Fairland Aquatics Swim Team
FAST Qualifier Meet
November 29-30, 2003
Fairland Aquatic Center
PVC-04-10
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Frew, Brittney L 16 Rmsc-PV 26.24 25.92
2 Koerner, Eleanor L 16 TIBU-PV 26.05 26.18
3 Perez, Dominique 15 Rmsc-PV 26.87 26.59
4 Arnold, Malisa 17 Rmsc-PV 26.44 26.62
5 Wells, Caroline V 13 Curl-PV 27.15 27.12
6 Burke, Tara L 17 TIBU-PV 26.90 27.19
7 Balk, Meghan A 15 Rmsc-PV 26.71 27.25
8 Hulsizer, Paige E 17 Rmsc-PV 26.49 27.29
9 Murphy, Mary F 17 Machine-PV 27.74 27.39
10 Smith, Ashley C 16 Rmsc-PV 26.50 27.60
11 Watson, Kemi L 12 DCPR-PV 26.03 27.71
12 Kim, Jessica J 15 Fish-PV 27.54 28.07
13 Emr, Jackie J 16 TIBU-PV 26.72 28.10
13 Baylor, Yolanda D 16 Curl-PV 27.32 28.10
15 Chang, Kellie 15 Curl-PV 28.09 28.24
16 Stokes, Mary A 18 PGKS-PV 28.39 28.44
17 Jones, Shara N 15 Team Elite-PV 28.50 28.56
18 Krafft, Allie R 15 Machine-PV 29.10 28.62
19 Deshields, Tylisha E 15 Rmsc-PV 27.40 28.64
20 Nicholas, Christy E 15 Curl-PV 27.28 28.70
21 Cribbs, Kacy A 16 PGKS-PV 29.14 28.95
22 Strite, Amanda K 17 Rmsc-PV 29.30 28.99
23 Frantz, Molly E 16 FAST-PV 29.38 29.00
24 Castro, Liana B 13 DCPR-PV 28.71 29.14
25 Yohe, Susan L 15 PGKS-PV 30.06 29.29
26 Lalonde, Marianne B 17 TIBU-PV 29.74 29.35
27 Hill, Lenora 13 DCPR-PV 28.97 29.37
28 Barron, Kelly M 15 PGKS-PV 30.30 29.41
29 Williams, Jessica M 15 TIBU-PV 29.25 29.57
30 Stiles, Michelle N 15 Machine-PV 29.89 30.37
31 Russell, Stacey A 16 Curl-PV 31.57 31.39
32 Rollins, Taj R 16 PGKS-PV 32.24 33.44
33 Lyles, Brianna M 15 Team Elite-PV 36.82 38.53
-- Palmer, Eileen B 15 Curl-PV 26.44 NS
-- Liang, Sherri Q 16 TIBU-PV 25.71 NS
-- Lecos, Maggie A 15 Machine-PV 26.96 NS
-- Lucas, Lauren D 15 Curl-PV 30.22 NS
-- White, Shannon M 12 TIBU-PV 31.00 NS
-- Foncannon, Sara S 18 Rmsc-PV 26.11 NS
-- Robeson, Tori L 16 Machine-PV 28.54 NS
-- Beier, Ellis 15 Machine-PV 27.62 NS
-- Bryan, Lauren E 15 Machine-PV 27.70 NS
-- Lecos, Maggie A 15 Machine-PV 26.96 NS
-- Ogren, Kim L 17 Curl-PV 26.98 NS
-- Tarrah, Jasmin A 15 Fish-PV NT NS
-- Gagen, Alyssa E 18 Fish-PV 27.82 NS
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Marchand, Lindsey R 13 Curl-PV 57.11 56.54
27.24 56.54 (29.30)
2 Frew, Brittney L 16 Rmsc-PV 57.55 57.12
28.00 57.12 (29.12)
3 Arnold, Malisa 17 Rmsc-PV 57.61 57.14
27.70 57.14 (29.44)
4 Foncannon, Sara S 18 Rmsc-PV 56.83 57.49
27.78 57.49 (29.71)
5 Liang, Sherri Q 16 TIBU-PV 57.56 58.00
27.95 58.00 (30.05)
6 Patterson, Mary Agnes 15 Machine-PV 1:00.08 58.37
28.73 58.37 (29.64)
7 Hubbard, Alex H 15 Machine-PV 1:00.08 59.08
28.40 59.08 (30.68)
8 Talwar, Kylee R 12 Curl-PV 59.00 59.14
28.59 59.14 (30.55)
9 Perez, Dominique 15 Rmsc-PV 1:00.51 59.18
28.54 59.18 (30.64)
10 Koerner, Eleanor L 16 TIBU-PV 57.83 59.21
28.90 59.21 (30.31)
11 Emr, Jackie J 16 TIBU-PV 57.99 59.52
29.31 59.52 (30.21)
12 Balk, Meghan A 15 Rmsc-PV 59.18 59.67
28.46 59.67 (31.21)
13 Bechtol, Erica M 15 Rmsc-PV 59.22 59.84
28.66 59.84 (31.18)
14 Ogren, Kim L 17 Curl-PV 57.89 59.93
29.32 59.93 (30.61)
15 Perlman, Jordan E 15 AquaHoyas-PV 59.69 1:00.48
28.57 1:00.48 (31.91)
16 Watson, Kemi L 12 DCPR-PV 1:02.45 1:00.51
29.71 1:00.51 (30.80)
17 Kim, Jessica J 15 Fish-PV 59.68 1:00.56
18 Chang, Kellie 15 Curl-PV 1:00.29 1:00.94
29.82 1:00.94 (31.12)
19 Burke, Tara L 17 TIBU-PV 59.80 1:01.09
30.13 1:01.09 (30.96)
20 Nelson, Chrissie E 16 Fish-PV 1:01.74 1:01.70
21 Baylor, Yolanda D 16 Curl-PV 1:00.45 1:02.04
29.59 1:02.04 (32.45)
22 Hutchison, Carol S 15 Curl-PV 1:03.76 1:02.27
30.08 1:02.27 (32.19)
23 Nicholas, Christy E 15 Curl-PV 58.58 1:02.64
29.94 1:02.64 (32.70)
24 Deshields, Tylisha E 15 Rmsc-PV 59.22 1:03.16
29.90 1:03.16 (33.26)
25 Strite, Amanda K 17 Rmsc-PV 1:01.91 1:03.75
26 Suthard, Katie D 15 Rmsc-PV 1:03.76 1:04.03
27 Cribbs, Kacy A 16 PGKS-PV 1:05.37 1:04.23
31.03 1:04.23 (33.20)
28 Jones, Shara N 15 Team Elite-PV 1:05.62 1:04.40
30.56 1:04.40 (33.84)
29 Yohe, Susan L 15 PGKS-PV 1:03.45 1:04.52
31.07 1:04.52 (33.45)
30 Castro, Liana B 13 DCPR-PV 1:03.06 1:04.68
30.87 1:04.68 (33.81)
31 Jones, Rianna R 17 Fish-PV 1:04.43 1:04.72
31.25 1:04.72 (33.47)
32 Stiles, Michelle N 15 Machine-PV 1:04.02 1:05.36
31.18 1:05.36 (34.18)
33 Stokes, Mary A 18 PGKS-PV 1:02.62 1:05.61
31.34 1:05.61 (34.27)
34 Krafft, Allie R 15 Machine-PV 1:03.71 1:05.69
30.94 1:05.69 (34.75)
35 Barron, Kelly M 15 PGKS-PV 1:07.03 1:06.30
36 Williams, Jessica M 15 TIBU-PV 1:04.17 1:06.35
32.07 1:06.35 (34.28)
37 Moore, Ashely 18 Team Elite-PV 1:05.63 1:06.50
31.73 1:06.50 (34.77)
38 Hill, Lenora 13 DCPR-PV 1:05.16 1:07.06
31.94 1:07.06 (35.12)
39 Wilson, Caitlin E 15 Machine-PV 1:06.42 1:07.80
31.84 1:07.80 (35.96)
40 Thompson, Bianca R 13 DCPR-PV 1:02.44 1:08.57
32.38 1:08.57 (36.19)
41 Russell, Stacey A 16 Curl-PV 1:08.41 1:09.39
32.29 1:09.39 (37.10)
42 Rollins, Taj R 16 PGKS-PV 1:14.37 1:11.34
33.97 1:11.34 (37.37)
43 Chittoms, Brittany N 14 Team Elite-PV 1:21.07 1:18.10
35.61 1:18.10 (42.49)
44 Wells, Lauren R 15 Curl-PV NT 1:26.06
38.64 1:26.06 (47.42)
45 Lyles, Brianna M 15 Team Elite-PV 1:29.42 1:34.17
39.79 1:34.17 (54.38)
-- Gagen, Alyssa E 18 Fish-PV 1:01.96 NS
-- Tarrah, Jasmin A 15 Fish-PV NT NS
-- Lucas, Lauren D 15 Curl-PV 1:06.86 NS
-- Beier, Ellis 15 Machine-PV 1:00.69 NS
-- Smith, Ashley C 16 Rmsc-PV 57.00 NS
-- Bryan, Lauren E 15 Machine-PV 1:00.10 NS
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Marchand, Lindsey R 13 Curl-PV 2:04.18 2:03.26
28.33 59.39 (31.06) 1:31.52 (32.13) 2:03.26 (31.74)
2 Foncannon, Sara S 18 Rmsc-PV 2:03.81 2:03.86
28.73 1:00.49 (31.76) 1:32.60 (32.11) 2:03.86 (31.26)
3 Lynch, Sarah E 12 Curl-PV 2:05.50 2:04.21
28.46 1:00.41 (31.95) 1:33.09 (32.68) 2:04.21 (31.12)
4 Nelson, Catelyn E 14 Curl-PV 2:05.59 2:04.58
29.59 1:01.26 (31.67) 1:33.12 (31.86) 2:04.58 (31.46)
5 Emr, Jackie J 16 TIBU-PV 2:06.63 2:07.22
29.93 1:02.25 (32.32) 1:35.01 (32.76) 2:07.22 (32.21)
6 Liang, Sherri Q 16 TIBU-PV 2:09.10 2:07.28
29.71 1:00.78 (31.07) 1:33.52 (32.74) 2:07.28 (33.76)
7 Kim, Jessica J 15 Fish-PV 2:06.81 2:07.95
29.13 1:00.95 (31.82) 1:34.34 (33.39) 2:07.95 (33.61)
8 Talwar, Kylee R 12 Curl-PV 2:06.18 2:08.27
29.11 1:01.66 (32.55) 1:35.57 (33.91) 2:08.27 (32.70)
9 Bechtol, Erica M 15 Rmsc-PV 2:06.66 2:08.44
30.30 1:02.97 (32.67) 1:36.30 (33.33) 2:08.44 (32.14)
10 Galway, Laura A 17 Machine-PV 2:05.59 2:08.49
28.23 1:00.54 (32.31) 1:35.35 (34.81) 2:08.49 (33.14)
11 Hubbard, Alex H 15 Machine-PV 2:10.84 2:09.31
28.67 1:00.86 (32.19) 1:35.10 (34.24) 2:09.31 (34.21)
12 Fimian, Kristin E 15 Machine-PV 2:02.98 2:10.08
29.05 1:01.91 (32.86) 1:36.56 (34.65) 2:10.08 (33.52)
13 Chang, Kellie 15 Curl-PV 2:10.12 2:10.73
30.80 1:03.98 (33.18) 1:37.44 (33.46) 2:10.73 (33.29)
14 Koerner, Eleanor L 16 TIBU-PV 2:08.14 2:11.29
29.00 1:02.43 (33.43) 1:37.18 (34.75) 2:11.29 (34.11)
15 Hutchison, Carol S 15 Curl-PV 2:16.62 2:12.17
31.66 1:04.73 (33.07) 1:38.84 (34.11) 2:12.17 (33.33)
16 McHale, Caitlin M 14 Curl-PV 2:13.97 2:12.24
31.16 1:04.49 (33.33) 1:38.76 (34.27) 2:12.24 (33.48)
17 Nelson, Chrissie E 16 Fish-PV 2:10.99 2:12.34
31.02 1:04.09 (33.07) 1:38.39 (34.30) 2:12.34 (33.95)
18 Burke, Tara L 17 TIBU-PV 2:22.41 2:12.93
30.63 1:04.61 (33.98) 1:39.40 (34.79) 2:12.93 (33.53)
19 Perez, Dominique 15 Rmsc-PV 2:19.12 2:13.88
31.20 1:04.96 (33.76) 1:39.70 (34.74) 2:13.88 (34.18)
20 Suthard, Katie D 15 Rmsc-PV 2:17.56 2:14.79
31.67 1:05.05 (33.38) 1:39.76 (34.71) 2:14.79 (35.03)
21 Nicholas, Christy E 15 Curl-PV 2:11.49 2:15.06
31.00 1:04.92 (33.92) 1:39.53 (34.61) 2:15.06 (35.53)
22 Balk, Meghan A 15 Rmsc-PV 2:18.10 2:18.24
30.51 1:05.24 (34.73) 1:41.74 (36.50) 2:18.24 (36.50)
23 Jones, Rianna R 17 Fish-PV 2:18.11 2:20.00
32.21 1:08.38 (36.17) 1:45.37 (36.99) 2:20.00 (34.63)
24 Strite, Amanda K 17 Rmsc-PV 2:18.85 2:20.48
32.38 1:07.29 (34.91) 1:44.11 (36.82) 2:20.48 (36.37)
25 Thompson, Bianca R 13 DCPR-PV 2:27.03 2:20.59
30.94 1:06.83 (35.89) 1:43.95 (37.12) 2:20.59 (36.64)
26 Williams, Jessica M 15 TIBU-PV 2:32.20 2:21.18
32.66 1:07.86 (35.20) 1:44.61 (36.75) 2:21.18 (36.57)
27 Lalonde, Marianne B 17 TIBU-PV 2:21.40 2:21.50
33.28 1:08.45 (35.17) 1:45.53 (37.08) 2:21.50 (35.97)
28 Stiles, Michelle N 15 Machine-PV 2:18.54 2:22.11
31.64 1:07.16 (35.52) 1:45.00 (37.84) 2:22.11 (37.11)
29 Krafft, Allie R 15 Machine-PV 2:19.60 2:22.95
31.78 1:08.56 (36.78) 1:46.20 (37.64) 2:22.95 (36.75)
30 Frantz, Molly E 16 FAST-PV NT 2:24.48
31.50 1:07.83 (36.33) 1:46.82 (38.99) 2:24.48 (37.66)
31 Jones, Shara N 15 Team Elite-PV 2:31.91 2:26.51
32.67 1:09.80 (37.13) 1:49.25 (39.45) 2:26.51 (37.26)
32 Moore, Ashely 18 Team Elite-PV 2:28.45 2:28.73
32.61 1:09.70 (37.09) 1:49.07 (39.37) 2:28.73 (39.66)
33 Baylor, Yolanda D 16 Curl-PV 2:24.14 2:30.74
32.58 1:10.24 (37.66) 1:50.55 (40.31) 2:30.74 (40.19)
-- Hulsizer, Paige E 17 Rmsc-PV 2:03.76 NS
-- Palmer, Eileen B 15 Curl-PV 2:05.75 SCR
-- Tarrah, Jasmin A 15 Fish-PV NT SCR
-- Ogren, Kim L 17 Curl-PV 2:05.99 SCR
-- Robeson, Tori L 16 Machine-PV 2:15.78 SCR
-- Myers, Sarah M 18 Machine-PV NT SCR
-- Lucas, Lauren D 15 Curl-PV 2:29.18 SCR
-- Deshields, Tylisha E 15 Rmsc-PV 2:12.54 SCR
-- Gagen, Alyssa E 18 Fish-PV 2:18.45 SCR
-- Zepp, Megan E 16 Rmsc-PV 2:02.66 SCR
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Galway, Laura A 17 Machine-PV 1:05.12 1:03.76
30.56 1:03.76 (33.20)
2 Foncannon, Sara S 18 Rmsc-PV 1:03.99 1:04.20
31.33 1:04.20 (32.87)
3 Marchand, Lindsey R 13 Curl-PV 1:06.22 1:06.29
32.41 1:06.29 (33.88)
4 Kehs, Laurel E 16 Fish-PV 1:05.94 1:06.75
32.47 1:06.75 (34.28)
5 Krafft, Allie R 15 Machine-PV 1:08.19 1:06.86
32.17 1:06.86 (34.69)
6 Frew, Brittney L 16 Rmsc-PV 1:08.61 1:07.26
33.07 1:07.26 (34.19)
7 Jordan, Temara E 12 Curl-PV 1:08.40 1:07.36
32.24 1:07.36 (35.12)
8 Lynch, Sarah E 12 Curl-PV 1:11.87 1:07.96
33.23 1:07.96 (34.73)
9 Chang, Kellie 15 Curl-PV 1:07.05 1:08.06
33.61 1:08.06 (34.45)
10 Deshields, Tylisha E 15 Rmsc-PV 1:09.59 1:10.38
33.68 1:10.38 (36.70)
11 Stokes, Mary A 18 PGKS-PV 1:09.46 1:10.95
34.15 1:10.95 (36.80)
12 Emr, Jackie J 16 TIBU-PV 1:08.76 1:11.35
35.54 1:11.35 (35.81)
13 Nicholas, Christy E 15 Curl-PV 1:05.81 1:11.61
35.47 1:11.61 (36.14)
14 Nelson, Catelyn E 14 Curl-PV 1:13.33 1:11.89
35.51 1:11.89 (36.38)
15 Nelson, Chrissie E 16 Fish-PV 1:10.13 1:11.93
35.18 1:11.93 (36.75)
16 Bechtol, Erica M 15 Rmsc-PV 1:10.93 1:12.13
35.21 1:12.13 (36.92)
17 Henderson, Lissa B 15 Machine-PV 1:06.39 1:13.62
33.77 1:13.62 (39.85)
18 Lalonde, Marianne B 17 TIBU-PV 1:14.02 1:14.09
36.17 1:14.09 (37.92)
19 Jones, Rianna R 17 Fish-PV 1:11.69 1:14.31
36.33 1:14.31 (37.98)
20 Yohe, Susan L 15 PGKS-PV 1:13.34 1:14.43
37.44 1:14.43 (36.99)
21 Hutchison, Carol S 15 Curl-PV 1:15.72 1:15.60
37.28 1:15.60 (38.32)
22 Baylor, Yolanda D 16 Curl-PV 1:13.79 1:15.82
36.99 1:15.82 (38.83)
23 Burke, Tara L 17 TIBU-PV NT 1:17.73
38.00 1:17.73 (39.73)
24 Russell, Stacey A 16 Curl-PV NT 1:18.90
38.16 1:18.90 (40.74)
25 Cribbs, Kacy A 16 PGKS-PV 1:31.48 1:19.88
38.84 1:19.88 (41.04)
26 Lyles, Brianna M 15 Team Elite-PV 1:42.09 1:47.34
-- Lecos, Maggie A 15 Machine-PV 1:04.11 NS
-- Lucas, Lauren D 15 Curl-PV 1:21.61 NS
-- Robeson, Tori L 16 Machine-PV 1:13.13 NS
-- Gagen, Alyssa E 18 Fish-PV 1:10.84 NS
-- Tarrah, Jasmin A 15 Fish-PV NT NS
-- Smith, Ashley C 16 Rmsc-PV 1:02.83 NS
-- Zepp, Megan E 16 Rmsc-PV 1:04.35 NS
-- Lecos, Maggie A 15 Machine-PV 1:04.11 NS
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Marchand, Lindsey R 13 Curl-PV 2:24.10 2:17.70
33.00 1:07.88 (34.88) 1:43.15 (35.27) 2:17.70 (34.55)
2 Talwar, Kylee R 12 Curl-PV 2:28.89 2:18.75
33.44 1:08.49 (35.05) 1:44.18 (35.69) 2:18.75 (34.57)
3 Galway, Laura A 17 Machine-PV 2:26.83 2:21.84
32.60 1:09.30 (36.70) 1:46.66 (37.36) 2:21.84 (35.18)
4 Lynch, Sarah E 12 Curl-PV 2:29.66 2:22.37
34.20 1:10.50 (36.30) 1:46.94 (36.44) 2:22.37 (35.43)
5 Chang, Kellie 15 Curl-PV 2:22.29 2:22.67
34.84 1:10.43 (35.59) 1:47.33 (36.90) 2:22.67 (35.34)
6 Henderson, Lissa B 15 Machine-PV 2:26.53 2:25.39
7 Krafft, Allie R 15 Machine-PV 2:28.88 2:26.54
33.91 1:11.60 (37.69) 1:49.30 (37.70) 2:26.54 (37.24)
8 Emr, Jackie J 16 TIBU-PV 2:26.68 2:27.52
35.56 1:12.88 (37.32) 1:50.42 (37.54) 2:27.52 (37.10)
9 Frew, Brittney L 16 Rmsc-PV 2:29.05 2:27.57
35.03 1:11.74 (36.71) 1:50.63 (38.89) 2:27.57 (36.94)
10 Nicholas, Christy E 15 Curl-PV 2:24.15 2:29.83
35.45 1:12.87 (37.42) 1:50.76 (37.89) 2:29.83 (39.07)
11 Perez, Dominique 15 Rmsc-PV 2:34.14 2:29.96
34.88 1:12.40 (37.52) 1:51.56 (39.16) 2:29.96 (38.40)
12 Koerner, Eleanor L 16 TIBU-PV 2:43.59 2:31.62
13 Deshields, Tylisha E 15 Rmsc-PV 2:29.99 2:31.92
34.79 1:13.11 (38.32) 1:51.95 (38.84) 2:31.92 (39.97)
14 Thompson, Bianca R 13 DCPR-PV NT 2:33.93
36.64 1:14.21 (37.57) 1:54.64 (40.43) 2:33.93 (39.29)
15 Suthard, Katie D 15 Rmsc-PV NT 2:37.58
38.70 1:18.16 (39.46) 1:57.68 (39.52) 2:37.58 (39.90)
16 Stokes, Mary A 18 PGKS-PV NT 2:38.81
37.57 1:18.00 (40.43) 1:59.02 (41.02) 2:38.81 (39.79)
17 Stratchko, Christie L 18 PGKS-PV NT 2:43.56
39.92 1:21.42 (41.50) 2:03.30 (41.88) 2:43.56 (40.26)
18 Wilson, Caitlin E 15 Machine-PV NT 2:45.17
37.46 1:19.15 (41.69) 2:03.02 (43.87) 2:45.17 (42.15)
-- Wells, Lauren R 15 Curl-PV NT DQ
50.78 1:50.78 (1:00.00) 2:57.74 (1:06.96)
-- Gagen, Alyssa E 18 Fish-PV NT NS
-- Hutchison, Carol S 15 Curl-PV NT NS
-- Smith, Ashley C 16 Rmsc-PV 2:18.85 NS
-- Bechtol, Erica M 15 Rmsc-PV 2:33.67 NS
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Beier, Ellis 15 Machine-PV 1:13.06 1:11.80
34.01 1:11.80 (37.79)
2 Watson, Kemi L 12 DCPR-PV 1:12.57 1:12.17
33.99 1:12.17 (38.18)
3 Sokolove, Sofia G 15 AquaHoyas-PV 1:14.87 1:12.77
34.16 1:12.77 (38.61)
4 Marchand, Lindsey R 13 Curl-PV 1:12.93 1:12.83
34.69 1:12.83 (38.14)
5 Arnold, Malisa 17 Rmsc-PV 1:15.54 1:13.06
34.93 1:13.06 (38.13)
6 Suthard, Kelly D 15 Rmsc-PV 1:13.69 1:14.40
35.10 1:14.40 (39.30)
7 Murphy, Mary F 17 Machine-PV 1:16.08 1:14.67
35.30 1:14.67 (39.37)
8 Myers, Sarah M 18 Machine-PV 1:13.96 1:15.07
34.67 1:15.07 (40.40)
9 Frantz, Molly E 16 FAST-PV 1:14.22 1:15.11
35.41 1:15.11 (39.70)
10 Kim, Jessica J 15 Fish-PV 1:13.96 1:15.67
36.18 1:15.67 (39.49)
11 Liang, Sherri Q 16 TIBU-PV 1:14.34 1:16.00
36.00 1:16.00 (40.00)
12 Cribbs, Kacy A 16 PGKS-PV 1:19.06 1:17.09
36.18 1:17.09 (40.91)
13 Hutchison, Carol S 15 Curl-PV 1:19.76 1:18.01
36.74 1:18.01 (41.27)
14 Hubbard, Alex H 15 Machine-PV 1:21.24 1:19.99
37.28 1:19.99 (42.71)
15 Strite, Amanda K 17 Rmsc-PV 1:21.01 1:21.63
38.63 1:21.63 (43.00)
16 Koerner, Eleanor L 16 TIBU-PV 1:23.00 1:23.01
39.50 1:23.01 (43.51)
17 Barron, Kelly M 15 PGKS-PV 1:27.71 1:24.12
40.03 1:24.12 (44.09)
18 Williams, Jessica M 15 TIBU-PV 1:26.75 1:25.14
41.11 1:25.14 (44.03)
19 Jones, Shara N 15 Team Elite-PV 1:24.96 1:25.51
40.02 1:25.51 (45.49)
20 Castro, Liana B 13 DCPR-PV 1:37.86 1:26.95
41.60 1:26.95 (45.35)
21 Stiles, Michelle N 15 Machine-PV 1:23.94 1:27.06
41.29 1:27.06 (45.77)
22 Hill, Lenora 13 DCPR-PV 1:29.44 1:28.04
42.09 1:28.04 (45.95)
23 Chittoms, Brittany N 14 Team Elite-PV 1:33.63 1:31.70
42.62 1:31.70 (49.08)
-- Palmer, Eileen B 15 Curl-PV 1:15.75 NS
-- Thai, Jennifer T 17 Rmsc-PV 1:13.85 NS
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Arnold, Malisa 17 Rmsc-PV 2:41.52 2:36.69
36.79 1:16.77 (39.98) 1:56.76 (39.99) 2:36.69 (39.93)
2 Sokolove, Sofia G 15 AquaHoyas-PV 2:42.42 2:37.38
35.33 1:15.15 (39.82) 1:56.16 (41.01) 2:37.38 (41.22)
3 Murphy, Mary F 17 Machine-PV 2:42.01 2:41.93
4 Suthard, Kelly D 15 Rmsc-PV 2:40.95 2:44.08
36.30 1:17.01 (40.71) 1:59.68 (42.67) 2:44.08 (44.40)
5 Kim, Jessica J 15 Fish-PV 2:41.06 2:46.94
37.54 1:19.74 (42.20) 2:03.31 (43.57) 2:46.94 (43.63)
6 Liang, Sherri Q 16 TIBU-PV 2:44.63 2:47.75
36.86 1:18.22 (41.36) 2:02.23 (44.01) 2:47.75 (45.52)
7 Kehs, Laurel E 16 Fish-PV 2:43.81 2:48.26
39.44 1:21.77 (42.33) 2:04.71 (42.94) 2:48.26 (43.55)
8 Myers, Sarah M 18 Machine-PV 2:51.70 2:48.95
36.66 1:19.56 (42.90) 2:03.61 (44.05) 2:48.95 (45.34)
9 Strite, Amanda K 17 Rmsc-PV 2:57.77 2:58.13
41.29 1:26.74 (45.45) 2:12.82 (46.08) 2:58.13 (45.31)
10 Williams, Jessica M 15 TIBU-PV 3:07.68 3:00.03
42.42 1:27.44 (45.02) 2:13.36 (45.92) 3:00.03 (46.67)
11 Lalonde, Marianne B 17 TIBU-PV 3:04.56 3:05.35
43.35 1:30.14 (46.79) 2:17.76 (47.62) 3:05.35 (47.59)
12 Jones, Shara N 15 Team Elite-PV NT 3:07.87
41.12 1:29.31 (48.19) 2:19.06 (49.75) 3:07.87 (48.81)
-- Bryan, Lauren E 15 Machine-PV 2:54.45 NS
-- Thai, Jennifer T 17 Rmsc-PV 2:40.41 NS
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Balk, Meghan A 15 Rmsc-PV 1:07.32 1:05.21
30.38 1:05.21 (34.83)
2 Thompson, Bianca R 13 DCPR-PV 1:13.96 1:07.47
3 Suthard, Kelly D 15 Rmsc-PV 1:06.81 1:07.61
31.32 1:07.61 (36.29)
4 Koerner, Eleanor L 16 TIBU-PV 1:14.54 1:07.94
32.12 1:07.94 (35.82)
5 Hubbard, Alex H 15 Machine-PV 1:07.94 1:07.96
6 Bechtol, Erica M 15 Rmsc-PV 1:08.85 1:08.32
31.65 1:08.32 (36.67)
7 Kehs, Laurel E 16 Fish-PV 1:08.39 1:08.53
31.97 1:08.53 (36.56)
8 Suthard, Katie D 15 Rmsc-PV 1:07.88 1:09.10
32.46 1:09.10 (36.64)
9 Castro, Liana B 13 DCPR-PV 1:12.10 1:09.30
31.46 1:09.30 (37.84)
10 Chang, Kellie 15 Curl-PV 1:11.30 1:10.74
33.21 1:10.74 (37.53)
11 Nicholas, Christy E 15 Curl-PV 1:10.16 1:11.79
32.49 1:11.79 (39.30)
12 Nelson, Chrissie E 16 Fish-PV 1:10.03 1:12.18
33.53 1:12.18 (38.65)
13 Lalonde, Marianne B 17 TIBU-PV 1:13.00 1:13.67
34.02 1:13.67 (39.65)
13 Cribbs, Kacy A 16 PGKS-PV 1:20.52 1:13.67
33.35 1:13.67 (40.32)
15 Jones, Rianna R 17 Fish-PV 1:14.46 1:13.93
33.62 1:13.93 (40.31)
16 Watson, Kemi L 12 DCPR-PV 1:14.76 1:14.42
33.20 1:14.42 (41.22)
17 Stratchko, Christie L 18 PGKS-PV 1:12.65 1:14.47
34.30 1:14.47 (40.17)
18 Yohe, Susan L 15 PGKS-PV 1:10.80 1:15.28
34.42 1:15.28 (40.86)
19 Russell, Stacey A 16 Curl-PV 1:18.21 1:16.55
34.21 1:16.55 (42.34)
20 Hill, Lenora 13 DCPR-PV 1:16.70 1:17.22
35.49 1:17.22 (41.73)
21 Baylor, Yolanda D 16 Curl-PV 1:17.92 1:17.70
34.61 1:17.70 (43.09)
22 Williams, Jessica M 15 TIBU-PV 1:17.99 1:18.29
36.89 1:18.29 (41.40)
23 Burke, Tara L 17 TIBU-PV 1:18.65 1:19.05
36.69 1:19.05 (42.36)
24 Moore, Ashely 18 Team Elite-PV 1:17.53 1:21.99
36.06 1:21.99 (45.93)
25 Rollins, Taj R 16 PGKS-PV 1:24.37 1:22.64
37.91 1:22.64 (44.73)
26 Lyles, Brianna M 15 Team Elite-PV NT 2:02.50
54.06 2:02.50 (1:08.44)
-- Tarrah, Jasmin A 15 Fish-PV NT NS
-- Smith, Ashley C 16 Rmsc-PV 1:04.61 NS
-- Lucas, Lauren D 15 Curl-PV 1:19.06 NS
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Henderson, Lissa B 15 Machine-PV 2:29.90 2:22.76
31.05 1:07.51 (36.46) 1:45.87 (38.36) 2:22.76 (36.89)
2 Fimian, Kristin E 15 Machine-PV 2:26.24 2:25.51
31.21 1:08.03 (36.82) 1:47.30 (39.27) 2:25.51 (38.21)
3 Kehs, Laurel E 16 Fish-PV 2:25.76 2:25.57
32.15 1:09.98 (37.83) 1:48.32 (38.34) 2:25.57 (37.25)
4 Talwar, Kylee R 12 Curl-PV 2:27.24 2:30.20
32.87 1:12.03 (39.16) 1:52.22 (40.19) 2:30.20 (37.98)
5 Bechtol, Erica M 15 Rmsc-PV 2:34.65 2:31.70
32.68 1:10.10 (37.42) 1:50.67 (40.57) 2:31.70 (41.03)
6 Suthard, Kelly D 15 Rmsc-PV 2:26.02 2:35.22
32.94 1:10.05 (37.11) 1:50.84 (40.79) 2:35.22 (44.38)
7 Suthard, Katie D 15 Rmsc-PV 2:30.86 2:35.99
33.85 1:12.76 (38.91) 1:54.29 (41.53) 2:35.99 (41.70)
8 Thompson, Bianca R 13 DCPR-PV NT 2:40.91
34.19 1:13.71 (39.52) 1:56.43 (42.72) 2:40.91 (44.48)
9 Castro, Liana B 13 DCPR-PV 2:39.83 2:41.08
34.26 1:13.90 (39.64) 1:57.61 (43.71) 2:41.08 (43.47)
10 Watson, Kemi L 12 DCPR-PV NT 2:53.28
36.55 1:21.05 (44.50) 2:07.75 (46.70) 2:53.28 (45.53)
11 Hill, Lenora 13 DCPR-PV NT 3:00.31
36.96 1:22.54 (45.58) 2:11.30 (48.76) 3:00.31 (49.01)
12 Rollins, Taj R 16 PGKS-PV 3:23.65 3:05.31
38.32 1:24.06 (45.74) 2:13.96 (49.90) 3:05.31 (51.35)
13 Moore, Ashely 18 Team Elite-PV 3:14.54 3:19.71
37.69 1:25.91 (48.22) 2:21.27 (55.36) 3:19.71 (58.44)
-- Stratchko, Christie L 18 PGKS-PV NT NS
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Talwar, Kylee R 12 Curl-PV 2:18.90 2:18.33
30.50 1:06.88 (36.38) 1:45.84 (38.96) 2:18.33 (32.49)
2 Benevento, Laura J 13 Curl-PV 2:23.44 2:18.91
30.25 1:05.82 (35.57) 1:47.48 (41.66) 2:18.91 (31.43)
3 Foncannon, Sara S 18 Rmsc-PV 2:16.73 2:19.25
31.77 1:06.84 (35.07) 1:46.64 (39.80) 2:19.25 (32.61)
4 Wells, Caroline V 13 Curl-PV 2:20.13 2:21.69
31.37 1:06.94 (35.57) 1:49.40 (42.46) 2:21.69 (32.29)
5 Kehs, Laurel E 16 Fish-PV 2:21.18 2:23.80
31.69 1:06.38 (34.69) 1:49.55 (43.17) 2:23.80 (34.25)
6 Henderson, Lissa B 15 Machine-PV 2:25.26 2:26.72
30.81 1:07.79 (36.98) 1:51.58 (43.79) 2:26.72 (35.14)
7 Kim, Jessica J 15 Fish-PV 2:25.72 2:27.48
34.12 1:10.84 (36.72) 1:53.42 (42.58) 2:27.48 (34.06)
8 Ogren, Kim L 17 Curl-PV 2:22.04 2:27.58
9 Watson, Kemi L 12 DCPR-PV 2:34.81 2:27.65
33.74 1:13.76 (40.02) 1:53.94 (40.18) 2:27.65 (33.71)
10 Galway, Laura A 17 Machine-PV 2:34.49 2:27.69
33.48 1:11.52 (38.04) 1:56.89 (45.37) 2:27.69 (30.80)
11 Nelson, Chrissie E 16 Fish-PV 2:28.38 2:31.35
33.29 1:11.29 (38.00) 1:55.84 (44.55) 2:31.35 (35.51)
12 Hutchison, Carol S 15 Curl-PV 2:38.02 2:31.78
34.48 1:15.03 (40.55) 1:57.17 (42.14) 2:31.78 (34.61)
13 Castro, Liana B 13 DCPR-PV 2:42.06 2:35.12
32.06 1:10.77 (38.71) 1:58.40 (47.63) 2:35.12 (36.72)
14 Strite, Amanda K 17 Rmsc-PV 2:34.21 2:37.22
35.26 1:16.57 (41.31) 2:01.02 (44.45) 2:37.22 (36.20)
15 Jones, Rianna R 17 Fish-PV 2:34.11 2:38.61
34.28 1:14.40 (40.12) 2:03.12 (48.72) 2:38.61 (35.49)
16 Krafft, Allie R 15 Machine-PV 2:36.49 2:39.41
17 Benevento, Diane A 14 Curl-PV 2:40.45 2:39.87
32.75 1:14.19 (41.44) 2:02.42 (48.23) 2:39.87 (37.45)
18 Cribbs, Kacy A 16 PGKS-PV 2:40.91 2:40.94
35.19 1:18.25 (43.06) 2:03.87 (45.62) 2:40.94 (37.07)
19 Stratchko, Christie L 18 PGKS-PV 2:40.92 2:41.09
34.39 1:14.47 (40.08) 2:02.96 (48.49) 2:41.09 (38.13)
20 Lalonde, Marianne B 17 TIBU-PV 2:38.48 2:41.22
35.47 1:16.17 (40.70) 2:05.54 (49.37) 2:41.22 (35.68)
21 Yohe, Susan L 15 PGKS-PV 2:48.60 2:41.52
35.27 1:16.44 (41.17) 2:07.11 (50.67) 2:41.52 (34.41)
22 Stiles, Michelle N 15 Machine-PV 2:36.55 2:43.04
36.86 1:20.61 (43.75) 2:07.47 (46.86) 2:43.04 (35.57)
23 Stokes, Mary A 18 PGKS-PV 2:36.07 2:46.28
35.98 1:17.92 (41.94) 2:07.28 (49.36) 2:46.28 (39.00)
24 Russell, Stacey A 16 Curl-PV NT 2:46.71
34.83 1:17.18 (42.35) 2:07.37 (50.19) 2:46.71 (39.34)
25 Baylor, Yolanda D 16 Curl-PV 2:40.14 2:47.51
36.23 1:19.19 (42.96) 2:09.42 (50.23) 2:47.51 (38.09)
26 Barron, Kelly M 15 PGKS-PV 2:47.63 2:48.34
36.44 1:22.35 (45.91) 2:10.38 (48.03) 2:48.34 (37.96)
27 Burke, Tara L 17 TIBU-PV 2:44.72 2:48.48
28 Hill, Lenora 13 DCPR-PV 3:02.10 2:49.29
36.47 1:23.01 (46.54) 2:13.51 (50.50) 2:49.29 (35.78)
29 Moore, Ashely 18 Team Elite-PV NT 3:13.41
37.92 1:30.81 (52.89) 2:29.88 (59.07) 3:13.41 (43.53)
-- Wilson, Caitlin E 15 Machine-PV 2:42.91 NS
-- Gagen, Alyssa E 18 Fish-PV NT SCR
-- Lucas, Lauren D 15 Curl-PV 2:52.83 SCR
-- Patterson, Mary Agnes 15 Machine-PV 2:32.93 SCR
-- Tarrah, Jasmin A 15 Fish-PV NT SCR
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Talwar, Kylee R 12 Curl-PV 5:01.95 4:49.65
31.38 1:08.07 (36.69) 1:45.73 (37.66) 2:23.36 (37.63)
3:03.00 (39.64) 3:43.24 (40.24) 4:17.31 (34.07) 4:49.65 (32.34)
2 Lynch, Sarah E 12 Curl-PV 5:28.83 4:50.81
31.42 1:06.23 (34.81) 1:44.15 (37.92) 2:21.89 (37.74)
3:02.19 (40.30) 3:43.76 (41.57) 4:18.57 (34.81) 4:50.81 (32.24)
3 Hulsizer, Paige E 17 Rmsc-PV 4:48.65 4:59.67
30.88 1:05.40 (34.52) 1:43.53 (38.13) 2:21.68 (38.15)
3:05.78 (44.10) 3:50.66 (44.88) 4:25.95 (35.29) 4:59.67 (33.72)
4 Kehs, Laurel E 16 Fish-PV 4:57.37 5:00.57
32.70 1:09.56 (36.86) 1:46.92 (37.36) 2:23.26 (36.34)
3:07.34 (44.08) 3:51.92 (44.58) 4:26.87 (34.95) 5:00.57 (33.70)
5 Suthard, Katie D 15 Rmsc-PV 5:08.46 5:12.59
33.12 1:10.71 (37.59) 1:54.29 (43.58) 2:34.49 (40.20)
3:14.81 (40.32) 3:56.45 (41.64) 4:34.72 (38.27) 5:12.59 (37.87)
6 Nelson, Chrissie E 16 Fish-PV 5:21.83 5:21.79
34.07 1:14.51 (40.44) 1:54.63 (40.12) 2:34.84 (40.21)
3:20.73 (45.89) 4:07.79 (47.06) 4:45.56 (37.77) 5:21.79 (36.23)
7 Jordan, Temara E 12 Curl-PV NT 5:27.30
35.16 1:16.23 (41.07) 1:58.55 (42.32) 2:42.35 (43.80)
3:28.44 (46.09) 4:15.03 (46.59) 4:50.50 (35.47) 5:27.30 (36.80)
8 Jones, Rianna R 17 Fish-PV 5:28.69 5:28.93
35.70 1:18.15 (42.45) 1:58.81 (40.66) 2:38.89 (40.08)
3:27.29 (48.40) 4:16.94 (49.65) 4:52.85 (35.91) 5:28.93 (36.08)
9 Yohe, Susan L 15 PGKS-PV 5:37.70 5:40.88
36.02 1:17.82 (41.80) 2:01.28 (43.46) 2:44.57 (43.29)
3:36.66 (52.09) 4:27.51 (50.85) 5:04.82 (37.31) 5:40.88 (36.06)
10 Russell, Stacey A 16 Curl-PV NT 5:55.26
35.55 1:20.84 (45.29) 2:05.97 (45.13) 2:51.32 (45.35)
3:40.32 (49.00) 4:30.91 (50.59) 5:13.58 (42.67) 5:55.26 (41.68)
-- Zepp, Megan E 16 Rmsc-PV 5:09.18 NS
-- Ogren, Kim L 17 Curl-PV 5:04.42 NS
-- Bryan, Lauren E 15 Machine-PV NT NS
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hydro-Sonic Tiburones-PV 'A' 1:44.90 1:52.06
1) Burke, Tara L 17 2) Lalonde, Marianne B 17
3) Emr, Jackie J 16 4) Koerner, Eleanor L 16
28.08 57.92 (29.84) 1:28.22 (30.30) 1:52.06 (23.84)
2 DC Parks&Recreation-PV 'A' 1:53.74 1:52.80
1) Thompson, Bianca R 13 2) Watson, Kemi L 12
3) Castro, Liana B 13 4) Hill, Lenora 13
28.00 56.92 (28.92) 1:24.39 (27.47) 1:52.80 (28.41)
3 Machine Aquatics-PV 'A' NT 1:53.90
29.36 57.16 (27.80) 1:25.77 (28.61) 1:53.90 (28.13)
4 Prince George's Kings-PV 'A' 1:57.86 1:57.54
1) Cribbs, Kacy A 16 2) Yohe, Susan L 15
3) Stratchko, Christie L 18 4) Stokes, Mary A 18
28.96 58.70 (29.74) 1:28.83 (30.13) 1:57.54 (28.71)
5 Machine Aquatics-PV 'B' NT 1:57.67
6 DC Parks&Recreation-PV 'B' 2:30.00 2:34.11
1) Blackstone, Harika R 13 2) Williams, Samantha W 14
3) Pope, Brittany N 13 4) Boone, Samantha L 13
33.27 1:05.60 (32.33) 1:44.30 (38.70) 2:34.11 (49.81)
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 DC Parks&Recreation-PV 'A' 2:06.19 2:04.92
1) Castro, Liana B 13 2) Watson, Kemi L 12
3) Thompson, Bianca R 13 4) Hill, Lenora 13
2 Hydro-Sonic Tiburones-PV 'A' 2:03.73 2:06.71
1) Emr, Jackie J 16 2) Liang, Sherri Q 16
3) Burke, Tara L 17 4) Koerner, Eleanor L 16
32.83 1:07.56 (34.73) 1:40.98 (33.42) 2:06.71 (25.73)
3 Prince George's Kings-PV 'A' 2:10.73 2:08.95
1) Stokes, Mary A 18 2) Cribbs, Kacy A 16
3) Yohe, Susan L 15 4) Stratchko, Christie L 18
31.97 1:07.22 (35.25) 1:39.21 (31.99) 2:08.95 (29.74)
4 Machine Aquatics-PV 'A' NT 2:09.19
33.88 1:10.43 (36.55) 1:41.17 (30.74) 2:09.19 (28.02)
5 Prince George's Kings-PV 'B' 2:27.86 2:26.85
1) Ross, Paige A 14 2) Henwood, Danielle K 14
3) Rollins, Taj R 16 4) Barron, Kelly M 15
40.27 1:19.36 (39.09) 1:57.36 (38.00) 2:26.85 (29.49)
-- Machine Aquatics-PV 'B' NT DQ
33.21 1:14.35 (41.14) 1:44.49 (30.14) DQ (27.44)
-- Hydro-Sonic Tiburones-PV 'B' NT NS