Harvest Moon Invitational
October 11-12, 2003
PVC-04-02
Event Results for Finals
Girls 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 MacDonald, Abby 9 OCCS-PV 33.67 33.06
2 Yohe, Nikki 9 FBST-PV 36.78 35.17
3 Daniels, Maxine 9 Machine-PV 34.88 35.62
4 Dona, Reanna 9 FBST-PV 38.32 35.75
5 Pfannenstein, Alyssa 9 CUBU-PV 37.02 36.14
6 Rodgers, Maggie 9 Unattached MACH-PV NT 36.83
7 Anderson, Megan 8 OCCS-PV 40.71 37.98
8 Collier, Campbell 9 Machine-PV NT 38.42
9 Cantrick, Stephanie 9 CUBU-PV 40.79 38.44
10 Kulbaski, Molly 9 Machine-PV 43.27 39.06
11 Scoggin, Sierra 9 HACC-PV NT 39.34
12 Degner-Lopez, Jenna 9 CUBU-PV 41.55 40.71
13 Blush, Samatha 9 Machine-PV NT 40.88
14 Labovich, Nina 9 CUBU-PV 49.59 40.93
15 Reed, Abagail 9 Unattached MACH-PV 41.40 41.32
16 Gettler, Jennifer 9 HACC-PV 48.43 42.13
17 Hauptle, Emily 9 FBST-PV 47.66 42.15
18 Walden, Sarah 9 Machine-PV NT 42.48
19 Buchman, Leah 9 FBST-PV NT 43.12
20 Peyton, Frances 9 CUBU-PV NT 44.16
21 Grembowski, Jessica 9 OCCS-PV NT 44.32
22 Caldwell, Mary Elizabeth 9 HACC-PV NT 45.05
23 Blandhard, Megan 9 HACC-PV NT 45.18
24 Gardiner, Marie 9 HACC-PV NT 45.89
25 Garratt, Rhiannon 9 HACC-PV NT 47.66
26 Hernandez, Amanda 9 CUBU-PV NT 48.27
27 Gannon, Christine 9 FBST-PV NT 59.25
-- Hough, Kendall 9 OCCS-PV 38.50 DQ
Girls 9 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 MacDonald, Abby 9 OCCS-PV 1:14.74 1:14.23
2 Jones, Kaitlyn 8 Team Delaware-MA 1:11.36 1:15.75
3 Daniels, Maxine 9 Machine-PV 1:19.72 1:17.31
4 Yohe, Nikki 9 FBST-PV 1:19.72 1:17.55
5 Pfannenstein, Alyssa 9 CUBU-PV 1:24.44 1:19.06
6 Dona, Reanna 9 FBST-PV NT 1:20.16
7 Rodgers, Maggie 9 Unattached MACH-PV NT 1:22.45
8 Anderson, Megan 8 OCCS-PV 1:37.59 1:25.94
9 Scoggin, Sierra 9 HACC-PV NT 1:28.28
10 Dietz, Jenna 9 HACC-PV 1:33.32 1:28.77
11 Sennett, Emily 9 CUBU-PV 1:40.00 1:28.88
12 Rhodes, Jackie 9 CUBU-PV NT 1:29.35
13 Collier, Campbell 9 Machine-PV NT 1:30.64
14 Blush, Samatha 9 Machine-PV NT 1:32.11
15 Degner-Lopez, Jenna 9 CUBU-PV 1:39.34 1:33.07
16 Reed, Abagail 9 Unattached MACH-PV 1:35.92 1:33.65
17 Hauptle, Emily 9 FBST-PV NT 1:34.72
18 Labovich, Nina 9 CUBU-PV NT 1:36.38
19 Stiehm, Carleigh 9 OCCS-PV NT 1:37.21
20 Burger, Alexandra 9 CUBU-PV 1:45.00 1:37.35
21 Chab, Rebecca 9 CUBU-PV 1:44.28 1:38.04
22 Peyton, Frances 9 CUBU-PV NT 1:38.57
23 Vizek, Holly 9 CUBU-PV 1:44.00 1:38.59
24 Buchman, Leah 9 FBST-PV NT 1:39.79
25 Blandhard, Megan 9 HACC-PV NT 1:42.93
26 Gettler, Jennifer 9 HACC-PV NT 1:43.22
27 Garratt, Rhiannon 9 HACC-PV NT 1:45.00
28 Hernandez, Amanda 9 CUBU-PV NT 1:51.18
29 Brininstool, Taylor 9 HACC-PV NT 1:53.11
30 Sagan, Maggie 9 HACC-PV NT 1:54.18
31 Gannon, Christine 9 FBST-PV NT 2:09.01
Girls 9 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jones, Kaitlyn 8 Team Delaware-MA 2:31.39 2:40.49
2 MacDonald, Abby 9 OCCS-PV NT 2:44.48
3 Dietz, Jenna 9 HACC-PV NT 3:09.31
Girls 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 MacDonald, Abby 9 OCCS-PV 39.73 38.96
2 Dona, Reanna 9 FBST-PV 43.13 41.19
3 Yohe, Nikki 9 FBST-PV NT 41.58
4 Pfannenstein, Alyssa 9 CUBU-PV 41.71 41.67
5 Rodgers, Maggie 9 Unattached MACH-PV NT 42.27
6 Daniels, Maxine 9 Machine-PV NT 45.24
7 Anderson, Megan 8 OCCS-PV 49.85 46.13
8 Sennett, Emily 9 CUBU-PV 49.85 46.44
9 Williams, McKenzie 9 Machine-PV NT 46.79
10 Dietz, Jenna 9 HACC-PV 47.32 47.53
11 Degner-Lopez, Jenna 9 CUBU-PV 50.73 48.10
12 Blush, Samatha 9 Machine-PV NT 48.36
13 Vizek, Holly 9 CUBU-PV 46.81 48.55
14 Collier, Campbell 9 Machine-PV NT 48.57
15 Reed, Abagail 9 Unattached MACH-PV 50.02 48.72
16 Scoggin, Sierra 9 HACC-PV NT 49.09
17 Burger, Alexandra 9 CUBU-PV 48.00 49.91
18 Peyton, Frances 9 CUBU-PV NT 51.89
19 Gettler, Jennifer 9 HACC-PV 59.14 53.81
20 Hauptle, Emily 9 FBST-PV NT 54.66
21 Rhodes, Jackie 9 CUBU-PV NT 55.74
22 Labovich, Nina 9 CUBU-PV 1:07.00 56.09
23 Hernandez, Amanda 9 CUBU-PV NT 56.49
23 Garratt, Rhiannon 9 HACC-PV NT 56.49
25 Buchman, Leah 9 FBST-PV NT 57.44
26 Sagan, Maggie 9 HACC-PV NT 1:03.30
27 Gannon, Christine 9 FBST-PV NT 1:07.58
-- Blandhard, Megan 9 HACC-PV NT DQ
Girls 9 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jones, Kaitlyn 8 Team Delaware-MA 1:21.26 1:22.53
2 Hough, Kendall 9 OCCS-PV NT 1:32.48
3 Vizek, Holly 9 CUBU-PV 1:46.00 1:39.64
4 Scoggin, Sierra 9 HACC-PV NT 1:40.71
5 Peyton, Frances 9 CUBU-PV NT 1:48.07
6 Le, Michelle 9 HACC-PV NT 1:50.18
7 Hernandez, Amanda 9 CUBU-PV NT 1:57.28
8 Garratt, Rhiannon 9 HACC-PV NT 1:58.40
9 Buchman, Leah 9 FBST-PV NT 2:07.87
10 Gannon, Christine 9 FBST-PV NT 2:16.59
Girls 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pfannenstein, Alyssa 9 CUBU-PV 46.64 45.13
2 Blush, Samatha 9 Machine-PV NT 47.41
3 Daniels, Maxine 9 Machine-PV NT 47.50
4 Hauptle, Emily 9 FBST-PV 55.97 48.85
5 Dona, Reanna 9 FBST-PV 59.87 49.08
6 Degner-Lopez, Jenna 9 CUBU-PV 48.07 49.27
7 Williams, McKenzie 9 Machine-PV NT 49.34
8 Yohe, Nikki 9 FBST-PV 53.11 49.43
9 Dietz, Jenna 9 HACC-PV 53.56 49.60
10 Sennett, Emily 9 CUBU-PV 55.52 50.91
11 Anderson, Megan 8 OCCS-PV 56.98 51.19
12 Scoggin, Sierra 9 HACC-PV NT 51.50
13 Rhodes, Jackie 9 CUBU-PV NT 51.99
14 Rodgers, Maggie 9 Unattached MACH-PV NT 52.49
15 Garratt, Rhiannon 9 HACC-PV NT 54.85
16 Peyton, Frances 9 CUBU-PV NT 57.08
17 MacDonald, Abby 9 OCCS-PV 56.87 57.68
18 Chab, Rebecca 9 CUBU-PV 56.89 57.74
19 Stiehm, Carleigh 9 OCCS-PV NT 58.13
20 Burger, Alexandra 9 CUBU-PV 54.00 58.90
21 Buchman, Leah 9 FBST-PV NT 59.56
22 Reed, Abagail 9 Unattached MACH-PV 59.15 59.73
23 Hernandez, Amanda 9 CUBU-PV NT 1:02.17
24 Sagan, Maggie 9 HACC-PV NT 1:06.19
25 Labovich, Nina 9 CUBU-PV NT 1:06.50
26 Blandhard, Megan 9 HACC-PV NT 1:07.64
-- Gannon, Christine 9 FBST-PV NT DQ
-- Collier, Campbell 9 Machine-PV NT DQ
-- Brininstool, Taylor 9 HACC-PV NT DQ
Girls 9 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Pfannenstein, Alyssa 9 CUBU-PV 1:42.47 1:37.69
2 Jones, Kaitlyn 8 Team Delaware-MA NT 1:41.30
3 Degner-Lopez, Jenna 9 CUBU-PV 1:46.50 1:48.07
4 Williams, McKenzie 9 Machine-PV NT 1:49.21
5 Dietz, Jenna 9 HACC-PV 2:19.08 1:49.97
6 Cantrick, Stephanie 9 CUBU-PV 1:50.00 1:50.15
7 Scoggin, Sierra 9 HACC-PV NT 1:50.24
8 Smith, Emily 9 Unattached MACH-PV 1:33.91 2:05.04
9 Gardiner, Marie 9 HACC-PV NT 2:11.32
10 Buchman, Leah 9 FBST-PV NT 2:13.32
-- Garratt, Rhiannon 9 HACC-PV NT DQ
-- Hauptle, Emily 9 FBST-PV NT DQ
Girls 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Yohe, Nikki 9 FBST-PV 39.31 39.40
2 Dietz, Jenna 9 HACC-PV 49.83 44.39
3 Rodgers, Maggie 9 Unattached MACH-PV NT 44.85
4 Cantrick, Stephanie 9 CUBU-PV 53.37 46.90
5 Daniels, Maxine 9 Machine-PV NT 47.49
6 Anderson, Megan 8 OCCS-PV 51.64 47.80
7 Walden, Sarah 9 Machine-PV NT 47.95
8 Kulbaski, Molly 9 Machine-PV NT 48.00
9 Le, Michelle 9 HACC-PV NT 52.72
10 Collier, Campbell 9 Machine-PV NT 54.01
11 Vizek, Holly 9 CUBU-PV 53.60 54.19
12 Blush, Samatha 9 Machine-PV NT 57.14
13 Reed, Abagail 9 Unattached MACH-PV NT 1:01.06
14 Blandhard, Megan 9 HACC-PV NT 1:02.99
15 Stiehm, Carleigh 9 OCCS-PV NT 1:04.40
-- Gannon, Christine 9 FBST-PV NT DQ
Girls 9 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jones, Kaitlyn 8 Team Delaware-MA 1:29.04 1:25.88
Girls 9 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Daniels, Maxine 9 Machine-PV 1:39.70 1:28.22
2 Pfannenstein, Alyssa 9 CUBU-PV 1:31.25 1:30.32
3 Dona, Reanna 9 FBST-PV 1:44.09 1:32.30
4 Yohe, Nikki 9 FBST-PV 1:34.79 1:34.52
5 Rodgers, Maggie 9 Unattached MACH-PV NT 1:35.89
6 Collier, Campbell 9 Machine-PV NT 1:36.17
7 Anderson, Megan 8 OCCS-PV 1:42.46 1:36.79
8 MacDonald, Abby 9 OCCS-PV 1:40.96 1:38.97
9 Hauptle, Emily 9 FBST-PV NT 1:39.86
10 Walden, Sarah 9 Machine-PV NT 1:39.89
11 Blush, Samatha 9 Machine-PV NT 1:40.22
12 Degner-Lopez, Jenna 9 CUBU-PV 1:47.50 1:42.94
13 Le, Michelle 9 HACC-PV NT 1:47.24
14 Smith, Emily 9 Unattached MACH-PV 1:27.14 1:49.34
15 Vizek, Holly 9 CUBU-PV 1:56.25 1:49.60
16 Gettler, Jennifer 9 HACC-PV NT 1:55.22
17 Blandhard, Megan 9 HACC-PV NT 1:56.11
18 Reed, Abagail 9 Unattached MACH-PV 1:50.92 1:56.66
19 Peyton, Frances 9 CUBU-PV NT 1:56.93
20 Caldwell, Mary Elizabeth 9 HACC-PV NT 1:57.37
21 Stiehm, Carleigh 9 OCCS-PV NT 1:59.07
22 Gardiner, Marie 9 HACC-PV NT 2:00.80
-- Hernandez, Amanda 9 CUBU-PV NT DQ
Girls 9 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jones, Kaitlyn 8 Team Delaware-MA 2:57.33 3:01.50
2 Vizek, Holly 9 CUBU-PV NT 3:46.40