2000 Northern Region Swim/Dive Championships - 2/9/00 to 2/12/00
February 9-12, 2000 - Oak Marr RecCenter
Event Results for Preliminaries and Finals
Event 1 Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
AA Auto: A 1:36.50 2/1/00
AA Consid: C 1:41.00 2/1/00
State Cut: ! 1:43.48 2/1/00
Region: * 1:38.32 Woodson 2/1/93
School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Mount Vernon High School-VA 'A' 1:40.51 1:39.80C 40
1) Rogan, Markus 0 2) Harrington, Brian 0
3) Wellington, Eric 0 4) Inglee, Reed 0
2 South Lakes High School 'A' 1:41.15 1:40.44C 34
1) Orton, Adam 0 2) Pickup, Michael 0
3) Orton, Michael 0 4) Day, Peter 0
3 Langley High School 'A' 1:42.74 1:41.33! 32
1) Tsombikos, William 0 2) Thomas, Bruce 0
3) Hunt, Gus 0 4) Stephenson, Justin 0
4 Jeb Stuart High School-VA 'A' 1:42.34 1:41.63! 30
1) Fishman, Alan 0 2) Rhodes, James 0
3) Cooper, Alex 0 4) Shortt, Kevin 0
5 Annandale High School '' 1:43.97 1:44.48 28
1) Wolff, Matt 0 2) Pelenberg, Andy 0
3) Nolan, Kevin 0 4) Nolan, Keith 0
6 Robinson Secondary School '' 1:44.24 1:45.23 26
1) Pitts, Cabot 0 2) Brofft, Bob 0
3) Huntzinger, Stephen 0 4) Perkins, Jonathan 0
7 Centreville High School-VA 'A' 1:43.32 1:46.24 24
1) Stevens, James 0 2) Sullivan, Sean 0
3) Delquadro, Kyle 0 4) Weiner, Jon 0
-- Oakton High School 'A' 1:40.42 DQ
1) Ott, Mike 0 2) Sihler, Mike 0
3) Hanlon, Ryan 0 4) Means, Mike 0
B - Final
9 West Springfield High School 'A' 1:44.54 1:44.35 18
1) Darwin, Scott 0 2) Faber, Mike 0
3) Nolen, Jared 0 4) Pizzo, Nick 0
10 Thomas Jefferson High School 'A' 1:45.01 1:44.80 14
1) Park, John 0 2) Fuchs, Mr.
3) Elsaesser, Evan 0 4) Green, David 0
11 WT Woodson High School 'A' 1:45.27 1:45.31 12
1) Burnham, Stephan 0 2) Duff, Stephen 0
3) Hopkins, Patrick 0 4) Zysk, Nick 0
12 Falls Church High School-VA 'A' 1:46.29 1:45.88 10
1) Carroll, Randy 0 2) Ideriha, Bruno 0
3) Joyner, Clayton 0 4) Fuge, David 0
13 Washington - Lee High School-VA 'A' 1:46.41 1:45.97 8
1) Abbate, Dan 0 2) Planche, Julien 0
3) Kinney, David 0 4) Mallon, Andrew 0
14 Herndon High School-VA 'A' 1:44.27 1:46.66 6
1) Brenneman, Adam 0 2) Lear, Matthew 0
3) Wharam, Douglas 0 4) Lane, Patrick 0
15 T. C. Williams High School '' 1:46.65 1:47.86 4
1) McGrail, Jacob 0 2) Blount, Jay 0
3) French, David 0 4) Green, Andy 0
-- West Potomac High School '' 1:46.32 DQ
Event 1 Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
AA Auto: A 1:36.50 2/1/00
AA Consid: C 1:41.00 2/1/00
State Cut: ! 1:43.48 2/1/00
Region: * 1:38.32 Woodson 2/1/93
School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Oakton High School 'A' 1:40.40 1:40.42C
1) Ott, Mike 0 2) Sihler, Mike 0
3) Hanlon, Ryan 0 4) Means, Mike 0
2 Mount Vernon High School-VA 'A' 1:41.87 1:40.51C
1) Rogan, Markus 0 2) Harrington, Brian 0
3) Wellington, Eric 0 4) Inglee, Reed 0
3 South Lakes High School 'A' 1:40.67 1:41.15!
1) Orton, Adam 0 2) Pickup, Michael 0
3) Orton, Michael 0 4) Day, Peter 0
4 Jeb Stuart High School-VA 'A' 1:42.76 1:42.34!
1) Fishman, Alan 0 2) Rhodes, James 0
3) Cooper, Alex 0 4) Shortt, Kevin 0
5 Langley High School 'A' 1:43.77 1:42.74!
1) Tsombikos, William 0 2) Thomas, Bruce 0
3) Hunt, Gus 0 4) Stephenson, Justin 0
6 Centreville High School-VA 'A' 1:44.80 1:43.32!
1) Hicks, Jeff 0 2) Sullivan, Sean 0
3) Jensen, Tim 0 4) Stevens, James 0
7 Annandale High School '' 1:44.24 1:43.97
1) Wolff, Matt 0 2) Pelenberg, Andy 0
3) Nolan, Kevin 0 4) Nolan, Keith 0
8 Robinson Secondary School '' 1:44.74 1:44.24
1) Pitts, Cabot 0 2) Brofft, Bob 0
3) Huntzinger, Stephen 0 4) Perkins, Jonathan 0
-------------------------------------------------------------------------
9 Herndon High School-VA 'A' 1:46.70 1:44.27
1) Brenneman, Adam 0 2) Lear, Matthew 0
3) Wharam, Douglas 0 4) Lane, Patrick 0
10 West Springfield High School 'A' 1:48.05 1:44.54
1) Darwin, Scott 0 2) Faber, Mike 0
3) Nolen, Jared 0 4) Pizzo, Nick 0
11 Thomas Jefferson High School 'A' 1:43.25 1:45.01
1) Park, John 0 2) Fuchs, Mr.
3) Elsaesser, Evan 0 4) Green, David 0
12 WT Woodson High School 'A' 1:45.63 1:45.27
1) Burnham, Stephan 0 2) Duff, Stephen 0
3) Hopkins, Patrick 0 4) Zysk, Nick 0
13 Falls Church High School-VA 'A' 1:59.19 1:46.29
1) Carroll, Randy 0 2) Ideriha, Bruno 0
3) Joyner, Clayton 0 4) Fuge, David 0
14 West Potomac High School '' 1:46.30 1:46.32
1) Landrum, Greg 0 2) Rukenbrod, Paul 0
3) Bennett, Jacob 0 4) Gron, Kurt 0
15 Washington - Lee High School-VA 'A' 1:45.05 1:46.41
1) Abbate, Dan 0 2) Planche, Julien 0
3) Kinney, David 0 4) Mallon, Andrew 0
16 T. C. Williams High School '' 1:48.61 1:46.65
1) McGrail, Jacob 0 2) Blount, Jay 0
3) French, David 0 4) Green, Andy 0
-------------------------------------------------------------------------
17 Chantilly High School '' 1:48.14 1:47.24
1) Cooper, David 0 2) Eddy, Rick 0
3) Weinstein, Marc 0 4) Entwistle, Trey 0
18 Hayfield Secondary School 'A' 1:49.36 1:49.42
1) Page, Jon 0 2) Portare, Anthony 0
3) Schaeffer, Kevin 0 4) Nations, Chris 0
-------------------------------------------------------------------------
19 James Madison High School 'A' 1:51.10 1:50.44
1) Ramsdell, Parker 0 2) Piekut, Richard 0
3) Knowles, Martyn 0 4) Huycke, Tommy 0
20 Robert E. Lee High School 'A' 1:50.58 1:50.96
1) Kelly, Jimmy 0 2) Anderson, Ryan 0
3) Waters, Ricky 0 4) lichtenfels, kent
21 Marshall High School 'A' 1:50.16 1:52.77
1) McCann, Mr. 2) Powell, Mr.
3) Gordon, Mr. 4) Katigbak, Micheal 0
22 Fairfax High School 'A' 1:53.74 1:53.42
1) Griffith, Bryan 0 2) Tongelidis, Steve 0
3) Machado, Aaron 4) Cavalerie, Andy
23 Edison High School-VA 'A' 1:52.87 1:54.47
1) Buffington, Andrew 0 2) Dufresne, B.J. 0
3) Menich, David 0 4) Heller, Micheal 0
24 Yorktown High School-VA 'A' 1:52.28 1:56.14
1) Yost, Kevin 0 2) Alderman, Mike 0
3) MA, Peter 0 4) Massant, David 0
Event 3 Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
AA Auto: A 1:40.72 2/1/00
AA Consid: C 1:44.60 2/1/00
State Cut: ! 1:48.88 2/1/00
Region: * 1:41.52 Derek Smiley, Madison 2/1/96
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Bassler, Chris 0 Jefferson 1:46.23 1:43.82C 20
2 Peterson, Mike 0 Lee 1:45.79 1:43.99C 17
3 Anstrom, Mike 0 Lake Braddock 1:48.92 1:44.53C 16
4 Harrington, Brian 0 Mount Vernon-VA 1:49.06 1:47.79! 15
5 Littlejohn, Jeff 0 Oakton 1:49.86 1:49.70 14
6 Thomas, Bruce 0 Langley 1:50.46 1:49.80 13
7 Jensen, Tim 0 Centreville-VA 1:49.19 1:49.87 12
8 Tongelidis, Steve 0 Fairfax 1:51.15 1:53.04 11
B - Final
9 McCormally, Sam 0 Oakton 1:52.78 1:52.71 9
10 Sick, Kellen 0 Robinson 1:55.18 1:53.93 7
11 Dufresne, B.J. 0 Edison-VA 1:56.48 1:54.33 6
12 Velarde, Tommy 0 Jefferson 1:55.60 1:55.59 5
13 Tsombikos, William 0 Langley 1:55.69 1:55.66 4
14 Ripanti, Marc 0 Robinson 1:56.70 1:56.25 3
15 Bennett, Jacob 0 West Potomac 1:55.32 1:56.38 2
16 Pelenberg, Andy 0 Annandale 1:56.86 1:56.90 1
Event 3 Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
AA Auto: A 1:40.72 2/1/00
AA Consid: C 1:44.60 2/1/00
State Cut: ! 1:48.88 2/1/00
Region: * 1:41.52 Derek Smiley, Madison 2/1/96
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Peterson, Mike 0 Lee 1:44.92 1:45.79!
2 Bassler, Chris 0 Jefferson 1:43.96 1:46.23!
3 Anstrom, Mike 0 Lake Braddock 1:45.49 1:48.92
4 Harrington, Brian 0 Mount Vernon-VA 1:49.06 1:49.06
5 Jensen, Tim 0 Centreville-VA 1:48.77 1:49.19
6 Littlejohn, Jeff 0 Oakton 1:52.27 1:49.86
7 Thomas, Bruce 0 Langley 1:52.41 1:50.46
8 Tongelidis, Steve 0 Fairfax 1:52.92 1:51.15
-------------------------------------------------------------------------
9 McCormally, Sam 0 Oakton 1:53.56 1:52.78
10 Sick, Kellen 0 Robinson 1:53.40 1:55.18
11 Bennett, Jacob 0 West Potomac 1:56.54 1:55.32
12 Velarde, Tommy 0 Jefferson 1:55.92 1:55.60
13 Tsombikos, William 0 Langley 1:58.14 1:55.69
14 Dufresne, B.J. 0 Edison-VA 1:53.71 1:56.48
15 Ripanti, Marc 0 Robinson 1:56.56 1:56.70
16 Pelenberg, Andy 0 Annandale 1:58.74 1:56.86
-------------------------------------------------------------------------
17 Noeth, Jon 0 Annandale 1:55.13 1:58.11
18 Staudt, Elliot 0 Washington-Lee-VA 1:57.94 1:58.30
-------------------------------------------------------------------------
19 Stark, Chris 0 Madison 1:58.66 1:58.94
20 Carroll, Randy 0 Falls Church-VA 2:01.91 1:59.03
21 Ramsdell, Parker 0 Madison 1:59.90 2:00.61
22 Beck, Alex 0 Yorktown-VA 2:01.51 2:03.14
Event 5 Boys 200 Yard IM
===============================================================================
AA Auto: A 1:52.41 2/1/00
AA Consid: C 1:57.00 2/1/00
State Cut: ! 2:02.54 2/1/00
Region: * 1:53.72 Tom Dolan, Yorktown 2/1/93
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Rogan, Markus 0 Mount Vernon-VA 1:59.26 1:52.64* 20
2 Meleski, Chris 0 South Lakes 2:03.24 1:58.37! 17
3 Hicks, Jeff 0 Centreville-VA 2:00.92 1:59.68! 16
4 Ott, Mike 0 Oakton 2:00.43 1:59.87! 15
5 Bourgeois, Domenic 0 Herndon-VA 2:02.72 2:00.89! 14
6 Cooper, Alex 0 Jeb Stuart-VA 2:01.47 2:00.94! 13
7 Wolff, Matt 0 Annandale 2:03.03 2:03.97 12
8 Brofft, Bob 0 Robinson 2:04.27 2:05.00 11
B - Final
9 Burnham, Stephan 0 Woodson 2:05.14 2:05.09 9
10 Nolan, Kevin 0 Annandale 2:07.48 2:05.41 7
11 Lear, Matthew 0 Herndon-VA 2:07.95 2:07.39 6
12 Fishman, Alan 0 Jeb Stuart-VA 2:09.48 2:08.50 5
13 Green, David 0 Jefferson 2:09.64 2:09.47 4
14 Snyder, Justin 0 Lake Braddock 2:08.16 2:10.63 3
15 Belote, Brandon 0 Madison 2:11.69 2:11.65 2
16 Kinney, David 0 Washington-Lee-VA 2:11.66 2:12.33 1
Event 5 Boys 200 Yard IM
===============================================================================
AA Auto: A 1:52.41 2/1/00
AA Consid: C 1:57.00 2/1/00
State Cut: ! 2:02.54 2/1/00
Region: * 1:53.72 Tom Dolan, Yorktown 2/1/93
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Rogan, Markus 0 Mount Vernon-VA 1:59.60 1:59.26!
2 Ott, Mike 0 Oakton 1:59.25 2:00.43!
3 Hicks, Jeff 0 Centreville-VA 2:03.09 2:00.92!
4 Cooper, Alex 0 Jeb Stuart-VA 2:04.55 2:01.47!
5 Bourgeois, Domenic 0 Herndon-VA 2:02.38 2:02.72
6 Wolff, Matt 0 Annandale 2:03.01 2:03.03
7 Meleski, Chris 0 South Lakes 1:59.38 2:03.24
8 Brofft, Bob 0 Robinson 2:02.72 2:04.27
-------------------------------------------------------------------------
9 Burnham, Stephan 0 Woodson 2:03.70 2:05.14
10 Nolan, Kevin 0 Annandale 2:03.19 2:07.48
11 Lear, Matthew 0 Herndon-VA 2:09.31 2:07.95
12 Snyder, Justin 0 Lake Braddock 2:07.86 2:08.16
13 Fishman, Alan 0 Jeb Stuart-VA 2:10.34 2:09.48
14 Green, David 0 Jefferson 2:09.64 2:09.64
15 Kinney, David 0 Washington-Lee-VA 2:08.47 2:11.66
16 Belote, Brandon 0 Madison 2:11.46 2:11.69
-------------------------------------------------------------------------
17 VU, Michael 0 Robinson 2:11.65 2:11.91
18 Kelly, Jimmy 0 Lee 2:12.06 2:12.59
-------------------------------------------------------------------------
19 Sullivan, Sean 0 Centreville-VA 2:10.14 2:13.50
20 Portare, Anthony 0 Hayfield 2:13.16 2:15.78
21 Kunin, Tim 0 Woodson 2:11.90 2:15.94
22 Hunt, Gus 0 Langley 2:14.94 2:16.32
23 Menard, Steve 0 Jeb Stuart-VA 2:11.62 2:16.33
24 MA, Peter 0 Yorktown-VA 2:21.27 2:19.11
25 Joyner, Clayton 0 Falls Church-VA 2:17.63 2:20.56
26 Battocchi, Scott 0 Washington-Lee-VA 2:24.69 2:26.29
Event 7 Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
AA Auto: A 20.91 2/1/00
AA Consid: C 21.75 2/1/00
State Cut: ! 22.41 2/1/00
Region: * 20.69 Charles Cline, Wakefield 2/1/87
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Shortt, Kevin 0 Jeb Stuart-VA 22.00 21.52C 20
2 Wellington, Eric 0 Mount Vernon-VA 21.73 21.56C 17
3 Stephenson, Justin 0 Langley 22.03 21.82! 16
4 Sihler, Mike 0 Oakton 21.97 21.98! 15
5 Katigbak, Micheal 0 Marshall 22.02 22.01! 14
6 Means, Mike 0 Oakton 22.33 22.10! 13
7 Reed, Dan 0 Centreville-VA 22.49 22.51 12
8 Briar, Ben 0 Centreville-VA 22.71 22.81 11
B - Final
9 Park, John 0 Jefferson 22.75 22.85 9
10 Weems, Matt 0 Washington-Lee-VA 22.91 22.91 7
11 Allen, Sean 0 Robinson 22.96 22.92 6
12 Hopkins, Patrick 0 Woodson 22.94 23.13 5
13 Day, Peter 0 South Lakes 23.08 23.18 4
14 Pizzo, Nick 0 West Springfield 23.18 23.20 3
15 Tillman, Matt 0 South Lakes 23.17 23.43 2
16 Themak, Greg 0 Woodson 23.21 23.56 1
Event 7 Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
AA Auto: A 20.91 2/1/00
AA Consid: C 21.75 2/1/00
State Cut: ! 22.41 2/1/00
Region: * 20.69 Charles Cline, Wakefield 2/1/87
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Wellington, Eric 0 Mount Vernon-VA 21.75 21.73C
2 Sihler, Mike 0 Oakton 22.07 21.97!
3 Shortt, Kevin 0 Jeb Stuart-VA 21.49 22.00!
4 Katigbak, Micheal 0 Marshall 22.06 22.02!
5 Stephenson, Justin 0 Langley 21.70 22.03!
6 Means, Mike 0 Oakton 22.18 22.33!
7 Reed, Dan 0 Centreville-VA 22.57 22.49
8 Briar, Ben 0 Centreville-VA 22.90 22.71
-------------------------------------------------------------------------
9 Park, John 0 Jefferson 23.01 22.75
10 Weems, Matt 0 Washington-Lee-VA 22.68 22.91
11 Hopkins, Patrick 0 Woodson 23.08 22.94
12 Allen, Sean 0 Robinson 23.29 22.96
13 Day, Peter 0 South Lakes 23.15 23.08
14 Tillman, Matt 0 South Lakes 23.01 23.17
15 Pizzo, Nick 0 West Springfield 23.68 23.18
16 Themak, Greg 0 Woodson 23.33 23.21
-------------------------------------------------------------------------
17 Blount, Jay 0 T.C. Williams 23.29 23.25
18 Fuge, David 0 Falls Church-VA 23.52 J23.27
-------------------------------------------------------------------------
19 Stevens, Thomas 0 Woodson 23.72 J23.27
20 Burke, Kevin 0 Robinson 23.57 23.33
21 Goldfein, Alex 0 Washington-Lee-VA 23.36 23.41
21 Nolen, Jared 0 West Springfield 23.51 23.41
23 Griffith, Bryan 0 Fairfax 23.71 23.46
24 Kevit, Zack 0 Lee 23.12 23.56
25 Page, Jon 0 Hayfield 23.37 23.66
26 Mallon, Andrew 0 Washington-Lee-VA 23.42 24.56
Event 9 Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Semis Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Bradley, Andy 0 Robinson 362.75 505.75 20
2 Roberts, Pat 0 Hayfield 293.50 425.75 17
3 Barber, Andrew 0 Marshall 286.70 413.85 16
4 Appleman, John 0 Robinson 261.40 390.95 15
5 Alderman, Mike 0 Yorktown-VA 250.00 374.45 14
6 Jordan, Drew 0 Annandale 236.00 349.85 13
7 Roper, Doug 0 Woodson 247.60 344.50 12
8 Hughes, Billy 0 Madison 235.05 327.80 11
9 Losin, Neil 0 Jefferson 228.45 308.85 9
10 Levy, David 0 Lee 220.00 294.00 7
11 Schuh, Nathan 0 Lake Braddock 209.90 275.10 6
12 Sargeant, Billy 0 Madison 204.50 273.65 5
13 Koszorus, Francis 0 Langley 190.70 257.80 4
14 Maring, Matt 0 Jefferson 192.80 251.95 3
15 Waite, Will 0 Oakton 175.15 237.10 2
16 Appuzzo, Ryan 0 Oakton 175.65 234.30 1
Event 9 Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Prelims Semis
===============================================================================
Semi-Finals
1 Bradley, Andy 0 Robinson 214.60 362.75
2 Roberts, Pat 0 Hayfield 177.50 293.50
3 Barber, Andrew 0 Marshall 181.60 286.70
4 Appleman, John 0 Robinson 168.80 261.40
5 Alderman, Mike 0 Yorktown-VA 149.80 250.00
6 Roper, Doug 0 Woodson 149.80 247.60
7 Jordan, Drew 0 Annandale 154.65 236.00
8 Hughes, Billy 0 Madison 144.45 235.05
9 Losin, Neil 0 Jefferson 151.35 228.45
10 Levy, David 0 Lee 128.20 220.00
-------------------------------------------------------------------------
11 Schuh, Nathan 0 Lake Braddock 154.40 209.90
12 Sargeant, Billy 0 Madison 141.35 204.50
13 Maring, Matt 0 Jefferson 122.35 192.80
14 Koszorus, Francis 0 Langley 125.60 190.70
15 Appuzzo, Ryan 0 Oakton 120.50 175.65
16 Waite, Will 0 Oakton 117.10 175.15
17 Lancaster, Larom 0 Washington-Lee-VA 109.15 173.20
18 Sutton, Kenny 0 T.C. Williams 111.60 167.60
19 Battocchi, Scott 0 Washington-Lee-VA 101.85 166.55
20 Cook, Henry 0 Jefferson 105.65 147.35
-------------------------------------------------------------------------
-- Shapard, Mike 0 Washington-Lee-VA 94.25 X
-- Sherbiny, Ali 0 Washington-Lee-VA 120.50 X
Event 9 Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Bradley, Andy 0 Robinson 349.30 214.60
2 Barber, Andrew 0 Marshall 181.60
3 Roberts, Pat 0 Hayfield 302.70 177.50
4 Appleman, John 0 Robinson 279.40 168.80
5 Jordan, Drew 0 Annandale 228.70 154.65
6 Schuh, Nathan 0 Lake Braddock 207.60 154.40
7 Losin, Neil 0 Jefferson 194.55 151.35
8 Roper, Doug 0 Woodson 149.80
8 Alderman, Mike 0 Yorktown-VA 259.65 149.80
10 Hughes, Billy 0 Madison 144.45
-------------------------------------------------------------------------
11 Sargeant, Billy 0 Madison 141.35
12 Levy, David 0 Lee 128.20
13 Koszorus, Francis 0 Langley 125.60
14 Maring, Matt 0 Jefferson 182.95 122.35
15 Appuzzo, Ryan 0 Oakton 151.90 120.50
15 Sherbiny, Ali 0 Washington-Lee-VA 158.35 120.50
17 Waite, Will 0 Oakton 164.45 117.10
18 Sutton, Kenny 0 T.C. Williams 210.15 111.60
19 Lancaster, Larom 0 Washington-Lee-VA 202.00 109.15
20 Cook, Henry 0 Jefferson 173.80 105.65
-------------------------------------------------------------------------
21 Battocchi, Scott 0 Washington-Lee-VA 172.70 101.85
22 Shapard, Mike 0 Washington-Lee-VA 180.50 94.25
Event 11 Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
AA Auto: A 50.50 2/1/00
AA Consid: C 52.60 2/1/00
State Cut: ! 54.57 2/1/00
Region: * 50.01 Adam Orton - SL 2/1/99
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Orton, Adam 0 South Lakes 52.06 50.48A 20
2 Anstrom, Mike 0 Lake Braddock 52.71 52.53C 17
3 Snyder, Justin 0 Lake Braddock 54.11 53.64! 16
4 Orton, Michael 0 South Lakes 54.27 54.35! 15
5 Elsaesser, Evan 0 Jefferson 55.57 55.12 14
6 McGrail, Jacob 0 T.C. Williams 55.56 55.14 13
7 Wharam, Douglas 0 Herndon-VA 55.39 55.19 12
8 Nolan, Kevin 0 Annandale 54.81 55.45 11
B - Final
9 Sick, Kellen 0 Robinson 56.10 56.39 9
10 Yost, Kevin 0 Yorktown-VA 58.61 56.55 7
11 Delquadro, Kyle 0 Centreville-VA 56.59 57.08 6
12 Stevens, James 0 Centreville-VA 56.59 57.50 5
13 Schaeffer, Kevin 0 Hayfield 58.80 57.57 4
14 Khoury, Jae 0 Lake Braddock 57.47 57.63 3
15 Byers, John 0 McLean 58.31 57.82 2
16 Hanlon, Ryan 0 Oakton 57.25 58.33 1
Event 11 Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
AA Auto: A 50.50 2/1/00
AA Consid: C 52.60 2/1/00
State Cut: ! 54.57 2/1/00
Region: * 50.01 Adam Orton - SL 2/1/99
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Orton, Adam 0 South Lakes 50.75 52.06C
2 Anstrom, Mike 0 Lake Braddock 53.31 52.71!
3 Snyder, Justin 0 Lake Braddock 54.30 54.11!
4 Orton, Michael 0 South Lakes 54.84 54.27!
5 Nolan, Kevin 0 Annandale 55.56 54.81
6 Wharam, Douglas 0 Herndon-VA 55.38 55.39
7 McGrail, Jacob 0 T.C. Williams 55.24 55.56
8 Elsaesser, Evan 0 Jefferson 55.80 55.57
-------------------------------------------------------------------------
9 Sick, Kellen 0 Robinson 55.95 56.10
10 Stevens, James 0 Centreville-VA 57.22 56.59
10 Delquadro, Kyle 0 Centreville-VA 56.46 56.59
12 Hanlon, Ryan 0 Oakton 57.11 57.25
13 Khoury, Jae 0 Lake Braddock 56.73 57.47
14 Byers, John 0 McLean 58.01 58.31
15 Yost, Kevin 0 Yorktown-VA 58.40 58.61
16 Schaeffer, Kevin 0 Hayfield 57.75 58.80
-------------------------------------------------------------------------
17 Carroll, Randy 0 Falls Church-VA 1:01.50 59.52
18 Goldfein, Alex 0 Washington-Lee-VA 1:00.30 1:00.64
-------------------------------------------------------------------------
19 Chase, Bryan 0 Woodson 1:00.38 1:00.84
20 Zysk, Nick 0 Woodson 59.87 1:01.27
21 MA, Peter 0 Yorktown-VA 1:02.27 1:01.45
22 Knowles, Martyn 0 Madison 1:01.06 1:01.62
23 Sarosdy, William 0 McLean 58.82 1:01.74
24 Abbate, Dan 0 Washington-Lee-VA 58.75 1:02.62
25 Waters, Ricky 0 Lee 1:01.78 1:03.27
Event 13 Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
AA Auto: A 45.78 2/1/00
AA Consid: C 47.40 2/1/00
State Cut: ! 49.80 2/1/00
Region: * 45.28 Charles Cline, Wakefield 2/1/87
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Bassler, Chris 0 Jefferson 48.42 47.42! 20
2 Wellington, Eric 0 Mount Vernon-VA 48.64 47.43! 17
3 Stephenson, Justin 0 Langley 48.69 47.82! 16
4 Ott, Mike 0 Oakton 48.84 48.39! 15
5 Harrington, Brian 0 Mount Vernon-VA 49.13 48.80! 14
6 Bourgeois, Domenic 0 Herndon-VA 49.20 49.01! 13
7 Meleski, Chris 0 South Lakes 49.12 49.02! 12
8 Reed, Dan 0 Centreville-VA 49.16 49.07! 11
B - Final
9 Katigbak, Micheal 0 Marshall 49.50 49.31! 9
10 Means, Mike 0 Oakton 49.85 49.48! 6.5
10 Allen, Sean 0 Robinson 49.44 49.48! 6.5
12 Weems, Matt 0 Washington-Lee-VA 50.83 49.88 5
13 Ideriha, Bruno 0 Falls Church-VA 49.83 50.57 4
14 McCormally, Sam 0 Oakton 50.59 50.71 3
15 Brenneman, Adam 0 Herndon-VA 50.55 51.36 2
16 Landrum, Greg 0 West Potomac 50.24 56.38 1
Event 13 Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
AA Auto: A 45.78 2/1/00
AA Consid: C 47.40 2/1/00
State Cut: ! 49.80 2/1/00
Region: * 45.28 Charles Cline, Wakefield 2/1/87
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Bassler, Chris 0 Jefferson 48.27 48.42!
2 Wellington, Eric 0 Mount Vernon-VA 48.55 48.64!
3 Stephenson, Justin 0 Langley 47.81 48.69!
4 Ott, Mike 0 Oakton 49.37 48.84!
5 Meleski, Chris 0 South Lakes 49.19 49.12!
6 Harrington, Brian 0 Mount Vernon-VA 51.63 49.13!
7 Reed, Dan 0 Centreville-VA 49.94 49.16!
8 Bourgeois, Domenic 0 Herndon-VA 49.22 49.20!
-------------------------------------------------------------------------
9 Allen, Sean 0 Robinson 52.27 49.44!
10 Katigbak, Micheal 0 Marshall 48.56 49.50!
11 Ideriha, Bruno 0 Falls Church-VA 50.76 49.83
12 Means, Mike 0 Oakton 49.84 49.85
13 Landrum, Greg 0 West Potomac 49.70 50.24
14 Brenneman, Adam 0 Herndon-VA 51.58 50.55
15 McCormally, Sam 0 Oakton 50.97 50.59
16 Weems, Matt 0 Washington-Lee-VA 49.96 50.83
-------------------------------------------------------------------------
17 Hopkins, Patrick 0 Woodson 51.69 51.62
18 Burke, Kevin 0 Robinson 52.84 51.70
-------------------------------------------------------------------------
19 Tillman, Matt 0 South Lakes 51.85 52.14
20 Kevit, Zack 0 Lee 51.18 52.23
21 Lane, Patrick 0 Herndon-VA 51.63 52.33
22 Griffith, Bryan 0 Fairfax 53.41 52.47
23 Belote, Brandon 0 Madison 52.04 52.50
24 Briar, Ben 0 Centreville-VA 50.35 52.68
25 Pizzo, Nick 0 West Springfield 52.52 53.01
26 Noeth, Jon 0 Annandale 52.11 53.20
27 Nolan, Keith 0 Annandale 53.56 53.84
28 Inglee, Reed 0 Mount Vernon-VA 53.08 54.08
-- Gerlach, Bryce 0 Jeb Stuart-VA 53.37 DQ
Event 15 Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
AA Auto: A 4:33.00 2/1/00
AA Consid: C 4:45.00 2/1/00
State Cut: ! 4:55.78 2/1/00
Region: * 4:31.87 Tom Dolan, Yorktown 2/1/93
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Peterson, Mike 0 Lee 4:50.57 4:44.30C 20
2 Hicks, Jeff 0 Centreville-VA 4:51.61 4:46.29! 17
3 Littlejohn, Jeff 0 Oakton 4:51.66 4:50.30! 16
4 Orton, Michael 0 South Lakes 4:57.66 4:56.50 15
5 Cooper, Alex 0 Jeb Stuart-VA 4:57.58 5:00.24 14
6 Tongelidis, Steve 0 Fairfax 5:00.22 5:00.31 13
7 Wolff, Matt 0 Annandale 5:02.62 5:00.72 12
8 Pitts, Cabot 0 Robinson 5:00.14 5:04.15 11
B - Final
9 Rukenbrod, Paul 0 West Potomac 5:04.60 5:04.00 9
10 Mudd, Chris 0 Jefferson 5:02.85 5:05.31 7
11 Ripanti, Marc 0 Robinson 5:02.79 5:05.47 6
12 Hanlon, Kevin 0 Oakton 5:12.97 5:09.81 5
13 Dufresne, B.J. 0 Edison-VA 5:10.98 5:09.92 4
14 Stark, Chris 0 Madison 5:16.56 5:12.62 3
15 Lear, Matthew 0 Herndon-VA 5:10.28 5:15.91 2
16 Bennett, Jacob 0 West Potomac 5:04.78 5:25.95 1
Event 15 Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
AA Auto: A 4:33.00 2/1/00
AA Consid: C 4:45.00 2/1/00
State Cut: ! 4:55.78 2/1/00
Region: * 4:31.87 Tom Dolan, Yorktown 2/1/93
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Peterson, Mike 0 Lee 4:48.19 4:50.57!
2 Hicks, Jeff 0 Centreville-VA 4:51.06 4:51.61!
3 Littlejohn, Jeff 0 Oakton 4:55.26 4:51.66!
4 Cooper, Alex 0 Jeb Stuart-VA 4:59.29 4:57.58
5 Orton, Michael 0 South Lakes 4:54.28 4:57.66
6 Pitts, Cabot 0 Robinson 5:05.98 5:00.14
7 Tongelidis, Steve 0 Fairfax 5:06.16 5:00.22
8 Wolff, Matt 0 Annandale 5:02.41 5:02.62
-------------------------------------------------------------------------
9 Ripanti, Marc 0 Robinson 5:05.85 5:02.79
10 Mudd, Chris 0 Jefferson 5:06.37 5:02.85
11 Rukenbrod, Paul 0 West Potomac 5:10.81 5:04.60
12 Bennett, Jacob 0 West Potomac 5:13.59 5:04.78
13 Lear, Matthew 0 Herndon-VA 5:11.42 5:10.28
14 Dufresne, B.J. 0 Edison-VA 5:04.41 5:10.98
15 Hanlon, Kevin 0 Oakton 5:12.54 5:12.97
16 Stark, Chris 0 Madison 5:16.04 5:16.56
-------------------------------------------------------------------------
17 Horn, Matt 0 Annandale 5:19.36 5:28.91
18 Kunin, Tim 0 Woodson 5:25.93 5:32.76
-------------------------------------------------------------------------
19 Thomas, Alex 0 Madison 5:50.20 5:46.92
20 Beck, Alex 0 Yorktown-VA 5:38.01 5:47.11
21 Marum, Becket 0 Langley 5:49.11 5:48.70
22 Marek, Peter 0 Mount Vernon-VA 5:56.77 6:01.60
23 Arnold, Frank 0 Falls Church-VA 5:56.74 6:03.14
Event 17 Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
AA Auto: A 1:26.50 2/1/00
AA Consid: C 1:29.50 2/1/00
State Cut: ! 1:32.38 2/1/00
Region: * 1:26.78 W.T.Woodson 2/1/92
School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Oakton High School 'A' 1:29.19 1:28.72C 40
2 Thomas Jefferson High School 'A' 1:32.03 1:31.18! 34
1) Park, John 0 2) Peterson, Matt
3) Green, David 0 4) Bassler, Chris 0
3 South Lakes High School 'A' 1:31.45 1:31.69! 32
1) Regen, Andrew 0 2) Day, Peter 0
3) Tillman, Matt 0 4) Meleski, Chris 0
4 Jeb Stuart High School-VA 'A' 1:32.11 1:32.00! 30
1) Cooper, Alex 0 2) Fishman, Alan 0
3) Gerlach, Bryce 0 4) Shortt, Kevin 0
5 Langley High School 'A' 1:31.79 1:32.14! 28
1) Stephenson, Justin 0 2) Tsombikos, William 0
3) Hunt, Gus 0 4) Thomas, Bruce 0
6 WT Woodson High School 'A' 1:32.41 1:32.20! 26
1) Themak, Greg 0 2) Stevens, Thomas 0
3) Zysk, Nick 0 4) Hopkins, Patrick 0
7 Falls Church High School-VA 'A' 1:32.13 1:32.77 24
1) Ideriha, Bruno 0 2) Joyner, Clayton 0
3) Carroll, Randy 0 4) Fuge, David 0
-- Centreville High School-VA 'A' 1:30.94 DQ
1) Reed, Dan 0 2) Briar, Ben 0
3) Jensen, Tim 0 4) Hicks, Jeff 0
B - Final
9 Lake Braddock Secondary School 'A' 1:32.72 1:32.10! 18
1) Anstrom, Mike 0 2) Khoury, Jae 0
3) Leyden, Brant 0 4) Snyder, Justin 0
10 Herndon High School-VA 'A' 1:32.52 1:32.17! 14
1) Lane, Patrick 0 2) Brenneman, Adam 0
3) Wharam, Douglas 0 4) Bourgeois, Domenic 0
11 Robinson Secondary School '' 1:33.81 1:33.34 12
1) Burke, Kevin 0 2) Feld, Mike 0
3) Perkins, Jonathan 0 4) Allen, Sean 0
12 Annandale High School '' 1:34.39 1:33.55 10
1) Nolan, Kevin 0 2) Noeth, Jon 0
3) Nolan, Keith 0 4) Wolff, Matt 0
13 West Springfield High School 'A' 1:34.12 1:33.59 8
1) Faber, Mike 0 2) Darwin, Scott 0
3) Nolen, Jared 0 4) Pizzo, Nick 0
14 Washington - Lee High School-VA 'A' 1:33.66 1:34.43 6
1) Goldfein, Alex 0 2) Mallon, Andrew 0
3) Staudt, Elliot 0 4) Weems, Matt 0
15 Hayfield Secondary School 'A' 1:36.03 1:35.88 4
1) Nations, Chris 0 2) Welch, Ryan 0
3) Jones, Brian 0 4) Wilson, Brandon 0
-- Robert E. Lee High School 'A' 1:33.79 DQ
Event 17 Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
AA Auto: A 1:26.50 2/1/00
AA Consid: C 1:29.50 2/1/00
State Cut: ! 1:32.38 2/1/00
Region: * 1:26.78 W.T.Woodson 2/1/92
School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Oakton High School 'A' 1:29.27 1:29.19C
1) Means, Mike 0 2) Ott, Mike 0
3) McCormally, Sam 0 4) Sihler, Mike 0
2 Centreville High School-VA 'A' 1:30.78 1:30.94!
1) Briar, Ben 0 2) Reed, Dan 0
3) Delquadro, Kyle 0 4) Hicks, Jeff 0
3 South Lakes High School 'A' 1:33.54 1:31.45!
1) Regen, Andrew 0 2) Day, Peter 0
3) Tillman, Matt 0 4) Meleski, Chris 0
4 Langley High School 'A' 1:31.99 1:31.79!
1) Stephenson, Justin 0 2) Tsombikos, William 0
3) Hunt, Gus 0 4) Thomas, Bruce 0
5 Thomas Jefferson High School 'A' 1:31.78 1:32.03!
1) Bassler, Chris 0 2) Peterson, Matt
3) Velarde, Tommy 0 4) Park, John 0
6 Jeb Stuart High School-VA 'A' 1:33.01 1:32.11!
1) Cooper, Alex 0 2) Fishman, Alan 0
3) Gerlach, Bryce 0 4) Shortt, Kevin 0
7 Falls Church High School-VA 'A' 1:34.08 1:32.13!
1) Ideriha, Bruno 0 2) Joyner, Clayton 0
3) Carroll, Randy 0 4) Fuge, David 0
8 WT Woodson High School 'A' 1:37.09 1:32.41
1) Themak, Greg 0 2) Stevens, Thomas 0
3) Zysk, Nick 0 4) Hopkins, Patrick 0
-------------------------------------------------------------------------
9 Herndon High School-VA 'A' 1:33.46 1:32.52
1) Lane, Patrick 0 2) Brenneman, Adam 0
3) Wharam, Douglas 0 4) Bourgeois, Domenic 0
10 Lake Braddock Secondary School 'A' 1:33.43 1:32.72
1) Anstrom, Mike 0 2) Khoury, Jae 0
3) Leyden, Brant 0 4) Snyder, Justin 0
11 Washington - Lee High School-VA 'A' 1:33.29 1:33.66
1) Goldfein, Alex 0 2) Mallon, Andrew 0
3) Staudt, Elliot 0 4) Weems, Matt 0
12 Robert E. Lee High School 'A' 1:32.18 1:33.79
1) Kevit, Zack 0 2) Zimmerman, Jeff
3) Anderson, Ryan 0 4) Peterson, Mike 0
13 Robinson Secondary School '' 1:35.71 1:33.81
1) Burke, Kevin 0 2) Feld, Mike 0
3) Perkins, Jonathan 0 4) Allen, Sean 0
14 West Springfield High School 'A' 1:36.38 1:34.12
1) Faber, Mike 0 2) Darwin, Scott 0
3) Nolen, Jared 0 4) Pizzo, Nick 0
15 Annandale High School '' 1:32.90 1:34.39
1) Nolan, Kevin 0 2) Noeth, Jon 0
3) Nolan, Keith 0 4) Wolff, Matt 0
16 Hayfield Secondary School 'A' 1:37.76 1:36.03
1) Nations, Chris 0 2) Welch, Ryan 0
3) Jones, Brian 0 4) Wilson, Brandon 0
-------------------------------------------------------------------------
17 Marshall High School 'A' 1:37.24 1:36.17
1) Katigbak, Micheal 0 2) McCann, Mr.
3) Powell, Mr. 4) Palen, Mr
18 Chantilly High School '' 1:36.29 1:36.56
1) Eddy, Rick 0 2) Entwistle, Trey 0
3) Takane, Matt 0 4) Weinstein, Marc 0
-------------------------------------------------------------------------
19 Fairfax High School 'A' 1:38.49 1:37.83
1) Griffith, Bryan 0 2) Tongelidis, Steve 0
3) Boston, Matt 4) Cavalerie, Andy
20 James Madison High School 'A' 1:37.13 1:39.43
1) Huycke, Tommy 0 2) Knowles, Martyn 0
3) Whelan, Joseph 0 4) Belote, Brandon 0
21 Edison High School-VA 'A' 1:38.54 1:39.98
1) Buffington, Andrew 0 2) Menich, David 0
3) Heller, Micheal 0 4) Dufresne, B.J. 0
22 Mount Vernon High School-VA 'A' 1:34.92 1:40.32
1) Hawkins, D.J. 0 2) Bonner, Graham 0
3) Marek, Peter 0 4) Inglee, Reed 0
23 Yorktown High School-VA 'A' 1:42.13 1:41.87
1) Vischi, Evan 0 2) Elmore, Matt 0
3) Beck, Alex 0 4) Alderman, Mike 0
24 T. C. Williams High School '' 1:37.59 1:45.83
1) French, David 0 2) Kramer, Kevin 0
3) Johnson, Nat 0 4) Green, Andy 0
Event 19 Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
AA Auto: A 51.29 2/1/00
AA Consid: C 53.90 2/1/00
State Cut: ! 55.36 2/1/00
Region: * 51.48 Adam Orton - SL 2/1/99
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Rogan, Markus 0 Mount Vernon-VA 54.94 50.03A 20
2 Landrum, Greg 0 West Potomac 52.99 51.37* 17
3 Orton, Adam 0 South Lakes 52.85 51.67C 16
4 McGrail, Jacob 0 T.C. Williams 56.21 55.90 15
5 Elsaesser, Evan 0 Jefferson 55.96 55.97 14
6 Burnham, Stephan 0 Woodson 56.75 56.06 13
7 Pitts, Cabot 0 Robinson 56.33 56.92 12
-- Jensen, Tim 0 Centreville-VA 56.70 DQ
B - Final
9 Tsombikos, William 0 Langley 56.83 56.03 9
10 Fishman, Alan 0 Jeb Stuart-VA 58.83 56.43 7
11 Park, John 0 Jefferson 56.90 56.90 6
12 VU, Michael 0 Robinson 58.98 58.13 5
13 Staudt, Elliot 0 Washington-Lee-VA 58.83 58.21 4
14 Mudd, Chris 0 Jefferson 59.08 58.23 3
15 Ramsdell, Parker 0 Madison 58.83 58.32 2
16 Nolen, Jared 0 West Springfield 59.59 58.74 1
Event 19 Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
AA Auto: A 51.29 2/1/00
AA Consid: C 53.90 2/1/00
State Cut: ! 55.36 2/1/00
Region: * 51.48 Adam Orton - SL 2/1/99
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Orton, Adam 0 South Lakes 51.03 52.85C
2 Landrum, Greg 0 West Potomac 52.93 52.99C
3 Rogan, Markus 0 Mount Vernon-VA 53.38 54.94!
4 Elsaesser, Evan 0 Jefferson 56.24 55.96
5 McGrail, Jacob 0 T.C. Williams 56.32 56.21
6 Pitts, Cabot 0 Robinson 56.45 56.33
7 Jensen, Tim 0 Centreville-VA 56.62 56.70
8 Burnham, Stephan 0 Woodson 55.85 56.75
-------------------------------------------------------------------------
9 Tsombikos, William 0 Langley 57.04 56.83
10 Park, John 0 Jefferson 56.75 56.90
11 Staudt, Elliot 0 Washington-Lee-VA 58.40 58.83
11 Ramsdell, Parker 0 Madison 56.94 58.83
11 Fishman, Alan 0 Jeb Stuart-VA 56.98 58.83
14 VU, Michael 0 Robinson 58.74 58.98
15 Mudd, Chris 0 Jefferson 58.31 59.08
16 Nolen, Jared 0 West Springfield 59.29 59.59
-------------------------------------------------------------------------
17 Yost, Kevin 0 Yorktown-VA 59.06 1:00.53
18 Liggitt, Alex 0 Woodson 1:00.75 J1:01.50
-------------------------------------------------------------------------
19 Morales, Jonathan 0 Jeb Stuart-VA 1:04.21 J1:01.50
20 Abbate, Dan 0 Washington-Lee-VA 58.80 1:01.75
21 Page, Jon 0 Hayfield 1:00.55 1:01.76
22 Kelly, Jimmy 0 Lee 1:01.06 1:01.88
23 Vischi, Evan 0 Yorktown-VA 1:03.02 1:02.84
-- Buffington, Andrew 0 Edison-VA 1:04.01 DQ
-- Sarosdy, William 0 McLean 59.37 DQ
Event 21 Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
AA Auto: A 57.50 2/1/00
AA Consid: C 1:00.50 2/1/00
State Cut: ! 1:02.30 2/1/00
Region: * 57.13 Glen Moses - LB 2/1/98
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Eddy, Rick 0 Chantilly 59.96 58.84C 20
2 Sihler, Mike 0 Oakton 1:00.28 58.85C 17
3 Thomas, Bruce 0 Langley 59.99 59.56C 16
4 Shortt, Kevin 0 Jeb Stuart-VA 1:01.53 1:01.18! 15
5 Brofft, Bob 0 Robinson 1:02.71 1:02.98 14
6 Blount, Jay 0 T.C. Williams 1:03.39 1:03.16 13
7 Ideriha, Bruno 0 Falls Church-VA 1:03.53 1:03.79 12
8 Piddington, Blair 0 Oakton 1:03.64 1:03.87 11
B - Final
9 Pelenberg, Andy 0 Annandale 1:04.84 1:04.28 9
10 Sullivan, Sean 0 Centreville-VA 1:04.88 1:04.42 7
11 Kinney, David 0 Washington-Lee-VA 1:05.06 1:04.83 6
12 Pickup, Michael 0 South Lakes 1:05.17 1:05.35 5
13 Rhodes, James 0 Jeb Stuart-VA 1:06.06 1:05.44 4
14 Weiner, Jon 0 Centreville-VA 1:06.39 1:05.65 3
15 Duff, Stephen 0 Woodson 1:05.68 1:05.69 2
16 Faber, Mike 0 West Springfield 1:04.99 1:06.54 1
Event 21 Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
AA Auto: A 57.50 2/1/00
AA Consid: C 1:00.50 2/1/00
State Cut: ! 1:02.30 2/1/00
Region: * 57.13 Glen Moses - LB 2/1/98
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Eddy, Rick 0 Chantilly 59.05 59.96C
2 Thomas, Bruce 0 Langley 1:00.02 59.99C
3 Sihler, Mike 0 Oakton 59.10 1:00.28C
4 Shortt, Kevin 0 Jeb Stuart-VA 1:00.58 1:01.53!
5 Brofft, Bob 0 Robinson 1:02.66 1:02.71
6 Blount, Jay 0 T.C. Williams 1:04.16 1:03.39
7 Ideriha, Bruno 0 Falls Church-VA 1:05.81 1:03.53
8 Piddington, Blair 0 Oakton 1:05.07 1:03.64
-------------------------------------------------------------------------
9 Pelenberg, Andy 0 Annandale 1:04.95 1:04.84
10 Sullivan, Sean 0 Centreville-VA 1:04.62 1:04.88
11 Faber, Mike 0 West Springfield 1:06.65 1:04.99
12 Kinney, David 0 Washington-Lee-VA 1:03.81 1:05.06
13 Pickup, Michael 0 South Lakes 1:06.03 1:05.17
14 Duff, Stephen 0 Woodson 1:06.42 1:05.68
15 Rhodes, James 0 Jeb Stuart-VA 1:05.10 1:06.06
16 Weiner, Jon 0 Centreville-VA 1:06.06 1:06.39
-------------------------------------------------------------------------
17 Green, David 0 Jefferson 1:06.42 1:06.50
18 Schaeffer, Kevin 0 Hayfield 1:05.05 1:06.90
-------------------------------------------------------------------------
19 Richards, David 0 Langley 1:06.86 1:07.13
20 Morgan, Mark 0 Robinson 1:07.55 1:07.51
21 Brittin, Justin 0 Langley 1:07.75 1:07.68
22 Joyner, Clayton 0 Falls Church-VA 1:07.00 1:08.17
23 Donahue, Sean 0 Centreville-VA 1:06.65 1:08.42
24 Menard, Steve 0 Jeb Stuart-VA 1:05.37 1:08.58
25 Clark, Ray 0 Woodson 1:08.52 1:09.16
26 Anderson, Ryan 0 Lee 1:06.95 1:09.64
27 Hughlett, Todd 0 Madison 1:09.17 1:11.89
-- Portare, Anthony 0 Hayfield 1:07.66 DQ
-- Reed, Matt 0 West Springfield 1:05.01 DQ
Event 23 Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
AA Auto: A 3:10.00 2/1/00
AA Consid: C 3:18.00 2/1/00
State Cut: ! 3:23.78 2/1/00
Region: * 3:12.60 W.T. Woodson 2/1/92
School Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Mount Vernon High School-VA 'A' 3:17.37 3:13.88C 40
1) Rogan, Markus 0 2) Harrington, Brian 0
3) Inglee, Reed 0 4) Wellington, Eric 0
2 Robinson Secondary School '' 3:22.52 3:23.26! 34
1) Sick, Kellen 0 2) Pitts, Cabot 0
3) Burke, Kevin 0 4) Allen, Sean 0
3 Herndon High School-VA 'A' 3:24.21 3:23.62! 32
1) Brenneman, Adam 0 2) Lane, Patrick 0
3) Lear, Matthew 0 4) Bourgeois, Domenic 0
4 Lake Braddock Secondary School 'A' 3:25.14 3:25.28 30
1) Anstrom, Mike 0 2) Leyden, Brant 0
3) Morgan, Victor 0 4) Snyder, Justin 0
5 Thomas Jefferson High School 'A' 3:24.58 3:25.41 28
1) Kayagil, Turan 0 2) Velarde, Tommy 0
3) Elsaesser, Evan 0 4) Bassler, Chris 0
6 Robert E. Lee High School 'A' 3:29.15 3:27.01 26
1) Kevit, Zack 0 2) Zimmerman, Jeff
3) Waters, Ricky 0 4) Peterson, Mike 0
7 Washington - Lee High School-VA 'A' 3:28.89 3:28.88 24
1) Abbate, Dan 0 2) Goldfein, Alex 0
3) Staudt, Elliot 0 4) Weems, Matt 0
-- Centreville High School-VA 'A' 3:20.75 DQ
1) Briar, Ben 0 2) Jensen, Tim 0
3) Reed, Dan 0 4) Hicks, Jeff 0
B - Final
9 Oakton High School 'A' 3:29.99 3:27.32 18
1) Littlejohn, Jeff 0 2) Hanlon, Ryan 0
3) McCormally, Sam 0 4) Hanlon, Kevin 0
10 WT Woodson High School 'A' 3:30.72 3:29.43 14
1) Themak, Greg 0 2) Liggitt, Alex 0
3) Stevens, Thomas 0 4) Burnham, Stephan 0
11 James Madison High School 'A' 3:37.57 3:33.18 12
1) Huycke, Tommy 0 2) Knowles, Martyn 0
3) Ramsdell, Parker 0 4) Belote, Brandon 0
12 Hayfield Secondary School 'A' 3:36.22 3:33.56 10
1) Welch, Ryan 0 2) Wilson, Brandon 0
3) Schaeffer, Kevin 0 4) Page, Jon 0
13 Annandale High School '' 3:38.77 3:35.27 8
1) Bechtoldt, John 0 2) Freeman, William 0
3) Merrill, John 0 4) Noeth, Jon 0
14 Chantilly High School '' 3:38.57 3:37.64 6
1) Entwistle, Trey 0 2) Weinstein, Marc 0
3) Cooper, David 0 4) Eddy, Rick 0
15 West Springfield High School 'A' 3:39.57 3:38.23 4
1) Darwin, Scott 0 2) Flanagan, Matt 0
3) Myers, Zach 0 4) Brown, Ryan 0
16 West Potomac High School '' 3:30.06 3:43.03 2
Event 23 Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
AA Auto: A 3:10.00 2/1/00
AA Consid: C 3:18.00 2/1/00
State Cut: ! 3:23.78 2/1/00
Region: * 3:12.60 W.T. Woodson 2/1/92
School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Mount Vernon High School-VA 'A' 3:30.88 3:17.37C
1) Rogan, Markus 0 2) Harrington, Brian 0
3) Inglee, Reed 0 4) Wellington, Eric 0
2 Centreville High School-VA 'A' 3:17.09 3:20.75!
1) Briar, Ben 0 2) Jensen, Tim 0
3) Delquadro, Kyle 0 4) Reed, Dan 0
3 Robinson Secondary School '' 3:27.46 3:22.52!
1) Sick, Kellen 0 2) Pitts, Cabot 0
3) Burke, Kevin 0 4) Allen, Sean 0
4 Herndon High School-VA 'A' 3:25.06 3:24.21
1) Brenneman, Adam 0 2) Lane, Patrick 0
3) Lear, Matthew 0 4) Bourgeois, Domenic 0
5 Thomas Jefferson High School 'A' 3:30.36 3:24.58
1) Kayagil, Turan 0 2) Velarde, Tommy 0
3) Elsaesser, Evan 0 4) Bassler, Chris 0
6 Lake Braddock Secondary School 'A' 3:27.20 3:25.14
1) Anstrom, Mike 0 2) Leyden, Brant 0
3) Morgan, Victor 0 4) Snyder, Justin 0
7 Washington - Lee High School-VA 'A' 3:27.42 3:28.89
1) Abbate, Dan 0 2) Goldfein, Alex 0
3) Staudt, Elliot 0 4) Weems, Matt 0
8 Robert E. Lee High School 'A' 3:30.13 3:29.15
1) Kevit, Zack 0 2) Zimmerman, Jeff
3) Waters, Ricky 0 4) Peterson, Mike 0
-------------------------------------------------------------------------
9 Oakton High School 'A' 3:28.11 3:29.99
1) Littlejohn, Jeff 0 2) Hanlon, Ryan 0
3) McCormally, Sam 0 4) Hanlon, Kevin 0
10 West Potomac High School '' 3:33.43 3:30.06
1) Bennett, Jacob 0 2) Park, Edwin 0
3) Rukenbrod, Paul 0 4) Landrum, Greg 0
11 WT Woodson High School 'A' 3:37.04 3:30.72
1) Themak, Greg 0 2) Liggitt, Alex 0
3) Stevens, Thomas 0 4) Burnham, Stephan 0
12 Hayfield Secondary School 'A' 3:36.15 3:36.22
1) Welch, Ryan 0 2) Wilson, Brandon 0
3) Schaeffer, Kevin 0 4) Page, Jon 0
13 James Madison High School 'A' 3:37.17 3:37.57
1) Huycke, Tommy 0 2) Knowles, Martyn 0
3) Ramsdell, Parker 0 4) Belote, Brandon 0
14 Chantilly High School '' 3:41.33 3:38.57
1) Entwistle, Trey 0 2) Weinstein, Marc 0
3) Cooper, David 0 4) Eddy, Rick 0
15 Annandale High School '' 3:38.02 3:38.77
1) Bechtoldt, John 0 2) Freeman, William 0
3) Merrill, John 0 4) Noeth, Jon 0
16 West Springfield High School 'A' 3:37.11 3:39.57
1) Darwin, Scott 0 2) Flanagan, Matt 0
3) Myers, Zach 0 4) Brown, Ryan 0
-------------------------------------------------------------------------
17 Marshall High School 'A' 3:40.75 3:42.57
1) Palen, Mr 2) Powell, Mr.
3) Gordon, Mr. 4) McCann, Mr.
18 Falls Church High School-VA 'A' 3:39.77 3:45.21
1) Fuge, David 0 2) Smith, David 0
3) Soto, Oscar 0 4) Kuldell, Alex 0
-------------------------------------------------------------------------
19 Yorktown High School-VA 'A' 3:43.05 3:49.96
1) Vischi, Evan 0 2) Elmore, Matt 0
3) Beck, Alex 0 4) Yost, Kevin 0
20 Jeb Stuart High School-VA 'A' 3:43.98 3:50.68
1) Gerlach, Bryce 0 2) Morales, Jonathan 0
3) Rhodes, James 0 4) Menard, Steve 0
21 Langley High School 'A' 3:52.04 3:52.10
1) Marum, Becket 0 2) Uscinski, Ben 03
3) Brittin, Justin 0 4) Teel, Spencer 01
22 McLean High School 'A' 3:44.49 3:59.67
1) Hanley, Garrett 0 2) Smith, Austin 0
3) Jameson, Nicholas 0 4) Byers, John 0
23 Edison High School-VA 'A' 4:32.20 4:16.23
1) Quick, Greg 0 2) Pierce, Thomas 0
3) Nusbaum, Donnie 0 4) Hulfish, Davidson 0
-- South Lakes High School 'A' 3:17.30 DQ
1) Orton, Michael 0 2) Meleski, Chris 0
3) Tillman, Matt 0 4) Orton, Adam 0