Fairland Aquatics Swim Team
FAST Qualifier Meet
November 29-30, 2003
Fairland Aquatic Center
PVC-04-10
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Fernandez, Ana M 10 Machine-PV 34.00 31.99
2 Mulquin, Catherine E 8 Rmsc-PV 33.62 32.17
3 Pfannenstein, Alyssa N 10 Curl-PV NT 32.41
4 Fox, Paige E 10 Rmsc-PV 33.25 32.76
5 Floria, Emily I 10 Rmsc-PV 35.55 32.87
6 Powell, Shannon M 10 Rmsc-PV NT 33.35
7 Hafey, Hannah C 10 TIBU-PV 33.62 33.40
7 Clark, Rachel B 10 Rmsc-PV 34.54 33.40
9 Verboncoeur, Katy L 10 Rmsc-PV 34.42 33.52
10 Kovalcik, Anna T 10 Rmsc-PV 34.10 33.53
11 James, Moira C 10 FGAC-PV 35.41 33.74
12 Taft, Hanna R 9 Rmsc-PV 34.62 33.79
13 Gong, Allison 9 Rmsc-PV 33.44 33.86
14 Baker, Tori L 10 Curl-PV 33.84 33.97
14 Esparraguera, Gabrielle 10 FGAC-PV 34.40 33.97
16 Walsh, Mackenzie L 9 Curl-PV 36.63 34.31
17 Drill, Sidney I 10 Rmsc-PV 34.82 34.56
18 Wade, Shannon M 10 FAST-PV 34.87 34.66
19 Goheen, Haylie E 10 Rmsc-PV 36.14 34.67
20 Willacy, Tiffany T 10 FAST-PV 34.97 34.82
21 Jacome, Sabrina N 10 Rmsc-PV 36.69 34.99
22 Bergen, Rachel E 10 PM-PV 35.30 35.04
23 Rodgers, Maggie M 10 Machine-PV 35.56 35.18
24 Brown, Eve R 10 Rmsc-PV 37.74 35.21
25 Geiger, Tiarra D 10 Curl-PV 35.40 35.38
26 Ortega, Karina 10 Rmsc-PV 35.70 35.54
27 Loeb, Frankie 10 Rmsc-PV 40.10 37.06
28 Donnelly, Lauren E 10 Machine-PV 38.48 37.79
29 Tjonneland, Ida M 9 Rmsc-PV 37.82 38.00
30 Cason, Molly P 9 Rmsc-PV 36.39 38.27
31 Bergen, Sarah J 8 PM-PV 39.61 38.86
32 Walden, Sarah V 9 Machine-PV 39.79 38.98
33 Cullather, Maggie C 10 Fish-PV 43.25 39.00
34 Bendana, Katherine G 10 DCPR-PV 39.00 39.05
35 Metts, Cassidy A 9 Curl-PV 43.39 39.43
36 Collier, Campbell E 9 Machine-PV 38.42 40.16
37 Callahan, Bridget K 9 Rmsc-PV 44.87 40.22
38 Larkworthy, Sarah N 9 Fish-PV 43.97 40.76
39 Kirchner, Catherine M 10 Rmsc-PV 38.78 41.07
40 Nelson, Darby A 9 Curl-PV 40.31 41.13
41 Loeb, Julie M 10 Rmsc-PV 39.44 42.01
42 Quander, Astyn A 10 DCPR-PV 42.12 43.06
43 Capp, Kimberlee L 9 Fish-PV NT 43.09
44 Capp, Katie L 10 Fish-PV 47.43 43.19
45 Jackins, Kierra N 9 FAST-PV 1:02.20 44.32
46 Hayes, Kelcy E 9 Curl-PV 46.51 46.90
47 Brady, Allison S 9 Fish-PV 58.83 55.31
48 Novack-Winter, Erin E 9 PGKS-PV 55.79 55.38
49 Johnson, Allee L 8 PGKS-PV 57.57 1:00.93
50 Johnson, Baylee L 6 PGKS-PV 1:07.67 1:01.38
51 Harper-Dixon, Sydney A 8 DCPR-PV NT 1:02.66
52 Garnes, Nylah K 9 DCPR-PV NT 1:10.11
53 Boone, Krystal A 10 DCPR-PV NT 1:24.93
54 Novack-Winter, Megan K 8 PGKS-PV 1:37.20 1:36.17
-- Earenfight, Emily A 9 Rmsc-PV 42.65 NS
-- Ogren, Carly A 10 Curl-PV 33.31 NS
-- Zelenko, Jennifer 10 Rmsc-PV 46.55 NS
-- Fowler, Laura M 10 Rmsc-PV NT NS
-- Katis, Jayme C 10 Machine-PV 31.84 NS
-- Daly, Helen H 10 Rmsc-PV NT SCR
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Ares, Natalya M 9 Rmsc-PV 1:14.96 1:13.60
35.24 1:13.60 (38.36)
2 Clark, Rachel B 10 Rmsc-PV 1:14.95 1:14.16
3 Powell, Shannon M 10 Rmsc-PV 1:19.74 1:14.75
35.33 1:14.75 (39.42)
4 Pfannenstein, Alyssa N 10 Curl-PV NT 1:14.79
35.20 1:14.79 (39.59)
5 Parry, Jordan M 10 Curl-PV 1:17.13 1:14.88
34.75 1:14.88 (40.13)
6 Shoji, Marissa 10 Rmsc-PV 1:17.51 1:15.12
35.41 1:15.12 (39.71)
7 Gragnani, Karen M 9 Rmsc-PV 1:17.00 1:15.55
35.84 1:15.55 (39.71)
8 Jacome, Sabrina N 10 Rmsc-PV 1:17.97 1:16.05
36.90 1:16.05 (39.15)
9 Fowler, Laura M 10 Rmsc-PV NT 1:16.08
35.50 1:16.08 (40.58)
10 Kovalcik, Anna T 10 Rmsc-PV 1:15.85 1:16.09
11 Goheen, Haylie E 10 Rmsc-PV 1:18.25 1:16.10
35.97 1:16.10 (40.13)
12 Drill, Sidney I 10 Rmsc-PV NT 1:16.77
36.26 1:16.77 (40.51)
13 Wade, Shannon M 10 FAST-PV 1:22.04 1:17.04
14 Esparraguera, Gabrielle 10 FGAC-PV 1:30.54 1:17.79
37.56 1:17.79 (40.23)
15 Rider, Caitlin B 10 Machine-PV 1:16.10 1:18.28
36.99 1:18.28 (41.29)
16 Baker, Tori L 10 Curl-PV 1:19.82 1:18.40
38.50 1:18.40 (39.90)
17 Hafey, Hannah C 10 TIBU-PV 1:18.46 1:18.50
36.09 1:18.50 (42.41)
18 Brown, Eve R 10 Rmsc-PV 1:22.29 1:18.69
38.32 1:18.69 (40.37)
19 Verboncoeur, Katy L 10 Rmsc-PV 1:15.49 1:19.42
37.17 1:19.42 (42.25)
20 Taft, Hanna R 9 Rmsc-PV 1:18.61 1:19.97
37.41 1:19.97 (42.56)
21 Cason, Molly P 9 Rmsc-PV 1:20.69 1:20.00
37.83 1:20.00 (42.17)
22 Deshields, Diana V 9 Rmsc-PV 1:18.92 1:20.03
37.96 1:20.03 (42.07)
23 Rodgers, Maggie M 10 Machine-PV 1:20.91 1:20.77
37.05 1:20.77 (43.72)
24 Rowan, Meghan M 9 Rmsc-PV 1:19.97 1:21.50
38.01 1:21.50 (43.49)
25 Ortega, Karina 10 Rmsc-PV 1:18.59 1:21.85
26 Bergen, Rachel E 10 PM-PV 1:21.75 1:21.98
37.29 1:21.98 (44.69)
27 VanderWeele, Chelsea N 9 Rmsc-PV 1:32.20 1:22.10
39.50 1:22.10 (42.60)
28 Karpman, Kelsey A 9 FAST-PV NT 1:23.45
38.49 1:23.45 (44.96)
29 Wainer, Nicolle J 10 Rmsc-PV 1:27.67 1:24.20
38.82 1:24.20 (45.38)
30 Geiger, Tiarra D 10 Curl-PV 1:25.03 1:25.37
39.82 1:25.37 (45.55)
31 Walsh, Mackenzie L 9 Curl-PV 1:28.45 1:26.20
32 Bendana, Katherine G 10 DCPR-PV 1:35.42 1:26.54
38.67 1:26.54 (47.87)
33 Wells, Meredith D 9 Curl-PV 1:28.20 1:26.71
39.91 1:26.71 (46.80)
34 Willacy, Tiffany T 10 FAST-PV NT 1:27.61
42.13 1:27.61 (45.48)
34 Marsilii, Elena E 10 Fish-PV 1:26.05 1:27.61
41.84 1:27.61 (45.77)
36 Bergen, Sarah J 8 PM-PV NT 1:28.62
40.32 1:28.62 (48.30)
37 Kenah, Jessie R 9 Curl-PV 1:36.09 1:29.09
41.78 1:29.09 (47.31)
38 Larkworthy, Sarah N 9 Fish-PV 1:35.19 1:29.79
43.32 1:29.79 (46.47)
39 Early, Krista L 10 Fish-PV NT 1:30.05
39.92 1:30.05 (50.13)
40 Tjonneland, Ida M 9 Rmsc-PV 1:36.00 1:30.72
44.05 1:30.72 (46.67)
41 Kirchner, Catherine M 10 Rmsc-PV 1:29.61 1:30.91
42 Metts, Cassidy A 9 Curl-PV 1:57.33 1:31.04
45.36 1:31.04 (45.68)
43 Earenfight, Emily A 9 Rmsc-PV 1:33.27 1:31.08
41.47 1:31.08 (49.61)
44 Cullather, Maggie C 10 Fish-PV 1:31.21 1:31.09
45 Capp, Katie L 10 Fish-PV 1:49.12 1:35.35
46 Nelson, Darby A 9 Curl-PV 1:31.09 1:35.64
45.04 1:35.64 (50.60)
47 Capp, Kimberlee L 9 Fish-PV NT 1:36.05
43.92 1:36.05 (52.13)
48 Honnold, Amanda M 9 Curl-PV 1:34.67 1:38.70
46.12 1:38.70 (52.58)
49 Madden, Mary P 9 FAST-PV NT 1:39.74
45.20 1:39.74 (54.54)
50 Kelly, Emily L 8 Fish-PV NT 1:45.15
51 Hudson-Hale, Caroline H 9 Fish-PV NT 1:46.83
48.04 1:46.83 (58.79)
52 Ball, Kayla L 9 PGKS-PV 2:01.41 1:48.03
50.57 1:48.03 (57.46)
53 Brady, Allison S 9 Fish-PV NT 1:52.94
1:53.05 1:52.94 ( )
54 Novack-Winter, Erin E 9 PGKS-PV 2:03.35 2:04.29
53.58 2:04.29 (1:10.71)
55 Harper-Dixon, Sydney A 8 DCPR-PV NT 2:13.65
1:04.33 2:13.65 (1:09.32)
56 Johnson, Allee L 8 PGKS-PV 2:15.89 2:14.41
1:00.70 2:14.41 (1:13.71)
57 Johnson, Baylee L 6 PGKS-PV 2:39.81 2:15.54
1:01.27 2:15.54 (1:14.27)
58 Boone, Krystal A 10 DCPR-PV NT 3:15.39
1:32.59 3:15.39 (1:42.80)
-- Katis, Jayme C 10 Machine-PV 1:12.33 NS
-- Floria, Emily I 10 Rmsc-PV 1:17.65 NS
-- Liang, Kathy 10 Curl-PV 1:19.24 NS
-- Daly, Helen H 10 Rmsc-PV 1:32.94 NS
-- Fox, Paige E 10 Rmsc-PV 1:16.28 NS
-- Zelenko, Jennifer 10 Rmsc-PV 1:35.43 NS
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Clark, Rachel B 10 Rmsc-PV NT 2:38.43
36.64 1:17.95 (41.31) 1:59.01 (41.06) 2:38.43 (39.42)
2 Urovsky, Tessa M 10 Rmsc-PV 2:53.22 2:40.16
37.72 1:19.40 (41.68) 2:00.93 (41.53) 2:40.16 (39.23)
3 Ares, Natalya M 9 Rmsc-PV 2:48.78 2:43.35
36.24 1:18.53 (42.29) 2:03.24 (44.71) 2:43.35 (40.11)
4 Shoji, Marissa 10 Rmsc-PV 2:50.00 2:43.86
36.43 1:19.24 (42.81) 2:02.19 (42.95) 2:43.86 (41.67)
5 Parry, Taylor J 10 Curl-PV 3:11.24 2:45.13
37.60 1:22.47 (44.87) 2:05.72 (43.25) 2:45.13 (39.41)
6 Stephens, Morgan A 10 FGAC-PV NT 2:46.11
37.55 1:21.24 (43.69) 2:05.33 (44.09) 2:46.11 (40.78)
7 Parry, Jordan M 10 Curl-PV 2:47.57 2:46.45
36.11 1:19.34 (43.23) 2:03.79 (44.45) 2:46.45 (42.66)
8 Machlin, Cara D 9 Rmsc-PV 2:51.91 2:47.12
39.56 2:05.06 ( ) 2:47.12 (42.06)
9 Gong, Allison 9 Rmsc-PV NT 2:48.88
38.16 1:20.62 (42.46) 2:05.23 (44.61) 2:48.88 (43.65)
10 Bolek, Emily E 9 Rmsc-PV 2:50.30 2:50.64
38.29 1:23.24 (44.95) 2:08.68 (45.44) 2:50.64 (41.96)
11 Relihan, Katie E 9 Rmsc-PV NT 2:50.99
38.17 1:23.38 (45.21) 2:09.14 (45.76) 2:50.99 (41.85)
12 Popera, Ashleigh V 9 Rmsc-PV 2:52.93 2:51.59
40.46 1:23.78 (43.32) 2:08.85 (45.07) 2:51.59 (42.74)
12 Drill, Sidney I 10 Rmsc-PV 2:55.49 2:51.59
38.48 1:23.15 (44.67) 2:07.89 (44.74) 2:51.59 (43.70)
14 Swift, Taylor R 9 Rmsc-PV 3:02.56 2:51.82
38.61 1:23.87 (45.26) 2:08.20 (44.33) 2:51.82 (43.62)
15 Cason, Molly P 9 Rmsc-PV NT 2:52.92
40.22 1:25.00 (44.78) 2:10.13 (45.13) 2:52.92 (42.79)
16 Ortega, Karina 10 Rmsc-PV NT 2:53.86
39.64 1:25.29 (45.65) 2:11.56 (46.27) 2:53.86 (42.30)
17 Bergen, Rachel E 10 PM-PV 3:01.03 2:57.36
38.45 1:23.47 (45.02) 2:11.01 (47.54) 2:57.36 (46.35)
18 Rowan, Meghan M 9 Rmsc-PV 2:55.04 2:58.47
42.29 1:27.17 (44.88) 2:14.23 (47.06) 2:58.47 (44.24)
19 Loversky, Zoe S 9 Rmsc-PV 3:06.99 3:02.54
41.73 1:30.28 (48.55) 2:18.10 (47.82) 3:02.54 (44.44)
20 Wells, Meredith D 9 Curl-PV 3:14.79 3:10.61
41.46 1:31.18 (49.72) 2:23.77 (52.59) 3:10.61 (46.84)
21 Geiger, Tiarra D 10 Curl-PV NT 3:10.62
22 Bendana, Katherine G 10 DCPR-PV 3:24.53 3:19.83
40.59 1:30.69 (50.10) 2:24.26 (53.57) 3:19.83 (55.57)
23 Quander, Astyn A 10 DCPR-PV NT 3:36.53
44.82 1:43.15 (58.33) 3:36.53 (1:53.38)
-- Boone, Krystal A 10 DCPR-PV NT DQ
1:39.82
-- Katis, Jayme C 10 Machine-PV 2:42.64 SCR
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Clark, Rachel B 10 Rmsc-PV 39.26 38.43
2 Parry, Taylor J 10 Curl-PV 41.01 38.95
3 Stephens, Morgan A 10 FGAC-PV 40.90 39.10
4 Urovsky, Tessa M 10 Rmsc-PV 39.85 39.11
5 Mohaghegh, Nadia 10 Rmsc-PV 40.46 39.38
6 James, Moira C 10 FGAC-PV 41.25 39.49
7 Jacome, Sabrina N 10 Rmsc-PV 40.59 39.96
8 VanderWeele, Chelsea N 9 Rmsc-PV 39.54 40.11
9 Fernandez, Ana M 10 Machine-PV 40.88 40.20
10 Powell, Shannon M 10 Rmsc-PV 40.17 40.23
11 Bolek, Emily E 9 Rmsc-PV 41.03 40.39
12 Rider, Caitlin B 10 Machine-PV 39.29 40.43
13 Drill, Sidney I 10 Rmsc-PV 40.30 40.80
14 Rodgers, Maggie M 10 Machine-PV 41.19 40.95
15 Loversky, Zoe S 9 Rmsc-PV 41.85 41.29
16 Brown, Eve R 10 Rmsc-PV 41.27 41.55
17 Ares, Natalya M 9 Rmsc-PV 39.30 41.91
18 Bergen, Rachel E 10 PM-PV 42.93 42.42
19 Baker, Tori L 10 Curl-PV 40.63 42.56
20 Cason, Molly P 9 Rmsc-PV 44.21 43.08
20 Tjonneland, Ida M 9 Rmsc-PV 45.71 43.08
22 Kovalcik, Anna T 10 Rmsc-PV 43.88 43.30
23 Willacy, Tiffany T 10 FAST-PV 43.45 43.49
24 Early, Krista L 10 Fish-PV NT 43.73
25 Kirchner, Catherine M 10 Rmsc-PV 42.84 44.12
26 Wade, Shannon M 10 FAST-PV 42.69 44.88
27 Capp, Katie L 10 Fish-PV 56.29 45.11
28 Walsh, Mackenzie L 9 Curl-PV 44.41 45.14
29 Wainer, Nicolle J 10 Rmsc-PV 50.29 45.63
30 Taft, Hanna R 9 Rmsc-PV 44.48 45.89
31 Esparraguera, Gabrielle 10 FGAC-PV 43.98 45.98
32 Marsilii, Elena E 10 Fish-PV 47.71 46.04
33 Kenah, Jessie R 9 Curl-PV 45.13 46.32
34 Larkworthy, Sarah N 9 Fish-PV 47.56 46.34
35 Walden, Sarah V 9 Machine-PV NT 46.75
36 Cullather, Maggie C 10 Fish-PV 45.41 47.05
37 Metts, Cassidy A 9 Curl-PV 50.77 48.11
38 Capp, Kimberlee L 9 Fish-PV NT 49.37
39 Karpman, Kelsey A 9 FAST-PV 57.19 49.44
40 Honnold, Amanda M 9 Curl-PV 47.28 49.77
41 Helms, Ashley N 10 JFD-PV 52.72 50.60
42 Bendana, Katherine G 10 DCPR-PV 46.64 51.62
43 Hudson-Hale, Caroline H 9 Fish-PV NT 53.09
44 Madden, Mary P 9 FAST-PV NT 53.81
45 Kelly, Emily L 8 Fish-PV NT 54.21
46 Ball, Kayla L 9 PGKS-PV 50.47 55.02
47 Novack-Winter, Erin E 9 PGKS-PV 59.55 57.28
48 Brady, Allison S 9 Fish-PV 1:10.09 57.38
49 Johnson, Baylee L 6 PGKS-PV 1:20.56 1:07.40
50 Harper-Dixon, Sydney A 8 DCPR-PV NT 1:07.61
51 Johnson, Allee L 8 PGKS-PV 1:14.97 1:08.59
52 Novack-Winter, Megan K 8 PGKS-PV 1:31.47 1:13.25
53 Garnes, Nylah K 9 DCPR-PV NT 1:24.90
54 Boone, Krystal A 10 DCPR-PV NT 1:34.30
-- Liang, Kathy 10 Curl-PV 43.27 NS
-- Fox, Paige E 10 Rmsc-PV 38.76 NS
-- Daly, Helen H 10 Rmsc-PV 49.62 NS
-- Katis, Jayme C 10 Machine-PV 38.30 NS
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Floria, Emily I 10 Rmsc-PV 1:29.51 1:22.13
2 Fox, Paige E 10 Rmsc-PV 1:29.43 1:22.60
41.14 1:22.60 (41.46)
3 Urovsky, Tessa M 10 Rmsc-PV NT 1:23.94
41.33 1:23.94 (42.61)
4 Powell, Shannon M 10 Rmsc-PV 1:28.15 1:25.56
42.23 1:25.56 (43.33)
5 Jacome, Sabrina N 10 Rmsc-PV 1:28.86 1:25.88
41.90 1:25.88 (43.98)
6 Loversky, Zoe S 9 Rmsc-PV 1:29.25 1:27.70
42.73 1:27.70 (44.97)
7 Anderson, Rebecca K 10 Machine-PV 1:28.81 1:28.05
43.07 1:28.05 (44.98)
8 Brown, Eve R 10 Rmsc-PV 1:28.00 1:29.32
43.75 1:29.32 (45.57)
9 Baker, Tori L 10 Curl-PV 1:36.65 1:30.46
44.13 1:30.46 (46.33)
10 Relihan, Katie E 9 Rmsc-PV 1:29.38 1:30.49
43.50 1:30.49 (46.99)
11 Drill, Sidney I 10 Rmsc-PV NT 1:30.55
44.81 1:30.55 (45.74)
12 Machlin, Cara D 9 Rmsc-PV 1:27.56 1:31.15
45.62 1:31.15 (45.53)
13 Collier, Campbell E 9 Machine-PV NT 1:35.53
46.50 1:35.53 (49.03)
14 Marsilii, Elena E 10 Fish-PV NT 1:36.46
46.02 1:36.46 (50.44)
15 Taft, Hanna R 9 Rmsc-PV NT 1:36.66
46.08 1:36.66 (50.58)
16 Wells, Meredith D 9 Curl-PV NT 1:37.07
46.83 1:37.07 (50.24)
17 Kirchner, Catherine M 10 Rmsc-PV 1:34.85 1:37.48
47.91 1:37.48 (49.57)
18 Tjonneland, Ida M 9 Rmsc-PV NT 1:38.08
49.87 1:38.08 (48.21)
19 Kenah, Jessie R 9 Curl-PV 1:39.84 1:38.73
47.64 1:38.73 (51.09)
20 Cullather, Maggie C 10 Fish-PV 1:55.59 1:38.76
48.93 1:38.76 (49.83)
21 Larkworthy, Sarah N 9 Fish-PV NT 1:43.63
51.15 1:43.63 (52.48)
22 Hayes, Kelcy E 9 Curl-PV NT 2:04.22
58.53 2:04.22 (1:05.69)
23 Novack-Winter, Erin E 9 PGKS-PV 2:04.49 2:08.74
1:00.74 2:08.74 (1:08.00)
24 Johnson, Allee L 8 PGKS-PV 2:47.95 2:20.45
1:02.54 2:20.45 (1:17.91)
25 Novack-Winter, Megan K 8 PGKS-PV 3:18.64 2:27.18
1:10.23 2:27.18 (1:16.95)
-- Ares, Natalya M 9 Rmsc-PV 1:35.24 DQ
44.12 DQ (52.21)
-- James, Moira C 10 FGAC-PV 1:30.77 DQ
39.87 DQ (43.46)
-- Daly, Helen H 10 Rmsc-PV NT NS
2:40.65
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bennett, Elaine T 10 Machine-PV 43.99 41.87
2 Parry, Jordan M 10 Curl-PV 43.78 43.01
3 Popera, Ashleigh V 9 Rmsc-PV 44.44 43.09
4 Pfannenstein, Alyssa N 10 Curl-PV NT 43.53
5 Powell, Shannon M 10 Rmsc-PV 49.91 43.73
6 Cason, Molly P 9 Rmsc-PV 43.84 44.24
7 Ortega, Karina 10 Rmsc-PV 43.87 44.59
8 Earenfight, Emily A 9 Rmsc-PV 46.65 45.05
9 Karpman, Kelsey A 9 FAST-PV 48.09 45.35
10 Fernandez, Ana M 10 Machine-PV 45.24 45.36
11 Gragnani, Karen M 9 Rmsc-PV 45.40 46.00
12 Rider, Caitlin B 10 Machine-PV 44.63 46.50
13 Deshields, Diana V 9 Rmsc-PV 46.55 46.59
14 Ratcliff, Georgia K 8 Machine-PV 46.56 46.81
15 Goheen, Haylie E 10 Rmsc-PV 47.67 46.99
16 Berson, Jody R 10 AquaHoyas-PV 47.28 47.53
17 Bergen, Sarah J 8 PM-PV 48.13 47.70
18 Wells, Meredith D 9 Curl-PV 49.05 48.02
19 Brown, Eve R 10 Rmsc-PV 48.54 48.08
20 Rowan, Meghan M 9 Rmsc-PV 47.91 48.18
21 James, Moira C 10 FGAC-PV 47.18 48.66
22 Rodgers, Maggie M 10 Machine-PV 47.73 48.91
23 Hafey, Hannah C 10 TIBU-PV 47.26 48.95
24 Jacome, Sabrina N 10 Rmsc-PV 50.06 48.96
25 Baker, Tori L 10 Curl-PV 46.99 49.29
26 VanderWeele, Chelsea N 9 Rmsc-PV 47.95 49.96
27 Geiger, Tiarra D 10 Curl-PV 49.67 50.62
28 Larkworthy, Sarah N 9 Fish-PV 50.83 51.12
29 Marsilii, Elena E 10 Fish-PV 48.78 51.18
30 Ratcliff, Carolina J 7 Machine-PV 48.25 51.25
31 Metts, Cassidy A 9 Curl-PV 52.18 51.94
32 Kenah, Jessie R 9 Curl-PV 51.35 52.13
33 Tjonneland, Ida M 9 Rmsc-PV 53.23 52.14
34 Walden, Sarah V 9 Machine-PV NT 52.46
35 Wade, Shannon M 10 FAST-PV 51.27 52.65
36 Nelson, Darby A 9 Curl-PV 53.01 53.16
37 Kirchner, Catherine M 10 Rmsc-PV 55.84 53.21
38 Helms, Ashley N 10 JFD-PV 54.43 54.06
39 Early, Krista L 10 Fish-PV NT 54.40
40 Capp, Katie L 10 Fish-PV 1:01.76 54.48
41 Capp, Kimberlee L 9 Fish-PV NT 54.97
42 Honnold, Amanda M 9 Curl-PV 52.58 55.50
43 Brady, Allison S 9 Fish-PV 1:09.83 1:00.09
44 Hudson-Hale, Caroline H 9 Fish-PV NT 1:15.47
-- Kelly, Emily L 8 Fish-PV NT DQ
-- Willacy, Tiffany T 10 FAST-PV 50.72 DQ
-- Garnes, Nylah K 9 DCPR-PV NT DQ
-- Bendana, Katherine G 10 DCPR-PV 52.18 DQ
-- Zelenko, Jennifer 10 Rmsc-PV 56.56 NS
-- Liang, Kathy 10 Curl-PV 51.41 NS
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bennett, Elaine T 10 Machine-PV 1:38.38 1:31.53
44.41 1:31.53 (47.12)
2 Parry, Taylor J 10 Curl-PV 1:35.89 1:34.88
45.54 1:34.88 (49.34)
3 Popera, Ashleigh V 9 Rmsc-PV 1:36.26 1:35.04
44.76 1:35.04 (50.28)
4 Fernandez, Ana M 10 Machine-PV 1:37.81 1:35.57
44.82 1:35.57 (50.75)
5 Verboncoeur, Katy L 10 Rmsc-PV 1:43.39 1:35.85
45.09 1:35.85 (50.76)
6 Walsh, Mackenzie L 9 Curl-PV 1:38.03 1:36.27
45.08 1:36.27 (51.19)
7 Gragnani, Karen M 9 Rmsc-PV 1:37.47 1:37.09
45.72 1:37.09 (51.37)
8 Mohaghegh, Nadia 10 Rmsc-PV 1:40.66 1:37.85
46.19 1:37.85 (51.66)
9 Cason, Molly P 9 Rmsc-PV 1:37.28 1:37.97
45.59 1:37.97 (52.38)
10 Goheen, Haylie E 10 Rmsc-PV 1:45.01 1:41.94
47.53 1:41.94 (54.41)
11 Bergen, Sarah J 8 PM-PV 1:55.38 1:43.64
50.05 1:43.64 (53.59)
12 Rowan, Meghan M 9 Rmsc-PV 1:57.62 1:43.91
47.36 1:43.91 (56.55)
13 Marsilii, Elena E 10 Fish-PV NT 1:44.10
48.54 1:44.10 (55.56)
14 Baker, Tori L 10 Curl-PV 1:40.08 1:44.33
49.04 1:44.33 (55.29)
15 Wells, Meredith D 9 Curl-PV 1:44.57 1:44.52
48.86 1:44.52 (55.66)
16 Berson, Jody R 10 AquaHoyas-PV 1:43.29 1:46.13
50.44 1:46.13 (55.69)
17 Kenah, Jessie R 9 Curl-PV 1:44.95 1:47.14
51.72 1:47.14 (55.42)
18 Larkworthy, Sarah N 9 Fish-PV NT 1:48.81
51.05 1:48.81 (57.76)
19 Loeb, Julie M 10 Rmsc-PV 1:49.17 1:48.95
51.48 1:48.95 (57.47)
20 Nelson, Darby A 9 Curl-PV 1:54.30 1:51.51
52.61 1:51.51 (58.90)
21 Donnelly, Lauren E 10 Machine-PV 1:55.38 1:52.09
51.97 1:52.09 (1:00.12)
22 Metts, Cassidy A 9 Curl-PV 1:57.91 1:53.16
56.17 1:53.16 (56.99)
23 Geiger, Tiarra D 10 Curl-PV 1:46.90 1:53.23
53.10 1:53.23 (1:00.13)
24 Willacy, Tiffany T 10 FAST-PV NT 1:53.60
52.03 1:53.60 (1:01.57)
25 Callahan, Bridget K 9 Rmsc-PV NT 1:58.17
55.66 1:58.17 (1:02.51)
26 Brady, Allison S 9 Fish-PV NT 2:10.68
1:02.55 2:10.68 (1:08.13)
-- Jackins, Kierra N 9 FAST-PV NT DQ
53.92 DQ (1:11.50)
-- Zelenko, Jennifer 10 Rmsc-PV NT NS
-- Earenfight, Emily A 9 Rmsc-PV NT NS
-- Fowler, Laura M 10 Rmsc-PV NT NS
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Loeb, Frankie 10 Rmsc-PV 38.24 37.11
2 Kovalcik, Anna T 10 Rmsc-PV 40.64 37.53
3 Parry, Jordan M 10 Curl-PV 43.63 37.63
4 Powell, Shannon M 10 Rmsc-PV 39.89 37.77
5 Verboncoeur, Katy L 10 Rmsc-PV 38.30 37.87
6 Adam, McKayla M 9 Rmsc-PV 38.35 38.45
7 Swift, Taylor R 9 Rmsc-PV 40.02 38.48
8 Hafey, Hannah C 10 TIBU-PV 39.68 38.58
9 Shoji, Marissa 10 Rmsc-PV 39.33 38.92
10 Gragnani, Karen M 9 Rmsc-PV 38.74 39.02
11 Machlin, Cara D 9 Rmsc-PV 38.61 39.48
12 Jacome, Sabrina N 10 Rmsc-PV 43.24 40.41
13 Wade, Shannon M 10 FAST-PV 44.28 41.08
13 Neff, Melanie R 10 Rmsc-PV 48.73 41.08
15 Esparraguera, Gabrielle 10 FGAC-PV 42.34 41.13
16 Ortega, Karina 10 Rmsc-PV 40.61 41.20
17 Willacy, Tiffany T 10 FAST-PV 41.22 41.57
18 Bolek, Emily E 9 Rmsc-PV 40.93 41.90
19 Berson, Jody R 10 AquaHoyas-PV NT 42.28
20 Anderson, Rebecca K 10 Machine-PV 43.12 42.48
21 Brown, Eve R 10 Rmsc-PV NT 42.54
22 Rodgers, Maggie M 10 Machine-PV 44.85 43.05
23 Walden, Sarah V 9 Machine-PV 47.15 44.78
24 Capp, Katie L 10 Fish-PV NT 46.39
25 Kirchner, Catherine M 10 Rmsc-PV 48.92 47.77
26 Bendana, Katherine G 10 DCPR-PV 44.07 48.71
27 Quander, Astyn A 10 DCPR-PV 44.38 49.12
28 Capp, Kimberlee L 9 Fish-PV NT 53.49
29 Hayes, Kelcy E 9 Curl-PV NT 56.50
-- Donnelly, Lauren E 10 Machine-PV 50.90 DQ
-- Novack-Winter, Erin E 9 PGKS-PV 1:31.09 DQ
-- Zelenko, Jennifer 10 Rmsc-PV NT NS
-- Jackins, Kierra N 9 FAST-PV NT NS
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Mulquin, Catherine E 8 Rmsc-PV NT 1:24.05
38.54 1:24.05 (45.51)
2 Urovsky, Tessa M 10 Rmsc-PV NT 1:24.19
39.39 1:24.19 (44.80)
3 Ares, Natalya M 9 Rmsc-PV NT 1:29.23
4 Wainer, Nicolle J 10 Rmsc-PV 1:41.83 1:30.05
43.65 1:30.05 (46.40)
5 Adam, McKayla M 9 Rmsc-PV NT 1:31.95
41.06 1:31.95 (50.89)
6 James, Moira C 10 FGAC-PV 1:43.69 1:32.46
39.42 1:32.46 (53.04)
7 Verboncoeur, Katy L 10 Rmsc-PV 1:42.03 1:32.73
42.53 1:32.73 (50.20)
8 Stephens, Morgan A 10 FGAC-PV NT 1:35.25
43.34 1:35.25 (51.91)
9 Geiger, Tiarra D 10 Curl-PV NT 1:35.56
42.75 1:35.56 (52.81)
10 Neff, Melanie R 10 Rmsc-PV 1:39.77 1:35.88
43.24 1:35.88 (52.64)
-- Taft, Hanna R 9 Rmsc-PV NT DQ
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bennett, Elaine T 10 Machine-PV 1:23.78 1:21.46
38.39 1:21.46 (43.07)
2 Floria, Emily I 10 Rmsc-PV 1:26.37 1:21.64
38.57 1:21.64 (43.07)
3 Fernandez, Ana M 10 Machine-PV 1:25.33 1:22.47
39.67 1:22.47 (42.80)
4 Urovsky, Tessa M 10 Rmsc-PV 1:24.69 1:22.58
37.46 1:22.58 (45.12)
5 Stephens, Morgan A 10 FGAC-PV 1:25.69 1:22.70
39.43 1:22.70 (43.27)
6 Parry, Taylor J 10 Curl-PV 1:24.93 1:22.88
38.69 1:22.88 (44.19)
7 Parry, Jordan M 10 Curl-PV 1:30.27 1:24.26
38.34 1:24.26 (45.92)
8 Fox, Paige E 10 Rmsc-PV 1:26.21 1:25.09
39.26 1:25.09 (45.83)
9 Swift, Taylor R 9 Rmsc-PV 1:41.58 1:25.24
39.76 1:25.24 (45.48)
10 Pfannenstein, Alyssa N 10 Curl-PV NT 1:25.31
40.33 1:25.31 (44.98)
11 Ares, Natalya M 9 Rmsc-PV 1:28.15 1:25.98
38.33 1:25.98 (47.65)
12 Taft, Hanna R 9 Rmsc-PV 1:29.85 1:28.13
40.28 1:28.13 (47.85)
13 Gong, Allison 9 Rmsc-PV 1:25.24 1:28.15
42.01 1:28.15 (46.14)
14 James, Moira C 10 FGAC-PV 1:28.23 1:29.07
39.24 1:29.07 (49.83)
15 Relihan, Katie E 9 Rmsc-PV 1:29.79 1:29.26
40.46 1:29.26 (48.80)
16 Popera, Ashleigh V 9 Rmsc-PV 1:31.31 1:29.45
45.10 1:29.45 (44.35)
17 Rodgers, Maggie M 10 Machine-PV 1:34.06 1:30.01
40.47 1:30.01 (49.54)
18 Hafey, Hannah C 10 TIBU-PV NT 1:30.37
40.36 1:30.37 (50.01)
19 Loversky, Zoe S 9 Rmsc-PV 1:29.27 1:30.92
39.89 1:30.92 (51.03)
20 Wade, Shannon M 10 FAST-PV 1:33.80 1:31.66
42.87 1:31.66 (48.79)
21 Anderson, Rebecca K 10 Machine-PV 1:35.18 1:31.93
41.81 1:31.93 (50.12)
22 Rowan, Meghan M 9 Rmsc-PV 1:36.45 1:32.41
44.49 1:32.41 (47.92)
23 Walsh, Mackenzie L 9 Curl-PV 1:33.15 1:32.46
41.89 1:32.46 (50.57)
24 Loeb, Frankie 10 Rmsc-PV 1:35.02 1:33.42
42.68 1:33.42 (50.74)
25 Cullather, Maggie C 10 Fish-PV 1:39.80 1:33.63
44.47 1:33.63 (49.16)
26 Marsilii, Elena E 10 Fish-PV 1:40.55 1:34.91
42.92 1:34.91 (51.99)
27 Esparraguera, Gabrielle 10 FGAC-PV 1:37.15 1:35.04
44.23 1:35.04 (50.81)
28 Tjonneland, Ida M 9 Rmsc-PV 1:52.81 1:40.40
48.86 1:40.40 (51.54)
29 Kenah, Jessie R 9 Curl-PV 1:41.05 1:41.77
47.39 1:41.77 (54.38)
30 Metts, Cassidy A 9 Curl-PV 2:04.00 1:43.95
52.61 1:43.95 (51.34)
31 Collier, Campbell E 9 Machine-PV 1:36.17 1:44.26
47.73 1:44.26 (56.53)
32 Capp, Katie L 10 Fish-PV 1:55.04 1:45.10
50.48 1:45.10 (54.62)
33 Loeb, Julie M 10 Rmsc-PV 1:42.06 1:45.24
49.90 1:45.24 (55.34)
34 Capp, Kimberlee L 9 Fish-PV NT 1:49.01
53.00 1:49.01 (56.01)
35 Nelson, Darby A 9 Curl-PV 1:49.96 1:49.43
52.73 1:49.43 (56.70)
36 Callahan, Bridget K 9 Rmsc-PV NT 1:50.57
52.63 1:50.57 (57.94)
37 Brady, Allison S 9 Fish-PV NT 2:09.10
1:03.50 2:09.10 (1:05.60)
-- Earenfight, Emily A 9 Rmsc-PV NT NS
-- Daly, Helen H 10 Rmsc-PV NT NS
-- Katis, Jayme C 10 Machine-PV 1:22.21 NS
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Clark, Rachel B 10 Rmsc-PV NT 2:55.06
42.12 1:24.66 (42.54) 2:55.06 (1:30.40)
2 Parry, Taylor J 10 Curl-PV 3:08.74 3:03.74
39.95 1:27.72 (47.77) 2:23.64 (55.92) 3:03.74 (40.10)
3 Bolek, Emily E 9 Rmsc-PV 3:19.54 3:08.78
44.21 1:31.84 (47.63) 2:26.42 (54.58) 3:08.78 (42.36)
4 Kovalcik, Anna T 10 Rmsc-PV 3:10.33 3:08.98
42.62 1:30.64 (48.02) 2:26.34 (55.70) 3:08.98 (42.64)
5 Gragnani, Karen M 9 Rmsc-PV 3:09.44 3:11.21
43.84 1:31.92 (48.08) 3:11.21 (1:39.29)
6 Loversky, Zoe S 9 Rmsc-PV NT 3:13.13
45.01 2:30.06 ( ) 3:13.13 (43.07)
7 Verboncoeur, Katy L 10 Rmsc-PV 3:12.03 3:13.80
44.56 1:37.30 (52.74) 2:31.98 (54.68) 3:13.80 (41.82)
8 Popera, Ashleigh V 9 Rmsc-PV 3:16.46 3:14.45
47.87 1:40.37 (52.50) 2:31.51 (51.14) 3:14.45 (42.94)
9 Cullather, Maggie C 10 Fish-PV NT 3:21.98
45.98 1:35.33 (49.35) 2:36.21 (1:00.88) 3:21.98 (45.77)
10 Wells, Meredith D 9 Curl-PV 3:30.75 3:22.00
48.29 2:34.93 ( ) 3:22.00 (47.07)
11 Walsh, Mackenzie L 9 Curl-PV NT 3:32.54
48.34 1:42.60 (54.26) 2:42.31 (59.71) 3:32.54 (50.23)
-- Katis, Jayme C 10 Machine-PV NT NS
-- Fox, Paige E 10 Rmsc-PV 3:12.40 NS
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Fairland Aquatics S.T.-PV 'A' NT 2:30.16
1) Madden, Mary P 9 2) Karpman, Kelsey A 9
3) Wade, Shannon M 10 4) Willacy, Tiffany T 10
-- Machine Aquatics-PV 'A' NT NS
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
-- Machine Aquatics-PV 'A' NT NS