Spring Sprints
TCSD/VSC
Madeira School
Mc Lean, VA
April 20, 2002
PVD-02-0420
Meet Results for Timed Finals-Yards
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 McJunkin, Matt M 8 TCSD-PV 15.80 16.57 20
2 St John, Carl A 8 TCSD-PV 17.16 17.30 17
3 Tusing, Douglas W 8 TCSD-PV 18.62 18.97 16
4 DeMocker, Brian R 8 TCSD-PV 19.12 19.64 15
5 Simonsen, Peter T 8 VSC-PV 18.07 19.66 14
6 Shelley, Nicholas 8 TCSD-PV 24.44 21.67 13
7 Hughes, Grant E 7 TCSD-PV 23.49 22.38 12
8 Pugliese, Xavier C 8 TCSD-PV 20.40 22.57 11
9 Manley, Miles E 8 VSC-PV 24.47 26.70 9
10 Laffosse, Andrew S 6 VSC-PV 31.20 29.67 7
11 Shields, Timothy 7 VSC-PV 27.56 30.13 6
12 Mould, David R 7 TCSD-PV 33.60 30.32 5
13 Burns, Stephen J 8 TCSD-PV NT 34.66 4
14 Kamenz, Robert E 7 TCSD-PV 41.13 34.99 3
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 McJunkin, Matt M 8 TCSD-PV 20.31 20.06 20
2 Tusing, Douglas W 8 TCSD-PV 22.08 20.70 17
3 Pugliese, Xavier C 8 TCSD-PV 27.03 22.91 16
4 Simonsen, Peter T 8 VSC-PV 22.43 23.39 15
5 DeMocker, Brian R 8 TCSD-PV 23.01 23.49 14
6 Esch, Thomas J 8 TCSD-PV 26.24 24.76 13
7 Laffosse, Andrew S 6 VSC-PV 33.85 28.88 12
8 Hughes, Grant E 7 TCSD-PV 28.21 29.97 11
9 Manley, Miles E 8 VSC-PV 29.65 31.03 9
10 Kamenz, Robert E 7 TCSD-PV 36.11 39.41 7
11 Burns, Stephen J 8 TCSD-PV NT 40.33 6
12 Mould, David R 7 TCSD-PV 39.04 41.30 5
-- Shields, Timothy 7 VSC-PV 28.41 DQ
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Warburg, Dylan P 8 TCSD-PV NT 22.95 20
2 St John, Carl A 8 TCSD-PV 23.48 24.26 17
3 DeMocker, Brian R 8 TCSD-PV 23.73 24.91 16
4 Esch, Thomas J 8 TCSD-PV 28.13 27.31 15
5 Pugliese, Xavier C 8 TCSD-PV 32.59 32.15 14
6 Kamenz, Robert E 7 TCSD-PV NT 39.83 13
-- Manley, Miles E 8 VSC-PV 41.04 DQ
-- Hughes, Grant E 7 TCSD-PV NT DQ
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Simonsen, Peter T 8 VSC-PV 19.62 19.69 20
2 St John, Carl A 8 TCSD-PV 21.19 20.86 17
3 McJunkin, Matt M 8 TCSD-PV 22.12 21.25 16
4 Shelley, Nicholas 8 TCSD-PV NT 36.16 15
5 Burns, Stephen J 8 TCSD-PV NT 43.31 14
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Shelley, Nicholas 8 TCSD-PV NT DQ
-- Esch, Thomas J 8 TCSD-PV 2:08.49 NS
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Speers, Samuel C 9 TCSD-PV 1:15.72 1:17.65 20
2 Perlman, Michael H 10 TCSD-PV 1:17.79 1:23.01 17
3 Predieri, Houston 10 TCSD-PV 1:09.47 1:26.26 16
4 Milligan, Luke G 9 VSC-PV 1:22.92 1:27.66 15
5 Hall, Gordon C 9 TCSD-PV NT 1:35.91 14
6 Griffth, Charlie H 10 TCSD-PV NT 1:46.73 13
-- Lerner, Ben W 10 TCSD-PV NT NS
-- Tusing, Scott K 10 TCSD-PV 1:38.26 NS
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Putnam, Charlie M 9 TCSD-PV 1:22.91 1:24.52 20
2 Laffosse, Nicolas 9 VSC-PV 1:26.76 1:31.24 17
3 Milligan, Luke G 9 VSC-PV 1:46.76 1:49.67 16
4 Lerner, Ben W 10 TCSD-PV NT 1:51.73 15
-- Pugliese, Matthew 10 TCSD-PV NT NS
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Murphy, Brian D 10 TCSD-PV 29.44 29.38 20
2 Predieri, Houston 10 TCSD-PV 31.51 31.09 17
3 Putnam, Charlie M 9 TCSD-PV 32.91 33.77 16
4 Pappalardo, Daniel 10 TCSD-PV 34.26 34.59 15
5 Perlman, Michael H 10 TCSD-PV 33.86 34.62 14
6 Truluck, Walker E 10 TCSD-PV 38.38 36.66 13
7 Stack, Patrick A 10 TCSD-PV NT 39.75 12
8 Brumas, Alexander 9 TCSD-PV 39.39 40.10 11
9 Warburg, Dylan P 8 TCSD-PV NT 40.64 9
10 Sunga, Kevin D 9 VSC-PV 38.57 41.44 7
11 Hall, Gordon C 9 TCSD-PV NT 42.49 6
12 Aunon, Alvaro N 9 VSC-PV 41.75 42.75 5
13 Grant, Kevin 10 TCSD-PV 44.59 42.99 4
14 Malone, Roger E 9 TCSD-PV 47.01 43.58 3
15 Ashcraft, Kelly J 10 VSC-PV 45.88 45.92 2
16 Griffth, Charlie H 10 TCSD-PV NT 47.82 1
17 Esch, Thomas J 8 TCSD-PV 1:02.40 48.70
-- Abboud, Philip J 6 TCSD-PV 32.89 NS
-- Tusing, Scott K 10 TCSD-PV 48.88 SCR
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Murphy, Brian D 10 TCSD-PV 38.05 35.84 20
2 Putnam, Charlie M 9 TCSD-PV 36.36 37.45 17
3 Truluck, Walker E 10 TCSD-PV 40.00 40.04 16
4 Perlman, Michael H 10 TCSD-PV 41.35 43.26 15
5 Pappalardo, Daniel 10 TCSD-PV 42.01 44.61 14
6 Hall, Gordon C 9 TCSD-PV NT 50.99 13
7 Warburg, Dylan P 8 TCSD-PV NT 52.52 12
8 Malone, Roger E 9 TCSD-PV NT 54.04 11
9 Grant, Kevin 10 TCSD-PV 53.09 54.89 9
-- Abboud, Philip J 6 TCSD-PV 1:06.84 NS
-- Ashcraft, Kelly J 10 VSC-PV 57.12 NS
-- Tusing, Scott K 10 TCSD-PV 51.77 NS
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Predieri, Houston 10 TCSD-PV 40.75 41.27 20
2 Speers, Samuel C 9 TCSD-PV 46.09 46.92 17
3 Stack, Patrick A 10 TCSD-PV NT 48.34 16
4 Laffosse, Nicolas 9 VSC-PV 50.41 49.06 15
5 Milligan, Luke G 9 VSC-PV 53.24 54.89 14
6 Sunga, Kevin D 9 VSC-PV 49.63 55.20 13
7 Griffth, Charlie H 10 TCSD-PV NT 55.32 12
8 Lerner, Ben W 10 TCSD-PV NT 57.63 11
9 Grant, Kevin 10 TCSD-PV 58.91 58.36 9
10 Brumas, Alexander 9 TCSD-PV 1:11.51 59.97 7
11 Tusing, Douglas W 8 TCSD-PV NT 1:10.67 6
-- Ashcraft, Kelly J 10 VSC-PV NT DQ
-- Aunon, Alvaro N 9 VSC-PV 57.30 DQ
-- Pugliese, Matthew 10 TCSD-PV 46.15 NS
-- Esch, Thomas J 8 TCSD-PV 1:05.98 NS
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Murphy, Brian D 10 TCSD-PV 36.25 33.61 20
2 Laffosse, Nicolas 9 VSC-PV 38.85 39.82 17
3 Pappalardo, Daniel 10 TCSD-PV 39.79 40.22 16
4 Truluck, Walker E 10 TCSD-PV 46.44 46.27 15
5 Speers, Samuel C 9 TCSD-PV NT 46.77 14
6 Sunga, Kevin D 9 VSC-PV 46.06 51.34 13
7 Brumas, Alexander 9 TCSD-PV NT 55.13 12
-- Stack, Patrick A 10 TCSD-PV NT DQ
-- Aunon, Alvaro N 9 VSC-PV NT DQ
-- Pugliese, Matthew 10 TCSD-PV 54.36 NS
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Shipley, Ryan N 12 TCSD-PV 28.93 28.61 20
2 Dulaney, David T 12 TCSD-PV 29.05 29.41 17
3 Whipkey, Brendan S 11 TCSD-PV 29.50 29.45 16
4 Minami, Wyatt N 12 TCSD-PV 34.67 29.72 15
5 Finnegan, Stephen 12 TCSD-PV NT 30.92 14
6 Emory, Danny J 11 TCSD-PV 31.21 31.31 13
7 Herrera, Alejandro 11 TCSD-PV 33.38 33.50 12
8 Glasgow, Tommy M 12 TCSD-PV 36.31 34.20 11
9 Williams, Alex J 11 TCSD-PV 35.60 35.73 9
10 Berry, Jack E 11 TCSD-PV 38.21 37.94 7
11 Bell, Kevin T 11 VSC-PV 36.81 38.36 6
-- Borniger, Jeremy C 12 TCSD-PV 34.04 NS
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Shipley, Ryan N 12 TCSD-PV 1:05.17 1:04.10 20
2 Herrera, Alejandro 11 TCSD-PV 1:17.30 1:16.06 17
3 Emory, Danny J 11 TCSD-PV 1:09.12 1:34.71 16
-- Borniger, Jeremy C 12 TCSD-PV NT NS
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cawley, Max A 12 TCSD-PV 32.55 34.75 20
2 Whipkey, Brendan S 11 TCSD-PV 34.63 35.42 17
3 Dulaney, David T 12 TCSD-PV 35.54 36.29 16
4 Minami, Wyatt N 12 TCSD-PV 44.94 37.12 15
5 Herrera, Alejandro 11 TCSD-PV 40.30 39.22 14
6 Glasgow, Tommy M 12 TCSD-PV 40.97 39.24 13
7 Cimons, Ben M 11 TCSD-PV 38.44 40.04 12
8 Finnegan, Stephen 12 TCSD-PV 43.39 41.02 11
9 Williams, Alex J 11 TCSD-PV 40.60 41.30 9
-- Bell, Kevin T 11 VSC-PV 41.60 NS
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Uyanik, Mehmet M 12 TCSD-PV 35.15 35.95 20
2 Minami, Wyatt N 12 TCSD-PV 43.18 36.70 17
3 Finnegan, Stephen 12 TCSD-PV 47.32 44.09 16
4 Brumas, William M 11 TCSD-PV 52.63 47.05 15
5 Pugliese, Nick C 11 TCSD-PV 46.65 47.64 14
6 Williams, Alex J 11 TCSD-PV 50.20 48.13 13
7 Glasgow, Tommy M 12 TCSD-PV 49.71 48.35 12
8 Bell, Kevin T 11 VSC-PV 50.92 53.88 11
-- Borniger, Jeremy C 12 TCSD-PV NT NS
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Emory, Danny J 11 TCSD-PV 33.17 32.77 20
2 Uyanik, Mehmet M 12 TCSD-PV 32.65 33.12 17
3 Dulaney, David T 12 TCSD-PV 40.68 35.80 16
4 Cawley, Max A 12 TCSD-PV 37.74 36.32 15
5 Cimons, Ben M 11 TCSD-PV 37.24 37.29 14
6 Brumas, William M 11 TCSD-PV NT 39.42 13
7 Berry, Jack E 11 TCSD-PV 44.14 42.82 12
-- Pugliese, Nick C 11 TCSD-PV 49.08 DQ
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Whipkey, Brendan S 11 TCSD-PV 1:25.80 1:13.02 20
2 Uyanik, Mehmet M 12 TCSD-PV 1:14.18 1:13.34 17
3 Cawley, Max A 12 TCSD-PV 1:18.47 1:17.45 16
4 Shipley, Ryan N 12 TCSD-PV 1:24.14 1:17.57 15
5 Cimons, Ben M 11 TCSD-PV 1:20.99 1:20.94 14
6 Brumas, William M 11 TCSD-PV NT 1:32.88 13
7 Berry, Jack E 11 TCSD-PV 1:37.90 1:37.88 12
8 Pugliese, Nick C 11 TCSD-PV 1:36.88 1:38.40 11
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Killeri, Daniel Y 13 TCSD-PV 24.81 25.21 20
2 Rubin, Jared S 13 TCSD-PV 25.23 25.43 17
3 Whipkey, Sean P 13 TCSD-PV 25.83 25.67 16
4 McLaughlin, James 13 TCSD-PV 27.11 26.01 15
5 Wise, Zack P 13 VSC-PV 25.06 26.04 14
6 Klotz, Josh B 13 TCSD-PV 25.95 26.40 13
7 Murphy, Brendan D 13 TCSD-PV 28.67 27.35 12
8 Garcia, Carlos A 14 TCSD-PV 28.42 28.41 11
9 Hagy, Trey E 13 VSC-PV 28.75 28.73 9
-- McGee, Patrick S 14 TCSD-PV 26.10 NS
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Spring, Jonathan L 14 TCSD-PV 54.83 55.81 20
2 Rubin, Jared S 13 TCSD-PV 55.85 56.61 17
3 Whipkey, Sean P 13 TCSD-PV 56.92 58.52 16
4 Klotz, Josh B 13 TCSD-PV 59.46 1:00.21 15
5 Garcia, Carlos A 14 TCSD-PV 1:03.91 1:03.69 14
6 Posner, Max I 13 TCSD-PV 1:05.25 1:05.48 13
7 Hall, Nelson F 13 TCSD-PV 1:11.15 1:10.71 12
-- Murphy, Brendan D 13 TCSD-PV 1:00.13 NS
-- McGee, Patrick S 14 TCSD-PV 58.42 NS
Boys 13-14 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Spring, Jonathan L 14 TCSD-PV 32.79 31.91 20
2 Murphy, Brendan D 13 TCSD-PV 33.57 32.43 17
3 Sunga, Vincent K 13 VSC-PV 37.55 34.68 16
Boys 13-14 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rubin, Jared S 13 TCSD-PV 33.11 32.91 20
2 Gustafson, Max J 13 TCSD-PV NT 33.64 17
3 Hagy, Trey E 13 VSC-PV 37.16 37.45 16
4 Hall, Nelson F 13 TCSD-PV 46.18 38.51 15
5 Sunga, Vincent K 13 VSC-PV 40.18 39.70 14
6 Posner, Max I 13 TCSD-PV 47.21 40.02 13
Boys 13-14 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 McLaughlin, James 13 TCSD-PV 29.02 27.10 20
2 Killeri, Daniel Y 13 TCSD-PV 28.80 27.45 17
3 Wise, Zack P 13 VSC-PV 28.72 27.91 16
4 Whipkey, Sean P 13 TCSD-PV 29.72 29.07 15
5 Klotz, Josh B 13 TCSD-PV 31.54 29.36 14
6 Garcia, Carlos A 14 TCSD-PV 36.78 32.21 13
7 Sunga, Vincent K 13 VSC-PV 36.42 32.84 12
-- McGee, Patrick S 14 TCSD-PV NT NS
Boys 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 McLaughlin, James 13 TCSD-PV 1:08.02 1:01.51 20
2 Killeri, Daniel Y 13 TCSD-PV 1:07.86 1:04.29 17
3 Spring, Jonathan L 14 TCSD-PV 1:07.02 1:05.45 16
4 Wise, Zack P 13 VSC-PV 1:12.00 1:09.35 15
5 Hagy, Trey E 13 VSC-PV 1:15.92 1:11.91 14
6 Posner, Max I 13 TCSD-PV 1:26.56 1:16.52 13
7 Hall, Nelson F 13 TCSD-PV 1:35.79 1:19.47 12