18th Annual Black History Month Swim Meet
University of the District of Columbia
Washington, DC
February 14-15, 2004
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Worrell, Bradford 16 Racers-VA 49.47 50.50 5
2 Glinski, Mark Z 16 Wave Runners-MA 52.80 50.63 3
3 Miller, David M 15 DC-PV 53.83 52.56 1
4 Greenfield, Brandon A 17 Team Elite-PV 53.33 53.71
5 Difranco, Ben N 15 Wave Runners-MA 57.07 53.80
26.06 53.80 (27.74)
6 Dash, Tyrone D 17 NC Aquablazers-NC 52.00 54.73
7 Parker, Ralph 18 Team Elite-PV 1:01.30 56.64
26.08 56.64 (30.56)
8 Dash, Jack D 16 NC Aquablazers-NC 55.00 56.69
26.70 56.69 (29.99)
9 Compton, Jarrett D 17 Tiger Sharks-MI 55.80 57.21
57.03 57.21 (0.18)
10 Hope, Aaron 16 MVYWD-MR 57.93 58.07
26.43 58.07 (31.64)
11 Fisher, Taze 16 Angels 57.65 58.54
26.32 58.54 (32.22)
12 Jefferson, Andre 15 DRSC-MI 1:34.60 58.98
27.37 58.98 (31.61)
13 Strong, John D 17 CUBU-PV 59.22 59.58
27.94 59.58 (31.64)
14 Morriseau, Edward 17 DRSC-MI 54.20 59.64
15 Nicholson, Nicholas 16 DRSC-MI 1:01.30 1:01.07
27.72 1:01.07 (33.35)
16 Greenfield, Gary C 17 Team Elite-PV 58.51 1:02.66
30.37 1:02.66 (32.29)
17 Royster, Edmond 16 DRSC-MI 57.60 1:02.70
28.26 1:02.70 (34.44)
18 Goode, Michael S 16 DC-PV 1:01.25 1:02.94
30.41 1:02.94 (32.53)
19 Bailey, Karlin G 16 Stingrays-NJ 1:05.14 1:03.04
29.77 1:03.04 (33.27)
20 Oxman, Jesse M 16 Bcsc-MD 1:02.86 1:03.50
28.58 1:03.50 (34.92)
21 Patton, Jonathon 18 DRSC-MI 1:07.30 1:03.99
30.99 1:03.99 (33.00)
22 Enriquez, Fredy M 17 DORC-NJ 1:05.58 1:04.36
31.18 1:04.36 (33.18)
22 McKinney, Jason 8 16 PDR-MA NT 1:04.36
28.08 1:04.36 (36.28)
24 Simmons, Brian 15 DRSC-MI 1:18.20 1:04.51
30.42 1:04.51 (34.09)
25 Brown, Ryan 16 Team Elite-PV 1:04.22 1:04.65
29.58 1:04.65 (35.07)
26 Smith, Johnny A 15 ASC-MI 1:06.38 1:04.82
30.35 1:04.82 (34.47)
27 Merritt, Erik M 15 Bcsc-MD 1:28.67 1:05.28
31.10 1:05.28 (34.18)
28 Rucker, Alex * 16 MVYWD-MR NT 1:05.39
29.07 1:05.39 (36.32)
29 Williams, Andrew R 15 Bcsc-MD 1:19.07 1:05.77
30.60 1:05.77 (35.17)
30 White, Eric G 17 TMY-MD NT 1:05.80
30.30 1:05.80 (35.50)
31 Lewis, Raymond * 18 Unatt NT 1:07.00
30.47 1:07.00 (36.53)
32 Mitchell, Dominique 17 DRSC-MI NT 1:07.33
27.90 1:07.33 (39.43)
33 Sanchez, Jhoan 16 Angels 1:30.39 1:08.86
30.80 1:08.86 (38.06)
34 Conley, Shamsudeen 15 DORC-NJ 1:14.17 1:10.18
31.78 1:10.18 (38.40)
35 Pugh, Jonathan 15 Angels 1:12.74 1:14.10
33.75 1:14.10 (40.35)
36 Hardwick, Wallace * 17 Unatt NT 1:15.47
32.48 1:15.47 (42.99)
37 Roselle, Sean 17 MVYWD-MR 1:09.41 1:16.95
34.84 1:16.95 (42.11)
-- Adams, Darnell 18 DRSC-MI 1:01.20 NS
-- Washington, James B 15 DRSC-MI 1:59.30 NS
29.07
-- Mayden, Adam 15 RAC-MD 53.00 NS
-- Harris, Christopher 15 DRSC-MI 1:35.70 NS
30.47
-- Blake, Selby 15 DRSC-MI 1:11.30 NS
-- Sterrett, Calvin N 15 Bcsc-MD 1:56.39 NS
32.48
-- Jordan, Bradley 17 DRSC-MI 1:12.60 NS
-- Dimenna, Adam R 18 PDR-MA 49.07 NS
-- Walker, Jonathan 16 DRSC-MI 1:01.50 NS
-- Roundtree, Devin 17 DRSC-MI 1:36.20 NS
28.08
-- Davis, Demetrius 17 DRSC-MI 1:03.70 NS
-- Brown, Abasi 16 NC Aquablazers-NC 1:00.39 NS
-- Giordano, Vincent M 17 Wave Runners-MA 54.81 NS
-- Kelly JR, Clark V 15 Atlanta Dolphins-GA 1:03.14 SCR
-- Brooks, Jeffery C 15 NC Aquablazers-NC 55.00 SCR
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Orellana, Miguel * 16 RMSC-PV NT 1:49.37 5
24.85 52.38 (27.53) 1:20.76 (28.38) 1:49.37 (28.61)
2 Worrell, Bradford 16 Racers-VA 1:49.39 1:52.00 3
25.07 52.74 (27.67) 1:22.09 (29.35) 1:52.00 (29.91)
3 Greenfield, Brandon A 17 Team Elite-PV 1:59.73 2:02.04 1
26.57 56.88 (30.31) 1:29.49 (32.61) 2:02.04 (32.55)
4 Dash, Tyrone D 17 NC Aquablazers-NC 2:02.00 2:02.82
26.24 56.34 (30.10) 1:29.39 (33.05) 2:02.82 (33.43)
5 Parker, Ralph 18 Team Elite-PV 2:02.10 2:07.76
28.03 59.53 (31.50) 1:32.69 (33.16) 2:07.76 (35.07)
6 Greenfield, Gary C 17 Team Elite-PV 2:15.25 2:19.82
29.95 1:05.14 (35.19) 1:42.16 (37.02) 2:19.82 (37.66)
7 Goode, Michael S 16 DC-PV NT 2:28.13
32.04 1:09.21 (37.17) 1:48.92 (39.71) 2:28.13 (39.21)
8 Royster, Edmond 16 DRSC-MI 2:23.60 2:28.81
29.98 1:05.09 (35.11) 1:46.75 (41.66) 2:28.81 (42.06)
9 Williams, Andrew R 15 Bcsc-MD 2:38.97 2:29.20
33.20 1:11.58 (38.38) 1:52.48 (40.90) 2:29.20 (36.72)
10 Merritt, Erik M 15 Bcsc-MD 3:21.78 2:29.23
31.52 1:09.15 (37.63) 1:50.85 (41.70) 2:29.23 (38.38)
11 Walker, Quintin 15 DRSC-MI 2:24.60 2:30.51
31.66 1:10.41 (38.75) 1:51.79 (41.38) 2:30.51 (38.72)
12 Oxman, Jesse M 16 Bcsc-MD 2:35.84 2:31.11
31.70 1:09.79 (38.09) 1:50.79 (41.00) 2:31.11 (40.32)
13 Mitchell, Dominique 17 DRSC-MI NT 2:36.21
1:09.96 1:52.06 (42.10) 2:36.21 (44.15) 2:36.21 ( )
14 Brown, Ryan 16 Team Elite-PV 2:41.76 2:36.98
31.91 1:09.66 (37.75) 1:48.08 (38.42) 2:36.98 (48.90)
15 Rucker, Alex * 16 MVYWD-MR NT 2:40.99
16 Pugh, Jonathan 15 Angels NT 2:42.91
32.95 1:13.37 (40.42) 1:58.23 (44.86) 2:42.91 (44.68)
-- Patton, Jonathon 18 DRSC-MI NT NS
-- Brown, Abasi 16 NC Aquablazers-NC 2:35.00 NS
-- Sterrett, Calvin N 15 Bcsc-MD NT NS
-- Giordano, Vincent M 17 Wave Runners-MA 1:59.32 NS
-- Dimenna, Adam R 18 PDR-MA 1:46.19 NS
-- Dash, Jack D 16 NC Aquablazers-NC 2:30.00 NS
-- Kelly JR, Clark V 15 Atlanta Dolphins-GA 2:33.57 SCR
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Glinski, Mark Z 16 Wave Runners-MA 1:00.73 58.75 5
29.29 58.75 (29.46)
2 Ellerson, David A 17 PDR-MA 56.78 59.00 3
29.66 59.00 (29.34)
3 Miller, David M 15 DC-PV 1:01.37 59.57 1
28.91 59.57 (30.66)
4 Difranco, Ben N 15 Wave Runners-MA 1:03.46 1:01.01
29.82 1:01.01 (31.19)
5 Hope, Aaron 16 MVYWD-MR 1:09.64 1:07.43
31.92 1:07.43 (35.51)
6 Nicholson, Nicholas 16 DRSC-MI 1:13.50 1:10.33
1:10.13 1:10.33 (0.20)
7 Merritt, Erik M 15 Bcsc-MD 1:31.32 1:15.14
35.23 1:15.14 (39.91)
8 Brown, Ryan 16 Team Elite-PV 1:28.07 1:25.16
41.55 1:25.16 (43.61)
9 Williams, Andrew R 15 Bcsc-MD 1:29.78 1:26.46
1:26.51 1:26.46 ( )
10 Hardwick, Wallace * 17 Unatt NT 1:31.87
42.54 1:31.87 (49.33)
-- McKinney, Jason 8 16 PDR-MA NT NS
1:45.40
-- Sterrett, Calvin N 15 Bcsc-MD 2:25.83 NS
-- Giordano, Vincent M 17 Wave Runners-MA 1:05.37 NS
-- Conley, Shamsudeen 15 DORC-NJ 1:40.01 SCR
-- Kelly JR, Clark V 15 Atlanta Dolphins-GA 1:16.12 SCR
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ellerson, David A 17 PDR-MA 1:03.16 1:02.82 5
29.05 1:02.82 (33.77)
2 Orellana, Miguel * 16 RMSC-PV NT 1:04.00 3
30.47 1:04.00 (33.53)
3 Compton, Jarrett 17 DRSC-MI 1:05.20 1:06.86 1
31.27 1:06.86 (35.59)
4 Dash, Jack D 16 NC Aquablazers-NC 1:06.00 1:08.20
32.04 1:08.20 (36.16)
5 Strong, John D 17 CUBU-PV 1:08.51 1:08.41
31.53 1:08.41 (36.88)
6 Parker, Ralph 18 Team Elite-PV 1:11.28 1:17.42
36.16 1:17.42 (41.26)
7 Lewis, Raymond * 18 Unatt NT 1:21.66
36.58 1:21.66 (45.08)
8 White, Eric G 17 TMY-MD NT 1:22.63
38.40 1:22.63 (44.23)
9 Sanchez, Jhoan 16 Angels 1:30.00 1:26.37
37.24 1:26.37 (49.13)
10 Bailey, Karlin G 16 Stingrays-NJ 1:28.82 1:27.82
39.83 1:27.82 (47.99)
11 Enriquez, Fredy M 17 DORC-NJ 1:28.09 1:29.43
41.34 1:29.43 (48.09)
12 Pugh, Jonathan 15 Angels 1:28.56 1:33.80
44.55 1:33.80 (49.25)
13 Conley, Shamsudeen 15 DORC-NJ 1:34.78 1:34.71
41.18 1:34.71 (53.53)
-- Mayden, Adam 15 RAC-MD 1:09.70 NS
-- Woods, Kazee 18 DRSC-MI 1:09.20 NS
-- Brooks, Jeffery C 15 NC Aquablazers-NC 1:07.00 NS
-- Brown, Abasi 16 NC Aquablazers-NC 1:20.01 SCR
36.58
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dash, Tyrone D 17 NC Aquablazers-NC 1:01.00 59.90 5
27.11 59.90 (32.79)
2 Miller, David M 15 DC-PV 1:01.18 1:00.71 3
27.85 1:00.71 (32.86)
3 Woods, Kazee 18 DRSC-MI 59.30 1:01.85 1
27.44 1:01.85 (34.41)
4 Morriseau, Edward 17 DRSC-MI 59.15 1:02.16
28.98 1:02.16 (33.18)
5 Greenfield, Brandon A 17 Team Elite-PV 1:03.36 1:03.46
28.48 1:03.46 (34.98)
6 Strong, John D 17 CUBU-PV 1:11.98 1:11.43
31.75 1:11.43 (39.68)
7 Fisher, Taze 16 Angels 1:20.56 1:14.88
29.83 1:14.88 (45.05)
8 Bailey, Karlin G 16 Stingrays-NJ 1:17.10 1:15.06
32.46 1:15.06 (42.60)
9 McKinney, Jason 8 16 PDR-MA NT 1:15.52
30.60 1:15.52 (44.92)
10 Oxman, Jesse M 16 Bcsc-MD 1:16.63 1:16.03
33.24 1:16.03 (42.79)
11 Enriquez, Fredy M 17 DORC-NJ 1:24.59 1:21.00
34.36 1:21.00 (46.64)
12 Roselle, Sean 17 MVYWD-MR 1:20.22 1:27.25
36.06 1:27.25 (51.19)
13 Smith, Johnny A 15 ASC-MI 1:25.45 1:31.65
36.56 1:31.65 (55.09)
-- Greenfield, Gary C 17 Team Elite-PV 1:18.18 DQ
34.21 DQ (47.62)
-- Dimenna, Adam R 18 PDR-MA 50.83 NS
38.97
-- Brooks, Jeffery C 15 NC Aquablazers-NC 1:02.00 SCR
-- Adams, Darnell 18 DRSC-MI 1:14.20 SCR
30.60
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Orellana, Miguel * 16 RMSC-PV NT 2:01.19 5
2 Ellerson, David A 17 PDR-MA 2:04.85 2:05.12 3
28.18 1:00.99 (32.81) 1:35.22 (34.23) 2:05.12 (29.90)
3 Glinski, Mark Z 16 Wave Runners-MA 2:11.83 2:10.58 1
27.32 1:00.13 (32.81) 1:39.75 (39.62) 2:10.58 (30.83)
4 Worrell, Bradford 16 Racers-VA 2:09.56 2:11.41
5 Difranco, Ben N 15 Wave Runners-MA 2:24.36 2:21.75
30.24 1:05.41 (35.17) 1:50.39 (44.98) 2:21.75 (31.36)
6 Woods, Kazee 18 DRSC-MI 2:28.30 2:23.11
28.35 1:04.74 (36.39) 1:49.72 (44.98) 2:23.11 (33.39)
7 Compton, Jarrett 17 DRSC-MI 2:26.40 2:29.45
29.70 1:12.37 (42.67) 1:55.65 (43.28) 2:29.45 (33.80)
8 Fisher, Taze 16 Angels 2:45.00 2:52.55
34.52 1:19.69 (45.17) 2:08.73 (49.04) 2:52.55 (43.82)
9 Smith, Johnny A 15 ASC-MI 3:06.12 3:06.71
40.80 1:29.47 (48.67) 2:29.63 (1:00.16) 3:06.71 (37.08)
10 Sanchez, Jhoan 16 Angels NT 3:10.41
40.06 1:27.53 (47.47) 2:24.77 (57.24) 3:10.41 (45.64)
-- Mayden, Adam 15 RAC-MD 2:19.00 NS
Boys 15-18 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wave Runners Aquatic Club-MA 'A' NT 3:36.80
1) Brown, Dustin M 12 2) Difranco, Ben N 15
3) Giordano, Vincent M 17 4) Glinski, Mark Z 16
24.28 50.53 (50.53) 1:15.83 (25.30) 1:43.16 (52.63)
2:08.92 (25.76) 2:37.24 (54.08) 3:04.34 (27.10) 3:36.80 (59.56)
2 Pdr Swim Team-MA 'A' 3:09.72 3:43.84
24.38 51.16 (51.16) 1:16.62 (25.46) 1:43.32 (52.16)
2:08.68 (25.36) 2:38.16 (54.84) 3:08.33 (30.17) 3:43.84 (1:05.68)
3 Detroit Rec. Swim Club-MI 'A' 4:30.20 3:50.24
27.75 57.98 (57.98) 1:26.32 (28.34) 1:58.54 (1:00.56)
2:25.05 (26.51) 2:54.81 (56.27) 3:50.05 (55.24) 3:50.24 (55.43)
4 North Carolina Aquablazers-NC 'A' 3:35.20 3:57.02
1) Brooks, Jeffery C 15 2) Brown, Abasi 16
3) Dash, Jack D 16 4) Dash, Tyrone D 17
29.13 1:03.09 (1:03.09) 1:31.38 (28.29) 2:03.32 (1:00.23)
2:29.40 (26.08) 3:01.66 (58.34) 3:56.45 (54.79) 3:57.02 (55.36)
5 DC Parks&Recreation-PV 'A' NT 4:00.15
24.60 52.15 (52.15) 1:51.85 (59.70) 2:21.51 (1:29.36)
2:54.52 (33.01) 3:24.99 (1:03.48) 4:00.08 (35.09) 4:00.15 (35.16)
6 Detroit Rec. Swim Club-MI 'B' NT 4:34.47
30.04 1:09.93 (1:09.93) 1:38.50 (28.57) 2:18.54 (1:08.61)
2:50.36 (31.82) 3:27.22 (1:08.68) 3:55.68 (28.46) 4:34.47 (1:07.25)
7 Mt. Vernon YMCA Water Dragons-MR 'A' NT 4:44.81
30.29 1:06.64 (1:06.64) 1:44.61 (37.97) 2:33.62 (1:26.98)
3:05.48 (31.86) 3:48.32 (1:14.70) 4:14.34 (26.02) 4:44.81 (56.49)
8 Team Elite Swim Club-PV 'A' NT 5:08.78
1) Greenfield, Brandon A 17 2) Greenfield, Gary C 17
3) Parker, Ralph 18 4) Robinson III, Solomon 14
25.04 57.21 (57.21) 1:47.36 (50.15) 2:14.56 (1:17.35)
2:46.63 (32.07) 3:36.50 (1:21.94) 4:07.36 (30.86) 5:08.78 (1:32.28)
-- Baltimore City Swim Club-MD 'A' 5:46.99 NS
1) Oxman, Jesse M 16 2) Williams, Andrew R 15
3) Merritt, Erik M 15 4) Sterrett, Calvin N 15
Boys 15-18 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Team Elite Swim Club-PV 'A' NT 4:08.04
2 Wave Runners Aquatic Club-MA 'A' NT 4:09.54
1) Brown, Dustin M 12 2) Glinski, Mark Z 16
3) Giordano, Vincent M 17 4) Difranco, Ben N 15
30.18 1:02.41 (1:02.41) 1:36.42 (34.01) 2:18.77 (1:16.36)
2:45.34 (26.57) 3:16.80 (58.03) 4:09.45 (52.65) 4:09.54 (52.74)
3 Pdr Swim Team-MA 'A' 3:39.88 4:12.02
29.06 59.65 (59.65) 1:29.52 (29.87) 2:03.32 (1:03.67)
2:32.66 (29.34) 3:06.82 (1:03.50) 3:37.57 (30.75) 4:12.02 (1:05.20)
4 Detroit Rec. Swim Club-MI 'A' 4:32.60 4:20.90
32.61 1:08.21 (1:08.21) 1:39.97 (31.76) 2:16.87 (1:08.66)
2:45.58 (28.71) 3:19.17 (1:02.30) 3:48.14 (28.97) 4:20.90 (1:01.73)
5 North Carolina Aquablazers-NC 'A' 4:15.09 4:36.57
1) Brooks, Jeffery C 15 2) Brown, Abasi 16
3) Dash, Jack D 16 4) Dash, Tyrone D 17
35.37 1:12.89 (1:12.89) 1:44.25 (31.36) 2:22.87 (1:09.98)
2:49.60 (26.73) 3:24.15 (1:01.28) 3:54.10 (29.95) 4:36.57 (1:12.42)
6 DC Parks&Recreation-PV 'A' NT 4:48.70
29.31 1:01.37 (1:01.37) 1:43.74 (42.37) 2:33.21 (1:31.84)
3:07.39 (34.18) 3:45.99 (1:12.78) 4:16.60 (30.61) 4:48.70 (1:02.71)
7 Detroit Rec. Swim Club-MI 'B' 4:57.70 4:49.81
33.30 1:10.20 (1:10.20) 1:48.22 (38.02) 2:35.28 (1:25.08)
3:05.41 (30.13) 3:46.26 (1:10.98) 4:15.86 (29.60) 4:49.81 (1:03.55)
8 Mt. Vernon YMCA Water Dragons-MR 'A' NT 5:28.20
31.87 1:08.27 (1:08.27) 1:48.25 (39.98) 2:33.91 (1:25.64)
3:10.42 (36.51) 3:59.26 (1:25.35) 4:36.23 (36.97) 5:28.20 (1:28.94)
-- Baltimore City Swim Club-MD 'A' 6:15.68 SCR
1) Merritt, Erik M 15 2) Williams, Andrew R 15
3) Oxman, Jesse M 16 4) Sterrett, Calvin N 15
33.03 1:08.39 (1:08.39) 1:38.35 (29.96) 2:12.37 (1:03.98)
2:40.72 (28.35) 3:15.49 (1:03.12) 4:08.12 (52.63)