19th Annual Black History Month Swim Meet
Takoma Aquatic Center
Washington, DC
February 19-20, 2005
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Leggett, Kevin W 12 EST-MD 25.35 24.98
2 Akins, Justin L 12 Atlanta Dolphins-GA 27.99 27.58
3 Toulson, Wali K 11 Atlantic City-MA 27.77 27.76
4 Lewis, Oliver 12 YWCAS-MA 28.85 27.82
5 Jowers-Fielder, Jafa R 12 Atlanta Dolphins-GA 30.05 28.13
6 Brown, Ian 12 YWCAS-MA NT 28.64
7 Cox, Anthony R 11 Atlantic City-MA 28.59 28.80
8 Cobbs, Matt 11 City-VA 29.02 28.85
9 Morel, Henri C 12 RMSC-MD 28.23 28.90
10 Morel, Jean B 12 RMSC-MD 31.00 29.25
11 Craddock, Derrick M 12 Bcsc-MD 31.62 29.84
12 Lucas, Vincent 11 MVYWD-MR 28.42 30.10
13 Haden, Eli 11 City-VA 29.94 30.33
14 Baccus, Nathan K 12 CUBU-PV 31.32 30.45
15 Dicks, Michael 12 DST-MI 29.52 30.69
16 Walker, Jonathan D 11 DST-MI 30.90 31.43
17 Walton, Arthur A 12 DCPR-PV 35.44 31.64
18 Hope, Julius C 12 DST-MI 31.48 31.66
19 Hunter, Nigel 11 YWCAS-MA 33.25 32.16
20 Helm, William 12 ARSC-MD 1:05.00 32.17
21 Shepperson, Joshua C 11 Racers-VA 32.97 32.19
22 Lawrence, John P 12 SDS-PV 36.30 32.79
23 Compton, Taylor D 11 DST-MI 33.02 32.85
24 Seldon, Etienne L 11 Clippers-MD 37.13 34.39
25 Goode, VJ A 11 UN-DC 37.25 34.60
26 Hollins, Donald E 12 DST-MI 37.42 34.64
27 Hood, Justin 12 FAAST-MR 41.85 35.19
28 Reynolds, Keyshawn J 12 Atlantic City-MA 38.55 35.35
29 Hill, Maurice A 12 Seals-MI 38.46 35.51
30 Ballard, Tyrik 11 CAS-MA 48.20 36.33
31 Narcisse, Marcus 12 DST-MI 38.76 36.92
32 Jackson Jr, Gregory 12 PDR-MA 38.36 36.94
33 Delgado, Christian 11 FAAST-MR 40.56 37.22
34 Baynham, Deandre 11 NPR-SE 38.14 37.59
35 Irving, Walton W 11 DCPR-PV 44.39 39.13
36 Rodriguez, Esteban 11 FAAST-MR 51.04 39.24
37 Blunt, DuoQuan C 11 DST-MI 40.09 39.85
38 Jones, Jeffrey T 11 Bcsc-MD 45.82 40.73
39 Hall, Aoron 11 YWCAS-MA 38.71 40.79
40 Woods, Kortez 12 DST-MI 46.34 41.53
41 Myers, Matthew 12 City-VA 44.78 43.13
42 Anderton, Wayne 12 CAS-MA 51.17 43.64
43 Dennis, Collin 11 YWCAS-MA NT 44.22
44 Latney, Malek X 11 DCPR-PV NT 44.58
45 Howard, Ryan 11 UN-DC NT 44.68
46 Parrish, JaVonn K 11 Atlantic City-MA NT 45.76
47 Kemper, Davon 11 ARSC-MD 57.00 46.83
48 Grant, Micheal A 12 YWCAS-MA 43.98 48.07
49 Forrest, Hassan A 11 Atlantic City-MA NT 48.32
50 Harris, Martez 12 DST-MI 55.00 51.54
-- Wilson, Armad 11 Atlanta Dolphins-GA 36.00 X47.01
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Leggett, Kevin W 12 EST-MD 56.72 56.53
27.02 56.53 (29.51)
2 Williams, Charles L 12 Bass 1:02.99 58.89
27.99 58.89 (30.90)
3 Cross, Neville H 12 NCA-NC 59.30 1:00.11
28.86 1:00.11 (31.25)
4 Toulson, Wali K 11 Atlantic City-MA 1:00.48 1:01.63
28.97 1:01.63 (32.66)
5 Morel, Henri C 12 RMSC-MD 1:03.00 1:02.61
30.29 1:02.61 (32.32)
6 Hungerford, Darell E 12 ARSC-MD 1:11.00 1:04.15
29.91 1:04.15 (34.24)
7 Morel, Jean B 12 RMSC-MD 1:08.68 1:04.62
30.57 1:04.62 (34.05)
8 Akins, Justin L 12 Atlanta Dolphins-GA 1:04.14 1:05.65
30.07 1:05.65 (35.58)
9 Thompson, Franke L 12 PDR-MA 1:08.09 1:05.74
30.78 1:05.74 (34.96)
10 Brown, Ian 12 YWCAS-MA NT 1:06.38
29.05 1:06.38 (37.33)
11 Dicks, Michael 12 DST-MI 1:08.22 1:08.86
31.78 1:08.86 (37.08)
12 Jowers-Fielder, Jafa R 12 Atlanta Dolphins-GA 1:13.91 1:09.15
32.55 1:09.15 (36.60)
13 Gasbarro, Michael C 11 Atlantic City-MA 1:12.98 1:10.60
33.69 1:10.60 (36.91)
14 Shepperson, Joshua C 11 Racers-VA 1:13.87 1:11.64
34.46 1:11.64 (37.18)
15 Baccus, Nathan K 12 CUBU-PV 1:13.45 1:12.34
34.06 1:12.34 (38.28)
16 Craddock, Derrick M 12 Bcsc-MD 1:12.23 1:12.83
34.16 1:12.83 (38.67)
17 Evans, Charles 11 YWCAS-MA 1:21.15 1:12.94
34.72 1:12.94 (38.22)
18 Bowman, Pete 12 Bass NT 1:16.71
34.65 1:16.71 (42.06)
19 Hogue, Tim 11 DST-MI 1:26.76 1:20.19
37.19 1:20.19 (43.00)
20 Harden, Nathan 11 DST-MI 1:15.58 1:22.35
39.15 1:22.35 (43.20)
21 Hill, Maurice A 12 Seals-MI 1:27.01 1:23.56
38.00 1:23.56 (45.56)
22 Reynolds, Keyshawn J 12 Atlantic City-MA NT 1:23.86
37.71 1:23.86 (46.15)
23 Irving, Walton W 11 DCPR-PV 1:33.28 1:26.92
24 Jackson Jr, Gregory 12 PDR-MA 1:36.11 1:27.73
41.41 1:27.73 (46.32)
25 Baynham, Deandre 11 NPR-SE 1:29.57 1:29.02
42.13 1:29.02 (46.89)
25 Narcisse, Marcus 12 DST-MI 1:28.30 1:29.02
40.20 1:29.02 (48.82)
27 Mullins, Javon J 11 DST-MI 1:49.14 1:29.99
42.77 1:29.99 (47.22)
28 Latney, Malek X 11 DCPR-PV 1:56.40 1:36.86
43.21 1:36.86 (53.65)
29 Myers, Matthew 12 City-VA NT 1:36.90
44.51 1:36.90 (52.39)
30 Howard, Ryan 11 UN-DC NT 1:39.81
44.57 1:39.81 (55.24)
31 Mosley, Taj M 11 Bcsc-MD 2:16.96 1:39.92
45.05 1:39.92 (54.87)
32 Forrest, Hassan A 11 Atlantic City-MA NT 1:44.29
47.72 1:44.29 (56.57)
33 Anderton, Wayne 12 CAS-MA 1:28.20 1:46.08
46.56 1:46.08 (59.52)
34 Parrish, JaVonn K 11 Atlantic City-MA NT 1:57.92
55.62 1:57.92 (1:02.30)
-- Wilson, Armad 11 Atlanta Dolphins-GA 1:30.00 X1:48.71
51.93 1:48.71 (56.78)
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Gordon II, Clifton B 12 TD-MA 29.11 29.36
2 Cobbs, Matt 11 City-VA 35.26 33.40
3 Walton, Arthur A 12 DCPR-PV 39.61 37.60
4 Bowman, Pete 12 Bass NT 38.17
5 Craddock, Derrick M 12 Bcsc-MD 38.62 40.24
6 Lawrence, John P 12 SDS-PV 41.30 40.76
7 Delgado, Christian 11 FAAST-MR 46.91 40.97
8 Hogue, Tim 11 DST-MI 55.33 43.91
9 Hill, Maurice A 12 Seals-MI 45.67 45.37
10 Hood, Justin 12 FAAST-MR 52.99 46.44
11 Hollins, Donald E 12 DST-MI 46.79 46.46
12 Jackson Jr, Gregory 12 PDR-MA 48.97 46.99
13 Goode, VJ A 11 UN-DC 47.53 47.22
14 Forrest, Hassan A 11 Atlantic City-MA NT 52.15
15 Howard, Ryan 11 UN-DC NT 53.59
16 Mullins, Javon J 11 DST-MI 1:06.08 54.55
17 Woods, Kortez 12 DST-MI 58.77 56.08
18 Latney, Malek X 11 DCPR-PV 57.51 56.11
19 Kemper, Davon 11 ARSC-MD 1:12.00 56.29
20 Parrish, JaVonn K 11 Atlantic City-MA NT 59.94
21 Harris, Martez 12 DST-MI 1:05.09 1:00.60
-- Wilson, Armad 11 Atlanta Dolphins-GA 44.00 X1:00.74
-- Dennis, Collin 11 YWCAS-MA NT DQ
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Cox, Anthony R 11 Atlantic City-MA 35.52 35.99
2 Hungerford, Darell E 12 ARSC-MD 45.00 36.21
3 Bland I, Thomas L 11 Bcsc-MD 37.70 36.24
4 Thompson, Franke L 12 PDR-MA 37.03 36.46
5 Jowers-Fielder, Jafa R 12 Atlanta Dolphins-GA 37.33 36.81
6 Walton, Arthur A 12 DCPR-PV 40.55 38.02
7 Morel, Jean B 12 RMSC-MD 38.00 38.16
8 Baccus, Nathan K 12 CUBU-PV NT 38.22
9 Haden, Eli 11 City-VA 39.18 38.84
10 Lawrence, John P 12 SDS-PV 42.30 39.21
11 Compton, Taylor D 11 DST-MI 40.36 39.45
12 Hunter, Nigel 11 YWCAS-MA 42.10 40.56
13 Dicks, Michael 12 DST-MI 43.23 41.94
14 Shepperson, Joshua C 11 Racers-VA 43.56 43.12
15 Seldon, Etienne L 11 Clippers-MD 47.05 43.14
16 Harden, Nathan 11 DST-MI 45.00 43.79
17 Evans, Charles 11 YWCAS-MA 43.66 43.81
18 Hogue, Tim 11 DST-MI 50.36 46.19
19 Goode, VJ A 11 UN-DC 49.41 47.09
20 Blunt, DuoQuan C 11 DST-MI 49.46 48.08
21 Irving, Walton W 11 DCPR-PV 49.89 48.82
22 Kenlon, Philip D 11 Team Elite-PV 52.96 50.48
23 Ballard, Tyrik 11 CAS-MA 1:15.10 51.80
24 Hall, Aoron 11 YWCAS-MA 55.85 51.90
25 Baynham, Deandre 11 NPR-SE 49.98 52.22
26 Narcisse, Marcus 12 DST-MI 52.88 52.25
27 Woods, Kortez 12 DST-MI 1:04.60 53.37
28 Rodriguez, Esteban 11 FAAST-MR 59.82 54.47
29 Myers, Matthew 12 City-VA 57.38 55.88
30 Grant, Micheal A 12 YWCAS-MA 55.85 56.22
-- Hood, Justin 12 FAAST-MR 52.89 DQ
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Gordon II, Clifton B 12 TD-MA 27.69 27.77
2 Williams, Charles L 12 Bass 30.89 27.89
3 Leggett, Kevin W 12 EST-MD 28.53 28.12
4 Cross, Neville H 12 NCA-NC 29.10 28.99
5 Morel, Henri C 12 RMSC-MD 31.16 30.29
6 Toulson, Wali K 11 Atlantic City-MA 31.58 31.61
7 Akins, Justin L 12 Atlanta Dolphins-GA 31.19 31.93
8 Lewis, Oliver 12 YWCAS-MA 32.73 32.08
9 Walker, Jonathan D 11 DST-MI 33.94 33.82
10 Cobbs, Matt 11 City-VA 37.77 34.27
11 Lucas, Vincent 11 MVYWD-MR 35.26 34.51
12 Hope, Julius C 12 DST-MI 35.59 35.09
13 Bland I, Thomas L 11 Bcsc-MD 38.92 35.19
14 Gasbarro, Michael C 11 Atlantic City-MA 36.25 37.10
15 Compton, Taylor D 11 DST-MI 36.69 38.04
16 Delgado, Christian 11 FAAST-MR 51.22 41.71
17 Kenlon, Philip D 11 Team Elite-PV NT 44.01
18 Blunt, DuoQuan C 11 DST-MI 47.57 50.23
19 Hall, Aoron 11 YWCAS-MA 54.51 52.76
20 Harris, Martez 12 DST-MI 1:10.08 1:06.53
-- Jones, Jeffrey T 11 Bcsc-MD 55.86 DQ
-- Reynolds, Keyshawn J 12 Atlantic City-MA NT DQ
-- Rodriguez, Esteban 11 FAAST-MR 58.66 DQ
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Gordon II, Clifton B 12 TD-MA 1:03.50 1:05.55
29.68 1:05.55 (35.87)
2 Williams, Charles L 12 Bass 1:12.79 1:07.60
30.87 1:07.60 (36.73)
3 Cross, Neville H 12 NCA-NC 1:09.20 1:10.05
31.86 1:10.05 (38.19)
4 Lucas, Vincent 11 MVYWD-MR 1:16.26 1:14.53
35.39 1:14.53 (39.14)
5 Hungerford, Darell E 12 ARSC-MD 1:19.00 1:14.80
35.70 1:14.80 (39.10)
6 Cox, Anthony R 11 Atlantic City-MA 1:14.83 1:15.71
35.92 1:15.71 (39.79)
7 Thompson, Franke L 12 PDR-MA 1:16.76 1:16.01
37.60 1:16.01 (38.41)
8 Lewis, Oliver 12 YWCAS-MA 1:13.00 1:17.07
35.10 1:17.07 (41.97)
9 Brown, Ian 12 YWCAS-MA NT 1:18.30
32.77 1:18.30 (45.53)
10 Walker, Jonathan D 11 DST-MI 1:23.50 1:18.56
36.23 1:18.56 (42.33)
11 Haden, Eli 11 City-VA 1:21.25 1:21.29
36.05 1:21.29 (45.24)
12 Hope, Julius C 12 DST-MI 1:26.49 1:21.87
37.38 1:21.87 (44.49)
13 Bland I, Thomas L 11 Bcsc-MD 1:24.35 1:22.49
38.72 1:22.49 (43.77)
14 Evans, Charles 11 YWCAS-MA 1:25.68 1:24.74
41.28 1:24.74 (43.46)
15 Gasbarro, Michael C 11 Atlantic City-MA 1:23.34 1:25.66
39.08 1:25.66 (46.58)
16 Bowman, Pete 12 Bass NT 1:27.38
16 Adams, Damone K 12 DST-MI 1:15.00 1:27.38
39.40 1:27.38 (47.98)
18 Harden, Nathan 11 DST-MI 1:10.00 1:29.98
40.27 1:29.98 (49.71)
19 Hunter, Nigel 11 YWCAS-MA 1:25.06 1:30.79
41.29 1:30.79 (49.50)
20 Seldon, Etienne L 11 Clippers-MD 1:42.00 1:37.44
45.43 1:37.44 (52.01)
21 Mullins, Javon J 11 DST-MI NT 1:44.24
52.49 1:44.24 (51.75)
22 Hollins, Donald E 12 DST-MI 1:44.29 1:44.43
49.93 1:44.43 (54.50)
-- Anderton, Wayne 12 CAS-MA 1:43.90 DQ
53.47 DQ (59.59)
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Ywca Stingrays-MA 'A' NT 2:03.16
1) Evans, Charles 11 2) Hunter, Nigel 11
3) Lewis, Oliver 12 4) Brown, Ian 12
29.18 1:00.72 (31.54) 1:35.60 (34.88) 2:03.16 (27.56)
2 Detroit Swim Team-MI 'A' 2:13.44 2:04.10
29.66 1:00.90 (31.24) 1:33.86 (32.96) 2:04.10 (30.24)
3 Atlantic City Aquatic Club-MA 'A' 2:03.99 2:05.61
1) Cox, Anthony R 11 2) Gasbarro, Michael C 11
3) Toulson, Wali K 11 4) Reynolds, Keyshawn J 12
29.50 1:01.44 (31.94) 1:36.90 (35.46) 2:05.61 (28.71)
4 DC Parks&Recreation-PV 'B' NT 2:35.33
43.29 1:19.82 (36.53) 2:03.95 (44.13) 2:35.33 (31.38)
-- Detroit Swim Team-MI 'B' 2:21.13 DQ
1) Walker, Jonathan D 11 2) Hogue, Tim 11
3) Dicks, Michael 12 4) Compton, Taylor D 11
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Ywca Stingrays-MA 'A' NT 2:20.72
1) Evans, Charles 11 2) Hunter, Nigel 11
3) Lewis, Oliver 12 4) Brown, Ian 12
34.28 1:17.71 (43.43) 1:49.91 (32.20) 2:20.72 (30.81)
2 Atlantic City Aquatic Club-MA 'A' 2:24.44 2:24.53
1) Gasbarro, Michael C 11 2) Cox, Anthony R 11
3) Toulson, Wali K 11 4) Reynolds, Keyshawn J 12
39.21 1:16.51 (37.30) 1:49.02 (32.51) 2:24.53 (35.51)
3 DC Parks&Recreation-PV 'A' 3:13.06 3:11.98
1) Latney, Malek X 11 2) Walton, Arthur A 12
3) Goode, VJ A 11 4) Irving, Walton W 11
50.79 1:29.86 (39.07) 2:26.64 (56.78) 3:11.98 (45.34)
4 Detroit Swim Team-MI 'B' 2:47.11 3:20.55
44.89 1:33.63 (48.74) 2:48.62 (1:14.99) 3:20.55 (31.93)
-- Detroit Swim Team-MI 'A' 2:32.96 DQ
1) Harden, Nathan 11 2) Compton, Taylor D 11
3) Walker, Jonathan D 11 4) Dicks, Michael 12
40.36 1:19.30 (38.94) 1:52.72 (33.42) DQ (29.50)