WASHINGTON METROPOLITAN PREP SCHOOL
SWIMMING AND DIVING LEAGUE CHAMPIONSHIPS
Feb 9-12, 20009
Event Results for Preliminaries
Meet Results for Session 1 -500 FREESTYLE PRELIMS @ ST. ALBANS -Yards
Event 15 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
WMPSSDL: 4:35.04 Dan Zurowski 2/1999
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 MACDONALD, Andrew JR O'Connell-PV 4:54.79 4:55.46
2 Dutton, Steve SR Potomac 5:09.68 4:56.27
3 McCabe, Ryan FR Gonzaga 4:54.36 4:57.72
4 Weldon, Kirk SO Georgetown Prep 4:57.42 5:01.94
5 Rush, Patrick JR Potomac 5:06.31 5:02.74
6 Hardy, Ryan FR DeMatha 4:57.82 5:03.92
7 Tan, Joe JR Paul VI 4:53.43 5:05.83
8 Goodman, Chris SR DeMatha 5:11.28 5:09.25
-------------------------------------------------------------------------
9 MacKenzie, Dan SR Georgetown Prep 5:17.93 5:11.78
10 Weldon, Scott SO Georgetown Prep 5:25.34 5:12.35
-------------------------------------------------------------------------
11 Bayly, Kevin SR Gonzaga 5:14.27 5:12.57
12 Lynch, David SR Good Counsel 4:48.56 5:23.99
13 Connor, Ryan JR Good Counsel 5:17.68 5:25.80
14 Cavenaugh, Tim JR Gonzaga 5:51.82 5:26.40
15 Howard, Bill JR Good Counsel 5:26.12 5:28.25
16 Spotswood, Justin SO Bishop Ireton 5:33.73 5:34.79
17 Murphy, Kevin SR Paul VI 5:43.73 5:40.12
18 Ryan, Dan SO Good Counsel 6:01.31 5:43.64
19 Carroll, Colin FR Georgetown Prep 5:48.20 5:45.76
20 Sgueo, Paul SR Gonzaga 6:04.17 5:58.46
21 McNeill, Stevan FR DeMatha 5:52.27 6:04.40
22 Nobil, Jonathan SO St. Albans 6:00.99 6:08.50
23 Wetzler, Alex FR Landon 6:20.14 6:09.07
24 Wong, Eric SR Paul VI 6:06.21 6:14.48
25 Welch, Joe SR Paul VI 6:22.19 6:14.85
26 Clauser, Joe FR Landon 6:22.24 6:20.39
27 Haworth, Jonathan SR Potomac 7:06.73 6:31.28
28 Fry, Michael SR Bishop Ireton 6:33.45 6:32.37
29 Cannell, Tom JR Potomac 6:31.09 6:35.63
30 Langdon, David SR Landon 6:50.78 6:36.56
31 Amason, Erik FR O'Connell-PV 6:48.70 6:40.52
32 Parker, Mike SO O'Connell-PV 6:48.22 6:40.98
33 O'Connor, Kevin JR Bishop Ireton 7:02.57 6:43.35
34 Martin, John JR St. Albans 6:54.39 6:46.61
35 Zawistowski, Greg FR O'Connell-PV 6:47.07 6:56.52
36 Paley, Michael SO St. Albans 7:47.37 7:00.68
37 Roth, Chris SO Landon 7:53.01 7:39.15
38 Basile, Jonathan FR St. Albans 8:44.30
Event 16 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
WMPSSDL: 4:51.90 Molly Freedman 2/1999
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
1 Burke, Amanda FR Good Counsel 5:02.80 5:01.41
2 Battle, Ann JR Paul VI 5:20.40 5:20.38
3 Kemp, Erin JR Holy Child 5:27.88 5:23.94
4 Solarski, Lindsey JR Paul VI 5:25.88 5:24.03
5 Keaney, Alice SR Paul VI 5:35.19 5:32.20
6 Lynch, Kate SR Bishop Ireton 5:39.78 5:32.99
7 Windrow, Meeghan SO Good Counsel 5:34.41 5:33.25
8 Grabarek, Stephanie C FR Holy Cross 5:37.11 5:35.95
-------------------------------------------------------------------------
9 Delphos, Jordan FR Madeira 5:44.52 5:39.38
10 McAllister, Moira FR Good Counsel 5:36.17 5:40.54
-------------------------------------------------------------------------
11 Clarke, Alyson FR Saints 5:42.52 5:41.38
12 Williams, Kristen SR Stone Ridge 5:42.36 5:42.63
13 Zarou, Vanessa E SO Holy Cross 5:47.22 5:45.24
14 Lewis, Shannon SR Visitation 5:55.92 5:48.93
15 Yee, Karen SR Holton-Arms 5:46.30 5:52.22
16 Krabill, Elizabeth JR Cathedral 5:54.34 5:55.96
17 Martin, Jenn FR Holy Child 5:44.62 6:01.86
18 Glassmacher, Meghan FR Bishop Ireton 6:24.02 6:05.43
19 Linnehan, Claire FR Visitation 6:14.92 6:08.32
20 Sylos-Labini, Victoria SO Potomac 6:14.78 6:10.67
21 McDonnell, Evelyn SO Stone Ridge 6:14.89 6:14.78
22 Klose, Olivia SR Madeira 6:23.92 6:17.26
23 Rimkus, Laura SR Paul VI 6:18.15 6:17.53
24 Wright, Cara SR Madeira 6:26.43 6:26.21
25 Tomassoni, Theresa FR Bishop McNamara 6:40.21 6:31.65
26 Coffey, Adrian JR Visitation 6:23.20 6:31.79
27 O'Connor, Tara FR Stone Ridge 6:25.87 6:32.00
28 Kruse, Meredith FR Holy Child 6:29.13 6:36.95
29 Posey, Heather SR Bishop Ireton 6:48.51 6:38.03
30 Howland, Brigid JR O'Connell-PV 6:57.67 6:39.77
31 Fickes, Kathryn SO Holton-Arms 7:22.90 6:52.34
32 Baylor, Mary Beth SO Saints 6:59.59 6:52.52
33 Danner, Rachel SO Holton-Arms 7:10.77 6:53.74
34 Jackson, Kate JR Potomac 6:53.79 6:54.67
35 Donnelly, Helen SO O'Connell-PV 7:07.60 6:58.86
36 Hardy, Anne-Marie SR O'Connell-PV 7:03.29 7:02.10
37 Gissendanner, Maria SO Bishop Ireton 7:02.74 7:03.93
38 Head, Katie JR Potomac 7:17.12 7:09.45