6th Annual Spring Championships
Sponsored by The Maryland Suburban Swim Club
March 27-28, 2004
Fairland Aquatic Center
PVC-04-27
Meet Results for Timed Finals-Yards
Boys 10 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sterling, Spencer 10 FGAC-PV 35.05 32.18 9
2 Chappell, Matthew 10 Machine-PV 33.28 32.69 7
3 McCarthy, Arturo 10 Rmsc-PV 33.66 32.82 6
4 Fenninger, Tom D 10 Fish-PV 33.05 33.11 5
5 Byrd, Brian C 10 Rmsc-PV 33.46 33.16 4
6 Devlin, Joseph D 10 FGAC-PV 35.03 33.66 3
7 Foley, Eoghan M 10 Snow-PV 34.13 33.91 2
8 Flamand, Matthew W 10 Rmsc-PV 35.04 x34.21
9 Royer, Matt W 10 Snow-PV 35.09 34.35 1
10 Pepper, Joseph 10 Rmsc-PV 33.56 x34.37
11 Nester, Jack R 10 FGAC-PV 33.72 x34.65
12 Lee, Ryan D 10 Fish-PV 38.71 34.92
13 Spata, Sean J 10 Curl-Burke-PV 38.51 34.94
14 May, Daniel S 10 Curl-Burke-PV NT 35.33
15 AU, Christopher Z 10 Fish-PV 37.32 x35.47
16 Lim, Christopher S 10 Rmsc-PV 40.05 x35.81
17 McQuade, Ryan A 10 Curl-Burke-PV 36.13 x36.49
18 Hong, Brian J 10 Curl-Burke-PV 38.07 x36.50
19 Kidwell, Justin C 10 Rmsc-PV 36.22 x37.09
20 Cooke, Matthew A 10 MSSC-PV 39.49 37.88
21 Loiacono, Christop 10 Rmsc-PV 38.93 x37.98
22 Midkiff, Brandon G 10 Curl-Burke-PV 37.43 x38.04
23 Scott, Michael J 10 Rmsc-PV 39.20 x38.05
24 Woodard, Eric M 10 TIBU-PV NT 38.56
25 Simon, Jake P 10 Curl-Burke-PV 42.12 x41.08
26 Klein, Tyler W 10 Rmsc-PV NT x41.25
27 Monaco, Michael S 10 Curl-Burke-PV NT x42.13
28 Kenlon, Philip D 10 PGKS-PV 49.48 44.51
29 Wagner, Michael P 10 FGAC-PV 53.50 x44.59
30 Cox, Luke T 10 FGAC-PV 42.68 x46.26
-- McConville, Christ 10 Curl-Burke-PV 46.67 NS
-- Clifton, Paul 10 Rmsc-PV NT NS
-- Gilden, Alex H 10 Rmsc-PV NT NS
-- Ganesh, Vijay B 10 Rmsc-PV 44.08 NS
-- Gimbert, Jack A 10 Fish-PV NT NS
-- Badalov, Ali 10 Rmsc-PV 38.37 NS
Boys 10 Year Olds 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Witkop, Bobby T 10 AquaHoyas-PV 1:17.17 1:10.94 9
34.40 1:10.94 (36.54)
2 Tyrrell, Kyle E 10 Curl-Burke-PV 1:15.14 1:11.45 7
34.66 1:11.45 (36.79)
3 Bowers, Brad W 10 Snow-PV 1:14.59 1:12.43 6
33.54 1:12.43 (38.89)
4 Nester, Jack R 10 FGAC-PV 1:14.35 1:14.02 5
35.38 1:14.02 (38.64)
5 Sterling, Spencer 10 FGAC-PV 1:16.64 1:14.59 4
37.46 1:14.59 (37.13)
6 Byrd, Brian C 10 Rmsc-PV 1:17.56 1:15.31 3
34.33 1:15.31 (40.98)
7 Devlin, Joseph D 10 FGAC-PV 1:16.05 x1:16.17
37.25 1:16.17 (38.92)
8 Downey, Adrien P 10 AquaHoyas-PV 1:16.66 1:16.59 2
36.47 1:16.59 (40.12)
9 Pepper, Joseph 10 Rmsc-PV 1:15.32 1:17.12 1
37.68 1:17.12 (39.44)
10 Kemper, Thomas J 10 Curl-Burke-PV 1:21.01 1:17.36
36.83 1:17.36 (40.53)
11 Royer, Matt W 10 Snow-PV 1:25.04 1:17.77
36.54 1:17.77 (41.23)
12 Foley, Eoghan M 10 Snow-PV 1:19.35 x1:17.78
37.63 1:17.78 (40.15)
13 Flamand, Matthew W 10 Rmsc-PV 1:20.29 x1:18.77
36.11 1:18.77 (42.66)
14 Lee, Ryan D 10 Fish-PV 1:25.93 1:19.67
37.78 1:19.67 (41.89)
15 Berry, Patrick C 10 Rmsc-PV 1:19.00 x1:20.01
38.08 1:20.01 (41.93)
16 Woodyard, Alex H 10 Curl-Burke-PV 1:34.59 x1:21.33
37.30 1:21.33 (44.03)
17 Kidwell, Justin C 10 Rmsc-PV 1:20.25 x1:21.53
38.76 1:21.53 (42.77)
18 Midkiff, Brandon G 10 Curl-Burke-PV 1:25.47 x1:22.13
38.19 1:22.13 (43.94)
19 May, Daniel S 10 Curl-Burke-PV 1:23.24 x1:22.65
39.18 1:22.65 (43.47)
20 Neumaier, Bradley 10 Rmsc-PV 1:21.82 x1:23.05
42.39 1:23.05 (40.66)
21 McQuade, Ryan A 10 Curl-Burke-PV 1:16.96 x1:23.15
39.49 1:23.15 (43.66)
22 Feldman, Sergey B 10 Rmsc-PV NT x1:23.73
39.05 1:23.73 (44.68)
23 Hong, Brian J 10 Curl-Burke-PV 1:28.90 x1:23.96
41.79 1:23.96 (42.17)
24 Cartron, Alex M 10 MSSC-PV 1:24.64 1:24.21
39.98 1:24.21 (44.23)
25 Rissling, Neil R 10 MSSC-PV NT 1:24.28
39.31 1:24.28 (44.97)
26 Cheng, Steven Z 10 JFD-PV 1:26.54 1:27.04
41.12 1:27.04 (45.92)
27 Yeh, Eric R 10 MSSC-PV 1:21.86 x1:27.46
40.29 1:27.46 (47.17)
28 Liu, Winston W 10 Rmsc-PV 1:32.51 x1:28.05
42.53 1:28.05 (45.52)
29 AU, Christopher Z 10 Fish-PV 1:28.40 1:28.83
39.45 1:28.83 (49.38)
30 DeLoach, Duncan B 10 Curl-Burke-PV NT x1:28.87
41.73 1:28.87 (47.14)
31 Ramos, Juan C 10 Fish-PV NT x1:29.72
42.79 1:29.72 (46.93)
32 Cooke, Matthew A 10 MSSC-PV 1:35.24 x1:30.23
42.06 1:30.23 (48.17)
33 Simon, Jake P 10 Curl-Burke-PV 1:31.67 x1:31.72
42.55 1:31.72 (49.17)
34 Scott, Michael J 10 Rmsc-PV 1:31.24 x1:32.28
41.22 1:32.28 (51.06)
34 Rissling, Steven J 10 MSSC-PV NT x1:32.28
43.00 1:32.28 (49.28)
36 Ganesh, Vijay B 10 Rmsc-PV 1:38.96 x1:40.16
45.80 1:40.16 (54.36)
37 Harris, Steven W 10 Machine-PV 1:49.28 1:48.68
50.88 1:48.68 (57.80)
38 Dong, Lawrence N 10 Rmsc-PV NT x1:50.08
50.81 1:50.08 (59.27)
-- Spata, Sean J 10 Curl-Burke-PV 1:20.15 NS
-- Monaco, Michael S 10 Curl-Burke-PV 1:36.11 NS
-- McCarthy, Arturo 10 Rmsc-PV NT NS
-- Asbury, Colin T 10 Rmsc-PV 1:13.76 NS
-- Klein, Tyler W 10 Rmsc-PV NT NS
-- Ehrhardt, Joshua S 10 Curl-Burke-PV 1:27.95 NS
-- Kenlon, Philip D 10 PGKS-PV 1:44.02 NS
-- Brailovsky, Michae 11 Rmsc-PV 1:28.65 NS
-- Collins, Nick F 10 Snow-PV 1:25.31 NS
-- Clifton, Paul 10 Rmsc-PV NT NS
-- Gilden, Alex H 10 Rmsc-PV NT NS
Boys 10 Year Olds 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gold, Benjamin J 10 AquaHoyas-PV NT 2:33.03 9
34.75 1:13.61 (38.86) 1:54.91 (41.30) 2:33.03 (38.12)
2 Murphy, Blake D 10 Curl-Burke-PV 2:47.99 2:36.19 7
33.66 1:12.72 (39.06) 2:36.19 (1:23.47)
3 Nester, Jack R 10 FGAC-PV 2:47.00 2:37.17 6
38.26 1:19.29 (41.03) 1:58.80 (39.51) 2:37.17 (38.37)
4 Witkop, Bobby T 10 AquaHoyas-PV 3:08.29 2:39.43 5
37.39 1:19.59 (42.20) 2:01.28 (41.69) 2:39.43 (38.15)
5 Devlin, Joseph D 10 FGAC-PV NT 2:39.55 4
38.26 1:19.64 (41.38) 2:00.28 (40.64) 2:39.55 (39.27)
6 Sterling, Spencer 10 FGAC-PV NT x2:39.60
37.78 1:18.93 (41.15) 1:58.47 (39.54) 2:39.60 (41.13)
7 Byrd, Brian C 10 Rmsc-PV 2:50.84 2:40.48 3
35.01 1:17.06 (42.05) 2:00.23 (43.17) 2:40.48 (40.25)
8 Fenninger, Tom D 10 Fish-PV 2:45.17 2:43.09 2
35.76 1:17.25 (41.49) 2:00.83 (43.58) 2:43.09 (42.26)
9 Downey, Adrien P 10 AquaHoyas-PV 2:45.88 x2:44.68
37.59 1:21.60 (44.01) 2:06.03 (44.43) 2:44.68 (38.65)
10 Kemper, Thomas J 10 Curl-Burke-PV 2:57.37 2:47.03 1
36.12 1:19.20 (43.08) 2:04.52 (45.32) 2:47.03 (42.51)
11 Foley, Eoghan M 10 Snow-PV 3:05.94 2:48.75
37.82 1:21.03 (43.21) 2:06.42 (45.39) 2:48.75 (42.33)
12 Royer, Matt W 10 Snow-PV 3:06.79 2:51.46
37.33 1:22.55 (45.22) 2:09.62 (47.07) 2:51.46 (41.84)
13 Kidwell, Justin C 10 Rmsc-PV 3:00.10 2:53.49
40.64 1:25.91 (45.27) 2:11.07 (45.16) 2:53.49 (42.42)
14 McQuade, Ryan A 10 Curl-Burke-PV 3:13.99 x2:58.51
40.45 1:27.43 (46.98) 2:15.12 (47.69) 2:58.51 (43.39)
15 Diener, Zachary M 10 Fish-PV 3:02.62 2:59.90
38.66 1:24.76 (46.10) 2:13.90 (49.14) 2:59.90 (46.00)
16 Midkiff, Brandon G 10 Curl-Burke-PV NT x3:04.44
37.95 1:25.16 (47.21) 2:15.54 (50.38) 3:04.44 (48.90)
17 Morgan, Dylan P 10 Curl-Burke-PV NT x3:13.98
41.33 1:32.05 (50.72) 2:24.86 (52.81) 3:13.98 (49.12)
18 Kenlon, Philip D 10 PGKS-PV 3:57.25 3:51.03
52.15 1:49.05 (56.90) 2:53.67 (1:04.62) 3:51.03 (57.36)
-- Tyrrell, Kyle E 10 Curl-Burke-PV 2:47.90 NS
-- Hong, Brian J 10 Curl-Burke-PV NT NS
3:27.04
-- Asbury, Colin T 10 Rmsc-PV 2:45.57 NS
Boys 10 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gold, Benjamin J 10 AquaHoyas-PV 39.29 34.66 9
2 Devlin, Joseph D 10 FGAC-PV 39.90 38.02 7
3 Sterling, Spencer 10 FGAC-PV 41.96 39.09 6
4 Xiao, Brian 10 Rmsc-PV 39.22 39.10 5
5 Byrd, Brian C 10 Rmsc-PV 41.49 39.40 4
6 Royer, Matt W 10 Snow-PV 42.43 39.75 3
7 Foley, Eoghan M 10 Snow-PV 40.02 39.79 2
8 Witkop, Bobby T 10 AquaHoyas-PV 41.21 39.83 1
9 Lee, Ryan D 10 Fish-PV 45.00 40.25
10 Kidwell, Justin C 10 Rmsc-PV 41.40 x40.68
11 Flamand, Matthew W 10 Rmsc-PV 42.38 x40.82
12 Rissling, Neil R 10 MSSC-PV NT 41.27
13 Hong, Brian J 10 Curl-Burke-PV 46.05 41.48
14 Fenninger, Tom D 10 Fish-PV 40.57 41.61
15 Liu, Winston W 10 Rmsc-PV 41.24 x41.87
16 AU, Christopher Z 10 Fish-PV 40.15 x42.24
17 Ramos, Juan C 10 Fish-PV NT x42.29
18 Neumaier, Bradley 10 Rmsc-PV 42.09 x42.31
19 Woodyard, Alex H 10 Curl-Burke-PV 47.05 43.07
20 Simon, Jake P 10 Curl-Burke-PV 44.29 x43.21
21 Midkiff, Brandon G 10 Curl-Burke-PV 48.46 x43.31
22 Cooke, Matthew A 10 MSSC-PV 43.65 43.32
23 Scott, Michael J 10 Rmsc-PV 45.91 x43.57
24 White, Carl A 10 Rmsc-PV 45.94 x44.48
25 Feldman, Sergey B 10 Rmsc-PV 45.55 x44.72
26 Cheng, Steven Z 10 JFD-PV 45.99 44.73
27 McQuade, Ryan A 10 Curl-Burke-PV 43.60 x45.04
28 Nester, Jack R 10 FGAC-PV 44.25 x45.87
29 Harris, Steven W 10 Machine-PV 48.71 46.30
30 Yeh, Eric R 10 MSSC-PV 42.78 x46.64
31 Rissling, Steven J 10 MSSC-PV NT x46.78
32 DeLoach, Duncan B 10 Curl-Burke-PV NT x48.67
33 Ganesh, Vijay B 10 Rmsc-PV 53.32 x51.12
34 Wagner, Michael P 10 FGAC-PV NT x1:03.14
-- Lim, Christopher S 10 Rmsc-PV 43.91 DQ
-- Dong, Lawrence N 10 Rmsc-PV NT DQ
-- Ehrhardt, Joshua S 10 Curl-Burke-PV 45.68 NS
-- Monaco, Michael S 10 Curl-Burke-PV 49.55 NS
-- Kenlon, Philip D 10 PGKS-PV 1:04.59 NS
-- Spata, Sean J 10 Curl-Burke-PV 42.60 NS
-- Clifton, Paul 10 Rmsc-PV NT NS
-- Collins, Nick F 10 Snow-PV 45.94 NS
-- Gilden, Alex H 10 Rmsc-PV NT NS
-- Asbury, Colin T 10 Rmsc-PV 41.15 NS
-- LI, Dennis 10 Rmsc-PV 40.86 NS
-- McCarthy, Arturo 10 Rmsc-PV NT NS
Boys 10 Year Olds 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gold, Benjamin J 10 AquaHoyas-PV NT 1:17.70 9
37.91 1:17.70 (39.79)
2 Devlin, Joseph D 10 FGAC-PV 1:29.26 1:23.26 7
40.95 1:23.26 (42.31)
3 Downey, Adrien P 10 AquaHoyas-PV 1:28.88 1:25.63 6
42.42 1:25.63 (43.21)
4 McCarthy, Arturo 10 Rmsc-PV NT 1:26.23 5
43.58 1:26.23 (42.65)
5 Kidwell, Justin C 10 Rmsc-PV 1:28.84 1:26.87 4
42.24 1:26.87 (44.63)
6 Bishop, William E 10 Curl-Burke-PV NT 1:28.79 3
43.73 1:28.79 (45.06)
7 Liu, Winston W 10 Rmsc-PV 1:46.01 x1:32.13
44.62 1:32.13 (47.51)
8 Diener, Zachary M 10 Fish-PV 1:31.44 1:32.44 2
45.13 1:32.44 (47.31)
9 Cooke, Matthew A 10 MSSC-PV 1:37.25 1:34.84 1
10 White, Carl A 10 Rmsc-PV 1:38.57 x1:35.99
46.66 1:35.99 (49.33)
11 Morgan, Dylan P 10 Curl-Burke-PV 1:48.29 1:45.19
50.16 1:45.19 (55.03)
-- Gimbert, Jack A 10 Fish-PV NT NS
-- Kenlon, Philip D 10 PGKS-PV 2:12.09 NS
-- Berry, Patrick C 10 Rmsc-PV 1:29.95 NS
-- Lim, Christopher S 10 Rmsc-PV 1:38.52 NS
-- Tyrrell, Kyle E 10 Curl-Burke-PV 1:28.00 NS
Boys 10 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gold, Benjamin J 10 AquaHoyas-PV 47.99 43.45 9
2 Fenninger, Tom D 10 Fish-PV 45.65 45.62 7
3 Diener, Zachary M 10 Fish-PV 46.23 45.91 6
4 Bishop, William E 10 Curl-Burke-PV 46.21 45.93 5
5 Bowers, Brad W 10 Snow-PV 52.09 46.14 4
6 Royer, Matt W 10 Snow-PV 48.05 46.24 3
7 Woodyard, Alex H 10 Curl-Burke-PV 46.31 46.42 2
8 Yeh, Eric R 10 MSSC-PV 46.56 47.11 1
9 Xiao, Brian 10 Rmsc-PV 55.33 47.42
10 Kemper, Thomas J 10 Curl-Burke-PV 50.67 x47.78
11 Cheng, Steven Z 10 JFD-PV 47.93 47.93
12 Chute, Austin T 10 Curl-Burke-PV 47.27 x48.31
13 Byrd, Brian C 10 Rmsc-PV 51.58 48.50
14 Tyrrell, Kyle E 10 Curl-Burke-PV 47.72 x48.71
15 May, Daniel S 10 Curl-Burke-PV 48.79 x49.01
16 Rissling, Steven J 10 MSSC-PV NT 49.05
17 Wooster, Tyler 10 Rmsc-PV 55.64 x49.08
18 Ramos, Juan C 10 Fish-PV NT x49.31
19 Flamand, Matthew W 10 Rmsc-PV 49.75 x49.32
20 Kidwell, Justin C 10 Rmsc-PV 49.01 x49.95
21 Pepper, Joseph 10 Rmsc-PV 50.31 x50.03
22 McQuade, Ryan A 10 Curl-Burke-PV 47.24 x50.14
23 Liu, Winston W 10 Rmsc-PV 52.31 x50.92
24 Rissling, Neil R 10 MSSC-PV NT x51.07
25 Morgan, Dylan P 10 Curl-Burke-PV 54.97 x51.49
26 Lee, Ryan D 10 Fish-PV NT x51.86
27 Lim, Christopher S 10 Rmsc-PV 53.22 x52.39
28 Hong, Brian J 10 Curl-Burke-PV 54.50 x52.51
29 Scott, Michael J 10 Rmsc-PV 53.93 x53.68
30 Simon, Jake P 10 Curl-Burke-PV 54.39 x54.70
31 Klein, Tyler W 10 Rmsc-PV NT x54.82
32 Wagner, Michael P 10 FGAC-PV 1:10.28 54.98
33 Ganesh, Vijay B 10 Rmsc-PV NT x55.54
34 Dong, Lawrence N 10 Rmsc-PV NT x57.33
35 Harris, Steven W 10 Machine-PV 59.27 59.88
36 DeLoach, Duncan B 10 Curl-Burke-PV NT x1:00.48
37 Cooke, Matthew A 10 MSSC-PV 1:06.64 x1:04.88
-- Midkiff, Brandon G 10 Curl-Burke-PV 54.20 DQ
-- Monaco, Michael S 10 Curl-Burke-PV 50.44 NS
-- Kenlon, Philip D 10 PGKS-PV 1:20.26 NS
-- Gilden, Alex H 10 Rmsc-PV NT NS
-- Spata, Sean J 10 Curl-Burke-PV 47.52 NS
-- Ehrhardt, Joshua S 10 Curl-Burke-PV 51.13 NS
Boys 10 Year Olds 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 AU, Christopher Z 10 Fish-PV 1:41.85 1:34.12 9
41.63 1:34.12 (52.49)
2 Foley, Eoghan M 10 Snow-PV 1:41.68 1:34.89 7
45.54 1:34.89 (49.35)
3 Gold, Benjamin J 10 AquaHoyas-PV NT 1:35.30 6
46.27 1:35.30 (49.03)
4 Sickenberger, Will 10 Curl-Burke-PV NT 1:35.75 5
45.14 1:35.75 (50.61)
5 Witkop, Bobby T 10 AquaHoyas-PV NT 1:39.09 4
47.52 1:39.09 (51.57)
6 Fenninger, Tom D 10 Fish-PV 1:39.09 1:39.20 3
47.30 1:39.20 (51.90)
7 Bishop, William E 10 Curl-Burke-PV 1:38.50 1:39.35 2
47.74 1:39.35 (51.61)
8 Klein, Tyler W 10 Rmsc-PV NT 1:40.55 1
45.58 1:40.55 (54.97)
9 Chute, Austin T 10 Curl-Burke-PV NT x1:43.89
48.94 1:43.89 (54.95)
10 McQuade, Ryan A 10 Curl-Burke-PV 1:42.26 x1:45.25
50.45 1:45.25 (54.80)
11 Woodyard, Alex H 10 Curl-Burke-PV 1:46.31 x1:45.29
48.00 1:45.29 (57.29)
12 Pepper, Joseph 10 Rmsc-PV NT 1:47.58
50.11 1:47.58 (57.47)
13 Morgan, Dylan P 10 Curl-Burke-PV 1:57.66 x1:48.29
52.53 1:48.29 (55.76)
14 Cox, Luke T 10 FGAC-PV NT 2:18.84
1:02.63 2:18.84 (1:16.21)
-- Ehrhardt, Joshua S 10 Curl-Burke-PV NT NS
-- Hong, Brian J 10 Curl-Burke-PV 1:48.39 NS
-- Xiao, Brian 10 Rmsc-PV NT NS
Boys 10 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Curl, Nick D 10 Curl-Burke-PV 41.67 37.62 9
2 Chappell, Matthew 10 Machine-PV 40.97 37.65 7
3 Flamand, Matthew W 10 Rmsc-PV 40.09 37.77 6
4 Woodard, Eric M 10 TIBU-PV NT 38.40 5
5 Kemper, Thomas J 10 Curl-Burke-PV 42.04 38.55 4
6 Pham, Tyler I 10 JFD-PV 39.13 38.70 3
7 Spata, Sean J 10 Curl-Burke-PV 43.65 x39.97
8 Murphy, Blake D 10 Curl-Burke-PV 40.99 x40.21
9 May, Daniel S 10 Curl-Burke-PV 40.75 x41.85
10 Nester, Jack R 10 FGAC-PV 39.38 42.51 2
11 Diener, Zachary M 10 Fish-PV 43.63 43.19 1
12 Lee, Ryan D 10 Fish-PV 49.69 43.25
13 Carlson, Elliot H 10 Rmsc-PV 43.21 43.38
14 Midkiff, Brandon G 10 Curl-Burke-PV 43.71 x43.40
15 Scott, Michael J 10 Rmsc-PV 45.33 x43.53
16 Loiacono, Christop 10 Rmsc-PV 47.59 x44.59
17 White, Carl A 10 Rmsc-PV 48.95 x45.80
18 Woodyard, Alex H 10 Curl-Burke-PV 46.82 x45.95
19 Simon, Jake P 10 Curl-Burke-PV 46.44 x46.17
20 Liu, Winston W 10 Rmsc-PV NT x46.64
21 Monaco, Michael S 10 Curl-Burke-PV NT x52.13
22 Wagner, Michael P 10 FGAC-PV NT 58.58
23 Cox, Luke T 10 FGAC-PV NT x59.82
-- Gimbert, Jack A 10 Fish-PV NT NS
-- Ganesh, Vijay B 10 Rmsc-PV NT NS
-- Clifton, Paul 10 Rmsc-PV NT NS
-- Ehrhardt, Joshua S 10 Curl-Burke-PV 43.68 NS
-- Berry, Patrick C 10 Rmsc-PV 44.05 NS
-- Badalov, Ali 10 Rmsc-PV 47.42 NS
-- Melhuish, Tim E 10 Snow-PV 40.73 NS
-- Gilden, Alex H 10 Rmsc-PV NT NS
Boys 10 Year Olds 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bowers, Brad W 10 Snow-PV NT 1:24.23 9
37.38 1:24.23 (46.85)
2 Tyrrell, Kyle E 10 Curl-Burke-PV 1:38.00 1:30.82 7
42.41 1:30.82 (48.41)
3 Kemper, Thomas J 10 Curl-Burke-PV 1:49.98 1:34.89 6
42.33 1:34.89 (52.56)
4 Downey, Adrien P 10 AquaHoyas-PV NT 1:36.12 5
45.74 1:36.12 (50.38)
5 Diener, Zachary M 10 Fish-PV 1:39.82 1:38.36 4
46.05 1:38.36 (52.31)
6 Bishop, William E 10 Curl-Burke-PV NT x1:38.89
44.01 1:38.89 (54.88)
7 Nester, Jack R 10 FGAC-PV 1:42.94 1:39.66 3
45.77 1:39.66 (53.89)
8 Pham, Tyler I 10 JFD-PV NT 1:42.00 2
44.46 1:42.00 (57.54)
9 Cartron, Alex M 10 MSSC-PV 1:43.31 1:45.11 1
47.96 1:45.11 (57.15)
10 Morgan, Dylan P 10 Curl-Burke-PV NT x1:57.84
51.41 1:57.84 (1:06.43)
-- Berry, Patrick C 10 Rmsc-PV NT DQ
47.80 DQ (56.76)
-- Levy, Nir 10 Rmsc-PV NT NS
-- Curl, Nick D 10 Curl-Burke-PV 1:40.58 NS
-- Collins, Nick F 10 Snow-PV NT NS
-- Spinard, Alexander 10 Rmsc-PV NT NS
45.74
Boys 10 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Curl, Nick D 10 Curl-Burke-PV 1:27.83 1:16.38 9
2 Sterling, Spencer 10 FGAC-PV 1:32.50 1:23.83 7
3 Chappell, Matthew 10 Machine-PV 1:27.26 1:24.20 6
4 Downey, Adrien P 10 AquaHoyas-PV 1:27.05 1:25.50 5
5 May, Daniel S 10 Curl-Burke-PV 1:27.44 1:27.12 4
6 Carlson, Elliot H 10 Rmsc-PV 1:28.99 1:27.73 3
7 Royer, Matt W 10 Snow-PV 1:35.55 1:28.20 2
8 Flamand, Matthew W 10 Rmsc-PV 1:29.33 1:29.23 1
9 Lee, Ryan D 10 Fish-PV 1:39.48 1:30.40
10 Kemper, Thomas J 10 Curl-Burke-PV 1:36.18 x1:30.63
11 Pepper, Joseph 10 Rmsc-PV 1:32.26 x1:30.83
12 AU, Christopher Z 10 Fish-PV 1:41.81 1:31.33
13 Byrd, Brian C 10 Rmsc-PV 1:38.06 x1:31.73
14 Bishop, William E 10 Curl-Burke-PV 1:32.51 x1:31.77
15 Pham, Tyler I 10 JFD-PV 1:35.85 1:32.89
16 Spata, Sean J 10 Curl-Burke-PV 1:47.57 x1:33.24
17 Woodyard, Alex H 10 Curl-Burke-PV 1:36.85 x1:34.84
18 Loiacono, Christop 10 Rmsc-PV 1:41.03 x1:36.86
19 Scott, Michael J 10 Rmsc-PV 1:43.27 x1:37.21
20 Simon, Jake P 10 Curl-Burke-PV 1:46.88 x1:42.80
21 White, Carl A 10 Rmsc-PV 1:47.14 x1:43.34
22 Cooke, Matthew A 10 MSSC-PV 2:01.25 1:46.86
23 Monaco, Michael S 10 Curl-Burke-PV NT x1:49.89
-- Badalov, Ali 10 Rmsc-PV NT NS
-- Melhuish, Tim E 10 Snow-PV 1:25.52 NS
-- Tyrrell, Kyle E 10 Curl-Burke-PV 1:26.10 NS
-- Xiao, Brian 10 Rmsc-PV 1:28.40 NS
-- McConville, Christ 10 Curl-Burke-PV NT NS
-- Ehrhardt, Joshua S 10 Curl-Burke-PV 1:39.90 NS
-- Ganesh, Vijay B 10 Rmsc-PV NT NS
-- Neumaier, Bradley 10 Rmsc-PV 1:26.36 NS
-- Asbury, Colin T 10 Rmsc-PV 1:30.88 NS
-- Liu, Winston W 10 Rmsc-PV 1:45.43 NS
Boys 10 Year Olds 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wooster, Tyler 10 Rmsc-PV 3:19.50 2:57.70 9
36.38 1:21.58 (45.20) 2:18.77 (57.19) 2:57.70 (38.93)
2 Downey, Adrien P 10 AquaHoyas-PV 3:07.65 3:00.21 7
42.94 1:30.09 (47.15) 2:20.34 (50.25) 3:00.21 (39.87)
3 Witkop, Bobby T 10 AquaHoyas-PV NT 3:06.79 6
43.76 1:35.67 (51.91) 2:28.80 (53.13) 3:06.79 (37.99)
4 Devlin, Joseph D 10 FGAC-PV 3:07.71 3:07.41 5
43.17 1:29.76 (46.59) 2:26.56 (56.80) 3:07.41 (40.85)
5 Foley, Eoghan M 10 Snow-PV 3:28.27 3:09.58 4
1:34.98 ( ) 2:29.19 (54.21) 3:09.58 (40.39)
6 Pepper, Joseph 10 Rmsc-PV 3:19.70 3:11.75 3
48.55 1:32.34 (43.79) 2:31.40 (59.06) 3:11.75 (40.35)
7 Berry, Patrick C 10 Rmsc-PV 3:11.53 x3:13.08
44.61 1:32.45 (47.84) 2:30.28 (57.83) 3:13.08 (42.80)
8 May, Daniel S 10 Curl-Burke-PV NT 3:13.31 2
44.91 1:32.23 (47.32) 2:31.12 (58.89) 3:13.31 (42.19)
9 Diener, Zachary M 10 Fish-PV 3:12.06 3:18.13 1
45.19 1:35.69 (50.50) 2:33.77 (58.08) 3:18.13 (44.36)
10 Cartron, Alex M 10 MSSC-PV 3:12.90 3:19.32
44.98 1:30.62 (45.64) 2:31.96 (1:01.34) 3:19.32 (47.36)
11 AU, Christopher Z 10 Fish-PV NT 3:30.35
44.06 1:36.97 (52.91) 2:38.25 (1:01.28) 3:30.35 (52.10)
12 Morgan, Dylan P 10 Curl-Burke-PV NT 3:31.60
46.80 1:41.86 (55.06) 2:42.54 (1:00.68) 3:31.60 (49.06)
-- Fenninger, Tom D 10 Fish-PV NT DQ
50.56 1:38.49 (47.93) 2:34.69 (56.20) DQ (41.26)
-- Sterling, Spencer 10 FGAC-PV 3:10.82 DQ
40.85 1:24.87 (44.02) 2:25.96 (1:01.09) DQ (39.56)
-- Feldman, Sergey B 10 Rmsc-PV NT DQ
48.77 1:38.01 (49.24) 2:46.00 (1:07.99) DQ (44.21)
-- Gold, Benjamin J 10 AquaHoyas-PV NT DQ
37.17 1:29.98 (52.81) 2:13.12 (43.14) DQ ( )
-- Spinard, Alexander 10 Rmsc-PV 3:12.39 NS
-- Asbury, Colin T 10 Rmsc-PV NT NS
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rockville-Montgomery Swim Club-PV 'D' 2:20.00 2:15.12 18
2 The Fish-PV 'A' 2:18.73 2:22.41 14
3 Rockville-Montgomery Swim Club-PV 'C' 2:20.00 2:24.10 12
4 Curl-Burke Swim Club-PV 'C' NT 2:26.20 10
5 Rockville-Montgomery Swim Club-PV 'B' 2:20.00 x2:27.10
6 Curl-Burke Swim Club-PV 'B' NT 2:31.05 8
7 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 2:35.88 x2:31.09
8 Joe Flaherty's Dolphins-PV 'A' 2:16.40 2:38.69 6
9 Prince George's Kings-PV 'A' 3:39.52 3:23.25 4
-- Machine Aquatics-PV 'A' 2:24.70 NS
-- Rockville-Montgomery Swim Club-PV 'A' 2:20.00 NS
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rockville-Montgomery Swim Club-PV 'A' 2:30.00 2:38.65 18
39.99 1:26.38 (46.39) 1:42.56 (16.18) 2:38.65 (56.09)
2 The Fish-PV 'A' 2:30.20 2:40.12 14
39.29 1:26.06 (46.77) 2:06.69 (40.63) 2:40.12 (33.43)
3 Joe Flaherty's Dolphins-PV 'A' NT 2:43.06 12
41.78 1:28.36 (46.58) 2:11.82 (43.46) 2:43.06 (31.24)
4 Maryland Suburban Swim CB-PV 'A' 2:49.29 2:45.40 10
43.20 1:28.87 (45.67) 2:20.93 (52.06) 2:45.40 (24.47)
5 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 2:35.99 2:45.95 8
47.53 1:31.89 (44.36) 2:13.15 (41.26) 2:45.95 (32.80)
6 Curl-Burke Swim Club-PV 'B' NT 2:46.15 6
42.95 1:28.50 (45.55) 2:10.31 (41.81) 2:46.15 (35.84)
7 Curl-Burke Swim Club-PV 'C' NT x2:48.22
43.08 1:31.33 (48.25) 2:10.51 (39.18) 2:48.22 (37.71)
8 Rockville-Montgomery Swim Club-PV 'C' 2:30.00 2:49.35 4
43.17 1:29.95 (46.78) 2:15.40 (45.45) 2:49.35 (33.95)
9 Rockville-Montgomery Swim Club-PV 'B' 2:30.00 x2:49.92
41.61 2:15.80 ( ) 2:49.92 (34.12)
10 Rockville-Montgomery Swim Club-PV 'D' 2:30.00 x2:50.82
47.47 1:36.88 (49.41) 1:52.78 (15.90) 2:50.82 (58.04)
11 Machine Aquatics-PV 'A' 2:47.83 3:00.87 2
48.99 1:40.93 (51.94) 2:26.02 (45.09) 3:00.87 (34.85)
-- Snowbird Aquatics-PV 'A' 2:45.00 NS
4:22.87