.47) 1:30.20 (27.12) 1:56.32 (26.12)
13 Frank W. Cox High School 1:58.41 1:56.62
1) Davis, Jenna 04 2) West, Brittany 07
3) Birsch, Abbey 05 4) Hinson, Morgan 07
29.97 1:02.21 (32.24) 1:30.85 (28.64) 1:56.62 (25.77)
14 Westfield High School 1:53.97 1:57.48
1) Richardson, Nancy 05 2) Nelson, Catelyn 07
3) Beller, Yeng Lan 06 4) Malm, Stephanie 07
31.02 1:04.23 (33.21) 1:30.89 (26.66) 1:57.48 (26.59)
15 Warwick High School 1:57.54 1:57.55
1) Brown, Stephanie 2) Davis, Vanessa
3) North, Kelli 4) Verhoef, Anne
31.05 1:03.81 (32.76) 1:31.67 (27.86) 1:57.55 (25.88)
16 Stonewall Jackson High School 1:55.06 1:57.59
1) Smith, Samantha 05 2) Wells, Ashley 05
3) Crider, Amy 07 4) Urso, Kerry 04
29.79 1:03.05 (33.26) 1:31.35 (28.30) 1:57.59 (26.24)
-------------------------------------------------------------------------
17 Chantilly High School 1:54.99 1:59.65
1) Gallivan, Megan 04 2) Ho, Chrystina 04
3) Pacholski, Rachel 05 4) McIntyre, Maria 04
31.20 1:04.76 (33.56) 1:34.37 (29.61) 1:59.65 (25.28)
18 South Lakes High School 1:53.12 2:01.51
1) Severin, Margit 04 2) Dister, Becky 06
3) Romey, Sarah 07 4) Shin, Grace 05
30.75 1:05.44 (34.69) 1:34.92 (29.48) 2:01.51 (26.59)
-------------------------------------------------------------------------
19 Culpeper County High School 1:57.71 2:05.37
1) McDonnell, Katherine 2) Dodson, Farrell 07
3) Krittle, Meghan 07 4) Miller, Casey
31.68 1:04.00 (32.32) 1:36.57 (32.57) 2:05.37 (28.80)
20 Maggie Walker Govr's School 1:58.34 2:09.12
1) Partridge, Katie 06 2) Burgess, Sarah 07
3) Ryan, Meg 05 4) Milliron, Lauren
33.12 1:09.95 (36.83) 1:42.50 (32.55) 2:09.12 (26.62)
-- E.C Glass High School 1:55.21 DQ
1) Edwards, Meggie 06 2) Duncan, Gay 05
3) Caulkins, Martha 04 4) Ritchie, Rachel 06
28.37 1:01.68 (33.31) 1:29.60 (27.92) DQ (25.03)