2004 Northern Region Swim & Dive
February 13-14, 2004
George Mason University
Event Results for Preliminaries and Finals
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Scheren, Steve 05 Robinson HS 21.23 21.14 20
2 Cowling, T J Menchville 21.52 21.45 17
3 Kreitler, John 05 Fairfax HS 21.96 21.66 16
4 Rhodes, Evan 04 Maury 21.61 21.72 15
5 Adler, Jared 04 Wash-Lee HS 21.71 21.80 14
6 Allison, Warner 05 T.C. Williams HS 21.83 21.91 13
7 DeToll, Ian Culpepper County 21.94 21.93 12
8 Stevens, Patrick 05 Centreville HS 22.15 22.07 11
B - Final
9 Long, Camden 05 Kecoughtan 22.23 22.07 9
10 Laiti, Patrick 04 Robinson HS 22.51 22.39 7
11 Parrish, Geoff 05 Great Bridge 22.91 22.46 6
12 Englestad, Kevin 05 Hickory 22.59 22.73 5
13 Harrigan, Dan North Stafford 22.89 22.81 4
14 Garcia, Paul 04 Hampton 22.60 22.86 3
15 Sperlazza, Justin Atlee HS 22.65 23.02 2
16 Strickland, Matt Albemarle 22.96 23.35 1
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Scheren, Steve 05 Robinson HS 21.39 21.23
2 Cowling, T J Menchville 21.73 21.52
3 Rhodes, Evan 04 Maury 21.99 21.61
4 Adler, Jared 04 Wash-Lee HS 21.84 21.71
5 Allison, Warner 05 T.C. Williams HS 22.03 21.83
6 DeToll, Ian Culpepper County 21.86 21.94
7 Kreitler, John 05 Fairfax HS 22.12 21.96
8 Stevens, Patrick 05 Centreville HS 22.24 22.15
-------------------------------------------------------------------------
9 Long, Camden 05 Kecoughtan 22.56 22.23
10 Laiti, Patrick 04 Robinson HS 22.41 22.51
11 Englestad, Kevin 05 Hickory 22.85 22.59
12 Garcia, Paul 04 Hampton 22.88 22.60
13 Sperlazza, Justin Atlee HS 23.06 22.65
14 Harrigan, Dan North Stafford 23.01 22.89
15 Tsuchitani, Scott 04 Yorktown HS 22.59 22.90
16 Parrish, Geoff 05 Great Bridge 22.91 22.91
-------------------------------------------------------------------------
17 Strickland, Matt Albemarle 22.91 22.96
18 Shaw, Travis Brooke Point 23.06 23.05
-------------------------------------------------------------------------
19 Wombwell, Coleman 06 E.C. Glass HS 23.22 23.09
20 Jamerson, Allen 05 E.C. Glass HS 23.61 23.16
21 Blair, Brad 05 Woodbridge 23.57 23.39
22 Borysewicz, Matt Atlee HS 23.46 23.43
23 Lewis, Mike 06 Cox 23.21 23.54
24 Day, Drew 04 PH (Roanoke) 23.61 23.58
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Scheren, Steve 05 Robinson HS 47.19 46.09 20
22.21 46.09 (23.88)
2 Cowling, T J Menchville 46.98 46.91 17
22.52 46.91 (24.39)
3 Adler, Jared 04 Wash-Lee HS 47.91 47.72 16
22.92 47.72 (24.80)
4 Reydams, Vincent 05 Marshall 48.28 48.32 15
23.47 48.32 (24.85)
5 Allison, Warner 05 T.C. Williams HS 48.22 48.54 14
23.22 48.54 (25.32)
6 Trainor, Will 06 Robinson HS 49.05 48.62 13
23.43 48.62 (25.19)
7 Hayden, Zachary 06 Stonewall Jackso 48.77 48.73 12
23.37 48.73 (25.36)
8 Lyles, John 04 Lake Braddock SS 48.62 48.95 11
23.46 48.95 (25.49)
B - Final
9 Jamerson, Allen 05 E.C. Glass HS 50.28 49.92 9
24.10 49.92 (25.82)
10 Kapurch, Joey 04 Jefferson HS 49.79 49.93 7
23.88 49.93 (26.05)
11 Lewis, Mike 06 Cox 50.07 50.03 6
24.16 50.03 (25.87)
12 Jones, Zach 04 Fairfax HS 50.89 50.19 5
24.18 50.19 (26.01)
13 Parrish, Geoff 05 Great Bridge 50.35 50.22 4
23.50 50.22 (26.72)
14 Daniels, Marshall 07 Ocean Lakes 50.92 51.05 3
24.18 51.05 (26.87)
15 Sperlazza, Justin Atlee HS 50.73 51.06 2
24.16 51.06 (26.90)
16 Adams, Nick 04 Hampton 50.90 51.59 1
24.24 51.59 (27.35)
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Cowling, T J Menchville 47.31 46.98
22.70 46.98 (24.28)
2 Scheren, Steve 05 Robinson HS 46.60 47.19
22.69 47.19 (24.50)
3 Adler, Jared 04 Wash-Lee HS 48.28 47.91
23.39 47.91 (24.52)
4 Allison, Warner 05 T.C. Williams HS 48.71 48.22
22.98 48.22 (25.24)
5 Reydams, Vincent 05 Marshall 48.96 48.28
23.16 48.28 (25.12)
6 Lyles, John 04 Lake Braddock SS 49.32 48.62
23.41 48.62 (25.21)
7 Hayden, Zachary 06 Stonewall Jackso 48.80 48.77
23.49 48.77 (25.28)
8 Trainor, Will 06 Robinson HS 49.00 49.05
23.86 49.05 (25.19)
-------------------------------------------------------------------------
9 Kapurch, Joey 04 Jefferson HS 48.95 49.79
23.96 49.79 (25.83)
10 Lewis, Mike 06 Cox 50.16 50.07
24.06 50.07 (26.01)
11 Jamerson, Allen 05 E.C. Glass HS 51.08 50.28
24.44 50.28 (25.84)
12 Parrish, Geoff 05 Great Bridge 50.60 50.35
24.10 50.35 (26.25)
13 Sperlazza, Justin Atlee HS 51.31 50.73
24.53 50.73 (26.20)
14 Jones, Zach 04 Fairfax HS 49.63 50.89
24.32 50.89 (26.57)
15 Adams, Nick 04 Hampton 51.31 50.90
24.02 50.90 (26.88)
16 Daniels, Marshall 07 Ocean Lakes 50.28 50.92
24.25 50.92 (26.67)
-------------------------------------------------------------------------
17 Rodino, Damian North Stafford 51.75 51.09
23.97 51.09 (27.12)
18 Flowers, Adam Bethel 51.23 51.11
24.27 51.11 (26.84)
-------------------------------------------------------------------------
19 Blair, Brad 05 Woodbridge 51.13 51.15
24.28 51.15 (26.87)
20 Gangwer, Chad 06 Cox 50.73 51.33
24.77 51.33 (26.56)
21 Unger, Justin 05 Lee-Davis HS 51.93 51.42
24.65 51.42 (26.77)
22 Day, Drew 04 PH (Roanoke) 51.86 51.65
24.99 51.65 (26.66)
23 Shaw, Travis Brooke Point 51.63 52.22
24.58 52.22 (27.64)
24 Scovel, Thomas 05 Forest Park HS 52.23 52.36
25.41 52.36 (26.95)
25 Williams, Matthew North Stafford 51.89 52.71
25.31 52.71 (27.40)
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Finelli, Drew 06 Robinson HS 1:45.15 1:44.55 20
25.15 51.58 (26.43) 1:18.15 (26.57) 1:44.55 (26.40)
2 Volosin, Peter 04 PH (Roanoke) 1:45.94 1:44.67 17
24.07 50.25 (26.18) 1:17.31 (27.06) 1:44.67 (27.36)
3 Madden, Reid 04 E.C. Glass HS 1:45.60 1:44.73 16
24.99 51.38 (26.39) 1:18.06 (26.68) 1:44.73 (26.67)
4 Stevens-Palmer, Garrett 06 Langley HS 1:45.24 1:44.82 15
24.62 50.89 (26.27) 1:17.57 (26.68) 1:44.82 (27.25)
5 Reydams, Vincent 05 Marshall 1:47.38 1:46.20 14
24.88 51.56 (26.68) 1:18.79 (27.23) 1:46.20 (27.41)
6 Newmeyer, Ryan 05 West Springfield 1:48.03 1:46.41 13
24.91 51.88 (26.97) 1:19.02 (27.14) 1:46.41 (27.39)
7 Miller, Ben 05 Herndon HS 1:46.45 1:46.45 12
25.00 51.88 (26.88) 1:19.14 (27.26) 1:46.45 (27.31)
8 Anglin, Gary 06 Kempsville 1:47.98 1:47.78 11
25.83 52.78 (26.95) 1:19.91 (27.13) 1:47.78 (27.87)
B - Final
9 Amer, Nader 05 Madison HS 1:49.76 1:46.13 9
24.26 50.49 (26.23) 1:17.90 (27.41) 1:46.13 (28.23)
10 Chartrand, Drew 04 Osbourn Park HS 1:49.87 1:49.30 7
25.70 53.18 (27.48) 1:21.33 (28.15) 1:49.30 (27.97)
11 Norton, Scott Salem HS 1:50.17 1:49.81 6
25.63 53.41 (27.78) 1:21.90 (28.49) 1:49.81 (27.91)
12 Latimeir, Kevin Denbigh 1:51.52 1:50.20 5
25.68 53.89 (28.21) 1:22.29 (28.40) 1:50.20 (27.91)
13 Paster, Brandon 04 Fairfax HS 1:51.25 1:50.98 4
25.49 53.31 (27.82) 1:22.08 (28.77) 1:50.98 (28.90)
14 Deppe, Russell 04 Cox 1:50.55 1:51.01 3
25.73 53.94 (28.21) 1:22.65 (28.71) 1:51.01 (28.36)
15 Barrett, Bobby Bethel 1:51.52 1:51.76 2
25.17 53.03 (27.86) 1:21.77 (28.74) 1:51.76 (29.99)
16 Dow, Joshua 05 T.C. Williams HS 1:51.91 1:52.51 1
25.65 54.19 (28.54) 1:23.11 (28.92) 1:52.51 (29.40)
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Finelli, Drew 06 Robinson HS 1:44.11 1:45.15
25.31 52.67 (27.36) 1:19.01 (26.34) 1:45.15 (26.14)
2 Stevens-Palmer, Garrett 06 Langley HS 1:44.89 1:45.24
24.74 51.48 (26.74) 1:17.98 (26.50) 1:45.24 (27.26)
3 Madden, Reid 04 E.C. Glass HS 1:45.44 1:45.60
24.96 51.81 (26.85) 1:18.72 (26.91) 1:45.60 (26.88)
4 Volosin, Peter 04 PH (Roanoke) 1:45.26 1:45.94
25.18 52.38 (27.20) 1:19.00 (26.62) 1:45.94 (26.94)
5 Miller, Ben 05 Herndon HS 1:46.14 1:46.45
24.80 51.86 (27.06) 1:19.11 (27.25) 1:46.45 (27.34)
6 Reydams, Vincent 05 Marshall 1:47.09 1:47.38
24.84 52.27 (27.43) 1:19.46 (27.19) 1:47.38 (27.92)
7 Anglin, Gary 06 Kempsville 1:49.12 1:47.98
25.48 52.64 (27.16) 1:19.69 (27.05) 1:47.98 (28.29)
8 Newmeyer, Ryan 05 West Springfield 1:47.70 1:48.03
25.07 51.90 (26.83) 1:19.65 (27.75) 1:48.03 (28.38)
-------------------------------------------------------------------------
9 Amer, Nader 05 Madison HS 1:46.10 1:49.76
25.11 52.99 (27.88) 1:21.53 (28.54) 1:49.76 (28.23)
10 Chartrand, Drew 04 Osbourn Park HS 1:49.43 1:49.87
25.92 53.83 (27.91) 1:21.60 (27.77) 1:49.87 (28.27)
11 Norton, Scott Salem HS 1:50.45 1:50.17
25.48 53.57 (28.09) 1:22.31 (28.74) 1:50.17 (27.86)
12 Deppe, Russell 04 Cox 1:52.10 1:50.55
25.66 53.77 (28.11) 1:22.50 (28.73) 1:50.55 (28.05)
13 Paster, Brandon 04 Fairfax HS 1:50.72 1:51.25
25.81 54.25 (28.44) 1:22.82 (28.57) 1:51.25 (28.43)
14 Barrett, Bobby Bethel 1:52.71 1:51.52
25.26 53.28 (28.02) 1:22.41 (29.13) 1:51.52 (29.11)
14 Latimeir, Kevin Denbigh 1:51.11 1:51.52
25.95 54.36 (28.41) 1:23.01 (28.65) 1:51.52 (28.51)
16 Dow, Joshua 05 T.C. Williams HS 1:50.49 1:51.91
25.29 53.34 (28.05) 1:22.28 (28.94) 1:51.91 (29.63)
-------------------------------------------------------------------------
17 Vu, Stephen 05 Robinson HS 1:50.76 1:52.06
26.04 53.90 (27.86) 1:22.33 (28.43) 1:52.06 (29.73)
18 Terry, Scott Maggie Walker 1:54.63 1:52.39
25.67 54.39 (28.72) 1:23.64 (29.25) 1:52.39 (28.75)
-------------------------------------------------------------------------
19 Brett, Brian 04 Jefferson HS 1:50.51 1:52.79
25.58 53.69 (28.11) 1:22.96 (29.27) 1:52.79 (29.83)
20 Malkiewicz, Ryan North Stafford 1:55.87 1:53.37
25.58 53.52 (27.94) 1:23.16 (29.64) 1:53.37 (30.21)
21 Watson, Christopher 05 Gar-Field HS 1:54.31 1:53.61
26.42 54.86 (28.44) 1:24.18 (29.32) 1:53.61 (29.43)
22 Hackett, Kevin 04 Great Bridge 1:53.17 1:53.67
26.12 54.97 (28.85) 1:24.57 (29.60) 1:53.67 (29.10)
23 Chandler, Chase Denbigh 1:55.91 1:55.04
26.40 55.12 (28.72) 1:25.01 (29.89) 1:55.04 (30.03)
24 Jewell, Kevin Albemarle 1:53.88 1:56.00
25.48 54.71 (29.23) 1:25.16 (30.45) 1:56.00 (30.84)
25 Cavalier, Andrew Brooke Point 1:59.12 1:57.42
25.76 55.33 (29.57) 1:26.84 (31.51) 1:57.42 (30.58)
26 Young, Steven Colonial Forge 1:55.65 1:57.80
26.49 55.90 (29.41) 1:26.91 (31.01) 1:57.80 (30.89)
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Anderson, Alex 06 Madison HS 4:38.54 4:37.85 20
25.13 52.80 (27.67) 1:20.84 (28.04) 1:49.08 (28.24)
2:17.63 (28.55) 2:46.19 (28.56) 3:14.83 (28.64) 3:43.28 (28.45)
4:11.17 (27.89) 4:37.85 (26.68)
2 Finelli, Drew 06 Robinson HS 4:40.41 4:38.24 17
25.72 53.38 (27.66) 1:21.33 (27.95) 1:49.48 (28.15)
2:18.14 (28.66) 2:46.60 (28.46) 3:15.24 (28.64) 3:44.08 (28.84)
4:11.86 (27.78) 4:38.24 (26.38)
3 Miller, Ben 05 Herndon HS 4:40.52 4:41.10 16
25.41 53.36 (27.95) 1:21.60 (28.24) 1:49.99 (28.39)
2:18.25 (28.26) 2:46.68 (28.43) 3:15.17 (28.49) 3:43.76 (28.59)
4:12.47 (28.71) 4:41.10 (28.63)
4 Madden, Reid 04 E.C. Glass HS 4:43.01 4:43.57 15
25.66 53.63 (27.97) 1:22.00 (28.37) 1:50.36 (28.36)
2:19.00 (28.64) 2:47.29 (28.29) 3:16.02 (28.73) 3:45.06 (29.04)
4:14.79 (29.73) 4:43.57 (28.78)
5 Stevens-Palmer, Garrett 06 Langley HS 4:41.94 4:43.68 14
25.97 53.64 (27.67) 1:21.57 (27.93) 1:50.01 (28.44)
2:18.45 (28.44) 2:47.17 (28.72) 3:16.14 (28.97) 3:45.41 (29.27)
4:14.82 (29.41) 4:43.68 (28.86)
6 Volosin, Peter 04 PH (Roanoke) 4:50.09 4:48.60 13
25.45 53.45 (28.00) 1:21.96 (28.51) 1:50.66 (28.70)
2:19.83 (29.17) 2:49.40 (29.57) 3:18.99 (29.59) 3:49.13 (30.14)
4:19.15 (30.02) 4:48.60 (29.45)
7 Diggs, Keith 05 Jefferson HS 4:53.22 4:52.57 12
25.96 54.84 (28.88) 1:24.81 (29.97) 1:55.05 (30.24)
2:25.27 (30.22) 2:54.52 (29.25) 3:24.24 (29.72) 3:54.16 (29.92)
4:23.67 (29.51) 4:52.57 (28.90)
8 Norton, Scott Salem HS 4:57.22 4:54.64 11
26.15 55.05 (28.90) 1:24.46 (29.41) 1:54.32 (29.86)
2:24.45 (30.13) 2:54.53 (30.08) 3:24.86 (30.33) 3:55.02 (30.16)
4:25.08 (30.06) 4:54.64 (29.56)
B - Final
9 Newmeyer, Ryan 05 West Springfield 4:58.08 4:51.45 9
25.91 54.20 (28.29) 1:23.37 (29.17) 1:52.36 (28.99)
2:21.74 (29.38) 2:51.65 (29.91) 3:21.70 (30.05) 3:51.79 (30.09)
4:21.80 (30.01) 4:51.45 (29.65)
10 Sattgast, Troy 04 Hylton 4:59.66 4:54.42 7
26.32 55.50 (29.18) 1:25.38 (29.88) 1:55.50 (30.12)
2:25.90 (30.40) 2:55.99 (30.09) 3:26.04 (30.05) 3:56.52 (30.48)
4:25.65 (29.13) 4:54.42 (28.77)
11 Latimeir, Kevin Denbigh 5:00.14 4:56.64 6
26.52 55.75 (29.23) 1:25.38 (29.63) 1:55.56 (30.18)
2:25.71 (30.15) 2:56.33 (30.62) 3:26.66 (30.33) 3:56.83 (30.17)
4:27.04 (30.21) 4:56.64 (29.60)
12 Hooker, Kyle 05 Lake Braddock SS 4:59.33 4:59.33 5
26.68 55.24 (28.56) 1:25.13 (29.89) 1:55.27 (30.14)
2:25.69 (30.42) 2:56.39 (30.70) 3:27.11 (30.72) 3:57.94 (30.83)
4:28.97 (31.03) 4:59.33 (30.36)
13 Hurdle, Brandt Warwick 4:57.98 4:59.84 4
26.40 55.04 (28.64) 1:24.30 (29.26) 1:54.16 (29.86)
2:25.01 (30.85) 2:56.41 (31.40) 3:27.95 (31.54) 3:59.17 (31.22)
4:30.68 (31.51) 4:59.84 (29.16)
14 Allen, Mike 07 Yorktown HS 4:58.55 5:00.03 3
27.10 55.76 (28.66) 1:25.48 (29.72) 1:55.21 (29.73)
2:25.49 (30.28) 2:56.23 (30.74) 3:27.44 (31.21) 3:58.62 (31.18)
4:30.60 (31.98) 5:00.03 (29.43)
15 Tschohl, Jared 05 Hickory 5:00.49 5:01.64 2
25.86 54.48 (28.62) 1:24.15 (29.67) 1:54.66 (30.51)
2:25.39 (30.73) 2:56.72 (31.33) 3:28.06 (31.34) 3:59.47 (31.41)
4:30.92 (31.45) 5:01.64 (30.72)
16 Connolly, Arlen 04 Stonewall Jackso 5:01.34 5:04.50 1
26.33 55.61 (29.28) 1:25.63 (30.02) 1:56.33 (30.70)
2:27.40 (31.07) 2:58.73 (31.33) 3:30.76 (32.03) 4:02.52 (31.76)
4:34.09 (31.57) 5:04.50 (30.41)
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Anderson, Alex 06 Madison HS 4:36.95 4:38.54
24.85 52.41 (27.56) 1:20.39 (27.98) 1:48.46 (28.07)
2:16.85 (28.39) 2:45.23 (28.38) 3:13.68 (28.45) 3:42.39 (28.71)
4:10.80 (28.41) 4:38.54 (27.74)
2 Finelli, Drew 06 Robinson HS 4:37.75 4:40.41
25.64 53.82 (28.18) 1:22.11 (28.29) 1:50.48 (28.37)
2:19.01 (28.53) 2:47.09 (28.08) 3:15.79 (28.70) 3:44.59 (28.80)
4:12.76 (28.17) 4:40.41 (27.65)
3 Miller, Ben 05 Herndon HS 4:45.08 4:40.52
25.46 53.29 (27.83) 1:21.50 (28.21) 1:49.69 (28.19)
2:17.95 (28.26) 2:46.09 (28.14) 3:14.56 (28.47) 3:43.14 (28.58)
4:12.07 (28.93) 4:40.52 (28.45)
4 Stevens-Palmer, Garrett 06 Langley HS 4:40.34 4:41.94
25.84 54.03 (28.19) 1:22.55 (28.52) 1:51.12 (28.57)
2:19.58 (28.46) 2:48.26 (28.68) 3:16.94 (28.68) 3:45.69 (28.75)
4:14.53 (28.84) 4:41.94 (27.41)
5 Madden, Reid 04 E.C. Glass HS 4:42.83 4:43.01
26.04 54.28 (28.24) 1:22.71 (28.43) 1:51.49 (28.78)
2:20.12 (28.63) 2:48.64 (28.52) 3:17.05 (28.41) 3:45.70 (28.65)
4:14.74 (29.04) 4:43.01 (28.27)
6 Volosin, Peter 04 PH (Roanoke) 4:41.57 4:50.09
25.42 53.32 (27.90) 1:21.72 (28.40) 1:50.76 (29.04)
2:20.06 (29.30) 2:50.06 (30.00) 3:20.38 (30.32) 3:50.72 (30.34)
4:20.90 (30.18) 4:50.09 (29.19)
7 Diggs, Keith 05 Jefferson HS 4:42.46 4:53.22
26.20 55.43 (29.23) 1:25.06 (29.63) 1:55.04 (29.98)
2:25.21 (30.17) 2:54.72 (29.51) 3:24.45 (29.73) 3:54.36 (29.91)
4:24.09 (29.73) 4:53.22 (29.13)
8 Norton, Scott Salem HS 4:51.31 4:57.22
26.52 56.05 (29.53) 1:25.29 (29.24) 1:55.61 (30.32)
2:25.70 (30.09) 2:55.80 (30.10) 3:26.24 (30.44) 3:57.00 (30.76)
4:27.57 (30.57) 4:57.22 (29.65)
-------------------------------------------------------------------------
9 Hurdle, Brandt Warwick 5:04.96 4:57.98
26.82 56.02 (29.20) 1:25.63 (29.61) 1:55.77 (30.14)
2:26.14 (30.37) 2:56.40 (30.26) 3:26.53 (30.13) 3:57.00 (30.47)
4:27.72 (30.72) 4:57.98 (30.26)
10 Newmeyer, Ryan 05 West Springfield 4:54.53 4:58.08
26.93 56.44 (29.51) 1:26.34 (29.90) 1:56.10 (29.76)
2:26.20 (30.10) 2:56.64 (30.44) 3:26.96 (30.32) 3:57.54 (30.58)
4:28.30 (30.76) 4:58.08 (29.78)
11 Allen, Mike 07 Yorktown HS 4:59.77 4:58.55
27.37 56.90 (29.53) 1:26.39 (29.49) 1:56.30 (29.91)
2:26.09 (29.79) 2:56.41 (30.32) 3:26.97 (30.56) 3:57.38 (30.41)
4:28.55 (31.17) 4:58.55 (30.00)
12 Hooker, Kyle 05 Lake Braddock SS 4:58.58 4:59.33
27.23 56.26 (29.03) 1:25.98 (29.72) 1:56.57 (30.59)
2:26.94 (30.37) 2:57.61 (30.67) 3:28.29 (30.68) 3:59.10 (30.81)
4:29.47 (30.37) 4:59.33 (29.86)
13 Sattgast, Troy 04 Hylton 4:52.60 4:59.66
26.68 56.02 (29.34) 1:26.00 (29.98) 1:56.78 (30.78)
2:27.82 (31.04) 2:58.74 (30.92) 3:29.47 (30.73) 3:59.98 (30.51)
4:30.29 (30.31) 4:59.66 (29.37)
14 Latimeir, Kevin Denbigh 4:55.24 5:00.14
26.81 56.36 (29.55) 1:26.46 (30.10) 1:57.07 (30.61)
2:27.78 (30.71) 2:58.48 (30.70) 3:29.32 (30.84) 4:00.07 (30.75)
4:30.77 (30.70) 5:00.14 (29.37)
15 Tschohl, Jared 05 Hickory 4:52.52 5:00.49
26.16 55.20 (29.04) 1:25.54 (30.34) 1:56.20 (30.66)
2:27.16 (30.96) 2:58.42 (31.26) 3:29.57 (31.15) 4:00.13 (30.56)
4:30.58 (30.45) 5:00.49 (29.91)
16 Connolly, Arlen 04 Stonewall Jackso 5:03.37 5:01.34
26.56 55.80 (29.24) 1:25.94 (30.14) 1:56.50 (30.56)
2:27.56 (31.06) 2:58.20 (30.64) 3:29.43 (31.23) 4:00.45 (31.02)
4:31.55 (31.10) 5:01.34 (29.79)
-------------------------------------------------------------------------
17 Honigberg, Mike 04 Jefferson HS 5:00.99 5:02.43
26.85 55.96 (29.11) 1:26.19 (30.23) 1:56.96 (30.77)
2:27.85 (30.89) 2:58.92 (31.07) 3:30.02 (31.10) 4:01.37 (31.35)
4:31.60 (30.23) 5:02.43 (30.83)
18 Terry, Scott Maggie Walker 5:09.12 5:05.68
26.67 56.47 (29.80) 1:26.94 (30.47) 1:57.87 (30.93)
2:28.63 (30.76) 2:59.74 (31.11) 3:31.08 (31.34) 4:02.66 (31.58)
4:34.73 (32.07) 5:05.68 (30.95)
-------------------------------------------------------------------------
19 Watson, Christopher 05 Gar-Field HS 5:08.13 5:06.82
26.88 56.32 (29.44) 1:26.77 (30.45) 1:57.94 (31.17)
2:29.33 (31.39) 3:00.63 (31.30) 3:32.26 (31.63) 4:04.29 (32.03)
4:36.15 (31.86) 5:06.82 (30.67)
20 Russell, Scott 07 Woodbridge 5:03.47 5:08.17
26.96 57.12 (30.16) 1:27.64 (30.52) 1:58.83 (31.19)
2:30.45 (31.62) 3:01.67 (31.22) 3:33.65 (31.98) 4:05.46 (31.81)
4:37.42 (31.96) 5:08.17 (30.75)
21 Cole, Isaac 07 Ocean Lakes 5:11.89 5:10.02
27.89 58.22 (30.33) 1:29.32 (31.10) 2:00.62 (31.30)
2:32.18 (31.56) 3:03.97 (31.79) 3:35.79 (31.82) 4:07.77 (31.98)
4:39.33 (31.56) 5:10.02 (30.69)
22 Jewell, Kevin Albemarle 5:07.11 5:11.49
27.10 57.21 (30.11) 1:28.27 (31.06) 1:59.93 (31.66)
2:31.45 (31.52) 3:02.89 (31.44) 3:35.00 (32.11) 4:06.56 (31.56)
4:39.09 (32.53) 5:11.49 (32.40)
23 Miltner, Charlie 07 Hickory 5:25.00 5:18.21
27.45 58.01 (30.56) 1:29.78 (31.77) 2:02.59 (32.81)
2:34.80 (32.21) 3:07.93 (33.13) 3:40.81 (32.88) 4:14.01 (33.20)
4:47.13 (33.12) 5:18.21 (31.08)
24 Rudolph, Bryan 04 Cox 5:07.28 5:18.97
28.14 58.77 (30.63) 1:29.87 (31.10) 2:02.22 (32.35)
2:34.83 (32.61) 3:07.58 (32.75) 3:40.17 (32.59) 4:13.34 (33.17)
4:46.39 (33.05) 5:18.97 (32.58)
25 Sgrignoli, Philip Massaponax HS 5:20.92 5:20.15
27.91 58.42 (30.51) 1:30.65 (32.23) 2:03.18 (32.53)
2:35.75 (32.57) 3:08.36 (32.61) 3:42.03 (33.67) 4:14.96 (32.93)
4:48.01 (33.05) 5:20.15 (32.14)
-- Kuzma, Mike Kellam HS 5:19.43 DQ
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Lyles, John 04 Lake Braddock SS 52.83 52.42 20
25.38 52.42 (27.04)
2 Mihalko, Preston 05 Great Bridge 53.67 53.46 17
25.62 53.46 (27.84)
3 Mizelle, Danny 04 PH (Ashland) 54.53 53.78 16
26.21 53.78 (27.57)
4 Davison, Daniel 04 Robinson HS 54.25 53.96 15
26.01 53.96 (27.95)
5 McLaughlin, Jimmy 06 Herndon HS 53.80 54.05 14
26.55 54.05 (27.50)
6 Kreitler, John 05 Fairfax HS 55.42 54.60 13
26.46 54.60 (28.14)
7 Forsyth, Justin 04 Oakton HS 55.94 55.66 12
26.69 55.66 (28.97)
8 McBratney, Chase 06 E.C. Glass HS 55.56 56.04 11
27.24 56.04 (28.80)
B - Final
9 Hackett, Kevin 04 Great Bridge 56.63 55.60 9
27.13 55.60 (28.47)
10 Chandler, Chase Denbigh 56.14 56.11 7
27.67 56.11 (28.44)
11 Chandler, Tommy 05 Lake Braddock SS 56.61 56.58 6
27.96 56.58 (28.62)
12 Marquart, Matt 06 Stonewall Jackso 57.51 56.75 5
27.28 56.75 (29.47)
13 Mewbourne, Hunter 04 First Colonial 56.97 57.25 4
27.70 57.25 (29.55)
14 Borysewicz, Matt Atlee HS 56.85 57.66 3
27.73 57.66 (29.93)
15 Sampson, Mike 05 Franklin County 58.96 59.30 2
28.39 59.30 (30.91)
16 Stagg, Winston Maggie Walker 58.24 59.31 1
28.43 59.31 (30.88)
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Lyles, John 04 Lake Braddock SS 52.38 52.83
25.70 52.83 (27.13)
2 Mihalko, Preston 05 Great Bridge 53.33 53.67
26.07 53.67 (27.60)
3 McLaughlin, Jimmy 06 Herndon HS 53.73 53.80
26.52 53.80 (27.28)
4 Davison, Daniel 04 Robinson HS 54.29 54.25
26.28 54.25 (27.97)
5 Mizelle, Danny 04 PH (Ashland) 53.06 54.53
26.61 54.53 (27.92)
6 Kreitler, John 05 Fairfax HS 54.70 55.42
26.59 55.42 (28.83)
7 McBratney, Chase 06 E.C. Glass HS 55.81 55.56
26.93 55.56 (28.63)
8 Forsyth, Justin 04 Oakton HS 55.40 55.94
27.26 55.94 (28.68)
-------------------------------------------------------------------------
9 Chandler, Chase Denbigh 56.71 56.14
27.70 56.14 (28.44)
10 Chandler, Tommy 05 Lake Braddock SS 56.43 56.61
27.79 56.61 (28.82)
11 Hackett, Kevin 04 Great Bridge 57.22 56.63
27.24 56.63 (29.39)
12 Borysewicz, Matt Atlee HS 56.96 56.85
27.40 56.85 (29.45)
13 Mewbourne, Hunter 04 First Colonial 57.51 56.97
27.76 56.97 (29.21)
14 Marquart, Matt 06 Stonewall Jackso 56.92 57.51
27.77 57.51 (29.74)
15 Stagg, Winston Maggie Walker 57.47 58.24
28.00 58.24 (30.24)
16 Sampson, Mike 05 Franklin County 59.53 58.96
28.40 58.96 (30.56)
-------------------------------------------------------------------------
17 Anglin, Gary 06 Kempsville 56.96 58.98
28.03 58.98 (30.95)
18 Deppe, Russell 04 Cox 57.92 58.99
28.87 58.99 (30.12)
18 Davidson, Scott 07 First Colonial 59.07 58.99
28.49 58.99 (30.50)
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
20 Edgemon, Kyle 04 Gar-Field HS 59.65 59.43
28.91 59.43 (30.52)
21 Anderson, Brian 05 Stafford HS 58.65 59.50
28.52 59.50 (30.98)
22 Way, James 06 Forest Park HS 1:00.58 59.82
29.03 59.82 (30.79)
23 Russell, Scott 07 Woodbridge 1:00.32 1:01.81
29.74 1:01.81 (32.07)
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Smyth, Russell Culpepper County 1:00.49 58.75 20
28.08 58.75 (30.67)
2 Molina, Ari 05 Yorktown HS 59.94 59.42 17
27.84 59.42 (31.58)
3 Hayden, Zachary 06 Stonewall Jackso 59.73 59.51 16
27.76 59.51 (31.75)
4 Rhodes, Evan 04 Maury 1:01.30 1:00.24 15
27.92 1:00.24 (32.32)
5 O'Neil, Josh 05 Gloucester 1:00.26 1:00.39 14
28.72 1:00.39 (31.67)
6 Freitag, Brian Culpepper County 1:01.17 1:00.68 13
28.94 1:00.68 (31.74)
7 Frankfort, Stuart 04 E.C. Glass HS 1:01.42 1:00.93 12
28.65 1:00.93 (32.28)
8 Layne, Matt 04 Centreville HS 1:01.17 1:01.73 11
29.16 1:01.73 (32.57)
B - Final
9 Jendzejec, Alex 04 Herndon HS 1:01.57 1:01.30 9
28.78 1:01.30 (32.52)
10 Edmonds, Greg 06 Hayfield SS 1:01.57 1:01.69 7
29.81 1:01.69 (31.88)
11 Kuhmerker, Jared 05 T.C. Williams HS 1:01.66 1:01.98 6
29.18 1:01.98 (32.80)
12 Pavlovic, Igor 05 Marshall 1:02.12 1:02.32 5
29.86 1:02.32 (32.46)
13 Laiti, Patrick 04 Robinson HS 1:02.03 1:02.75 4
28.14 1:02.75 (34.61)
14 Kapurch, Joey 04 Jefferson HS 1:01.47 1:03.40 3
28.97 1:03.40 (34.43)
15 MaClary, Donnie 05 Landstown 1:03.36 1:04.20 2
29.77 1:04.20 (34.43)
16 Garcia, Paul 04 Hampton 1:02.36 1:04.52 1
29.40 1:04.52 (35.12)
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Hayden, Zachary 06 Stonewall Jackso 1:00.87 59.73
28.19 59.73 (31.54)
2 Molina, Ari 05 Yorktown HS 1:00.17 59.94
28.00 59.94 (31.94)
3 O'Neil, Josh 05 Gloucester 1:02.54 1:00.26
28.77 1:00.26 (31.49)
4 Smyth, Russell Culpepper County 1:00.35 1:00.49
28.65 1:00.49 (31.84)
5 Freitag, Brian Culpepper County 1:01.00 1:01.17
29.09 1:01.17 (32.08)
5 Layne, Matt 04 Centreville HS 1:01.69 1:01.17
28.81 1:01.17 (32.36)
7 Rhodes, Evan 04 Maury 1:01.81 1:01.30
28.05 1:01.30 (33.25)
8 Frankfort, Stuart 04 E.C. Glass HS 1:00.93 1:01.42
28.92 1:01.42 (32.50)
-------------------------------------------------------------------------
9 Kapurch, Joey 04 Jefferson HS 1:00.89 1:01.47
28.70 1:01.47 (32.77)
10 Jendzejec, Alex 04 Herndon HS 1:01.53 1:01.57
28.99 1:01.57 (32.58)
10 Edmonds, Greg 06 Hayfield SS 1:02.13 1:01.57
29.42 1:01.57 (32.15)
12 Kuhmerker, Jared 05 T.C. Williams HS 1:01.59 1:01.66
29.05 1:01.66 (32.61)
13 Laiti, Patrick 04 Robinson HS 1:02.12 1:02.03
28.91 1:02.03 (33.12)
14 Pavlovic, Igor 05 Marshall 1:01.98 1:02.12
28.47 1:02.12 (33.65)
15 Garcia, Paul 04 Hampton 1:03.32 1:02.36
28.90 1:02.36 (33.46)
16 MaClary, Donnie 05 Landstown 1:03.10 1:03.36
29.79 1:03.36 (33.57)
-------------------------------------------------------------------------
17 Cavalier, Matt Brooke Point 1:04.50 1:05.03
30.35 1:05.03 (34.68)
18 Stall, Corey Bethel 1:05.33 1:05.14
29.61 1:05.14 (35.53)
-------------------------------------------------------------------------
19 Boubas, Dimitri 04 First Colonial 1:07.68 1:05.56
30.29 1:05.56 (35.27)
20 Greco, Drew Menchville 1:01.68 1:05.70
30.58 1:05.70 (35.12)
21 Rodino, Damian North Stafford 1:05.64 1:05.96
30.66 1:05.96 (35.30)
22 Brisini, Josh 05 Osbourn HS 1:06.38 1:06.80
31.41 1:06.80 (35.39)
23 Melkun, Jared 07 Stafford HS 1:06.85 1:07.85
32.13 1:07.85 (35.72)
24 Tschohl, Jared 05 Hickory 1:06.10 1:08.67
32.19 1:08.67 (36.48)
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Walsh, JB 04 Ocean Lakes 51.18 50.70 20
24.00 50.70 (26.70)
2 DeToll, Ian Culpepper County 51.81 51.66 17
23.86 51.66 (27.80)
3 Long, Camden 05 Kecoughtan 53.10 52.10 16
24.19 52.10 (27.91)
4 Mihalko, Preston 05 Great Bridge 52.62 52.52 15
24.09 52.52 (28.43)
5 Brake, Andy 07 Lake Braddock SS 52.50 52.79 14
24.92 52.79 (27.87)
6 Wise, Zack 07 Lee HS 53.98 53.63 13
25.13 53.63 (28.50)
7 Chartrand, Drew 04 Osbourn Park HS 54.40 54.14 12
25.70 54.14 (28.44)
8 Hutchison, John 04 West Springfield 54.51 55.15 11
25.77 55.15 (29.38)
B - Final
9 Amer, Nader 05 Madison HS 54.54 53.81 9
25.37 53.81 (28.44)
10 Leddon, Justin 04 West Springfield 54.75 54.75 7
25.60 54.75 (29.15)
11 Englestad, Kevin 05 Hickory 55.01 55.00 6
25.52 55.00 (29.48)
12 Wombwell, Coleman 06 E.C. Glass HS 54.67 55.03 5
25.49 55.03 (29.54)
13 Barrett, Bobby Bethel 55.38 55.16 4
25.49 55.16 (29.67)
14 Hess, RJ 05 Robinson HS 55.16 55.24 3
25.41 55.24 (29.83)
15 Malkiewicz, Ryan North Stafford 54.97 55.45 2
25.07 55.45 (30.38)
16 Edgemon, Kyle 04 Gar-Field HS 54.96 55.62 1
25.90 55.62 (29.72)
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Walsh, JB 04 Ocean Lakes 51.14 51.18
24.08 51.18 (27.10)
2 DeToll, Ian Culpepper County 51.70 51.81
24.28 51.81 (27.53)
3 Brake, Andy 07 Lake Braddock SS 52.46 52.50
25.04 52.50 (27.46)
4 Mihalko, Preston 05 Great Bridge 52.48 52.62
24.09 52.62 (28.53)
5 Long, Camden 05 Kecoughtan 52.90 53.10
24.74 53.10 (28.36)
6 Wise, Zack 07 Lee HS 54.29 53.98
24.98 53.98 (29.00)
7 Tsuchitani, Scott 04 Yorktown HS 53.08 54.03
25.14 54.03 (28.89)
8 Chartrand, Drew 04 Osbourn Park HS 54.52 54.40
25.75 54.40 (28.65)
-------------------------------------------------------------------------
9 Hutchison, John 04 West Springfield 54.53 54.51
25.49 54.51 (29.02)
10 Amer, Nader 05 Madison HS 53.76 54.54
25.30 54.54 (29.24)
11 Wombwell, Coleman 06 E.C. Glass HS 55.75 54.67
25.23 54.67 (29.44)
12 Leddon, Justin 04 West Springfield 54.77 54.75
26.03 54.75 (28.72)
13 Edgemon, Kyle 04 Gar-Field HS 54.12 54.96
25.62 54.96 (29.34)
14 Malkiewicz, Ryan North Stafford 55.52 54.97
25.33 54.97 (29.64)
15 Englestad, Kevin 05 Hickory 55.21 55.01
25.62 55.01 (29.39)
16 Hess, RJ 05 Robinson HS 54.21 55.16
25.61 55.16 (29.55)
-------------------------------------------------------------------------
17 Barrett, Bobby Bethel 55.66 55.38
25.91 55.38 (29.47)
18 MaClary, Donnie 05 Landstown 56.73 55.48
25.58 55.48 (29.90)
-------------------------------------------------------------------------
19 Sattgast, Troy 04 Hylton 54.09 55.86
26.34 55.86 (29.52)
20 Marquart, Matt 06 Stonewall Jackso 56.29 56.07
26.21 56.07 (29.86)
21 Walsh, Bobby 07 Ocean Lakes 56.56 56.29
26.72 56.29 (29.57)
22 Greco, Drew Menchville 55.05 57.12
26.70 57.12 (30.42)
23 Young, Steven Colonial Forge 57.65 59.16
27.56 59.16 (31.60)
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Hutchison, John 04 West Springfield 1:56.83 1:55.95 20
24.93 54.17 (29.24) 1:28.54 (34.37) 1:55.95 (27.41)
2 Smyth, Russell Culpepper County 2:00.07 1:56.43 17
25.82 56.36 (30.54) 1:29.29 (32.93) 1:56.43 (27.14)
3 Freitag, Brian Culpepper County 1:58.58 1:56.74 16
25.81 55.68 (29.87) 1:29.42 (33.74) 1:56.74 (27.32)
4 McLaughlin, Jimmy 06 Herndon HS 1:57.53 1:56.99 15
24.98 52.97 (27.99) 1:28.71 (35.74) 1:56.99 (28.28)
5 Brake, Andy 07 Lake Braddock SS 1:57.53 1:57.61 14
25.10 54.71 (29.61) 1:29.60 (34.89) 1:57.61 (28.01)
6 Davison, Daniel 04 Robinson HS 1:59.92 1:58.89 13
25.57 55.38 (29.81) 1:30.49 (35.11) 1:58.89 (28.40)
7 Walsh, JB 04 Ocean Lakes 1:58.80 1:59.94 12
24.93 54.46 (29.53) 1:31.18 (36.72) 1:59.94 (28.76)
8 Jendzejec, Alex 04 Herndon HS 1:59.33 2:00.75 11
26.34 57.78 (31.44) 1:32.22 (34.44) 2:00.75 (28.53)
B - Final
9 Anderson, Alex 06 Madison HS 2:00.12 1:58.50 9
26.09 56.21 (30.12) 1:31.91 (35.70) 1:58.50 (26.59)
10 Frankfort, Stuart 04 E.C. Glass HS 2:00.18 1:58.91 7
25.84 56.77 (30.93) 1:30.35 (33.58) 1:58.91 (28.56)
11 Hess, RJ 05 Robinson HS 2:01.83 2:01.57 6
25.88 56.32 (30.44) 1:31.71 (35.39) 2:01.57 (29.86)
12 Chandler, Tommy 05 Lake Braddock SS 2:02.72 2:02.50 5
26.86 56.96 (30.10) 1:35.03 (38.07) 2:02.50 (27.47)
13 Walsh, Bobby 07 Ocean Lakes 2:03.95 2:02.92 4
27.33 57.49 (30.16) 1:33.89 (36.40) 2:02.92 (29.03)
14 McBratney, Chase 06 E.C. Glass HS 2:03.30 2:03.39 3
26.96 57.37 (30.41) 1:33.73 (36.36) 2:03.39 (29.66)
15 Diggs, Keith 05 Jefferson HS 2:00.93 2:03.97 2
26.79 57.97 (31.18) 1:35.27 (37.30) 2:03.97 (28.70)
16 Wiles, Brian 04 Westfield HS 2:03.63 2:04.05 1
26.33 57.74 (31.41) 1:34.33 (36.59) 2:04.05 (29.72)
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Hutchison, John 04 West Springfield 1:56.96 1:56.83
25.58 55.55 (29.97) 1:29.61 (34.06) 1:56.83 (27.22)
2 Brake, Andy 07 Lake Braddock SS 1:57.26 1:57.53
25.43 55.39 (29.96) 1:29.54 (34.15) 1:57.53 (27.99)
2 McLaughlin, Jimmy 06 Herndon HS 2:01.19 1:57.53
25.26 53.74 (28.48) 1:29.53 (35.79) 1:57.53 (28.00)
4 Freitag, Brian Culpepper County 1:59.19 1:58.58
25.94 56.89 (30.95) 1:31.38 (34.49) 1:58.58 (27.20)
5 Walsh, JB 04 Ocean Lakes 2:02.66 1:58.80
25.43 55.49 (30.06) 1:31.71 (36.22) 1:58.80 (27.09)
6 Jendzejec, Alex 04 Herndon HS 2:01.22 1:59.33
26.29 57.79 (31.50) 1:31.90 (34.11) 1:59.33 (27.43)
7 Davison, Daniel 04 Robinson HS 1:59.05 1:59.92
26.41 56.08 (29.67) 1:32.71 (36.63) 1:59.92 (27.21)
8 Smyth, Russell Culpepper County 1:58.75 2:00.07
26.52 56.63 (30.11) 1:31.91 (35.28) 2:00.07 (28.16)
-------------------------------------------------------------------------
9 Anderson, Alex 06 Madison HS 1:59.43 2:00.12
26.30 57.71 (31.41) 1:33.22 (35.51) 2:00.12 (26.90)
10 Frankfort, Stuart 04 E.C. Glass HS 2:00.32 2:00.18
26.47 58.50 (32.03) 1:31.86 (33.36) 2:00.18 (28.32)
11 Diggs, Keith 05 Jefferson HS 1:56.38 2:00.93
26.85 58.08 (31.23) 1:32.82 (34.74) 2:00.93 (28.11)
12 Hess, RJ 05 Robinson HS 2:01.25 2:01.83
25.89 55.73 (29.84) 1:32.23 (36.50) 2:01.83 (29.60)
13 Chandler, Tommy 05 Lake Braddock SS 2:01.12 2:02.72
26.14 56.25 (30.11) 1:34.70 (38.45) 2:02.72 (28.02)
14 McBratney, Chase 06 E.C. Glass HS 2:04.81 2:03.30
26.59 57.46 (30.87) 1:33.77 (36.31) 2:03.30 (29.53)
15 Wiles, Brian 04 Westfield HS 2:01.60 2:03.63
26.27 56.80 (30.53) 1:33.53 (36.73) 2:03.63 (30.10)
16 Walsh, Bobby 07 Ocean Lakes 2:02.19 2:03.95
27.03 57.03 (30.00) 1:34.32 (37.29) 2:03.95 (29.63)
-------------------------------------------------------------------------
17 Hurdle, Brandt Warwick 2:03.58 2:04.77
27.43 58.64 (31.21) 1:35.88 (37.24) 2:04.77 (28.89)
18 Connolly, Arlen 04 Stonewall Jackso 2:06.10 2:05.09
26.19 57.54 (31.35) 1:35.27 (37.73) 2:05.09 (29.82)
-------------------------------------------------------------------------
19 Gomez, Stephen Albemarle 2:08.31 2:06.23
27.15 1:00.39 (33.24) 1:36.70 (36.31) 2:06.23 (29.53)
20 Rudolph, Bryan 04 Cox 2:04.06 2:06.58
27.42 59.43 (32.01) 1:35.97 (36.54) 2:06.58 (30.61)
21 Deal, Rob Phoebus 2:07.92 2:08.35
28.31 1:00.67 (32.36) 1:38.09 (37.42) 2:08.35 (30.26)
22 Gartin, David Osbourn HS 2:09.98 2:09.47
28.29 1:01.11 (32.82) 1:39.76 (38.65) 2:09.47 (29.71)
23 Wright, Kurtis 06 Cox 2:11.95 2:09.53
27.48 1:00.80 (33.32) 1:38.89 (38.09) 2:09.53 (30.64)
24 Foster, Brian 04 Ocean Lakes 2:09.05 2:09.76
27.23 59.37 (32.14) 1:38.37 (39.00) 2:09.76 (31.39)
-- Mizelle, Danny 04 PH (Ashland) 1:55.96 DQ
25.89 56.56 (30.67) 1:31.58 (35.02) DQ (27.66)
Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 McDonald, Mike 06 Woodson HS 488.25 476.70 20
2 Hudson, Scott 04 Lake Braddock SS 459.80 442.26 17
3 Papageorge, Mike 06 Robinson HS 426.90 418.26 16
4 McCarthy, Dan 04 Madison HS 331.80 378.48 15
5 Metzker, Ryan 06 Lake Braddock SS 409.55 375.60 14
6 Ahern, Shawn 04 Westfield HS 347.05 346.38 13
7 Graus, Rowland 04 Jefferson HS 308.35 316.17 12
8 Martin, Daniel 07 Woodson HS 338.90 288.75 11
9 Knott, Kyle 04 Princess Anne 408.35 285.96 9
10 Prock, Jay 04 Cox 475.30 281.04 7
11 Buchanan, Shae 04 Ocean Lakes 336.75 232.23 6
12 Oetman, Patrick Heritage 321.15 228.93 5
13 Evans, Michael Warwick 280.85 214.98 4
14 Parker, Brandon 06 Princess Anne 283.50 205.02 3
15 Knopp, Chris 06 Kempsville 284.75 203.67 2
16 Kemman, Ryan Kellam HS 280.55 153.39 1
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Robinson High School 1:28.74 1:27.57 40
1) Trainor, Will 06 2) Laiti, Patrick 04
3) Holmes, Zach 07 4) Scheren, Steve 05
22.50 44.37 (21.87) 1:06.90 (22.53) 1:27.57 (20.67)
2 George C. Marshall High School 1:29.05 1:28.84 34
1) Richards, Tim 04 2) Wiencek, Kevin 05
3) Rosner, Eric 04 4) Reydams, Vincent 05
22.89 45.09 (22.20) 1:07.22 (22.13) 1:28.84 (21.62)
3 Great Bridge High School 1:29.44 1:28.87 32
1) Hackett, Kevin 04 2) Parrish, Geoff 05
3) Brittan, Matt 04 4) Mihalko, Preston 05
22.42 44.59 (22.17) 1:07.57 (22.98) 1:28.87 (21.30)
4 Lake Braddock Seconday School 1:29.52 1:30.25 30
1) McVey, Nick 05 2) Brake, Andy 07
3) Chandler, Tommy 05 4) Lyles, John 04
22.62 45.45 (22.83) 1:07.97 (22.52) 1:30.25 (22.28)
5 Fairfax High School 1:31.10 1:30.84 28
1) Price, Andrew 05 2) Paster, Brandon 04
3) Jones, Zach 04 4) Kreitler, John 05
23.76 46.48 (22.72) 1:09.23 (22.75) 1:30.84 (21.61)
6 T.C. Williams High School 1:31.54 1:31.52 26
1) Dow, Joshua 05 2) Davis, Anders 07
3) Kuhmerker, Jared 05 4) Allison, Warner 05
23.34 47.13 (23.79) 1:09.83 (22.70) 1:31.52 (21.69)
7 Thomas Jefferson Science & Tec 1:31.93 1:31.86 24
1) Kuebrich, Daniel 04 2) Lee, Chris 07
3) Brett, Brian 04 4) Allen, Tim 05
23.65 46.73 (23.08) 1:09.45 (22.72) 1:31.86 (22.41)
8 E.C Glass High School 1:31.68 1:31.88 22
1) Jamerson, Allen 05 2) Wodicka, Reid 05
3) Wombwell, Coleman 06 4) Frankfort, Stuart 04
23.32 45.79 (22.47) 1:10.26 (24.47) 1:31.88 (21.62)
B - Final
9 Ocean Lakes High School 1:32.61 1:31.28 18
1) Foster, Brian 04 2) Fox, Collin 04
3) Aiken, Dan 04 4) Daniels, Marshall 07
23.33 46.15 (22.82) 1:08.76 (22.61) 1:31.28 (22.52)
10 West Springfield High School 1:32.82 1:31.71 14
1) Leddon, Justin 04 2) Newmeyer, Ryan 05
3) Collier, Matt 06 4) Hutchison, John 04
23.59 46.21 (22.62) 1:09.33 (23.12) 1:31.71 (22.38)
11 North Stafford High School 1:33.22 1:32.39 12
1) Rodino, Damian 2) Williams, Matthew
3) Malkiewicz, Ryan 4) Harrigan, Dan
23.24 46.51 (23.27) 1:09.80 (23.29) 1:32.39 (22.59)
12 First Colonial High School 1:34.23 1:33.63 10
1) Roberts, Craig 05 2) Lantz, Andrew
3) Davidson, Scott 07 4) Mewbourne, Hunter 04
23.64 46.88 (23.24) 1:10.10 (23.22) 1:33.63 (23.53)
13 Frank W. Cox High School 1:34.47 1:34.14 8
1) Rudolph, Bryan 04 2) Gangwer, Chad 06
3) Lewis, Mike 06 4) Kremers, Ross 04
23.21 46.31 (23.10) 1:09.92 (23.61) 1:34.14 (24.22)
14 Herndon High School 1:33.84 1:34.44 6
1) Langley, Nick 05 2) Kinney, Michael 07
3) Kinas, Josh 07 4) Langley, Ryan 07
23.61 47.63 (24.02) 1:10.88 (23.25) 1:34.44 (23.56)
15 Culpeper County High School 1:35.53 1:34.49 4
1) DeToll, Ian 2) Smyth, Russell
3) Freitag, Brian 4) Rogers, Eddie 07
21.96 44.82 (22.86) 1:08.31 (23.49) 1:34.49 (26.18)
16 Albemarle High School 1:36.67 1:35.02 2
1) Bledsoe, Logan 04 2) Strickland, Matt
3) Gomez, Stephen 4) Jewell, Kevin
23.15 46.32 (23.17) 1:10.71 (24.39) 1:35.02 (24.31)
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Robinson High School 1:29.02 1:28.74
1) Trainor, Will 06 2) Laiti, Patrick 04
3) Holmes, Zach 07 4) Scheren, Steve 05
22.54 44.54 (22.00) 1:07.52 (22.98) 1:28.74 (21.22)
2 George C. Marshall High School 1:31.79 1:29.05
1) Richards, Tim 04 2) Wiencek, Kevin 05
3) Rosner, Eric 04 4) Reydams, Vincent 05
22.97 45.66 (22.69) 1:07.59 (21.93) 1:29.05 (21.46)
3 Great Bridge High School 1:29.38 1:29.44
1) Hackett, Kevin 04 2) Parrish, Geoff 05
3) Brittan, Matt 04 4) Mihalko, Preston 05
22.75 45.12 (22.37) 1:07.91 (22.79) 1:29.44 (21.53)
4 Lake Braddock Seconday School 1:30.85 1:29.52
1) McVey, Nick 05 2) Brake, Andy 07
3) Chandler, Tommy 05 4) Lyles, John 04
22.52 45.15 (22.63) 1:07.68 (22.53) 1:29.52 (21.84)
5 Fairfax High School 1:31.35 1:31.10
1) Price, Andrew 05 2) Paster, Brandon 04
3) Jones, Zach 04 4) Kreitler, John 05
23.35 46.38 (23.03) 1:09.11 (22.73) 1:31.10 (21.99)
6 T.C. Williams High School 1:31.63 1:31.54
1) Dow, Joshua 05 2) Davis, Anders 07
3) Kuhmerker, Jared 05 4) Allison, Warner 05
23.40 47.43 (24.03) 1:09.67 (22.24) 1:31.54 (21.87)
7 E.C Glass High School 1:32.09 1:31.68
1) Jamerson, Allen 05 2) Wodicka, Reid 05
3) Wombwell, Coleman 06 4) Frankfort, Stuart 04
23.34 47.18 (23.84) 1:10.07 (22.89) 1:31.68 (21.61)
8 Thomas Jefferson Science & Tec 1:31.45 1:31.93
1) Kuebrich, Daniel 04 2) Lee, Chris 07
3) Brett, Brian 04 4) Allen, Tim 05
23.68 46.41 (22.73) 1:09.26 (22.85) 1:31.93 (22.67)
-------------------------------------------------------------------------
9 Ocean Lakes High School 1:31.23 1:32.61
1) Foster, Brian 04 2) Fox, Collin 04
3) Aiken, Dan 04 4) Daniels, Marshall 07
23.52 47.27 (23.75) 1:10.18 (22.91) 1:32.61 (22.43)
10 West Springfield High School 1:31.82 1:32.82
1) Leddon, Justin 04 2) Newmeyer, Ryan 05
3) Collier, Matt 06 4) Hutchison, John 04
23.70 46.79 (23.09) 1:09.92 (23.13) 1:32.82 (22.90)
11 North Stafford High School 1:32.35 1:33.22
1) Rodino, Damian 2) Williams, Matthew
3) Malkiewicz, Ryan 4) Harrigan, Dan
23.05 46.95 (23.90) 1:10.04 (23.09) 1:33.22 (23.18)
12 Herndon High School 1:31.58 1:33.84
1) Langley, Ryan 07 2) Langley, Nick 05
3) Kinney, Michael 07 4) Kinas, Josh 07
23.17 46.41 (23.24) 1:10.82 (24.41) 1:33.84 (23.02)
13 First Colonial High School 1:33.63 1:34.23
1) Roberts, Craig 05 2) Lantz, Andrew
3) Davidson, Scott 07 4) Mewbourne, Hunter 04
24.58 47.87 (23.29) 1:11.36 (23.49) 1:34.23 (22.87)
14 Frank W. Cox High School 1:32.29 1:34.47
1) Gangwer, Chad 06 2) Lewis, Mike 06
3) Kremers, Ross 04 4) Rudolph, Bryan 04
24.25 47.38 (23.13) 1:11.38 (24.00) 1:34.47 (23.09)
15 Culpeper County High School 1:34.41 1:35.53
1) DeToll, Ian 2) Smyth, Russell
3) Freitag, Brian 4) Rogers, Eddie 07
21.78 44.95 (23.17) 1:08.43 (23.48) 1:35.53 (27.10)
16 Albemarle High School 1:35.05 1:36.67
1) Bledsoe, Logan 04 2) Strickland, Matt
3) Gomez, Stephen 4) Jewell, Kevin
23.17 47.73 (24.56) 1:11.64 (23.91) 1:36.67 (25.03)
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Robinson High School 3:16.41 3:16.07 40
1) Trainor, Will 06 2) Finelli, Drew 06
3) Hess, RJ 05 4) Davison, Daniel 04
23.71 49.18 (49.18) 1:13.13 (23.95) 1:38.68 (49.50)
2:01.80 (23.12) 2:28.25 (49.57) 2:51.17 (22.92) 3:16.07 (47.82)
2 West Springfield High School 3:21.39 3:19.06 34
1) Leddon, Justin 04 2) Newmeyer, Ryan 05
3) Collier, Matt 06 4) Hutchison, John 04
24.22 50.63 (50.63) 1:13.95 (23.32) 1:40.00 (49.37)
2:04.02 (24.02) 2:30.91 (50.91) 2:53.83 (22.92) 3:19.06 (48.15)
3 Thomas Jefferson Science & Tec 3:21.47 3:19.20 32
1) Brett, Brian 04 2) Allen, Tim 05
3) Diggs, Keith 05 4) Kapurch, Joey 04
24.12 50.93 (50.93) 1:15.23 (24.30) 1:40.86 (49.93)
2:04.59 (23.73) 2:30.03 (49.17) 2:53.11 (23.08) 3:19.20 (49.17)
4 Fairfax High School 3:22.31 3:19.50 30
1) Kreitler, John 05 2) Harvey, Chris 06
3) Paster, Brandon 04 4) Jones, Zach 04
23.57 48.89 (48.89) 1:13.71 (24.82) 1:40.85 (51.96)
2:04.51 (23.66) 2:30.82 (49.97) 2:53.86 (23.04) 3:19.50 (48.68)
5 Herndon High School 3:22.49 3:19.58 28
1) Miller, Ben 05 2) McLaughlin, Jimmy 06
3) Kinas, Josh 07 4) Jendzejec, Alex 04
23.85 49.58 (49.58) 1:13.84 (24.26) 1:40.41 (50.83)
2:04.05 (23.64) 2:30.80 (50.39) 2:54.02 (23.22) 3:19.58 (48.78)
6 Ocean Lakes High School 3:23.92 3:21.10 26
1) Foster, Brian 04 2) Fox, Collin 04
3) Aiken, Dan 04 4) Walsh, JB 04
24.41 50.70 (50.70) 1:14.71 (24.01) 1:42.00 (51.30)
2:05.82 (23.82) 2:32.43 (50.43) 2:55.41 (22.98) 3:21.10 (48.67)
7 E.C Glass High School 3:22.00 3:21.40 24
1) Jamerson, Allen 05 2) Wombwell, Coleman 06
3) McBratney, Chase 06 4) Madden, Reid 04
24.48 50.53 (50.53) 1:14.25 (23.72) 1:41.26 (50.73)
2:05.60 (24.34) 2:32.56 (51.30) 2:55.59 (23.03) 3:21.40 (48.84)
8 Lake Braddock Seconday School 3:23.49 3:23.95 22
1) Ogren, Tad 06 2) Kraft, Logan 05
3) Lorenz, Jimmy 05 4) McVey, Nick 05
24.53 50.86 (50.86) 1:14.83 (23.97) 1:41.60 (50.74)
2:05.76 (24.16) 2:33.63 (52.03) 2:57.02 (23.39) 3:23.95 (50.32)
B - Final
9 Frank W. Cox High School 3:24.12 3:22.57 18
1) Rudolph, Bryan 04 2) Gangwer, Chad 06
3) Deppe, Russell 04 4) Lewis, Mike 06
24.55 50.97 (50.97) 1:15.21 (24.24) 1:42.34 (51.37)
2:06.66 (24.32) 2:32.79 (50.45) 2:56.54 (23.75) 3:22.57 (49.78)
10 Menchville High School 3:29.82 3:23.88 14
1) Greco, Drew 2) Seraiva, Rob
3) Clark, Steven 4) Cowling, T J
24.74 52.50 (52.50) 1:16.50 (24.00) 1:42.60 (50.10)
2:08.70 (26.10) 2:37.09 (54.49) 2:59.34 (22.25) 3:23.88 (46.79)
11 Maggie Walker Govr's School 3:26.35 3:25.39 12
1) Terry, Scott 2) Ramsdell, Geoff
3) Houghton, James 04 4) Stagg, Winston
25.26 52.33 (52.33) 1:17.18 (24.85) 1:44.19 (51.86)
2:07.61 (23.42) 2:33.96 (49.77) 2:58.30 (24.34) 3:25.39 (51.43)
12 Maury High School 3:26.67 3:27.36 10
1) Elliott, David 05 2) Rhodes, Quinn 07
3) Pope, Tim 04 4) Rhodes, Evan 04
25.23 53.31 (53.31) 1:18.32 (25.01) 1:46.36 (53.05)
2:10.56 (24.20) 2:37.31 (50.95) 3:00.77 (23.46) 3:27.36 (50.05)
13 Stonewall Jackson High School 3:30.76 3:28.48 8
1) Marquart, Matt 06 2) Campbell, Evan 06
3) Connolly, Arlen 04 4) Hayden, Zachary 06
25.27 52.31 (52.31) 1:18.46 (26.15) 1:47.82 (55.51)
2:11.27 (23.45) 2:37.61 (49.79) 3:01.81 (24.20) 3:28.48 (50.87)
14 Osbourn Park High School 3:32.58 3:31.12 6
1) Foskett, Alex 07 2) Chicoine, Cameron 06
3) Graveen, Michael 07 4) Chartrand, Drew 04
25.77 53.48 (53.48) 1:19.21 (25.73) 1:47.81 (54.33)
2:13.16 (25.35) 2:40.57 (52.76) 3:05.06 (24.49) 3:31.12 (50.55)
15 Gar-Field High School 3:36.62 3:31.53 4
1) Orndorff, Jonatham 04 2) Grand, Ian 04
3) Watson, Christopher 05 4) Edgemon, Kyle 04
25.80 54.00 (54.00) 1:18.89 (24.89) 1:46.89 (52.89)
2:11.58 (24.69) 2:38.79 (51.90) 3:03.45 (24.66) 3:31.53 (52.74)
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Robinson High School 3:16.62 3:16.41
1) Trainor, Will 06 2) Finelli, Drew 06
3) Hess, RJ 05 4) Davison, Daniel 04
23.80 49.11 (49.11) 1:13.02 (23.91) 1:39.20 (50.09)
2:02.40 (23.20) 2:28.24 (49.04) 2:51.32 (23.08) 3:16.41 (48.17)
2 West Springfield High School 3:21.90 3:21.39
1) Leddon, Justin 04 2) Newmeyer, Ryan 05
3) Collier, Matt 06 4) Hutchison, John 04
24.31 50.93 (50.93) 1:14.53 (23.60) 1:40.89 (49.96)
2:05.30 (24.41) 2:32.25 (51.36) 2:55.70 (23.45) 3:21.39 (49.14)
3 Thomas Jefferson Science & Tec 3:20.03 3:21.47
1) Brett, Brian 04 2) Allen, Tim 05
3) Diggs, Keith 05 4) Kapurch, Joey 04
24.34 51.23 (51.23) 1:14.89 (23.66) 1:42.14 (50.91)
2:05.90 (23.76) 2:31.74 (49.60) 2:55.21 (23.47) 3:21.47 (49.73)
4 E.C Glass High School 3:23.96 3:22.00
1) Jamerson, Allen 05 2) Wombwell, Coleman 06
3) McBratney, Chase 06 4) Madden, Reid 04
24.79 50.59 (50.59) 1:14.55 (23.96) 1:41.39 (50.80)
2:06.03 (24.64) 2:33.12 (51.73) 2:56.41 (23.29) 3:22.00 (48.88)
5 Fairfax High School 3:21.51 3:22.31
1) Kreitler, John 05 2) Harvey, Chris 06
3) Paster, Brandon 04 4) Jones, Zach 04
23.96 50.05 (50.05) 1:15.23 (25.18) 1:41.78 (51.73)
2:06.03 (24.25) 2:32.39 (50.61) 2:55.88 (23.49) 3:22.31 (49.92)
6 Herndon High School 3:20.30 3:22.49
1) Miller, Ben 05 2) McLaughlin, Jimmy 06
3) Kinas, Josh 07 4) Jendzejec, Alex 04
24.24 50.27 (50.27) 1:14.41 (24.14) 1:40.65 (50.38)
2:04.91 (24.26) 2:32.36 (51.71) 2:56.55 (24.19) 3:22.49 (50.13)
7 Lake Braddock Seconday School 3:20.93 3:23.49
1) Ogren, Tad 06 2) Kraft, Logan 05
3) Lorenz, Jimmy 05 4) McVey, Nick 05
24.21 50.74 (50.74) 1:14.89 (24.15) 1:41.46 (50.72)
2:05.86 (24.40) 2:33.08 (51.62) 2:56.34 (23.26) 3:23.49 (50.41)
8 Ocean Lakes High School 3:22.80 3:23.92
1) Foster, Brian 04 2) Fox, Collin 04
3) Aiken, Dan 04 4) Walsh, JB 04
24.90 51.78 (51.78) 1:15.87 (24.09) 1:43.74 (51.96)
2:08.37 (24.63) 2:35.38 (51.64) 2:58.50 (23.12) 3:23.92 (48.54)
-------------------------------------------------------------------------
9 Frank W. Cox High School 3:26.67 3:24.12
1) Rudolph, Bryan 04 2) Gangwer, Chad 06
3) Deppe, Russell 04 4) Lewis, Mike 06
24.35 51.20 (51.20) 1:15.54 (24.34) 1:42.66 (51.46)
2:07.15 (24.49) 2:33.65 (50.99) 2:57.74 (24.09) 3:24.12 (50.47)
10 Maggie Walker Govr's School 3:32.06 3:26.35
1) Terry, Scott 2) Ramsdell, Geoff
3) Houghton, James 04 4) Stagg, Winston
25.37 52.95 (52.95) 1:17.69 (24.74) 1:44.67 (51.72)
2:08.14 (23.47) 2:34.35 (49.68) 2:59.17 (24.82) 3:26.35 (52.00)
11 Maury High School 3:25.72 3:26.67
1) Elliott, David 05 2) Rhodes, Quinn 07
3) Pope, Tim 04 4) Rhodes, Evan 04
25.21 53.69 (53.69) 1:18.70 (25.01) 1:46.56 (52.87)
2:11.00 (24.44) 2:37.60 (51.04) 3:00.68 (23.08) 3:26.67 (49.07)
12 Menchville High School 3:19.33 3:29.82
1) Seraiva, Rob 2) Clark, Steven
3) Greco, Drew 4) Cowling, T J
25.26 54.47 (54.47) 1:19.65 (25.18) 1:48.42 (53.95)
2:13.58 (25.16) 2:42.54 (54.12) 3:04.82 (22.28) 3:29.82 (47.28)
13 Stonewall Jackson High School 3:27.06 3:30.76
1) Marquart, Matt 06 2) Campbell, Evan 06
3) Connolly, Arlen 04 4) Hayden, Zachary 06
25.46 52.33 (52.33) 1:49.06 (56.73)
2:13.06 (24.00) 2:39.93 (50.87) 3:04.47 (24.54) 3:30.76 (50.83)
14 Osbourn Park High School 3:30.86 3:32.58
1) Foskett, Alex 07 2) Chicoine, Cameron 06
3) Graveen, Michael 07 4) Chartrand, Drew 04
25.62 53.51 (53.51) 1:19.53 (26.02) 1:48.52 (55.01)
2:13.64 (25.12) 2:41.52 (53.00) 3:06.28 (24.76) 3:32.58 (51.06)
15 Gar-Field High School 3:30.08 3:36.62
1) Orndorff, Jonatham 04 2) Grand, Ian 04
3) Watson, Christopher 05 4) Edgemon, Kyle 04
25.39 54.40 (54.40) 1:19.74 (25.34) 1:48.74 (54.34)
2:14.87 (26.13) 2:43.80 (55.06) 3:08.48 (24.68) 3:36.62 (52.82)
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Robinson High School 1:38.28 1:37.34 40
1) Davison, Daniel 04 2) Laiti, Patrick 04
3) Hess, RJ 05 4) Scheren, Steve 05
25.53 52.96 (27.43) 1:16.83 (23.87) 1:37.34 (20.51)
2 Lake Braddock Seconday School 1:40.89 1:39.14 34
1) Lyles, John 04 2) Brake, Andy 07
3) Chandler, Tommy 05 4) McVey, Nick 05
24.26 52.55 (28.29) 1:17.29 (24.74) 1:39.14 (21.85)
3 E.C Glass High School 1:41.18 1:40.37 32
1) McBratney, Chase 06 2) Frankfort, Stuart 04
3) Madden, Reid 04 4) Wodicka, Reid 05
26.23 52.84 (26.61) 1:17.13 (24.29) 1:40.37 (23.24)
4 Herndon High School 1:42.22 1:40.79 30
1) McLaughlin, Jimmy 06 2) Jendzejec, Alex 04
3) Miller, Ben 05 4) Langley, Ryan 07
25.82 54.09 (28.27) 1:18.04 (23.95) 1:40.79 (22.75)
5 Thomas Jefferson Science & Tec 1:41.91 1:41.50 28
1) Diggs, Keith 05 2) Kapurch, Joey 04
3) Barrett, Kyle 05 4) Brett, Brian 04
26.27 53.25 (26.98) 1:18.88 (25.63) 1:41.50 (22.62)
6 Great Bridge High School 1:42.68 1:41.80 26
1) Mihalko, Preston 05 2) Parrish, Geoff 05
3) Brittan, Matt 04 4) Hackett, Kevin 04
25.16 54.70 (29.54) 1:19.44 (24.74) 1:41.80 (22.36)
7 Ocean Lakes High School 1:43.50 1:43.96 24
1) Walsh, Bobby 07 2) Cole, Isaac 07
3) Walsh, JB 04 4) Daniels, Marshall 07
27.05 57.86 (30.81) 1:21.33 (23.47) 1:43.96 (22.63)
8 Menchville High School 1:43.09 1:45.37 22
1) Seraiva, Rob 2) Greco, Drew
3) Hutchinson, Curtis 4) Cowling, T J
27.53 58.65 (31.12) 1:24.17 (25.52) 1:45.37 (21.20)
B - Final
9 Oakton High School 1:43.70 1:42.42 18
1) Forsyth, Justin 04 2) Rodriguez, David 05
3) Hanlon, Pat 04 4) Kim, Alex 04
25.93 55.05 (29.12) 1:19.95 (24.90) 1:42.42 (22.47)
10 Stonewall Jackson High School 1:43.65 1:43.00 14
1) Marquart, Matt 06 2) Hayden, Zachary 06
3) Millette, Rory 04 4) Connolly, Arlen 04
26.77 54.57 (27.80) 1:20.73 (26.16) 1:43.00 (22.27)
11 Maury High School 1:45.11 1:44.23 12
1) Brogan, Mike 06 2) Rhodes, Evan 04
3) Elliott, David 05 4) Pope, Tim 04
28.71 55.99 (27.28) 1:21.61 (25.62) 1:44.23 (22.62)
12 Culpeper County High School 1:46.51 1:45.17 10
1) Smyth, Russell 2) Freitag, Brian
3) DeToll, Ian 4) Rogers, Eddie 07
25.97 54.89 (28.92) 1:18.39 (23.50) 1:45.17 (26.78)
13 Maggie Walker Govr's School 1:44.76 1:46.16 8
1) Todor, Horia 2) Hanson, Michael
3) Walk, John 4) Houghton, James 04
29.02 58.21 (29.19) 1:23.94 (25.73) 1:46.16 (22.22)
14 North Stafford High School 1:46.65 1:49.55 6
1) Harrigan, Dan 2) Malkiewicz, Ryan
3) Rodino, Damian 4) Williams, Matthew
28.98 59.15 (30.17) 1:25.66 (26.51) 1:49.55 (23.89)
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Robinson High School 1:37.40 1:38.28
1) Davison, Daniel 04 2) Laiti, Patrick 04
3) Hess, RJ 05 4) Scheren, Steve 05
25.45 52.95 (27.50) 1:16.97 (24.02) 1:38.28 (21.31)
2 Lake Braddock Seconday School 1:38.70 1:40.89
1) Lyles, John 04 2) Brake, Andy 07
3) Chandler, Tommy 05 4) McVey, Nick 05
24.45 53.46 (29.01) 1:18.03 (24.57) 1:40.89 (22.86)
3 E.C Glass High School 1:40.22 1:41.18
1) McBratney, Chase 06 2) Frankfort, Stuart 04
3) Madden, Reid 04 4) Wodicka, Reid 05
26.42 53.38 (26.96) 1:17.45 (24.07) 1:41.18 (23.73)
4 Thomas Jefferson Science & Tec 1:40.60 1:41.91
1) Diggs, Keith 05 2) Kapurch, Joey 04
3) Barrett, Kyle 05 4) Brett, Brian 04
26.19 53.42 (27.23) 1:19.00 (25.58) 1:41.91 (22.91)
5 Herndon High School 1:41.26 1:42.22
1) McLaughlin, Jimmy 06 2) Jendzejec, Alex 04
3) Miller, Ben 05 4) Langley, Ryan 07
26.26 54.68 (28.42) 1:18.92 (24.24) 1:42.22 (23.30)
6 Great Bridge High School 1:43.45 1:42.68
1) Mihalko, Preston 05 2) Parrish, Geoff 05
3) Brittan, Matt 04 4) Hackett, Kevin 04
25.20 55.56 (30.36) 1:20.13 (24.57) 1:42.68 (22.55)
7 Menchville High School 1:39.67 1:43.09
1) Seraiva, Rob 2) Greco, Drew
3) Hutchinson, Curtis 4) Cowling, T J
27.20 55.80 (28.60) 1:21.90 (26.10) 1:43.09 (21.19)
8 Ocean Lakes High School 1:43.27 1:43.50
1) Walsh, Bobby 07 2) Cole, Isaac 07
3) Walsh, JB 04 4) Daniels, Marshall 07
27.18 57.71 (30.53) 1:21.08 (23.37) 1:43.50 (22.42)
-------------------------------------------------------------------------
9 Stonewall Jackson High School 1:43.00 1:43.65
1) Marquart, Matt 06 2) Hayden, Zachary 06
3) Millette, Rory 04 4) Connolly, Arlen 04
26.65 54.40 (27.75) 1:21.35 (26.95) 1:43.65 (22.30)
10 Oakton High School 1:42.60 1:43.70
1) Forsyth, Justin 04 2) Rodriguez, David 05
3) Hanlon, Pat 04 4) Kim, Alex 04
26.41 55.76 (29.35) 1:20.86 (25.10) 1:43.70 (22.84)
11 Maggie Walker Govr's School 1:46.94 1:44.76
1) Todor, Horia 2) Hanson, Michael
3) Walk, John 4) Houghton, James 04
27.27 56.30 (29.03) 1:21.85 (25.55) 1:44.76 (22.91)
12 Maury High School 1:44.35 1:45.11
1) Brogan, Mike 06 2) Rhodes, Evan 04
3) Elliott, David 05 4) Pope, Tim 04
28.49 55.78 (27.29) 1:21.55 (25.77) 1:45.11 (23.56)
13 Culpeper County High School 1:44.20 1:46.51
1) Smyth, Russell 2) Freitag, Brian
3) DeToll, Ian 4) Rogers, Eddie 07
26.40 55.53 (29.13) 1:19.31 (23.78) 1:46.51 (27.20)
14 North Stafford High School 1:45.62 1:46.65
1) Harrigan, Dan 2) Malkiewicz, Ryan
3) Rodino, Damian 4) Williams, Matthew
29.14 59.74 (30.60) 1:23.81 (24.07) 1:46.65 (22.84)