18th Annual Black History Month Swim Meet
University of the District of Columbia
Washington, DC
February 14-15, 2004
Mixed 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Aquaneers Swim Club-MI 'A' 2:10.30 2:09.05
1) Walker, Jonathan D 10 2) Hope, Jalen D 9
3) Sparks, Khiry L 10 4) Johnson, Sandra E 9
33.61 1:06.10 (32.49) 1:38.55 (32.45) 2:09.05 (30.50)
2 Baltimore City Swim Club-MD 'A' 2:36.94 2:18.27
1) Franze, Kayla M 10 2) Carrington, Aarica 9
3) Bland, Thomas L 10 4) Yarberough, Darnell T 9
36.69 1:10.68 (33.99) 1:44.84 (34.16) 2:18.27 (33.43)
3 City OF Atlanta Dolphins-GA 'A' 2:10.30 2:23.72
34.03 1:10.10 (36.07) 1:49.08 (38.98) 2:23.72 (34.64)
4 Atlantic City Aquatic Club-MA 'A' 2:21.80 2:29.11
1) Toulson, Wali K 10 2) Johnson, Kennedy N 7
3) Frank, Julia E 9 4) Cassidy, Quinn A 8
31.60 1:16.02 (44.42) 1:57.60 (41.58) 2:29.11 (31.51)
5 Aquaneers Swim Club-MI 'C' NT 2:29.65
46.27 1:20.72 (34.45) 1:55.14 (34.42) 2:29.65 (34.51)
6 Pdr Swim Team-MA 'A' 2:23.96 2:30.16
34.22 1:08.39 (34.17) 1:56.82 (48.43) 2:30.16 (33.34)
7 DC Parks&Recreation-PV 'A' 2:34.17 2:39.48
1) Goode, VJ A 10 2) Miller, Jared J 8
3) Russell, Gabby J 10 4) Hobbs, Tamara B 10
40.59 1:18.68 (38.09) 1:56.41 (37.73) 2:39.48 (43.07)
8 Tiger Sharks Swim Team-MI 'B' 2:44.71 2:41.28
1) McCoy, DaMekio D 9 2) Blunt, Duoquan C 10
3) Delaney, Breanna L 10 4) McCoy, Porscha C 7
35.97 1:18.49 (42.52) 2:06.49 (48.00) 2:41.28 (34.79)
9 Wave Runners Aquatic Club-MA 'A' NT 2:57.93
1) Lasmith, Torri N 9 2) Sassa, Avery 9
3) Lasmith, Taryn N 8 4) Johnson, Jordan 6
43.48 1:20.64 (37.16) 2:00.02 (39.38) 2:57.93 (57.91)
10 Atlantic City Aquatic Club-MA 'B' 2:38.25 3:01.89
1) Jackson, Isaiah R 7 2) Young, Jamira M 10
3) Justiniano, Jarixsa M 9 4) Johnson, Austin H 9
42.58 1:23.29 (40.71) 2:23.75 (1:00.46) 3:01.89 (38.14)
11 Tiger Sharks Swim Team-MI 'A' 3:00.23 3:08.90
1) McKENZIE, Micheai C 9 2) Moss, Lyric A 9
3) Tanner, Lil David E 7 4) McCOY, Jason A 7
41.22 1:23.30 (42.08) 2:26.85 (1:03.55) 3:08.90 (42.05)
12 Atlantic City Aquatic Club-MA 'C' NT 3:20.63
1) Huyhn, Patrick J 7 2) McCray, Tynetta B 10
3) Woodall, Rashonna R 10 4)
45.17 1:37.68 (52.51) 2:40.58 (1:02.90) 3:20.63 (40.05)
13 Dorca Dolphins-NJ 'A' 2:26.57 3:21.37
1:00.22 1:50.29 (50.07) 2:46.38 (56.09) 3:21.37 (34.99)
14 DC Parks&Recreation-PV 'B' NT 3:24.56
1) Goode, Joel P 8 2) Duffe-Holmes, Jonathan A 6
3) Exum, Aliyah I 7 4) Harper-Dixon, Sydney A 8
53.70 1:38.76 (45.06) 2:32.13 (53.37) 3:24.56 (52.43)
15 Mt. Vernon YMCA Water Dragons-MR 'A' NT 4:17.90
51.64 1:51.65 (1:00.01) 3:21.71 (1:30.06) 4:17.90 (56.19)
16 City OF Charlottesville Rec.-VA 'A' 2:20.10 4:57.63
1:39.36 2:53.34 (1:13.98) 3:51.21 (57.87) 4:57.63 (1:06.42)
17 Tiger Sharks Swim Team-MI 'C' NT 5:07.03
1:05.19 2:18.08 (1:12.89) 3:49.62 (1:31.54) 5:07.03 (1:17.41)
-- North Carolina Aquablazers-NC 'A' NT NS
-- Curl-Burke Swim Club-PV 'A' NT NS
-- Dorca Dolphins-NJ 'B' NT NS
-- Richmond Racers-VA 'A' NT NS
1) Shepperson, Joshua C 10 2) Moore, Cameron 9
3) Cooley, Corrine 9 4) Bassett, John C 7
-- Mt. Vernon YMCA Water Dragons-MR 'B' NT NS
-- Aquaneers Swim Club-MI 'B' 2:56.89 NS
1) Potts, Camille C 8 2) Robinson, Jameelah A 8
3) Moore, Karyn R 10 4) Jackson, Carlee M 9
Mixed 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mt. Vernon YMCA Water Dragons-MR 'B' NT 2:37.71
41.60 1:21.98 (40.38) 2:37.67 (1:15.69) 2:37.71 (0.04)
2 City OF Atlanta Dolphins-GA 'A' 2:33.08 2:48.02
37.77 1:26.28 (48.51) 2:08.55 (42.27) 2:48.02 (39.47)
3 Dorca Dolphins-NJ 'A' 2:48.39 2:57.03
1) Seara, Didac 7 2) Roach, Derrick S 9
3) Rivera, Nathalie J 9 4) Knight, Basira A 8
48.40 1:37.48 (49.08) 2:17.71 (40.23) 2:57.03 (39.32)
4 Tiger Sharks Swim Team-MI 'A' 2:44.09 2:58.80
1) Blunt, Kierre K 10 2) Compton, Taylor D 10
3) Compton, Tyler T 10 4) McCOY, Nate C 9
44.75 1:29.65 (44.90) 2:23.09 (53.44) 2:58.80 (35.71)
5 DC Parks&Recreation-PV 'A' 2:43.45 3:01.13
1) Miller, Jared J 8 2) Goode, Joel P 8
3) Russell, Gabby J 10 4) Hobbs, Tamara B 10
43.40 1:35.83 (52.43) 2:18.20 (42.37) 3:01.13 (42.93)
6 Baltimore City Swim Club-MD 'A' 3:06.25 3:13.40
1) Wilkins, Diamond M 9 2) Knight, Mikayla D 10
3) Jones, Jeffrey T 10 4) Yarberough, Deionn J 7
48.32 1:46.05 (57.73) 2:33.76 (47.71) 3:13.40 (39.64)
7 Leroy Dues Swim Club-MI 'A' 4:34.22 3:23.85
1) Bolton, Cortez J 9 2) Shabazz, Khadijah M 9
3) Jefferson, Kyra M 9 4) Kaplan, Troy R 10
1:07.44 1:54.57 (47.13) 2:38.84 (44.27) 3:23.85 (45.01)
8 Mt. Vernon YMCA Water Dragons-MR 'A' NT 3:24.51
1:48.11 2:37.40 (49.29) 3:25.25 (47.85) 3:24.51 ( )
9 Aquaneers Swim Club-MI 'B' 3:26.64 3:40.84
1) Potts, Camille C 8 2) Moore, Karyn R 10
3) Robinson, Jameelah A 8 4)
47.61 2:37.44 (1:49.83) 3:41.04 (1:03.60) 3:40.84 ( )
10 Tiger Sharks Swim Team-MI 'B' 3:11.38 3:43.46
1) McKENZIE, Micheai C 9 2) Blunt, Duoquan C 10
3) Harris, Raymond S 8 4) Robinson, Brandon L 8
1:06.71 1:58.88 (52.17) 2:58.49 (59.61) 3:43.46 (44.97)
11 Leroy Dues Swim Club-MI 'B' 5:46.04 4:32.15
1) Tucker, Kizzy O 5 2) Greene II, Terry A 7
3) Barmore-Hicks, Destinee J 7 4) Oliver lll, Robert L 6
1:09.68 2:42.09 (1:32.41) 3:35.60 (53.51) 4:32.15 (56.55)
12 Leroy Dues Swim Club-MI 'C' 6:36.01 5:19.50
1) Jackson, Darrez A 6 2) Kaplan, KaSandra N 6
3) Shabazz, Akia R 5 4) Hill, Kiara C 6
1:11.89 2:46.81 (1:34.92) 4:06.15 (1:19.34) 5:19.50 (1:13.35)
-- Pdr Swim Team-MA 'A' 2:48.45 DQ
1:52.13 2:47.65 (55.52) 3:21.30 (33.65)
-- Wave Runners Aquatic Club-MA 'A' NT DQ
1) Sassa, Avery 9 2) Lasmith, Taryn N 8
3) Lasmith, Torri N 9 4) Johnson, Jordan 6
55.26 1:53.59 (58.33) 2:49.12 (55.53) DQ (1:00.66)
-- City OF Charlottesville Rec.-VA 'A' 2:23.14 DQ
43.15 1:28.00 (44.85) 2:06.07 (38.07) DQ (34.94)
-- Atlantic City Aquatic Club-MA 'A' 2:33.33 NS
1) Johnson, Kennedy N 7 2) Cassidy, Quinn A 8
3) Flynn, Patrick J 9 4) Cox, Ayana D 8
-- North Carolina Aquablazers-NC 'A' NT NS
3:56.15
-- DC Parks&Recreation-PV 'B' NT NS
1) Exum, Aliyah I 7 2) Garnes, Nylah K 9
3) Goode, VJ A 10 4) Epps, Kahlil H 7
-- Aquaneers Swim Club-MI 'A' 2:44.50 NS
1) Thompson, Trina D 9 2) Jackson, Carlee M 9
3) Crawford, Milon S 10 4) Hope, Jalen D 9
3:15.58
-- Richmond Racers-VA 'A' 2:42.13 NS
1) Basset, Henry L 9 2) Lopes, Sydnee 8
3) Moore, Collin 7 4) Cooley, Corrine 9
3:15.66
-- Atlantic City Aquatic Club-MA 'B' NT NS
1) Buckley, Charlie W 9 2) Young, Jamira M 10
3) Huyhn, Patrick J 7 4) Woodall, Rashonna R 10
3:57.53
Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wave Runners Aquatic Club-MA 'B' NT 2:01.61
28.10 59.11 (31.01) 1:30.59 (31.48) 2:01.61 (31.02)
2 Pdr Swim Team-MA 'A' 1:59.43 2:04.35
26.35 56.16 (29.81) 1:27.02 (30.86) 2:04.35 (37.33)
3 Bass Park Aqua Angels 'A' 2:40.00 2:04.64
1) Allison, John 12 2) McFarlane, Kieara 10
3) Williams, Alisha 12 4) Floyd, John 8
28.02 1:03.17 (35.15) 1:32.78 (29.61) 2:04.64 (31.86)
4 Leroy Dues Swim Club-MI 'A' 2:34.70 2:04.84
1) Barnes, Donavon R 12 2) Duncan, Chardonne O 11
3) Hill, Maurice A 11 4) Barnes, Devin D 12
29.61 59.75 (30.14) 1:36.59 (36.84) 2:04.84 (28.25)
5 Tiger Sharks Swim Team-MI 'A' 2:06.23 2:07.06
1) McCoy, Dee L 12 2) McCOY, BJ F 11
3) Swint-Cook, Diisa M 12 4) Hunter, Reaunna S 12
28.00 1:00.51 (32.51) 1:37.87 (37.36) 2:07.06 (29.19)
6 Baltimore City Swim Club-MD 'A' 2:44.69 2:08.08
1) Bland, Mia R 12 2) Craddock, Derrick M 11
3) Gamble II, Kevin F 12 4) Hammock, Johnnetta Y 12
32.56 1:04.79 (32.23) 1:38.45 (33.66) 2:08.08 (29.63)
7 DC Parks&Recreation-PV 'A' 1:59.69 2:09.87
1) Hill, Leroy F 11 2) Franklin, Shae D 12
3) Baker, Danielle S 11 4) Washington, Lyndsey M 11
31.93 1:37.08 (1:05.15) 2:09.93 (32.85) 2:09.87 ( )
8 Atlantic City Aquatic Club-MA 'A' 2:17.37 2:10.00
1) Van Dyke, Jim D 11 2) Hernandez, Frank 12
3) Anderson, Bria N 11 4) Williams, Andrea M 12
33.57 1:09.36 (35.79) 1:38.99 (29.63) 2:10.00 (31.01)
9 City OF Atlanta Dolphins-GA 'A' 1:57.19 2:10.58
27.33 1:00.73 (33.40) 1:34.78 (34.05) 2:10.58 (35.80)
10 Richmond Racers-VA 'A' 2:04.50 2:12.87
1) Gulick, Deanna 12 2) Deadmon, Decima V 11
3) Hill, Kindra 11 4) Rairden, Sam E 12
28.37 1:02.08 (33.71) 1:34.66 (32.58) 2:12.87 (38.21)
11 Wave Runners Aquatic Club-MA 'A' NT 2:13.06
1) Brown, Dustin M 12 2) Glinski, Coco Z 12
3) Khabeer, Amani 11 4) Merrick, Alexis A 11
33.61 1:08.60 (34.99) 1:42.74 (34.14) 2:13.06 (30.32)
12 Aquaneers Swim Club-MI 'A' 3:24.46 2:14.73
1) 2) Potts, Christopher J 12
3) Chunn, Tava T 11 4) Robinson, Asaad K 12
31.95 1:07.72 (35.77) 1:42.99 (35.27) 2:14.73 (31.74)
13 Atlantic City Aquatic Club-MA 'B' 2:20.73 2:17.28
1) Corson-Platt, Eddie B 12 2) Thompson, Jeffrey S 11
3) Starks, Tonia M 12 4) Savath, Mimi M 12
37.59 1:10.81 (33.22) 1:44.61 (33.80) 2:17.28 (32.67)
14 DC Parks&Recreation-PV 'B' NT 2:30.58
1) Hobbs, Taiysha A 12 2) Carter, Garren M 12
3) Quander, Astyn A 11 4) Boone, Krystal A 11
36.05 1:15.75 (39.70) 1:57.38 (41.63) 2:30.58 (33.20)
15 Atlantic City Aquatic Club-MA 'C' 2:45.26 3:00.08
1) Colon, Emmanuel 11 2) Vasquez, Lettysia M 12
3) 4) Justiniano, Jose J 11
43.84 1:23.55 (39.71) 2:01.20 (37.65) 3:00.08 (58.88)
16 City OF Charlottesville Rec.-VA 'A' 2:08.00 3:14.91
39.37 1:22.61 (43.24) 2:30.09 (1:07.48) 3:14.91 (44.82)
-- Ywca Orange Stingrays-NJ 'A' 2:21.99 SCR
1) Brown, Randolph E 12 2) Grant, Michael 11
3) Patel, Dhara 11 4) Patel, Dharti M 11
-- Team Elite Swim Club-PV 'A' NT SCR
1) Young, Bret 11 2) Robinson, Kirsten 7
3) Lynch, Tyler 11 4) Pegram, Brittany C 9
-- Dorca Dolphins-NJ 'A' 2:35.13 SCR
1) Meggie 3, Frank J 12 2)
3) Roach, Charmain R 11 4) Tobias, Terri E 11
-- North Carolina Aquablazers-NC 'A' 1:58.19 SCR
1) Webb, Kiara A 12 2) Bennett, Jordan A 11
3) Cross, Neville H 11 4) Richards, William C 12
-- Atlantic City Aquatic Club-MA 'D' NT SCR
1) 2) Carrasco, Salvador 12
3) 4) Woodall, Takiyah M 11
-- Curl-Burke Swim Club-PV 'A' NT SCR
Mixed 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Aquaneers Swim Club-MI 'A' 2:21.77 2:28.35
1) 2) Coleman, Lyndsay R 11
3) Hope, Julius C 11 4) Claiborne, Joi R 12
40.72 1:20.59 (39.87) 1:58.44 (37.85) 2:28.35 (29.91)
2 City OF Atlanta Dolphins-GA 'A' 2:14.54 2:32.20
40.19 1:23.38 (43.19) 1:56.21 (32.83) 2:32.20 (35.99)
3 Baltimore City Swim Club-MD 'A' 2:31.57 2:33.17
1) Shabazz, Akeel E 12 2) Bland, Mia R 12
3) Morton, Donald R 12 4) Hammock, Johnnetta Y 12
44.11 1:25.71 (41.60) 2:00.00 (34.29) 2:33.17 (33.17)
4 Mt. Vernon YMCA Water Dragons-MR 'A' NT 2:34.35
35.06 1:17.79 (42.73) 1:57.20 (39.41) 2:34.35 (37.15)
5 Pdr Swim Team-MA 'A' 2:16.75 2:37.22
38.56 2:08.25 (1:29.69) 2:37.22 (28.97) 2:37.22 ( )
6 Richmond Racers-VA 'A' NT 2:40.19
1) Weissend, Mary-Genevieve 11 2) Rairden, Sam E 12
3) Gay, Paige S 11 4) Hill, Kindra 11
33.04 1:25.49 (52.45) 2:06.34 (40.85) 2:40.19 (33.85)
7 Leroy Dues Swim Club-MI 'A' 3:02.22 2:41.87
1) Barnes, Donavon R 12 2) Duncan, Chardonne O 11
3) Barnes, Devin D 12 4) Hill, Maurice A 11
40.99 1:23.63 (42.64) 2:03.63 (40.00) 2:41.87 (38.24)
8 DC Parks&Recreation-PV 'A' 2:21.09 2:43.55
1) Baker, Danielle S 11 2) Taylor, Erica T 11
3) Franklin, Shae D 12 4) Hill, Leroy F 11
40.21 1:24.11 (43.90) 2:08.87 (44.76) 2:43.55 (34.68)
9 Tiger Sharks Swim Team-MI 'B' NT 3:02.43
-- Wave Runners Aquatic Club-MA 'A' NT DQ
1) Barrett, Yolanda 11 2) Jones, Felicia N 11
3) Perry, Tyler 12 4) Giordano, Sal J 12
42.81 2:12.01 (1:29.20) 2:47.55 (35.54)
-- Curl-Burke Swim Club-PV 'A' NT NS
2:53.69
-- Tiger Sharks Swim Team-MI 'A' 2:39.77 NS
1) McCoy, Dee L 12 2) McCOY, BJ F 11
3) Cummings, Brianna N 11 4) Holland, Corey 12
-- DC Parks&Recreation-PV 'B' NT NS
-- Atlantic City Aquatic Club-MA 'A' NT NS
1) Carrasco, Salvador 12 2) Miranda, Tiffany D 11
3) Basrai, Arsh 11 4) Woodall, Takiyah M 11
2:53.01
-- Team Elite Swim Club-PV 'A' NT NS
1) Young, Bret 11 2) Pegram, Brittany C 9
3) Robinson, Kirsten 7 4) Lynch, Tyler 11
-- North Carolina Aquablazers-NC 'A' 2:19.65 NS
1) Best, Alexis 11 2) Cross, Neville H 11
3) Richards, William C 12 4) Webb, Kiara A 12
-- City OF Charlottesville Rec.-VA 'A' 2:32.02 SCR
35.69 1:26.92 (51.23) 2:12.88 (45.96)
Mixed 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' NT 3:51.15
28.11 58.50 (58.50) 1:26.07 (27.57) 1:57.88 (59.38)
2:24.64 (26.76) 2:54.07 (56.19) 3:20.63 (26.56) 3:51.15 (57.08)
2 City OF Atlanta Dolphins-GA 'A' 3:50.55 3:53.21
25.44 51.34 (51.34) 1:20.41 (29.07) 1:52.28 (1:00.94)
2:19.60 (27.32) 2:50.11 (57.83) 3:19.28 (29.17) 3:53.21 (1:03.10)
3 Pdr Swim Team-MA 'A' 3:43.97 4:11.09
25.52 52.30 (52.30) 1:18.91 (26.61) 1:48.18 (55.88)
2:14.23 (26.05) 2:43.47 (55.29) 3:21.07 (37.60) 4:11.09 (1:27.62)
4 DC Parks&Recreation-PV 'A' 4:09.12 4:13.30
1) Watson, Kemi L 13 2) Thompson, Bianca R 13
3) Franklin, Jelani J 14 4) Ross, Anthony B 13
29.07 1:01.30 (1:01.30) 1:28.93 (27.63) 2:01.55 (1:00.25)
2:32.12 (30.57) 3:06.81 (1:05.26) 3:38.82 (32.01) 4:13.30 (1:06.49)
5 Richmond Racers-VA 'B' NT 4:13.79
1) Beaubrun, Dannielle 13 2) Meixner, Felix 13
3) Howe, Benjamin S 13 4) Wilson, Josh C 13
29.00 1:01.55 (1:01.55) 1:34.18 (32.63) 2:11.52 (1:09.97)
2:41.82 (30.30) 3:15.49 (1:03.97) 3:43.19 (27.70) 4:13.79 (58.30)
6 Richmond Racers-VA 'A' NT 4:23.68
1) Jasper, A J R 14 2) Dodd, Candra C 14
3) Ericson, Will C 13 4) Whitaker, Morgan 13
31.31 1:06.15 (1:06.15) 1:37.72 (31.57) 2:16.93 (1:10.78)
2:48.73 (31.80) 3:23.62 (1:06.69) 3:51.01 (27.39) 4:23.68 (1:00.06)
7 Tiger Sharks Swim Team-MI 'A' NT 4:25.13
27.72 58.41 (58.41) 2:02.24 (1:03.83) 2:34.80 (1:36.39)
3:14.79 (39.99) 3:46.22 (1:11.42) 4:25.10 (38.88) 4:25.13 (38.91)
8 Bass Park Aqua Angels 'A' 4:03.00 4:25.44
1) Smith, Taylor 13 2) Davis, Soyriah 13
3) Williams, Charles 11 4) Wright, Kirsten 13
32.99 1:11.90 (1:11.90) 1:39.85 (27.95) 2:13.71 (1:01.81)
2:45.29 (31.58) 3:22.90 (1:09.19) 3:51.89 (28.99) 4:25.44 (1:02.54)
9 Ywca Orange Stingrays-NJ 'A' NT 4:36.13
30.51 1:04.70 (1:04.70) 1:37.67 (32.97) 2:15.70 (1:11.00)
2:51.83 (36.13) 3:33.46 (1:17.76) 4:02.22 (28.76) 4:36.13 (1:02.67)
10 City OF Charlottesville Rec.-VA 'A' NT 5:06.60
38.59 1:29.38 (1:29.38) 2:01.82 (32.44) 2:41.89 (1:12.51)
3:17.15 (35.26) 3:56.38 (1:14.49) 4:30.01 (33.63) 5:06.60 (1:10.22)
11 Oakland Undercurrent-CA 'A' NT 5:08.09
34.92 1:14.17 (1:14.17) 2:48.60 (1:34.43) 3:23.69 (2:09.52)
4:10.36 (46.67) 4:36.34 (1:12.65) 5:08.08 (31.74) 5:08.09 (31.75)
12 Dorca Dolphins-NJ 'A' 4:57.10 5:21.06
1) Harvey, Candace L 14 2)
3) Lijo, Mara 13 4) Hamilton, Julius 14
38.84 1:29.26 (1:29.26) 3:07.36 (1:38.10) 3:39.66 (2:10.40)
4:17.30 (37.64) 4:47.49 (1:07.83) 5:29.21 (41.72) 5:21.06 (33.57)
-- Aquaneers Swim Club-MI 'A' NT NS
1) Hartsfield, Ebony M 13 2) Hairston, Ashley D 14
-- North Carolina Aquablazers-NC 'A' 4:34.09 NS
1) Curtis, JC R 13 2) Boone, Christina R 14
3) Dowd-Smith, JoJo 14 4) Brown, Elizabeth Y 13
-- DC Parks&Recreation-PV 'B' NT NS
1) 2) Dandridge, Aaron L 13
3) Payton, Tara U 14 4) Pope, Brittany N 13
Mixed 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 City OF Atlanta Dolphins-GA 'A' 4:19.78 4:21.13
34.21 1:11.37 (1:11.37) 1:44.80 (33.43) 2:22.75 (1:11.38)
2:48.60 (25.85) 3:19.45 (56.70) 3:48.55 (29.10) 4:21.13 (1:01.68)
2 Richmond Racers-VA 'B' NT 4:34.40
1) Beaubrun, Dannielle 13 2) Meixner, Felix 13
36.64 1:14.49 (1:14.49) 1:46.99 (32.50) 2:25.33 (1:10.84)
2:56.72 (31.39) 3:37.89 (1:12.56) 4:04.30 (26.41) 4:34.40 (56.51)
3 Richmond Racers-VA 'A' NT 5:04.30
1) Gulick, Dexter 13 2) Howe, Benjamin S 13
3) Whitaker, Morgan 13 4) Dodd, Candra C 14
37.37 1:19.14 (1:19.14) 1:58.28 (39.14) 2:45.75 (1:26.61)
3:19.68 (33.93) 3:57.86 (1:12.11) 4:28.99 (31.13) 5:04.30 (1:06.44)
4 Bass Park Aqua Angels 'A' NT 5:08.22
1) Wright, Kirsten 13 2) Smith, Taylor 13
3) Williams, Charles 11 4) Davis, Soyriah 13
35.12 1:12.40 (1:12.40) 1:50.28 (37.88) 2:46.30 (1:33.90)
3:16.31 (30.01) 4:07.70 (1:21.40) 4:34.69 (26.99) 5:08.22 (1:00.52)
5 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' NT 5:11.81
1:19.40 1:56.51 (1:56.51) 2:42.05 (45.54) 3:12.11 (1:15.60)
3:52.92 (40.81) 4:29.24 (1:17.13) 5:12.29 (43.05) 5:11.81 (42.57)
6 City OF Charlottesville Rec.-VA 'A' NT 6:03.93
1:23.35 2:11.81 (2:11.81) 3:11.32 (59.51) 3:54.32 (1:42.51)
4:51.49 (57.17) 5:28.74 (1:34.42) 6:09.97 (41.23) 6:03.93 (35.19)
7 Oakland Undercurrent-CA 'A' NT 6:41.14
1:41.94 2:30.62 (2:30.62) 3:28.45 (57.83) 4:09.41 (1:38.79)
5:03.38 (53.97) 5:46.67 (1:37.26) 6:41.16 (54.49) 6:41.14 (54.47)
-- Pdr Swim Team-MA 'A' 4:15.52 DQ
34.18 1:06.68 (1:06.68) 1:47.18 (40.50) 2:34.51 (1:27.83)
3:04.30 (29.79) 3:40.15 (1:05.64) 4:17.78 (37.63) DQ (1:23.39)
-- DC Parks&Recreation-PV 'B' NT NS
1) Williams, Samantha W 14 2) Hill, Lenora 13
3) 4) Dandridge, Aaron L 13
-- Dorca Dolphins-NJ 'A' NT NS
-- North Carolina Aquablazers-NC 'A' 4:32.53 NS
1) Webb, Amir K 14 2) Dash, Andrew D 14
3) Cooper, Candace D 14 4) Cross, Blair C 14
-- DC Parks&Recreation-PV 'A' 4:56.92 NS
1) Castro, Liana B 13 2) Blackstone, Harika R 13
3) Franklin, Jelani J 14 4) Ross, Anthony B 13
Mixed 15-18 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pdr Swim Team-MA 'A' 3:44.87 3:47.22
25.01 51.91 (51.91) 1:19.06 (27.15) 1:48.86 (56.95)
2:15.17 (26.31) 2:44.85 (55.99) 3:15.29 (30.44) 3:47.22 (1:02.37)
2 Wave Runners Aquatic Club-MA 'A' NT 3:48.04
1) Barrett, Yolanda 11 2) Ashman, Bethany J 16
3) Glinski, Mark Z 16 4) Giordano, Vincent M 17
26.47 54.91 (54.91) 1:22.93 (28.02) 1:54.19 (59.28)
2:45.97 (51.78) 3:15.45 (1:21.26) 3:48.07 (32.62) 3:48.04 (32.59)
3 Team Elite Swim Club-PV 'B' NT 3:48.65
1) Robinson III, Solomon 14 2) Greenfield, Gary C 17
3) Lyles, Brianna M 15 4) Luster, Shanna 8
24.43 50.37 (50.37) 1:18.25 (27.88) 1:51.09 (1:00.72)
2:21.52 (30.43) 2:55.22 (1:04.13) 3:48.53 (53.31) 3:48.65 (53.43)
4 Richmond Racers-VA 'A' NT 4:00.69
1) George, Natasha 16 2) Shepperson, Vanessa R 15
3) Worrell, Bradford 16 4)
24.37 50.42 (50.42) 1:19.79 (29.37) 1:55.01 (1:04.59)
2:25.53 (30.52) 3:03.07 (1:08.06) 3:29.50 (26.43) 4:00.69 (57.62)
5 DC Parks&Recreation-PV 'A' 4:42.22 4:07.90
1) Miller, David M 15 2) Goode, Michael S 16
3) Ross, Aleshee M 15 4) Payton, Ama 17
25.22 53.68 (53.68) 1:24.73 (31.05) 2:00.85 (1:07.17)
2:31.81 (30.96) 3:03.28 (1:02.43) 3:33.20 (29.92) 4:07.90 (1:04.62)
6 Detroit Rec. Swim Club-MI 'A' 3:55.40 4:14.24
27.23 58.07 (58.07) 1:28.75 (30.68) 2:04.06 (1:05.99)
3:00.97 (56.91) 3:34.30 (1:30.24) 4:14.48 (40.18) 4:14.24 (39.94)
7 Team Elite Swim Club-PV 'A' NT 4:17.58
1) Greenfield, Brandon A 17 2) Jones, Shara N 16
3) Parker, Ralph 18 4) Chittoms, Brittany N 14
27.89 59.19 (59.19) 1:28.81 (29.62) 2:02.65 (1:03.46)
2:31.93 (29.28) 3:03.66 (1:01.01) 3:37.92 (34.26) 4:17.58 (1:13.92)
8 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' NT 4:20.31
34.75 1:15.12 (1:15.12) 1:47.77 (32.65) 2:22.45 (1:07.33)
2:48.91 (26.46) 3:21.42 (58.97) 3:48.98 (27.56) 4:20.31 (58.89)
9 Baltimore City Swim Club-MD 'A' NT 4:25.02
1) Oxman, Jesse M 16 2) Gerritsen, Alida T 16
3) Williams, Andrew R 15 4) Ponton, Tiffany D 16
30.81 1:07.10 (1:07.10) 1:41.06 (33.96) 2:19.09 (1:11.99)
2:48.28 (29.19) 3:23.68 (1:04.59) 3:52.84 (29.16) 4:25.02 (1:01.34)
10 Ywca Orange Stingrays-NJ 'A' 4:34.77 4:28.95
1) Bailey, Karlin G 16 2) Michel, Christopher 14
3) Patel, Alopi M 15 4) Greene, Kylene E 16
29.19 1:03.47 (1:03.47) 2:15.53 (1:12.06) 2:46.65 (1:43.18)
3:23.90 (37.25) 3:53.81 (1:07.16) 4:28.86 (35.05) 4:28.95 (35.14)
11 Aquaneers Swim Club-MI 'A' NT 4:29.02
1) Jackson, Kyra D 16 2)
3) Smith, Johnny A 15 4)
32.07 1:13.78 (1:13.78) 1:43.29 (29.51) 2:18.72 (1:04.94)
2:48.08 (29.36) 3:26.74 (1:08.02) 3:53.78 (27.04) 4:29.02 (1:02.28)
12 Dorca Dolphins-NJ 'A' NT 4:41.80
32.78 1:13.08 (1:13.08) 1:41.13 (28.05) 2:15.26 (1:02.18)
3:39.38 (1:24.12) 4:06.72 (1:51.46) 4:41.88 (35.16) 4:41.80 (35.08)
13 Mt. Vernon YMCA Water Dragons-MR 'A' NT 5:32.57
38.36 1:23.58 (1:23.58) 2:05.92 (42.34) 2:53.65 (1:30.07)
3:33.57 (39.92) 4:24.21 (1:30.56) 4:55.46 (31.25) 5:32.57 (1:08.36)
-- Oakland Undercurrent-CA 'A' NT NS
-- City OF Atlanta Dolphins-GA 'A' 3:41.07 NS
-- North Carolina Aquablazers-NC 'A' 3:55.02 NS
1) Dash, Jack D 16 2) Brown, Layla 17
3) Crudup, Leslie D 16 4) Dash, Tyrone D 17
Mixed 15-18 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pdr Swim Team-MA 'A' 3:44.45 4:20.07
30.02 1:02.88 (1:02.88) 1:40.18 (37.30) 2:22.94 (1:20.06)
2:53.18 (30.24) 3:27.70 (1:04.76) 4:20.14 (52.44) 4:20.07 (52.37)
2 Team Elite Swim Club-PV 'A' NT 4:20.98
1) Robinson III, Solomon 14 2) Jones, Shara N 16
3) Parker, Ralph 18 4) Chittoms, Brittany N 14
35.58 1:16.06 (1:16.06) 1:46.48 (30.42) 2:20.64 (1:04.58)
2:49.77 (29.13) 3:25.77 (1:05.13) 3:52.12 (26.35) 4:20.98 (55.21)
3 Richmond Racers-VA 'A' NT 4:29.62
35.53 1:16.53 (1:16.53) 1:51.13 (34.60) 2:34.68 (1:18.15)
3:03.70 (29.02) 3:52.33 (1:17.65) 4:29.54 (37.21) 4:29.62 (37.29)
4 Aquaneers Swim Club-MI 'A' NT 4:56.22
36.47 1:15.92 (1:15.92) 1:53.44 (37.52) 2:37.46 (1:21.54)
3:07.98 (30.52) 3:51.97 (1:14.51) 4:21.06 (29.09) 4:56.22 (1:04.25)
5 Team Elite Swim Club-PV 'B' NT 5:06.68
1) Brown, Ryan 16 2) Greenfield, Brandon A 17
3) Lyles, Brianna M 15 4) Luster, Shanna 8
34.12 1:11.11 (1:11.11) 1:50.05 (38.94) 2:35.44 (1:24.33)
3:07.78 (32.34) 3:58.71 (1:23.27) 4:30.57 (31.86) 5:06.68 (1:07.97)
6 Oakland Undercurrent-CA 'A' NT 5:09.37
34.04 1:25.10 (1:25.10) 1:56.72 (31.62) 2:38.80 (1:13.70)
3:15.52 (36.72) 3:58.34 (1:19.54) 4:30.79 (32.45) 5:09.37 (1:11.03)
7 Baltimore City Swim Club-MD 'A' NT 5:24.50
1) Sterrett, Calvin N 15 2) Merritt, Erik M 15
3) Yarberough, Kiara S 16 4) Rehr, Rebecca C 16
36.12 1:16.61 (1:16.61) 1:56.79 (40.18) 2:45.01 (1:28.40)
3:22.21 (37.20) 4:15.01 (1:30.00) 4:45.23 (30.22) 5:24.50 (1:09.49)
8 Mt. Vernon YMCA Water Dragons-MR 'A' NT 5:27.45
32.96 1:09.49 (1:09.49) 1:48.19 (38.70) 2:32.00 (1:22.51)
3:10.75 (38.75) 4:00.63 (1:28.63) 4:40.62 (39.99) 5:27.45 (1:26.82)
-- Curl-Burke Swim Club-PV 'A' NT DQ
42.26 1:28.42 (1:28.42) 1:59.15 (30.73) 2:37.17 (1:08.75)
3:11.55 (34.38) 3:53.87 (1:16.70) 4:26.67 (32.80) DQ (1:17.93)
-- Dorca Dolphins-NJ 'A' NT NS
-- North Carolina Aquablazers-NC 'A' 4:10.89 NS
1) Brooks, Jeffery C 15 2) Brown, Layla 17
3) Crudup, Leslie D 16 4) Brown, Abasi 16
-- DC Parks&Recreation-PV 'A' 5:16.46 NS
1) Hunter, Anoa K 16 2) Ross, Aleshee M 15
3) Miller, David M 15 4) Goode, Michael S 16
-- Detroit Rec. Swim Club-MI 'A' 4:33.70 NS
-- Ywca Orange Stingrays-NJ 'A' NT NS
1) Michel, Christopher 14 2) Patel, Alopi M 15
3) Greene, Kylene E 16 4) Bailey, Karlin G 16
Mixed 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Atlantic City Aquatic Club-MA 'A' NT 1:43.47
24.40 50.70 (26.30) 1:17.26 (26.56) 1:43.47 (26.21)
2 Detroit Rec. Swim Club-MI 'A' NT 1:50.94
26.06 52.25 (26.19) 1:20.48 (28.23) 1:50.94 (30.46)
3 Wave Runners Aquatic Club-MA 'A' NT 1:51.10
30.69 57.74 (27.05) 1:25.91 (28.17) 1:51.10 (25.19)
4 DC Parks&Recreation-PV 'A' NT 1:58.16
27.81 58.46 (30.65) 1:31.53 (33.07) 1:58.16 (26.63)
5 City OF Charlottesville Rec.-VA 'A' NT 2:00.08
28.50 59.31 (30.81) 1:34.40 (35.09) 2:00.08 (25.68)
6 Unattached 'A' NT 2:09.23
32.75 1:05.14 (32.39) 1:43.92 (38.78) 2:09.23 (25.31)
7 Leroy Dues Swim Club-MI 'B' NT 2:10.45
29.64 1:06.69 (37.05) 1:32.10 (25.41) 2:10.45 (38.35)
8 DC Parks&Recreation-PV 'B' NT 2:10.89
31.47 1:02.56 (31.09) 1:37.85 (35.29) 2:10.89 (33.04)
9 Unattached 'B' NT 2:11.01
28.05 1:01.83 (33.78) 1:35.81 (33.98) 2:11.01 (35.20)
10 Dorca Dolphins-NJ 'B' NT 2:14.53
30.59 1:06.79 (36.20) 1:45.27 (38.48) 2:14.53 (29.26)
11 Dorca Dolphins-NJ 'C' NT 2:17.36
30.75 1:08.47 (37.72) 1:48.27 (39.80) 2:17.36 (29.09)
12 Dorca Dolphins-NJ 'A' NT 2:18.77
37.37 1:06.61 (29.24) 1:49.18 (42.57) 2:18.77 (29.59)
-- Leroy Dues Swim Club-MI 'A' NT DQ
36.01 1:10.41 (34.40) 2:04.09 (53.68) DQ (27.07)