19th Annual Black History Month Swim Meet
Takoma Aquatic Center
Washington, DC
February 19-20, 2005
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jackson, Isaiah R 8 Atlantic City-MA 32.91 31.98
2 Yarberough, Deionn J 8 Bcsc-MD 37.79 38.17
3 Greene II, Terry A 8 Seals-MI 44.21 39.58
4 Belo, Charles A 8 MPSC-MD 40.11 40.90
5 Polakoski, Marius 8 MVYWD-MR 42.91 41.40
6 Gregg, Thomas A 7 EST-MD NT 42.64
7 Whisonant, Terry P 8 CUBU-PV NT 43.06
8 Smith, Kyle 8 FAAST-MR 56.04 43.68
9 Epps, Kahlil H 8 DCPR-PV 45.57 43.86
10 Lewis, Garfield 7 MVYWD-MR 44.23 44.03
11 Hungerford, Darnell A 8 ARSC-MD 57.00 44.19
12 Redd, Donovan S 8 Team Elite-PV NT 44.74
13 Price, Emanuel J 8 Seals-MI 1:02.51 44.85
14 Abdur-Rahim, Rassul K 7 Seals-MI 53.69 45.11
15 Peers, Aram 8 FAAST-MR 21.67 45.25
16 Todd, Adam R 7 Bcsc-MD 50.51 45.58
17 Hope, Jerry 7 DST-MI 49.61 45.81
18 Oliver lll, Robert L 7 Seals-MI 2:05.42 46.23
19 Okaiye, Matthew 8 DST-MI 50.37 46.90
20 Harris, Christian 8 EST-MD NT 47.24
21 McCoy, Jason A 8 DST-MI 49.18 47.57
22 Dell, Lamar 6 MVYWD-MR 43.16 49.04
23 Streeter, Myles 7 CAS-MA 1:30.20 49.58
24 Payne, Joshua 7 City-VA 58.46 50.67
25 Joseph, Francisco A 8 Clippers-MD 57.41 51.61
26 Jackson, Darrez A 7 Seals-MI 57.48 52.18
27 Yancy, Kobe K 6 EST-MD NT 55.91
28 Hall, Ephraim D 7 ARSC-MD 1:05.00 56.52
29 McCoy, Markis K 6 DST-MI 1:09.98 57.37
30 Westbrook, Hassan 8 Bass NT 59.20
31 Williams, Demani 5 MVYWD-MR 53.14 1:01.08
32 Howell, Wayne 7 DST-MI 1:25.43 1:03.15
33 Wright, Jequelle 6 CAS-MA NT 1:06.32
34 Tinker, Matthew C 7 DCPR-PV 1:17.28 1:06.50
35 McGee, Lawrence 7 DST-MI 1:00.04 1:09.99
36 Saunders, Ward H 6 City-VA NT 1:11.17
37 Tanner, David E 8 DST-MI 1:10.73 1:11.27
38 Cooley, Bryan 8 Racers-VA NT 1:12.95
39 Laidler, Raymond D 4 Seals-MI 2:07.65 1:22.27
40 Payne, Joseph 5 City-VA 1:34.82 1:28.04
41 Tanner, Daniel E 6 DST-MI 1:57.78 1:41.08
42 Bendana, Jon S 5 DCPR-PV NT 1:42.58
43 Saunders, Harry 5 City-VA NT 2:05.12
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jackson, Isaiah R 8 Atlantic City-MA 1:16.14 1:13.30
34.93 1:13.30 (38.37)
2 Loft, Tarik O 8 EST-MD 1:21.79 1:16.40
36.12 1:16.40 (40.28)
3 Yarberough, Deionn J 8 Bcsc-MD 1:25.37 1:23.63
38.34 1:23.63 (45.29)
4 Oliver lll, Robert L 7 Seals-MI 2:15.83 1:35.12
43.74 1:35.12 (51.38)
5 Greene II, Terry A 8 Seals-MI 2:32.68 1:35.29
43.57 1:35.29 (51.72)
6 Whisonant, Terry P 8 CUBU-PV NT 1:40.34
44.67 1:40.34 (55.67)
7 Epps, Kahlil H 8 DCPR-PV 1:46.96 1:42.40
47.69 ( ) 1:42.40 (54.71)
8 Kheperu, Akintunde N 7 Seals-MI 2:25.00 1:43.16
46.37 1:43.16 (56.79)
9 Abdur-Rahim, Rassul K 7 Seals-MI 2:00.81 1:47.59
50.32 ( ) 1:47.59 (57.27)
10 Hope, Jerry 7 DST-MI 1:58.42 1:48.99
48.02 ( ) 1:48.99 (1:00.97)
11 Hall, Ephraim D 7 ARSC-MD 2:15.00 1:57.23
55.86 ( ) 1:57.23 (1:01.37)
12 Jackson, Darrez A 7 Seals-MI 2:34.15 2:01.66
54.83 2:01.66 (1:06.83)
13 Tinker, Matthew C 7 DCPR-PV NT 2:50.24
1:14.91 2:50.24 (1:35.33)
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Yarberough, Deionn J 8 Bcsc-MD 42.39 41.24
2 Whetten, Ryan M 8 Atlanta Dolphins-GA 48.46 47.42
3 Epps, Kahlil H 8 DCPR-PV 50.99 49.29
4 Polakoski, Marius 8 MVYWD-MR 50.14 50.75
5 Abdur-Rahim, Rassul K 7 Seals-MI 58.12 51.58
6 Price, Emanuel J 8 Seals-MI 1:20.12 51.91
7 Todd, Adam R 7 Bcsc-MD 1:01.70 52.16
8 Kheperu, Akintunde N 7 Seals-MI 1:14.04 53.34
9 Gregg, Thomas A 7 EST-MD NT 53.68
10 Joseph, Francisco A 8 Clippers-MD 54.69 54.07
11 Oliver lll, Robert L 7 Seals-MI 2:09.39 54.76
12 McCoy, Jason A 8 DST-MI 55.02 56.77
13 Greene II, Terry A 8 Seals-MI 54.99 57.06
14 Payne, Joshua 7 City-VA 1:07.01 57.87
15 Harris, Christian 8 EST-MD NT 57.93
16 Jackson, Darrez A 7 Seals-MI 1:09.10 58.05
17 Dell, Lamar 6 MVYWD-MR 50.23 1:00.78
18 Streeter, Myles 7 CAS-MA 1:38.70 1:05.80
19 Yancy, Kobe K 6 EST-MD NT 1:09.23
20 Okaiye, Matthew 8 DST-MI 1:10.88 1:10.22
21 Saunders, Ward H 6 City-VA NT 1:10.48
22 Wright, Jequelle 6 CAS-MA NT 1:15.92
23 McGee, Lawrence 7 DST-MI 1:00.00 1:17.88
24 Williams, Demani 5 MVYWD-MR 1:20.11 1:17.95
25 Howell, Wayne 7 DST-MI 1:35.43 1:19.43
26 Cooley, Bryan 8 Racers-VA NT 1:20.42
27 Tanner, David E 8 DST-MI 1:15.59 1:25.20
28 Payne, Joseph 5 City-VA 1:50.27 1:28.40
29 Bendana, Jon S 5 DCPR-PV NT 1:33.41
30 Tinker, Matthew C 7 DCPR-PV NT 1:34.58
31 Saunders, Harry 5 City-VA NT 1:50.04
-- Westbrook, Hassan 8 Bass NT DQ
-- Laidler, Raymond D 4 Seals-MI 2:16.01 DQ
-- Smith, Kyle 8 FAAST-MR 1:08.00 DQ
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Loft, Tarik O 8 EST-MD 48.78 46.28
2 Hungerford, Darnell A 8 ARSC-MD 53.80 48.94
3 Saunders, Ward H 6 City-VA NT 55.84
4 Redd, Donovan S 8 Team Elite-PV NT 58.81
5 Todd, Adam R 7 Bcsc-MD 1:04.75 1:00.32
6 McCoy, Jason A 8 DST-MI 1:02.13 1:01.79
7 Dell, Lamar 6 MVYWD-MR 1:02.11 1:02.20
8 McCoy, Markis K 6 DST-MI 1:29.90 1:07.92
-- Lewis, Garfield 7 MVYWD-MR 1:13.19 DQ
-- Gregg, Thomas A 7 EST-MD NT DQ
-- Belo, Charles A 8 MPSC-MD 57.61 DQ
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Jackson, Isaiah R 8 Atlantic City-MA 58.50 39.59
2 Belo, Charles A 8 MPSC-MD 47.28 46.76
3 Whetten, Ryan M 8 Atlanta Dolphins-GA 48.38 47.89
4 Polakoski, Marius 8 MVYWD-MR 53.06 54.70
5 Whisonant, Terry P 8 CUBU-PV NT 54.83
6 Redd, Donovan S 8 Team Elite-PV NT 57.32
7 Hungerford, Darnell A 8 ARSC-MD 57.80 1:03.31
8 Okaiye, Matthew 8 DST-MI 1:00.24 1:03.67
9 Payne, Joshua 7 City-VA 1:16.21 1:12.70
-- Lewis, Garfield 7 MVYWD-MR 1:02.31 DQ
-- Williams, Demani 5 MVYWD-MR 1:12.62 DQ
-- Howell, Wrayne 5 DST-MI 1:50.17 DQ
-- Westbrook, Hassan 8 Bass NT DQ
-- Harris, Christian 8 EST-MD NT DQ
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Whetten, Ryan M 8 Atlanta Dolphins-GA 1:45.50 1:44.58
2 Peers, Aram 8 FAAST-MR 2:03.75 1:56.43
3 Hope, Jerry 7 DST-MI 2:31.92 2:06.61
-- Smith, Kyle 8 FAAST-MR 2:22.60 DQ
-- Loft, Tarik O 8 EST-MD 1:35.62 DQ