Harvest Moon Invitational
October 11-12, 2003
PVC-04-02
Event Results for Finals
Girls 10 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Traylor, Collen 10 UN-CU-PV 31.69 30.97
2 Rice, Carolyn 10 HACC-PV 31.95 31.20
3 Nyberg, Hannah 10 UN-PV 31.99 31.27
4 Royce, Jeccica 10 CUBU-PV 31.99 31.31
5 Bell, Lisa 10 CUBU-PV 32.58 31.42
6 Hopke, Brooke 10 CUBU-PV 31.16 31.55
7 Gonzalez, Leah 10 Machine-PV 33.82 32.44
8 Bennett, Elaine 10 Machine-PV 32.96 32.66
9 Katis, Jayme 10 Machine-PV 32.36 32.87
10 Cudahy, Molly 10 HACC-PV 33.62 32.91
11 Zarella, Victoria 10 CUBU-PV 32.66 33.12
12 King, Jill 10 CUBU-PV 32.83 33.98
13 Gallagher, Kaylyn 10 Machine-PV 37.88 34.28
14 Fernandez, Ana 10 Fish-PV 34.00 34.35
15 Havrilla, Kristen 10 Unattached MACH-PV NT 34.49
16 Sloan, Olivia 10 CUBU-PV 33.69 34.62
17 Clark, Veronica 10 CUBU-PV 37.53 34.83
18 Rider, Caitlin 10 Machine-PV 35.95 34.96
19 Horne, Taylor 10 FBST-PV 34.72 35.08
20 Skillman, Mary 10 Fish-PV NT 35.58
21 Cunningham, Katie 10 CUBU-PV 34.10 35.75
22 Hess, Alexandria 10 OCCS-PV 40.69 36.93
23 McGrath, Caroline 10 HACC-PV 39.86 37.02
24 Block, Elizabeth 10 HACC-PV 33.22 37.04
25 Anderson, Rebecca 10 Unattached MACH-PV NT 37.76
26 VanBuskirk, Carrie 10 UN-OC-PV NT 37.93
27 Mintz, Inanje 10 CUBU-PV 41.75 38.36
28 Miller-Cvilikas, Emma 10 HACC-PV 40.54 39.35
29 Bishof, Kristen 10 Machine-PV NT 39.43
30 Young, Lisa 10 CUBU-PV NT 40.01
31 Freeland, Allyson 10 OCCS-PV 47.30 40.27
32 Collins, Elizabeth 10 FBST-PV 42.44 40.37
33 Kraynak, Jenna 10 CUBU-PV NT 40.45
34 Shiner, Kelsey 10 OCCS-PV NT 41.73
35 Root, Mindy 10 CUBU-PV NT 42.23
36 Stewart, Natalia 10 OCCS-PV NT 43.55
37 Slone, Haley 10 Machine-PV NT 43.57
Girls 10 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mottola, Lindsay 10 Machine-PV 1:09.56 1:07.39
2 Traylor, Collen 10 UN-CU-PV 1:10.39 1:07.78
3 Bell, Lisa 10 CUBU-PV 1:11.16 1:08.12
4 Hopke, Brooke 10 CUBU-PV 1:10.59 1:09.39
5 Royce, Jeccica 10 CUBU-PV 1:14.64 1:10.00
6 Yost, Rebecca 10 Fish-PV 1:08.52 1:10.01
7 Gonzalez, Leah 10 Machine-PV 1:22.74 1:11.46
8 King, Jill 10 CUBU-PV 1:14.88 1:11.81
9 Bennett, Elaine 10 Machine-PV 1:16.99 1:11.83
10 Rice, Carolyn 10 HACC-PV 1:13.75 1:12.05
11 Katis, Jayme 10 Machine-PV 1:16.52 1:12.33
12 Havrilla, Kristen 10 Unattached MACH-PV NT 1:12.37
13 Zarella, Victoria 10 CUBU-PV 1:12.15 1:12.49
14 Nyberg, Hannah 10 UN-PV 1:16.53 1:12.63
15 Fernandez, Ana 10 Fish-PV 1:10.74 1:13.61
16 Sloan, Olivia 10 CUBU-PV 1:14.22 1:13.71
17 Cudahy, Molly 10 HACC-PV 1:16.37 1:14.97
18 Murphy, Briana 10 OCCS-PV 1:20.02 1:15.97
19 Gallagher, Kaylyn 10 Machine-PV 1:35.42 1:17.24
20 Kim, Debbie 10 Fish-PV 1:26.27 1:18.15
21 Stonerock, Lauren 10 Machine-PV 1:17.89 1:18.37
22 Rider, Caitlin 10 Machine-PV 1:32.97 1:18.77
23 Clark, Veronica 10 CUBU-PV 1:24.05 1:19.06
24 Tolbert, Ariana 10 HACC-PV 1:26.57 1:19.62
25 Ziaii, Suzanne 10 CUBU-PV 1:24.00 1:22.65
26 Hess, Alexandria 10 OCCS-PV 1:31.53 1:23.25
27 VanBuskirk, Carrie 10 UN-OC-PV NT 1:23.85
28 Mintz, Inanje 10 CUBU-PV NT 1:24.91
29 Gallardy, Kayla 10 OCCS-PV NT 1:24.95
30 Menendez, Christina 10 Machine-PV 1:30.89 1:25.62
31 Pfost, Ashley 10 OCCS-PV NT 1:26.42
32 Collins, Elizabeth 10 FBST-PV 1:29.92 1:27.91
33 Bishof, Kristen 10 Machine-PV NT 1:28.07
34 Miller-Cvilikas, Emma 10 HACC-PV 1:31.96 1:28.31
35 Young, Lisa 10 CUBU-PV NT 1:30.05
36 Freeland, Allyson 10 OCCS-PV 1:34.92 1:30.06
37 Shiner, Kelsey 10 OCCS-PV NT 1:37.80
38 Bernhard, Sarah 10 HACC-PV NT 1:46.80
Girls 10 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mottola, Lindsay 10 Machine-PV 2:31.59 2:26.35
2 Bell, Lisa 10 CUBU-PV 2:30.64 2:26.55
3 Yost, Rebecca 10 Fish-PV 2:44.75 2:32.52
4 Murphy, Briana 10 OCCS-PV 2:59.06 2:47.65
5 Stonerock, Lauren 10 Machine-PV 2:44.17 2:49.37
6 Young, Carmen 10 OCCS-PV 3:06.65 2:54.32
7 Sloan, Olivia 10 CUBU-PV 2:52.49 2:54.90
8 Crider, Lara 10 OCCS-PV 3:04.54 2:56.64
9 Cunningham, Katie 10 CUBU-PV 2:56.00 2:59.90
10 Pfost, Ashley 10 OCCS-PV NT 3:07.54
11 Block, Elizabeth 10 HACC-PV 3:25.48 3:11.77
12 Gallardy, Kayla 10 OCCS-PV NT 3:15.00
Girls 10 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Royce, Jeccica 10 CUBU-PV 34.90 35.61
2 Hopke, Brooke 10 CUBU-PV 39.74 36.21
2 Nyberg, Hannah 10 UN-PV 38.48 36.21
4 Traylor, Collen 10 UN-CU-PV 36.74 36.71
5 Bell, Lisa 10 CUBU-PV 37.71 37.39
6 Gonzalez, Leah 10 Machine-PV 39.16 38.70
7 Bennett, Elaine 10 Machine-PV 38.63 38.81
8 Kim, Debbie 10 Fish-PV 44.00 39.89
9 Sloan, Olivia 10 CUBU-PV 40.27 40.02
10 Katis, Jayme 10 Machine-PV 38.30 40.04
11 Rice, Carolyn 10 HACC-PV 39.71 40.13
12 Fernandez, Ana 10 Fish-PV 42.37 40.88
13 King, Jill 10 CUBU-PV 39.08 41.16
14 Rider, Caitlin 10 Machine-PV 44.64 41.50
15 Bugg'E, Jenna 10 CUBU-PV 40.35 41.80
16 Havrilla, Kristen 10 Unattached MACH-PV NT 41.85
17 Gallagher, Kaylyn 10 Machine-PV 45.16 42.44
18 Zarella, Victoria 10 CUBU-PV 41.50 42.58
19 Hess, Alexandria 10 OCCS-PV 45.90 43.81
20 VanBuskirk, Carrie 10 UN-OC-PV NT 43.90
21 Ziaii, Suzanne 10 CUBU-PV 44.82 44.25
22 Menendez, Christina 10 Machine-PV 44.32 44.45
23 Young, Lisa 10 CUBU-PV NT 45.21
24 Freeland, Allyson 10 OCCS-PV 53.32 45.23
25 Miller-Cvilikas, Emma 10 HACC-PV NT 45.47
26 Clark, Veronica 10 CUBU-PV 47.01 45.84
27 Bishof, Kristen 10 Machine-PV NT 46.20
28 Collins, Elizabeth 10 FBST-PV 45.62 47.28
29 Mintz, Inanje 10 CUBU-PV 1:00.90 51.60
30 Bernhard, Sarah 10 HACC-PV NT 56.22
-- Cudahy, Molly 10 HACC-PV 39.46 DQ
-- Shiner, Kelsey 10 OCCS-PV NT DQ
-- Tolbert, Ariana 10 HACC-PV 51.86 DQ
Girls 10 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mottola, Lindsay 10 Machine-PV 1:13.43 1:17.54
2 Bell, Lisa 10 CUBU-PV 1:22.43 1:21.17
3 Yost, Rebecca 10 Fish-PV 1:21.71 1:21.98
4 Havrilla, Kristen 10 Unattached MACH-PV NT 1:25.67
5 Sloan, Olivia 10 CUBU-PV NT 1:29.29
6 Stonerock, Lauren 10 Machine-PV 1:30.63 1:29.81
7 Murphy, Briana 10 OCCS-PV 1:31.78 1:30.24
8 Bugg'E, Jenna 10 CUBU-PV 1:26.73 1:31.54
9 Horne, Taylor 10 FBST-PV 1:31.19 1:31.58
10 Anderson, Rebecca 10 Unattached MACH-PV NT 1:34.23
11 Crider, Lara 10 OCCS-PV 1:45.61 1:34.30
12 Gallardy, Kayla 10 OCCS-PV NT 1:34.91
13 Miller-Cvilikas, Emma 10 HACC-PV NT 1:38.85
14 Pfost, Ashley 10 OCCS-PV NT 1:49.35
-- Root, Mindy 10 CUBU-PV NT DQ
Girls 10 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Nyberg, Hannah 10 UN-PV 43.73 40.60
2 King, Jill 10 CUBU-PV 42.08 42.63
3 Collins, Elizabeth 10 FBST-PV 45.82 43.58
4 Havrilla, Kristen 10 Unattached MACH-PV NT 43.97
5 Hopke, Brooke 10 CUBU-PV 52.53 44.04
6 Bennett, Elaine 10 Machine-PV 45.71 44.20
7 Gonzalez, Leah 10 Machine-PV 47.08 44.44
7 Rice, Carolyn 10 HACC-PV 50.48 44.44
9 Royce, Jeccica 10 CUBU-PV 49.00 45.23
10 Fernandez, Ana 10 Fish-PV 49.05 45.24
11 Traylor, Collen 10 UN-CU-PV 47.83 45.53
12 Kim, Debbie 10 Fish-PV 52.88 45.84
12 Katis, Jayme 10 Machine-PV 49.61 45.84
14 Sloan, Olivia 10 CUBU-PV 49.41 46.45
15 Gallagher, Kaylyn 10 Machine-PV 51.51 46.53
16 Zarella, Victoria 10 CUBU-PV 47.91 46.63
17 Tolbert, Ariana 10 HACC-PV 50.75 46.99
18 Rider, Caitlin 10 Machine-PV 50.57 47.28
19 Menendez, Christina 10 Machine-PV 49.26 48.02
20 Bugg'E, Jenna 10 CUBU-PV 50.19 48.24
21 VanBuskirk, Carrie 10 UN-OC-PV NT 49.33
22 Cudahy, Molly 10 HACC-PV 47.68 49.50
23 Freeland, Allyson 10 OCCS-PV 56.91 49.56
24 Bishof, Kristen 10 Machine-PV NT 49.77
25 Ziaii, Suzanne 10 CUBU-PV 58.23 49.87
26 Clark, Veronica 10 CUBU-PV 55.65 51.29
27 Young, Lisa 10 CUBU-PV NT 52.16
28 Bernhard, Sarah 10 HACC-PV NT 53.75
29 Hess, Alexandria 10 OCCS-PV 57.33 55.56
30 Mintz, Inanje 10 CUBU-PV 1:14.00 56.38
31 Shiner, Kelsey 10 OCCS-PV NT 1:01.12
Girls 10 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mottola, Lindsay 10 Machine-PV 1:38.43 1:32.79
2 King, Jill 10 CUBU-PV 1:38.80 1:34.72
3 Collins, Elizabeth 10 FBST-PV 1:39.49 1:36.64
4 Stonerock, Lauren 10 Machine-PV 1:39.27 1:38.15
5 Stewart, Natalia 10 OCCS-PV NT 1:42.38
6 Smith, Meghan 10 Unattached MACH-PV 1:44.77 1:44.60
7 Murphy, Briana 10 OCCS-PV 1:49.58 1:46.73
8 Young, Carmen 10 OCCS-PV NT 1:47.99
9 Pfost, Ashley 10 OCCS-PV NT 1:55.62
10 Gallardy, Kayla 10 OCCS-PV NT 1:59.28
Girls 10 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Traylor, Collen 10 UN-CU-PV 35.13 34.65
2 Hopke, Brooke 10 CUBU-PV 37.08 37.02
3 Gonzalez, Leah 10 Machine-PV 39.28 37.46
4 Fernandez, Ana 10 Fish-PV 36.87 37.98
5 Royce, Jeccica 10 CUBU-PV 35.77 38.33
6 Rice, Carolyn 10 HACC-PV 42.47 39.44
7 Cudahy, Molly 10 HACC-PV 51.18 39.52
8 Zarella, Victoria 10 CUBU-PV 41.50 39.56
9 Nyberg, Hannah 10 UN-PV 38.15 39.60
10 Katis, Jayme 10 Machine-PV 39.97 39.64
11 VanBuskirk, Carrie 10 UN-OC-PV NT 40.27
12 McGrath, Caroline 10 HACC-PV NT 40.58
13 Skillman, Mary 10 Fish-PV NT 41.08
14 Cunningham, Katie 10 CUBU-PV 34.70 41.53
15 Gallagher, Kaylyn 10 Machine-PV NT 42.07
16 Bennett, Elaine 10 Machine-PV 45.54 42.77
17 Rider, Caitlin 10 Machine-PV NT 43.05
18 Bugg'E, Jenna 10 CUBU-PV 42.90 44.16
19 Young, Lisa 10 CUBU-PV NT 44.87
20 Bishof, Kristen 10 Machine-PV NT 45.82
21 Clark, Veronica 10 CUBU-PV 45.89 46.46
22 Block, Elizabeth 10 HACC-PV NT 47.23
23 Mintz, Inanje 10 CUBU-PV NT 48.34
24 Shiner, Kelsey 10 OCCS-PV NT 49.02
25 Slone, Haley 10 Machine-PV NT 50.80
26 Freeland, Allyson 10 OCCS-PV 51.87 52.14
27 Hess, Alexandria 10 OCCS-PV 49.34 52.28
28 Kraynak, Jenna 10 CUBU-PV NT 56.55
Girls 10 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mottola, Lindsay 10 Machine-PV 1:21.49 1:18.14
2 Yost, Rebecca 10 Fish-PV 1:28.25 1:26.19
3 Stonerock, Lauren 10 Machine-PV 1:29.98 1:36.30
4 Bugg'E, Jenna 10 CUBU-PV NT 1:45.13
5 Murphy, Briana 10 OCCS-PV 2:01.56 1:47.51
6 Gallardy, Kayla 10 OCCS-PV NT 1:55.56
7 Pfost, Ashley 10 OCCS-PV NT 1:59.75
Girls 10 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Royce, Jeccica 10 CUBU-PV 1:22.00 1:20.84
2 Hopke, Brooke 10 CUBU-PV 1:27.46 1:21.19
3 Yost, Rebecca 10 Fish-PV 1:22.43 1:21.59
4 Traylor, Collen 10 UN-CU-PV 1:28.00 1:21.60
5 Katis, Jayme 10 Machine-PV 1:25.88 1:22.21
6 Gonzalez, Leah 10 Machine-PV 1:26.69 1:22.26
7 Nyberg, Hannah 10 UN-PV 1:27.93 1:23.34
8 Bennett, Elaine 10 Machine-PV 1:25.54 1:23.98
9 King, Jill 10 CUBU-PV 1:29.83 1:24.03
10 Havrilla, Kristen 10 Unattached MACH-PV NT 1:24.50
11 Rice, Carolyn 10 HACC-PV 1:31.72 1:24.52
12 Cudahy, Molly 10 HACC-PV 1:35.58 1:24.90
13 Fernandez, Ana 10 Fish-PV 1:29.23 1:25.33
14 Skillman, Mary 10 Fish-PV NT 1:26.17
15 Zarella, Victoria 10 CUBU-PV 1:29.57 1:26.55
16 Rider, Caitlin 10 Machine-PV 1:37.35 1:27.05
17 VanBuskirk, Carrie 10 UN-OC-PV NT 1:28.94
18 Gallagher, Kaylyn 10 Machine-PV 1:40.03 1:29.45
19 Horne, Taylor 10 FBST-PV 1:31.03 1:29.74
20 Bugg'E, Jenna 10 CUBU-PV 1:36.21 1:30.14
21 Collins, Elizabeth 10 FBST-PV 1:34.98 1:32.56
22 Crider, Lara 10 OCCS-PV 1:40.94 1:32.86
23 Clark, Veronica 10 CUBU-PV 1:43.97 1:34.89
24 Bishof, Kristen 10 Machine-PV NT 1:35.04
25 Anderson, Rebecca 10 Unattached MACH-PV NT 1:35.18
26 McGrath, Caroline 10 HACC-PV 1:47.40 1:35.78
27 Young, Lisa 10 CUBU-PV NT 1:38.20
28 Smith, Meghan 10 Unattached MACH-PV 1:51.68 1:38.57
29 Hess, Alexandria 10 OCCS-PV 1:47.89 1:38.92
30 Freeland, Allyson 10 OCCS-PV 1:48.35 1:39.73
31 Mintz, Inanje 10 CUBU-PV 1:48.00 1:39.92
32 Stewart, Natalia 10 OCCS-PV NT 1:42.55
33 Root, Mindy 10 CUBU-PV NT 1:50.32
34 Shiner, Kelsey 10 OCCS-PV NT 1:50.90
35 Kraynak, Jenna 10 CUBU-PV NT 1:58.74
36 Slone, Haley 10 Machine-PV NT 1:59.15
Girls 10 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mottola, Lindsay 10 Machine-PV 2:51.18 2:43.61
2 Bell, Lisa 10 CUBU-PV 3:04.84 2:53.84
3 Yost, Rebecca 10 Fish-PV 3:02.91 2:54.79
4 Stonerock, Lauren 10 Machine-PV 3:02.41 3:11.96
5 Young, Carmen 10 OCCS-PV 3:32.60 3:15.98
6 Gallardy, Kayla 10 OCCS-PV NT 3:37.90
7 Pfost, Ashley 10 OCCS-PV NT 3:43.63
-- Murphy, Briana 10 OCCS-PV 3:37.59 DQ